Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Горлице-Тарнув - малкият Барбароса?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Горлице-Тарнув - малкият Барбароса?

    В късната пролет на 1915 година, войната постепенно измества тежестта на усилията на страните на Изток. За това има няколко причини, сред които факта, че новата тактита и оръжия за новите условия на запад все още не са внедрени, включването на нови страни във конфликта и търсенето на бърза победа и от двете страни.

    Най-видимата част от това изместване е включването на Италия във войната и Галиполската операция на британците, подкрепени от френски части срещу Константинопол. На самият Източен фронт като че ли в началото на годината нищо съществено не се е променило. Грубо обобщение ще е, ако кажем, че руснаците тук и там опитват фронтални, масови настъпления с по две до три армии, на което германското командване отговаря неизменно с маневрени удари във фланг с до една армия. Такива са боевете в Августовската гора и разгрома на 10-а руска армия, както и Лизингеновото настъпление през март в т.н. Червона Рус или Третата галицийска битка. Обаче пада Пшемисъл, което има поне "медиен" ефект.

    Руснаците привършват обучения си резерв. В строя трябва да влязат нови 25 дивизии от 100 до 124, това са 16 батальонни формирования с по 16 оръдия в само един дивизион. Подготовката е много ниска. Австрийците пък трябва да истеглят част от силите си към Тирол, което най-накрая обръща вниманието на Фалкенхайн към Източния фронт. Въпросът е, че тук той няма авторитета на Хинденбург и Людендорф.

    Все пак е разработен план за разгром на руснаците, по-скоро два плана. Търсена е армията, заела най-широк фронт, и в този момент това се оказва ІІІ армия на генерал Радко Димитриев. Срещу него, но на тесен фронт са съсредоточени 5 корпуса, прехвърлени от Франция, където се спират всякакви офанзивни действия след втория Ипр. новопристигналите корпуси се обединяват в ХІ армия, под командването на генерал Макензен. на него е подчинена и ІV австрийска армия на ерцхерцог Йосиф-Фердинанд.

    виж тук

    Руснаците имат силни резерви, почти 18 дивизии, но те са предимно на север, в Литва, тъй като по всичко е изглеждало, че Хинденбург ще има следващата дума. Така иска и Людендорф, но неговата офанзива тук, е твърде кървава, бавна и неумела. Все пак тя свършва своята работа, макар и двамата германски генерали да не са искали точно това. Искали са пак голям чувал, с обход на 10-а армия на Айхорн, през Вилно(Вилнюс) към Минск на среща на Макензен (почти буквално повторение на Барбароса но без механизирни войски и на много по-голямо разстояние.). Фалкенхайновият план е по лек, 12-а армия на Галвиц да премине Пултуските блата и да срещтне Макензен при Варшава. Преценете сами кой план е по -реален. Факт е обаче , че Людендорф настоява на своето, и в резултат вместо един смъртоносен удар, руската армия получава два силни, но не фатални удара.

    На целия фронт по руски данни има 108 руски пехотни дивизии, 16 стрелкови дивизии и 35 кавалерийски дивизии срещу 123 пехотни и 21 кавалерийски на германци и австрийци. според германците, тяхната групировка се засилва чак през август-септември. През май тя е далеч по-скромна - на изток действат 30 пехотни дивизии.

    От картата мисля, става ясно какво се получава. Това настъпление е с дълбочина от 300-450 км. Макензен взима Брест-Литовск, преди руснаците да евакуират Варшава. Докато се водят упоритите боеве в Литва с Неманската и 10-а армия на германците, центърът и лявото крило на руснаците са премазани. Отстъпват дори в Галиция, това си е вече заслуга на австрийците, с помощта на бугската германска армия.

    Новогеоргиевск, най-силната руска крепост в Полша е превзета за 10 дни, макар в нея да се намират два корпуса и близо 1/4 от всички налични снаряди!!! 1 млн. Тя е превзета от групата на германският експерт Безелер, завоевателят на Антверпен. Комендантът на крепостта генерал Бобир, губейки присъствие на духа, бяга при германците и от плен нарежда нейната капитулация. Крепостта е презета от ландверни части.

