Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ролята на насилието в историята

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Ролята на насилието в историята

    Факторът насилие винаги е присъствал в историята на човечеството. Още преди някой да е започнал да записва какво се случва, дори още преди хората да са се научили да говорят, те са умеели да се млатят един друг с достъпните им подръчни материали. За да го вършат те явно са виждали в насилието средство, което е по-ефикасно от мирното съвместно съществуване или търсенето на консенсус при възникването на конфликтни ситуации.
    Оттогава до днес нищо не се е променило в съдържателно отношение, измененията касаят само формалната и количествената страна на насилието - вместо родове и племена се бият държави и коалиционни обединения, като камъните и дърветата са заменени от танкове, ракети и самолети.
    Значи ли това, че насилието е неизбежен спътник на човека в неговото развитие - от генезиса до отдалечения в бъдещето край; за добро или зло е тази неразривна връзка; оправдано ли е прилагането на насилие или е осъдително - респективно при какви обстоятелства; каква е цивилизационната роля на насилието?
    Широко направление за дълбок размисъл - фащайте перодръжките
    Si vis pacem - para bellum!

    #2
    Ролята на насилието в историята

    Имаше една подобна тема преди време - за агресията и пацифизма, където надълго и нашироко спорихме с Махадева.
    Аз лично съм на мнение, че насилието е генетично заложено в човека и е неизбежно то да присъства навсякъде. Друг е въпросът, че с развитието на цивилизацията то приема по-"цивилизовани" форми, като не се ограничава само до грубо физическо насилие, а стига до префинено психическо такова.
    "If elections changed anything, they would be forbidden" ~ Kurt Tucholsky

    Comment


      #3
      Ахам, напълно съгласен с Рамблер. За да се премахне напълно насилието, трябва да се впомени коренно човешката същност, сиреч да се програмират наново хората (и това ще стане, но има време дотогава ) Интересно обаче е друго, дали насилието, или конфликти, сътресения, революции спрямо съществуващия ред от най-общ характер, са съставна част, или дори градивна част от напредъка на човешката цивилизация. Дали ако се постигне сигурността на някаква утопия, това няма да значи и спирането на борбата за усвояване на новости - територия, знание, духовност? Или както някой беше казал по друг повод май - в Италия за 50 години кланета, пукотевици и пълен калабалък измислят Ренесанса, а в Швейцария за 500 години спокойствие часовника с кукувичката.
      XV mile the sea brode is
      From Turkey to the Ile of Rodez...

      Comment


        #4
        Да и аз ще се съглася, че насилието е неизменна част от битието, както личното, така и общественото. А дали е неизбежно - трудно е да се каже. Току виж сме отрязали категорично, пък след някое и друго столетие се пръкне социална организация основана на някакъв друг принцип).
        Най-малкото, както любезно спомена Рамблер, забелязва се определен прогрес във формите му, а може и в качественото му съдържание. В един момент то може напълно да напусне характерната му физическа форма и да се премести изцяло върху психиката (или информационните функции).

        Comment


          #5
          Все тая, макар и информационно насилието си е насилие, или айде не насилие ами ритане срещу установения ред.
          XV mile the sea brode is
          From Turkey to the Ile of Rodez...

          Comment


            #6
            Психическото насилие, ако можем да го определим така, е несъмнено много по-страшно и въздействащо от физическото. Но най-често се забелязва комбинация между двете, като едното преобладава в пряка зависимост от интелектуалните способности на упражняващия го.
            "If elections changed anything, they would be forbidden" ~ Kurt Tucholsky

            Comment


              #7
              ДА, съгласен съм с теб, Рамблер. Наистина е присъщо на хората. Само дето идеята на Грей не виждам начин да се осъществи. Препрограмирането ще ни отнеме нещо чисто човешко. Мисля си, че това едва ли е начинът... Пак стигаме до революция/еволюция :lol: :lol: :lol:
              Винаги ще го има насилието, независимо от формите. Те наистина се развиват и еволюират, ама май стават доста по-неприятни...
              Нека Всевишний укрепи десницата на народа и войската, за да запази честта, правата и славата на Отечеството и на избраний от народа монарх. Да живее България!!!

              Comment


                #8
                Що бе, Тоширо, когато се превърнем в съзнание от чиста светлина и загърбим материалните окови на познатата ни вселена няма да има нужда от насилието вече Но и аз това казвах, ако се променим сега дотолкова, че да отменим насилието, ще означава да сме унищожили нещо от човешката ни същност.
                XV mile the sea brode is
                From Turkey to the Ile of Rodez...

