Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Погребват с военни почести мощите на цар Калоян

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Погребват с военни почести мощите на цар Калоян

    "Погребват с военни почести мощите на цар Калоян"

    "Кметът на Велико Търново д-р Румен Рашев потвърди на пресконференция в столицата, че на 19 април ще бъде извършено държавно погребение на мощите на цар Калоян в църквата "Четиридесет мъченици" във Велико Търново.

    Сега мощите на царя се намират в Регионалния исторически музей. Саркофагът за погребението вече е изработен, предаде агенция "Фокус".

    Предвидено е да се проведе поклонение в продължение на няколко часа или в царския дворец на Царевец, или пред самата крепост.

    След това цар Калоян ще бъде погребан с военни почести.На церемонията ще присъства президентът Георги Първанов.

    Организатори на погребението са президентството, Националният исторически музей, Регионалният исторически музей и Община Велико Търново."



    Интересна идея, но...
    Чудя се откога е напълно сигурно, че небезизвестния скелет с "Калояновия пръстен" е тъкмо на цар Калоян (доколкото си спомням проблемът е твърде дискусионен, а аргументите срещу отъждестваването на находката с останките на цар Калоян бяха доста резонни и сериозни...) И откога останките от въпросната находка вече се квалифицират като "мощи", защото Калоян е всичко друго, но не и светец!...
    Какво мислите по тази тема (ако вече не е била дискутирана тук)?

    #2
    Е, ти пък сега. То и гробът на св. Методий не е сигурно, даже е май напълно несигурно, че е в Микулчице, Моравия, ама ходят българи, даже и такива, там, дето се водят някакви държавници и слагат цветя, поправят лентичка на венеца и пр. Играят си хората. Така че, Калоян и точка

    Comment


      #3
      Погребението на Калоян ще е може би най-смисленото нещо извършено с неговите останки през последните години. Аз бях доста разочарован от излагането им в НИМ преди 2 години. Но сега поне да знаем къде е поне един гроб на наш цар.
      Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
      Неизвестен руски адмирал

      Comment


        #4
        Odzava написа
        Но сега поне да знаем къде е поне един гроб на наш цар.
        ... ако изобщо е цар. С голяма доза сигурност можем да твърдим само, че се е казвал Калоян. Но с Проф. Б. Д. не може да се спори. Той се разпореди, че е цар и точка.
        P. S. А двама археолози, на гости в неговото предаване си отвориха устата да възразят, но Г-н Професорът с пълно гърло ги заглуши, прилагайки убедителния довод, че това е категорично доказано и не трябва да се оспорва.

        "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
        It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

        Comment


          #5
          но Г-н Професорът с пълно гърло ги заглуши, прилагайки убедителния довод, че това е категорично доказано и не трябва да се оспорва.
          Сигурно се повтарям, но "Г-н Професорът" не е професор. Не че има значене, ама все пак.

          Comment


            #6
            Ами в археологията не знам как е, но аз написах поста си с идеята, че всяка нация трябва да припознае като своя нещо от световната история. За да се лигитимира като наследник на дадена цивилизация и т. н. В този ред на мисли обявяването на останките за тези на цар Калоян е разумно. Иначе археолозите и след 200 г. ще строят теории. Докато не се намери надгробна плоча със заведен инвентарен номер поне в 10 Ватикански ръкописа не знам дали ще спрат теориите и контрааргументите. Разбира се аз съм пълен лаик в археологията и архивистиката, но от скромните си познания вадя и тези изводи.
            Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
            Неизвестен руски адмирал

            Comment


              #7
              По този начин можем да си набележим произволни кокали за останки от различни наши владетели и да запълним Пантеона до дупка.
              P. S. В категоричното припознаване на тези останки като останки на "цар:sm186: " Калоян съзирам политика, опит за повдигане чувството за национална гордост на българите и други подобни, но не и чиста наука. Тъжно е наистина, че не знаем със сигурност гроба на нито един от средновековните ни владетели... Може би само този, на Самуил. Но кой знае? Добре, че си го прибрахме, докато не са го отмъкнали БЮРМците. Не, че гърците щяха да им го дадат де.:mhehe:

              "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
              It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

              Comment


                #8
                "Чистата" наука в полето на историята, чесно да си призная за мен граничи с точността на философията
                А как БРЮМ-овците са изтървали Самуил? Аз да си призная мислех, че е погребан в Охрид. :nod:
                Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                Неизвестен руски адмирал

                Comment


                  #9
                  Признавам, че "чиста" наука не беше съвсем точно.:nod: В историята има по-скоро различни доказани и съмнителни тези и напълно недоказани хипотези. Иначе чиста наука е математиката. По-точно, тя е точна наука. Там няма "може би", а само "да" и "не". А за Калоян мисля, че не е категорично доказано нищо, както на някои им се иска. Категорично е доказано къде са гробовете на Батенберг и Фердинанд.
                  Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 07-04-2007, 13:27.

                  "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                  It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                  Comment


                    #10
                    Хм, Odzava благодаря за мнението ти, сякаш четеш мислите ми докато аз чета написаното от останалите участници тук! Ама, разбира се, че нашите мастити учени няма да стигнат до съгласие: това ли са тленните останки на цар Калоян или не са това ... Аргументи и контра-аргументи могат да се приведат доста и дискусията да продължи десетилетия, че и повече ... тя много ми прилича на състезание, кой е по голям учЕн. Аз лично нямам нужда да ставам свидетел на подобна "кушия".
                    А, да, истината преди всичко..., прави сте естествено. Но помислете само, ами ако не ние дадено или съдено да я познаем. Не е ли по добре просто да повярваме...
                    В този момент имам нужда само да припомня един интересен факт, който май остава някак си в страни: тази година се навършват 800 години от кончината на Цар Калоян. Как предлагате като българи да отбележим тази дата /нищо, че в крайна сметка деня и месеца не ни е известен/? Кво ще кажете да се изпокараме помежду си а ...?!
                    "...защото буквата убива, а духът животвори." (2 Кор 3:6)

                    Comment


                      #11
                      belata_a написа
                      Не е ли по добре просто да повярваме...
                      Тук вече отиваме към религията... Може просто да го погребем като Калоян. Без задължително да уточняваме кой е този Калоян. Вярващите нека го приемат като Цар Калоян. За останалите да си остане Калоян. Но това "ЦАР" не може да бъде натрапвано на всички. Някои от нас са атеисти.
                      P. S. Впрочем на саркофага първоначално е пишело Калоян. Но Проф. Б. Д. се е възмутил и се е разпоредил да добавят отпред едно "ЦАР". Лично на мен първоначалният вариант ми пасва повече, поне докато въпросът се изясни, което не вярвам да стане някога.

                      Odzava написа
                      А как БРЮМ-овците са изтървали Самуил? Аз да си призная мислех, че е погребан в Охрид. :nod:
                      В църквата „Св. 40 мъченици“ във Велико Търново очакват тази пролет от Солун да пристигнат костите на българския цар Самуил, които ще бъдат погребани там. Въпреки че първоначално обявената размяна на костите между България и Гърция срещу византийски ръкописи беше отречена, от управата на църквата „Св. 40 мъченици“ казват, че всичко е уговорено и костите ще пристигнат през април, без да са сигурни за датата.
                      Професор Николаос Муцопулос, който през 1965 г. откри костите на българския владетел (на цар Самуил - б. ICA) на остров св. Ахил в Преспанското езеро преди време заяви пред агенция „Фокус“ : "Лично аз не смятам, че мястото на костите е в БЮРМ (Бивша Югославска република Македония – бел. ред.). Макар че те биха искали това изключително много, защото нямат нищо друго, което да доказва съществуването им, освен нещо подобно“.
                      Очаква се в църквата „Св. 40 мъченици“ да бъдат донесени и костите на правнука на Иван Асен II – Михаил Шишман, които в момента са в църквата “Старо Нагоричин” в Сърбия. Има планове в наскоро реставрираната църква в Търново да се положат костите на всички царе от Първото и Второ българско царство.
                      Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 06-04-2007, 00:08. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                      "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                      It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                      Comment


