Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Военни престъпления

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Военни престъпления

    През 1919 Антантата създава Комисия за проучване на нарушенията на законите за водене на война, която изработва доклад, изброяващ стотици военни престъпления и посочващ стотици германски, турски и БЪЛГАРСКИ ВОЕННОПРЕСТЪПНИЦИ !!! Имате ли представа кои действия на Българската армия са третирани като военни престъпления и кои българи са включени в този списък ?
    SEMPER AGRESSUS

    #2
    99% относно българите са сръбски лъжи, неопровергани от Стамболийски.

    Като е толкова обективна тая комисия, посочва ли сръбски и гръцки военнопрестъпници?

    Това е чиста проба подготовка на победителите за следвоенния техен диктат.

    Comment


      #3
      Аз, без уви да знам нещо конкретно по тая тема, бих казал, че по принцип не малко от дейстивята на коя да е армия по време на война могат при желание да се квалифицират като "военно престъпление". А това, че смятаме само армиите на съседните ни държави, но не и нашата, за способни на "военни престъпления", единствено показва доколко успешна е националната ни пропаганда и към коя нация принадлежим.

      Това е чиста проба подготовка на победителите за следвоенния техен диктат.
      И това го има, несъмнено. Същото се случва и в края на ВСВ. Което обаче не означава, че военните престъпления са измислица - по-скоро сатав въпрос за липса на реципрочност (и естествено, поначало всичко това е въпрос на тълкуване и желание да бъде открито нещо).

      Comment


        #4
        gollum написа
        Аз, без уви да знам нещо конкретно по тая тема, бих казал, че по принцип не малко от дейстивята на коя да е армия по време на война могат при желание да се квалифицират като "военно престъпление". А това, че смятаме само армиите на съседните ни държави, но не и нашата, за способни на "военни престъпления", единствено показва доколко успешна е националната ни пропаганда и към коя нация принадлежим.

        И това го има, несъмнено. Същото се случва и в края на ВСВ. Което обаче не означава, че военните престъпления са измислица - по-скоро сатав въпрос за липса на реципрочност (и естествено, поначало всичко това е въпрос на тълкуване и желание да бъде открито нещо).
        Напълно се присъединявам към това мнение. Голъм, за пореден път моите най-искрени комплименти :nworthy:

        Comment


          #5
          Но все пак е интересно да се узнае кои акции на Българската армия са възприети от Антантата като военни престъпления. Имам бегъл спомен от ученическите години,които ни преподаваха НВО - помня, че нашият преподавател мимоходом бе споменал, че Антантанта обявила ген.Колев за военен престъпник ( може би става дума за онзи списък ? ) за действията на Конната дивизия в боя при Карапелит -Кочмар -Курт-Бунар.. .
          SEMPER AGRESSUS

          Comment


            #6
            Аз поне не знам ген.Колев някога да е бил обявяван за военнопрестъпник. А и няма как да е бил в списъка за издирване, изготвен през 1919, защото си отива от този свят на 29 юли 1917 г. във Виена. Доколкото знам големият брой обвинения са били във връзка с потушаването на т.нар.Топличко възстание в Сърбия през 1917 г. В тая връзка е бил издирван ген. Протогеров.

            Comment


              #7
              gollum написа
              по принцип не малко от дейстивята на коя да е армия по време на война могат при желание да се квалифицират като "военно престъпление". А това, че смятаме само армиите на съседните ни държави, но не и нашата, за способни на "военни престъпления"....
              Несъмнено. Само че ще прощават да изкарват българите военнопрестъпници, а себе си - не. Нали знаете Протогеров колко е бил обичан в Сърбия, както и цялото ВМРО? Колко му е да пробват да го приберат од топлото си крило. По-вярвям на това, отколкото на версията за жестоките потушавания. Нали знаете сръбските чети в Македония какви са ги вършели, както и армията?
              Най-малко българската армия може да се обвинява на Балканите за това, не че не го е имало.
              Поне заради факта, че БЪЛГАРИЯ СИ Е ЗАВЗЕМАЛА СВОИ ТЕРОТИРИИ. Не че не е имало това-онова, но дисциплината на армията ни си е била на ниво.
              Обратно, сърби и гърци, па и турци, са били надъхвани точно с агресия срещу българския народ, което липсва в нашата реторика от войните. Има например плакати, където един гръцки войник ЯДЕ гърлото на български и пише "Бъдете българофаги", което значи нещо като българоядачи" ...

              После - НЯМА ФАКТИ. В една книга - "България и Беломорието" има фундаментални 4 бр. снимки - група полицаи с бели дрехи стоят над трупове с отрязани глави. Дума да няма, варваство. Гръцката снимка гласи "гърци-жертви на българските палачи"; македонската и сръбската - аналогично. Всъщност това е един избит самоковски партизански отряд ....
              Вие ми кажете за какво им е такава фалшификация, ако имаше факти. Няма.
              За прочутото драмско въстание, дето били паднали 50 000 борци за свобода знам от първа ръка, от участник, че всъщност е било работа не толкоз на гърците, но на македонстващи и проюгославски сили и че жертвите са не повече от 500.
              През ПСВ съм чувал, че обвинявали българите, че пълнели със сърби църкивте и ги задушавали с дим. Вие ми кажете вярно ли е.