                Comment


                  #9
                  Originally posted by "Sir_Gray"

                  Що бе, Тоширо, когато се превърнем в съзнание от чиста светлина и загърбим материалните окови на познатата ни вселена няма да има нужда от насилието вече Но и аз това казвах, ако се променим сега дотолкова, че да отменим насилието, ще означава да сме унищожили нещо от човешката ни същност.

                  ...точно заради това ние ще си останем такива, каквито се били вече 1 милион години / / и в крайна сметка ще загинем/самоунищожим най-вероятно/ след определен срок. това е неизбежно, защото пороците в нашата човешка "система" /визирам всичко - от съзнание до обществен строй и нрави/ са толкова много, че се съмнявам че светлината в тунела НЕ е от наближаващия екпрес София-Варна.
                  Спасибо Вам, Георгий Константинович, за то, что спасли Россию! Вечная вам память!

                  Comment


                    #10
                    Няма светлина в тунела, която благоговейно да чакаме. Светлината е в самите нас. Намираме я и няма проблеми, но.... едва ли ще стане изобщо някога.
                    И Уханов, това не е София-Варна, а Транссибирската железница
                    Нека Всевишний укрепи десницата на народа и войската, за да запази честта, правата и славата на Отечеството и на избраний от народа монарх. Да живее България!!!

                    Comment


                      #11
                      Или по-точно - новата околовръстна железница на Слънчевата система - позабавлявайте се - отсечката Земя-Марс (благородната скорост на движение от 30 км/ч ви дава възможност да се наслаждавате на прекрасната гледка, а пътуването е продълоително, но...)

                      Comment


                        #12
                        ...точно заради това ние ще си останем такива, каквито се били вече 1 милион години / / и в крайна сметка ще загинем/самоунищожим най-вероятно/ след определен срок. това е неизбежно, защото пороците в нашата човешка "система" /визирам всичко - от съзнание до обществен строй и нрави/ са толкова много, че се съмнявам че светлината в тунела НЕ е от наближаващия екпрес София-Варна.
                        Хмм, не съм съгласен. Никак няма да останем такива каквито сме били толкова хиляди години. Предвид тропащата на вратата биологична революция нищо чудно дори в нашия живот да станем свидетели на началото на преконструирането на човека. А в бъдеще никой не знае докъде ще я докараме, само е ясно, че да останем такива каквито сме е адски много малко вероятно.
                        XV mile the sea brode is
                        From Turkey to the Ile of Rodez...

                        Comment


                          #13
                          "Завръщане от звездите", Станислав Лем.
                          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                          Проект 22.06.1941 г.
                          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                          Comment


                            #14
                            Е, може пък не, може "Фиаско" или "Соларис" или по-скоро "Незавоюваните звезди"?!? - там където променяха хората спрямо това каква планета ще колонизират - веднъж миниатюрни да живеят в локви, веднъж маймуноподобни за една планета-джунгла
                            (ама точно за "Завръщането" си мислех, когато говорех за задоволеното бъдещо общество, което точно поради задоволеността си не е способно на никакво развитие)
                            XV mile the sea brode is
                            From Turkey to the Ile of Rodez...

                            Comment


                              #15
                              Ей, ама сте гадове, така да знаете...таман си викам сега като си свърша курсовите (едната е точно за вътревидовата агресия, а другата е за борбата с тероризма, все благи теми) и ще пусна една такава тема, а тя...тя темата вече пусната
                              за съжаление нямам много време и не мога да напиша всичко, което мисля (главно, което мислят разните му там мислители, де) за агресията, обещавам да се включа по-пълноценно в дискусията, но сега наистина не мога...
                              а имам едно предложение-питане. защо всеки не си предостави курсовите, дипломните или подобни материали и да ги лепнем нейде на някой сайт, мисля, че ще е от полза за всички. сега да не ме обвините, че искам да ви използвам труда :twisted: не, просто смятам, че тук има предимно и само интелигенти хора и ако всеки си предостави писанията ще обогатим общото познание. (а аз така или иначе завършвам, така че кражби няма да правя, а и честно казано не се притеснявам мен да ме share-ват)
                              иначе за агресията, засега ще кажа само, че тези, които смятат, че агресията е вродена в човека просто търсят извинение за постъпките си и търсят оправдание в човешката природа...много е лесно да кажеш аз съм такъв...много е трудно обаче да си зададеш въпроса защо си такъв, а още по-трудно е да се промениш. но според мен причината за агресията е много по-сложна от това просто оправдание...
                              Ти си това,което е твоето най-голямо желание,
                              каквото е желанието ти,такива са и мислите ти,
                              каквито са мислите ти,такива са делата ти,
                              каквито са делата ти, такава е и съдбата ти.

                              Comment

                              Working...
                              X