Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Гумбинен 1914 - кой побеждава всъщност?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Гумбинен 1914 - кой побеждава всъщност?

    На 20 август 1914 г. при град Гумбинен се води битка между І руска армия командвана от генерал Рененкампф и 8 немска армия командвана от генерал фон Привиц.Като численост и артилерия двете армии са почти равни - 70 баталиона и 264 оръдия от руска страна срещу 62 баталиона и 370 оръдия от германска страна.Битката започва с мощна немска атака по руския десен фланг който почти е разбит и отхвърлен.Руснаците отговарят с контраатака в центъра срещу 17 армейски корпус /командван от Макензен/.Немците удържат позииците си като същевременно с една кавалерийска дивизия почти обхождат левия руския фланг която с мъка е спряна от руските резерви.В крайна сметка и двете армии се оттеглят без да постигнат решителен успех.Първоначално фон Привиц е смятал на следващия ден да поднови настъплението си но вестите за настъплението на 2 армия на Самсонов го принужданат да се откаже и немските сили отстъпват на юг.Като цяло загубите на двете страни са почти равни -от руска страна - 18 839 убити,ранени и пленени / от които повече от 9 000 пленени/, от германска страна около 14 500 / от които около 7 000 пленени/.
    В руските изследвания битката при Гумбинен е представяна като частичен тактически и пълен стратегически успех решил изхода на цялата ПСВ в полза на Антантата!!!!!!!Именно Губнинен е представян като ключовия момент за вземане на решението за прехвърляне на германски войски от Западния на Източния фроинт и провала на прана "Шлифен".Доста смело твърдение най вече с цел да се оправдае последващата катастрофа при Таненберг.Наистина ли Гумбинен е повратния момент на ПСВ?
    Last edited by resavsky; 16-11-2007, 17:07.

    #2
    Доколкото си спомням, това сражение наистина има известна тежест за въпросното решение да се прехвърлят (ако не греша, 2,5 корпуса) от западния на източния фронт. Но това решение вероятно би се случило и инак - то е следствие от неизбежното безпокойство, което неизбежно произтича от рискованата стратегическа диспозиция на силите (неизбежна, предвид войната на два фронта, но също толкова неизбежно политическото ръководство (а и военното, както се оказва) ще се опитва да намали риска, като търси по-равномерно разпределение на силите). Така че може ад се твърди, че изхода от това сражение има известно значение за въпросното решение да се оттеглят сили от западния фронт. Въпросът е доколко самото това решение играе решаващ резултат. Този въпрос сме го обсъждали в една тема, посветена на плана на Шлифен. Моето мнение е, че немското настъпление би спряло независимо от наличието или отсъствието на тези два корпуса .Проблемът е в това, че Молтке-младши допуска твърде равномерно разпределение на силите и вместо нещата да се развият по предварителните сметки (т.е. френските сили да бъдат пуснати навътре на немския ляв фланг да ги увлече и да скове резервите им), с получава нещо различно. А след това победата в граничното сражение кой знае защо се привижда на Молтке като окончателна победа (каквато не е). Както и да е, поначало е под въпрос доколко е възможно да бъде постигнат търсения резултат, след това - доколко това е възможно с текущото разпределение на силите. И чак тук идва ролята на прехвърлянето на въпросните 2,5 корпуса от запад на изток. Последното ще има съответно и по-малко значение.

    Comment


      #3
      Закси има думата
      Неуспеха на сражението при Гумбинен, а също и настъплението на 2-ра руска армия юго-източно в Източна Прусия, командвана от ген.Самсонов принуждава в началото Притвиц да заповяда отстъпление зад Висла. Раненкампф не се възползва от ситуацията и не преследва немците, като армията му бездейства цели два дни. Това по моему изиграва ключова роля в разгрома на армията на Самсонов при Таненберг от силите на 8-ма германска армия.
      They march in full battle dress
      With faces grim and pale
      Tattered banners and bloody flags
      Rusty spears and blades...

      Comment


        #4
        Най-интересното в цялата ситуация е,че руснаците имат четири кавелерийски дивизии /цели 70 ескадрона/ но не смятат за нужно да ги използват в битката.Нещо повече след края на битката не ги използват ефективно и за разузнаване и смятат че "разбитата" 8 германска армия ще се оттегли към Кьонигсберг.Всъщност руснаците дори и не помислят че германците може и да отстъпят на югоизток и да предприемат контранастъпление срещу Самсонов.Това самовнушение за спечелена голяма победа при Гумбинен е една от причините за катастрофата при Таненберг.Победа спечелена от 8 армия и без тези прослувути корпуси от Западния фронт.

        Comment


          #5
          Интересна тема, Ресавски, благодаря, но един тартор така зае вниманието на 20- военнолюбци, че сега сме счетоводители по неволя и нямах време да погледна. Накратко, наистина руснаците действително имат страхотна кавалерия, включително великолепните кавалергардски, кирасирски и гвардейски улански полкове, но всичко това под ръководството на съвършенно недодялания генерал Хюсеин Хан Нахичевански



          Руснаците, според всички се справят добре, иначе, нали все пак те нахлуват. Притвиц гледа назад към Висла. Макензен не започва добре войната. Но имам там аз един любимец, съвършен прусак с готиното име фон Франсоа, който е на обратното мнение и в спомените си твърди, че сражението е спечелено от него. Той го почва и настъпва до края и не иска да го свършва.

          Comment

          Working...
          X