              Като се гледа изводите да са реални, това е правилно, но не и на основата на сръбски източници. Та те викаша, че до Сливница се говори не български, а "шопски" и че в Македония живели 500 000 сърби /то не остана място за албанци, ей..../

              Балкани са това, не се подвеждайте.

              Comment


                #8
                Доколкото знам доста зверства е имало при трагичното отстъпление на сръбската армия през 1915. Макар, че доколкото знам за повечето от тях е виновна не редовната армия, а ВМРО.


                thorn

                Средновековните църкви в България

                Comment


                  #9
                  Николай написа
                  Аз поне не знам ген.Колев някога да е бил обявяван за военнопрестъпник. А и няма как да е бил в списъка за издирване, изготвен през 1919, защото си отива от този свят на 29 юли 1917 г. във Виена. Доколкото знам големият брой обвинения са били във връзка с потушаването на т.нар.Топличко възстание в Сърбия през 1917 г. В тая връзка е бил издирван ген. Протогеров.
                  Е, аз също не считам думите на моя учител за последната инстанция на истината, и поради тази причина отговорих тази тема. Честно казано, на прима виста, не бих могъл да предположа какво са имали предвид съглашенците. Явно е, че са ни приписали действителни и мними престъпления - така е когато победителите ни съдят. Така е през 1918г., така и през 1947г.
                  Някой би ли ни осветлил за Топличкото въстание ?
                  SEMPER AGRESSUS

                  Comment


                    #10
                    Thorn написа
                    Доколкото знам доста зверства е имало при трагичното отстъпление на сръбската армия през 1915. Макар, че доколкото знам за повечето от тях е виновна не редовната армия, а ВМРО.
                    Какви по-точно "зверства"? Сръбската армия си е армия и унищожаването й е въпрос на война. ВМРО има много основания да се занимава с нея. Пък ако е искала да се запази, да се е предала. В България военнопленниците не са страдали, което е доказателство, че българската армия като цяло не си е позволявала да прави бели. Не и над неизбежното и във всички случаи повече от другите.

                    Ако някой историк се зарови в архивите на военните съдилища, ще получи добра картина.

                    HELLCAT написа
                    Честно казано, на прима виста, не бих могъл да предположа какво са имали предвид съглашенците. ....
                    Някой би ли ни осветлил за Топличкото въстание ?
                    Не се съмнявай, имали са предвид да ни изкарат канибали и изроди пред света та да приберат Македония, Тракия и всичко, което могат.

                    Това въстание надали е нещо съществено, ако въобще е въстание. Сръбски измишльотини.
                    Last edited by ; 28-09-2005, 23:52. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                    Comment


                      #11
                      Обратно, сърби и гърци, па и турци, са били надъхвани точно с агресия срещу българския народ, което липсва в нашата реторика от войните.
                      А за израза съюзници-разбойници не си ли чувал? Изобщо цялото ти писане, във всички теми е пример за резултатите на различни пропагандни кампании.
                      Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                      Comment


                        #12
                        Мерси
                        Обаче съм прав. Съюзници-разбойници е справедлива и нормална реакция на поведението на съюзниците ни, а от него до "яжте гърците" е от небето до земята.

                        ПП
                        На кои кампании по-точно?

                        Comment


                          #13
                          На кои кампании по-точно?
                          Войната срещу тероризма, образователната система на Република България, дрънканиците на директор на национален исторически музей, дрънканиците и драсканиците на различни други професори. Сигурно и други, не е чак толкова интересно, че да го проучвам специално.
                          Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                          Comment


                            #14
                            По принцип, военнопрестъпления е имало от страна на всички воюващи. Някъде из форума бях показал снимки на нехуманни куршуми /не, че има хуманни/, използвани от англичани и французи./показвам ги пак/ Но и ние не сме били безгрешни... Нашите войници са рязали върховете на Манлихеровите куршуми и по този начин са повишавали поразяващата им способност няколко пъти...
                            Attached Files

                            Comment


                              #15
                              Hans Delbruck написа
                              Войната срещу тероризма, образователната система на Република България, дрънканиците на директор на национален исторически музей, дрънканиците и драсканиците на различни други професори. Сигурно и други, не е чак толкова интересно, че да го проучвам специално.
                              Е, много плоско схващаш пък ти сега. Нещо не чаткам - конкретните не съгласия са едно, но какво против поначало имаш срещу "образователната система на Република България, дрънканиците на директор на национален исторически музей, дрънканиците и драсканиците на различни други професори?"

                              valo написа
                              По принцип, военнопрестъпления е имало от страна на всички воюващи.
                              Това да. Сръбските варианти - тц
                              Last edited by ; 29-09-2005, 01:35. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                              Comment

                              Working...
                              X