                        #12
                        xexe, този "Калоянъцаръ" от надписа на саркофага ще да е бил някое дете-владетел, живяло едва 10 години...
                        Изглежда, че съвсем скоро ще станем свидетели на създаването на един съвременен национален исторически мит, но тъжното е, че след години никой няма да иска да си спомня, че във въпросния саркофаг лежи просто една хипотеза и едва ли на някой ще му пука, че за сериозната и професионална история проблемът е дискусионен, а решението - непрофесионално, некоректно и спекулативно, защото вече ще си имаме първия дългобленуван средновековен български царски гроб (нищо, че така и няма да е ясно кой точно лежи в него - това са подробности... )...
                        Остава сега и французите и италианците да припознаят някой друг европеиден череп, изкопан нейде из Царевец и да погребат с почести "мощите" на император Бодуен дьо Фландр и маркиз Бонифас дьо Монфера!...
                        И изобщо като са започнали с тези инициативи, защо на Царевец не вземат да дигнат един Дисниленд (то и без друго там вече почти нищо автентично не може да се види)?!!!

                        p.s. Повръща ми се вече от пошлите мас-медийни псевдо-патриотични лустросани национални кампании в стил "НЕ СТЕ САМИ"...Преди около седмица бях покъртен от една гледка в центъра на София: насред търговската част на ул."Пиротска" на едно сгъваемо столче кротко бе седнал един човек, който обикновено през последните 10-ина години столичани са свикнали да разпознават като лудия, който обикаля същата тази част на "Пиротска", а и площад "Славейков" и който истерично крещи и изстрелва несвързани политически лозунги. Същият този добре познат типичен "луд" сега обаче си седеше кротко на сгъваемото столче насред "Пиротска", потънал в нетипично безмълвие между забързаните минувачи, а на гърба му, върху невзрачното му изтъркано яке имаше залепен бял лист формат А4, на който с големи черни букви стоеше надпис "САМИ СМЕ!"...
                        Не зная защо, но по някакъв странен и навярно не особено логичен начин, цялата тази история с погребването на "мощите" на "цар Калоян" и кампанията "Всички царски и псевдо такива останки - в Св.40 Мъченици" и други такива псевдоисторични инициативи и акции за изкуствено повдигане на националното самочувствие и идентичност, ми напомниха за случката на "Пиротска"...
                        (Моля да ме извините за оф-топика...)
                        Last edited by Caballero de Santiago; 06-04-2007, 02:56.

                        Comment


                          #13
                          Защо "нищо автентично"? Преди време четох, че искали да реставрират царския дворец - даже гледах някаква примерна схема? всъщност дали се работи по въпроса?
                          Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                          Неизвестен руски адмирал

                          Comment


                            #14
                            А обърнал ли си внимание колко бетон са излели на Царевец, та изобщо нищо не изглежда автентично? Поне за реставрацията на т. нар. Балдуинова кула са използвали дърво. Но това е така, защото тя е реставрирана много отдавна.

                            "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                            It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                            Comment


                              #15
                              IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа
                              А обърнал ли си внимание колко бетон са излели на Царевец, та изобщо нищо не изглежда автентично? Поне за реставрацията на т. нар. Балдуинова кула са използвали дърво. Но това е така, защото тя е реставрирана много отдавна.
                              ..."раставрирана" ли? Че тя си е съвсем изцяло изградена през втората половина на 40те години и то по образецна кулата от Червен!!! Основите на на истинската средновековна кула се виждат на няколко метра в страни. Да не засягаме пък темата за "Патриаршията" и "Двореца", че там вече става страшно!!!.... :aaa:

                              Comment

                              Working...
                              X