    Руснаците ,макар и да губят много територия, през цялото време се бият преди всичко в Литва, край Ковно (Каунас) те като че ли просто пропускат какво се случва на юг. Предишната им упоритост - нито крачка назад се сменя с лениво отстъпление. Николай Николаевич мислил, че фронт е възможен чак на Днепър, а Тула и Курск се укрепяват! Добре че го сменят. Това отстъпление е един кошмар. Губят артилерията, доста от армията, на принципа удар по една дивизия е гибел за цяла армия. При това в 5 германски кавалерийски дивизии на фронта има не повече от 7 хиляди конници. Ако имаха по-голяма маневрена сила, ударът щеше да е още по-страшен.

    Всичко спира през зимата. Французите нанасят два удара, в Пикардия и в Артоа, но губят до 200 000 хиляди и с нищо не помагат, макар, че руснаците едва ли го знаят това. Но и германският план да се изведе Русия от войната не успява. Отново проблемът с пространствата идва. Безпътицата и разстоянията си казват думата. Германският генерален щаб констатира, че и на Изток войната не можеда свърши бързо. И Германия се обръща на юг- към Сърбия...

    Но как мислите, дали планът на Фалкенхайн, изпълнен в пълнота би довел до победа. Или може би големия обхват през Минск на Людендорф? И изобщо какво значи победа при германските условия на Източния фронт?
    Last edited by von Danitz; 07-11-2007, 12:16.

    #2
    Без съмнения австрийският план е по реален.Но какъв щеше да бъде резултата от него - максимум обкръжение и последващо унищежение на две или три руски армии.Дали това щеше да доведе до желания стратегически ефект - изваждане на Русия от войната.Можем само да гадаем.Дали крупното обкръжаване и унищожаване на крупни войскови маси би довело да промяна на нагласите в Петроград и сключване на сепартивен мир????За огромния демографски потенциал който притежава Русия загубата на три или дори четири армии трудно може да се квилифицира като стратегическа катастрофа.От дистанцията на времето е трудно да се правят категорични изводи.Решимостта в Петроград за война до победен край не трябва да се подценява.Колкото е тежко да бъде поражението на руската армия при Варшава винаги има алтернатива.Добре изпитаното стратегическо отстъпление в необятаните руски простори - използвано през 1709 г. и през 1812 г.
    Last edited by resavsky; 07-11-2007, 15:30.

    Comment


      #3
      Знаеш ли, за изпитаното средство, сигурно си прав. Руснаците и в началото на войната са си доста дефанзивно настроени. Цар Николай дори пита щаба си:"Дали да не се бием на линията на Минските възвишевия." По-късно обаче, поради редица обстоятелства те преминават в настъпление, твърде неумело, неподготвено и зле завършило за тях. Но във войната са влезли заради Сърбия, не върви да оставят и Франция.
      А планът на Фалкенхайн (началник на Германския генерален щаб и министър на войната ), е щял да хване в обкръжение две армии по всяка вероятност - 2 и 4, както и остатъци от лявото и дясното крило на 1 и 3 армии. Но за щастие на руснаците, Фалкенхайн, не че не е имал авторитет да застави Хинденбург и Людендорф, а просто не е и искал да им се наложи. Пък има и друго. Австрийското върховно командване се е притеснявало операциите да не станат прекалено северни. Гледали са не толкова към Варшава, а по-скоро към Лвов. Но за руснаците е било наистина много важно да изведат невредими 2 и 4 армия, което и правят. Скъпо им излиза, но все пак го правят.

      Comment


        #4
        Ресавски, ще си позволя две забележки от критически характер, но първо да поздравя Даниц за поредната много интересна тема. Обаче ми трябва време да помисля, за да добавя своя отговор към нея, та затова се ограничавам с двете забележки.

        "Петроград" е неточно към този период - Санкт Петербург е правилното.

        За огромния демографски потенциал който притежава Русия загубата на три или дори четири армии трудно може да се квилифицира като стратегическа катастрофа.
        Работата е там, че войната не се води с "демографски потенциал", а с армии, т.е. с обучени войници, подофицери и офицери, снабдени със съответните екипировка и въоръжение, както и с боеприпаси и продоволствие. Загубата на една армия е не само загуба на голям брой квалифициран персонал, която не може да се попълни чрез мобилизиране на хора, които са необучени и неготови, но и загуба на голямо количество въоръжение и екипировка. Руската империя изпитва огромни трудности и с двете "суровини" за армията си, но ако все пак има "демографски потенциал", т.е. принципно може да попълва човешки загуби, макар че няма възможност да компенсира загубата на качество, то възможностите на промишлеността й да попълва загуби във въоръжение и екипировка, а и в боеприпаси (загубата на армия означава загуба и на снабдителни бази и на натрупани запаси) са не само мизерни, но и напълно изчерпани. Това е период, когато се изпитват затруднения не само да се произвеждат боеприпаси, но и да се произвежда елементарно стрелково въоръжение - винтовки. Руската империя не може да си позволи да губи армии, така че подобен удар ще е много болезнен за нея. Може да бъде и фатален.

