Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ролята на насилието в историята

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    :lol: :lol: :lol:
    XV mile the sea brode is
    From Turkey to the Ile of Rodez...

    Comment


      #32
      Е, аз агресията в този контекст я възприемам като специфично отношение към света - "усвояване" (т.е., стремежът към знание е продиктуван от желанието да се манипулира обекта - трябва да познаваш устройството на една система, за да можеш да я манипулираш по каквъто и да е начин (да речем - културната антропология се заражда именно по този път); след етапа на опознаване следва "завладяване" - т.е., промяна на системата в съответствие със собствената).Това е доста абстрактно и опростено, но така разбирам агресивното отношение на цивилизационно ниво (т.е., агресията като стратегия).
      Тази стратегия тактически може да се осъществи и по агресивен и по не-агресивен път (грубо казано - конкистадорите, например, осъществяват първия път, докато мисионерите въврявт по-скоро по втория).

      Comment


        #33
        добре, Голъм, с повечето от това, което казваш съм съгласен, но аз така и не схванах какво мислите...вродената човешка агресия ли е причина за войните или по-скоро културни, социални, икономически, политически фактори...или пък може би и двете едновременно
        Ти си това,което е твоето най-голямо желание,
        каквото е желанието ти,такива са и мислите ти,
        каквито са мислите ти,такива са делата ти,
        каквито са делата ти, такава е и съдбата ти.

        Comment


          #34
          аз смятам, че по-скоро второто - т.е., причините не са тоблкова свързани с природата на личността, а с природата на държавната организация (или по-общо - на социално-културната). т.е., войните, според мен, не са обосновани от личната агресия, а от междусоциумната .

          Comment


            #35
            тоест, ти твърдиш, че човек като агресивен биологичен вид, който обаче притежава интелигентност и способността да се научава, да се социализира и да създава културна среда, е предал агресивността си на институциите и на организацията на обществото изобщо и се получава един порочен агресивен кръг, който е отговорен за войните - от частното към общото и после наобратно. или не твърдиш това?
            Ти си това,което е твоето най-голямо желание,
            каквото е желанието ти,такива са и мислите ти,
            каквито са мислите ти,такива са делата ти,
            каквито са делата ти, такава е и съдбата ти.

            Comment


              #36
              Не, твърдя, че агресията е присъща на социалната страна на човешките същества, и тази склонност няма много общо с чисто биологичната или психична индивидуалност .

              Comment


                #37
                И нещо повече, агресията е присъща на всички общности на живи същества, като започнем с амебите, защото всяка промяна на средата, извършвана съзнателно или несъзнателно от дадено живо същество, е агресия, поне както аз го разбирам, а без агресия и промяна не може да има експанзия - едно друго необходимо условие за развитието на който и да е вид.
                "If elections changed anything, they would be forbidden" ~ Kurt Tucholsky

                Comment


                  #38
                  Това което и аз имах предвид, но трябваше Рамблер да го формулира вместо мене :roll:
                  XV mile the sea brode is
                  From Turkey to the Ile of Rodez...

                  Comment


                    #39
                    Браво, Рамблер!!! Един път и ти да достигнеш до истината :lol: :tup: (майтап)
                    Напълно подкрепям, Рамблер!!!
                    Нека Всевишний укрепи десницата на народа и войската, за да запази честта, правата и славата на Отечеството и на избраний от народа монарх. Да живее България!!!

                    Comment


                      #40
                      Браво, Рамблер!!! Един път и ти да достигнеш до истината :lol: :tup: (майтап)
                      Напълно подкрепямРамблер!!!
                      Нека Всевишний укрепи десницата на народа и войската, за да запази честта, правата и славата на Отечеството и на избраний от народа монарх. Да живее България!!!

                      Comment

                      Working...
                      X