        Comment


          #5
          Ам гъл през септември 1914 г. Санкт Петербург официално е преименуван на Петроград.Не че има някакво особено значение.Поне едната от забележките ти е неоснователна.

          Comment


            #6
            Ок, извинявам се за тази своя критична бележка. Все пак за мен имаше полза - научих нещо, котео не знаех .

            Да те попитам нещо, Даниц, на едно място пишеш, че руските сили имали "108 пехотни дивизии, 16 стрелкови дивизии..." - каква е разликата между пехотните и стрелковите? Питам, защото хич не съм наясно с организацията на руската армия от това време.
            Last edited by gollum; 07-11-2007, 13:00. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

            Comment


              #7
              Стрелковите дивизии са основно нови съединения, появили се през 1915 на база на стрелковите бригади, отделни формирования, напомнящи леката пехота, но в Русия носещи "стрелецката" традиция и известна колониална окраска, например - финландска стрелкова бригада, кавказка стрелкова, усурийска стрелкова и пр. Имам един списък , но не съм сигурен дали е пълен. :

              1 стрелковая бригада (14 АК). Лодзь
              2 стрелковая бригада (14 АК). Радом
              3 стрелковая бригада (12 АК). Жмеринка
              4 стрелковая бригада (8 АК). Одесса
              5 стрелковая бригада (3 АК). Сувалки
              1 финляндская стрелковая бригада (22 АК). Гельсингфорс
              2 финляндская стрелковая бригада (22 АК). Выборг
              3 финляндская стрелковая бригада (22АК). Выборг
              1 кавказская стрелковая бригада (1 КавкК). Тифлис
              2 кавказская стрелковая бригада (2 КавкК). Эривань
              1 туркестанская стрелковая бригада (1 ТуркК). Ташкент
              2 туркестанская стрелковая бригада (1 ТуркК). Скобелев
              3 туркестанская стрелковая бригада (1 ТуркК). Термез
              4 туркестанская стрелковая бригада (2 ТуркК). Мерв
              5 туркестанская стрелковая бригада (2 ТуркК). Асхабад
              6 туркестанская стрелковая бригада (Туркестанский ВО). Верный

              Те са по два полка, с лека артилерия, работят с конницата, често ги придават към Кавкорп-овете


              Отделно и Сибирските дивизии, също традиционно в 5-те сибирски корпуса, се водят стрелкови, но разлика с пехотните, в Русия е било прието и "линейни" дивизии, няма.

              Comment


                #8
                Аха, т.е. са нещо като "егери" (в кайзеровата армия) т.е. лекопехотните батальони и полокев към конницата. Интересно, това не го знаех, благодаря.

                Comment


                  #9
                  Бе, пуристите ще подскочат, но да, напомнят. Понякога те са много по сериозна сила, поради сцеплението си и привикналостта към тежка обстановка, от линейните сили, особено след тези с номера над 80. А мисля, че и РККА има такива стрелкови бригадки, с по 3-4 батальона, които ползва самостоятелно тук-там.

                  Comment


                    #10
                    Бе пуристите някак не ме вълнуват много . Иначе за РККА си прав - има подобно нещо и стрелкови и моторизирани бригади, които са с по 3-5 батальона или дори само с отделни роти. Обаче за мен объркването дойде от съсредоточаването ми върху ВСВ - тогава РККА изоставят "пехотни" и "стрелкови" е за всички. Както и да е, да не се отклонявам от темата, че е инетресна.

                    Comment


                      #11
                      Още една добавка, за да няма подобни обърквания, може по-нататък тези странни и различни наименования да ги изясним на сайта, но руснаците имат и един гренадирски корпус, който е различен от гвардейския, и се състои от две гренадирски дивизии и една кавалерийска. А извън корпуса има и две отделни гренадирски дивизии - 3-а и Кавказката.

                      Имало и специална крепостна пехота.

                      Comment

                      Working...
                      X