Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Битката при Яребичина

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    По скоро е Skra-di-Legen, битката, гърците много се гордеят с това сражение. Вероятно с право.

    Ето едно доста интересно и синтезирано мнение по въпроса.



    В мнението, или как да го нарека, този разказ, се говори за гръцкия успех, французите участват най-много с бригада.

    А какви гръцки щуротии има както винаги.
    "Greek Company S will be sent to Skra-di-Legen to capture the Bulgarian position, why? Because they are the veterans they are Company Spartan!"
    Last edited by von Danitz; 04-03-2008, 16:28. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

    Comment


      #32
      Нека се гордеят. Те за цялата война с нищо друго не могат да се похвалят.

      За недоразумението дивизии-полкове грешка няма. Просто книгата не посочва дивизиите. Ето какво пише там:
      Сведения за противника.
      Пехота (ще го препиша дословно)
      5-й полк(Архипелагус)под командата на полковник Цимикали-2200 пушки
      6-й полк(Архипелагус)под командата на полковник Ексархаки-2400 пушки
      (няма съмнение, че са от Архипелагската дивизия)
      1-й Серски полк(Архипелагус)под командата на полковник Кондилис-2300
      пушки
      1 (една) дружина на 2-й Серски полк под командата на Х.Церулис-700 пушки
      (тези са от Серската дивизия, а (Архипелагус) вероятно показва, че са подчинени за операцията на Архипелагската дивизия)
      1 (една) дружина от Анагюстопулос - 700 пушки
      (тя е вероятно от Критската дивизия)
      2 полка африканци - 1-й и ?
      (те са вероятно от 16-та колониална дивизия)
      11 картечни роти всяка една по 8 картечници и 8 оръдия окопни к. 3.7
      2 дружини от 35 франц. полк, една рота от иностранния легион и 2 р. карт. - главен резерв с една полурота гръцки инженерни войски (360 души) с 70 кавалеристи.
      Остава разликата в оръдията. Направи ми впечетление, понеже в наша
      та армия се е брояло всяко оръдие, а разликата е цели 21 оръдия!
      Last edited by еМГето; 06-03-2008, 01:28.

      Comment


        #33
        Извинете за отклонението , но някой гледа ли излъчената наскоро по БНТ творба "Капитан Конан" /не варваринът/ , касаеща сраженията на колониалните френски войски с дивите българи ?

        Comment


          #34
          Попаднах на една снимка, която вероятно е виждана от много от нас.Поне аз съм я виждал в наколко издания. За пръв път обаче я виждам с конкре
          тен надпис под нея: "Атаката на Яребична през 1917 год.,когато "приморци"
          успяха да я вземат". Засега, поради незнание не мога да я побликувам, но и
          това ще стане.Озадачи ме това "приморци"(8-ми Приморски пех. полк), поне
          же от началото на 1916-та год. целия този фронт се държи от 5-та пех. див.
          Рових се из бумагите, но нищо не мога да открия. Ако някой знае моля го да
          обясни.

          Comment


            #35
            еМГето написа
            Попаднах на една снимка, която вероятно е виждана от много от нас.Поне аз съм я виждал в наколко издания. За пръв път обаче я виждам с конкре
            тен надпис под нея: "Атаката на Яребична през 1917 год.,когато "приморци"
            успяха да я вземат". Засега, поради незнание не мога да я побликувам, но и
            това ще стане.Озадачи ме това "приморци"(8-ми Приморски пех. полк), поне
            же от началото на 1916-та год. целия този фронт се държи от 5-та пех. див.
            Рових се из бумагите, но нищо не мога да открия. Ако някой знае моля го да
            обясни.
            8-ми пехотен полк е прехвърлен от Добруджа в началото на 1917 г. на фронта на 5-а дивизия. При една атака през март-април 1917 г. френски части успяват да превземат Яребична, но при контраатака през май същата година 8-ми полк я превзема наново. Приморци излизат от състава на 5-а дивизия по-късно същата година.
            Иначе специално по темата за Яребична и несъответствията в изворите относно броя на оръжията: може би са се вземали предвид от различните автори различен брой батареи, действали пряко или косвено на този участък. Едни очевидно са брояли цялата артилерия на 3/5 бригада, други само онези батареи, разположени непросредствено в и около участъка на 49 полк. Подобни различия в данните впрочем се срещат често при описание на боевете.

            Todor Pavlov написа
            Извинете за отклонението , но някой гледа ли излъчената наскоро по БНТ творба "Капитан Конан" /не варваринът/ , касаеща сраженията на колониалните френски войски с дивите българи ?
            Свалих го преди три месеца. Не бих казал, че представя българите лошо, тъкмо напротив. Доста достойно изглеждат нашите в него. Има една сцена, в която на български пленник му бутат чаша вино в ръката, а той им отговаря: "С една чаша вино ли мислиш да ме купиш? Мръсни французи, пак ще ви смажем!" По отношение на детайлите, например униформите на българските войници, филма е доста по-прецизен, отколкото да кажем прословутия клип на Слави Трифонов към песента "Йовано, Йованке", където нашите са представени да защитават Дойранската позиция (в едно равно поле ), с униформи от 60-те години . Впрочем темата на филма само периферно е свързана с България. По-голямата част от действието се развива в Румъния.
            Френската част, представена във филма, не беше колониална. Реално бе представена може би 122 пехотна дивизия, участвала в пробива при Добро поле.
            Last edited by Николай; 05-03-2008, 13:56. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

            Comment


              #36
              Николай написа
              По отношение на детайлите, например униформите на българските войници, филма е доста по-прецизен, отколкото да кажем прословутия клип на Слави Трифонов към песента "Йовано, Йованке", където нашите са представени да защитават Дойранската позиция (в едно равно поле ), с униформи от 60-те години . Впрочем темата на филма само периферно е свързана с България....


              Хванах го случайно в последната му четвърт , забелязах цървули , навуща и фуражки и се залепих пред ТВ ... Е отбелязах и репликата на един французин : " Докараха им нови униформи , а през нашите ни се виждат задниците ..."

              Comment


                #37
                Николай :tup:!
                Виждате,като ти говори компетентен човек,просто веднага разбираш за
                какво става въпрос. Чудесно! Благодаря!
                За артилерията: (цялата бригадна артилерия намесена в боя на участък "Яребична")
                Българска артилерия (само, че ще го пиша не по техния старомоден език)
                от 1-ви арт. полк-5 сс полски бат.(от 1-ва,2-ра,3-та,4-та,5-та и 6-та) - 20 оръдия.(липсват 4 оръдия, вероятно пратени някъде другаде)
                от 1-ви арт. полк - една полска гаубична батарея (3-та) - 4 оръдия.
                от 1-ви арт. полк - 2 планински "Шкода" бат. (9-та и 10-та) - 8 оръдия.
                от 14-ти арт. полк - 2 планински "Шкода" бат.(6-та и 10-та) - 8 оръдия.
                от 14-ти арт. полк - 1-ви взвод от 1-ва 105 мм. гауб. бат. - 2 оръдия.
                от 1-ви гауб. арт. полк - една и половина 120 мм. гауб. бат.(от 1-ва и 2-ра) - 6 оръдия.
                от 27-ми арт. полк - три 105 мм. гауб. бат. (1-ва,2-ра и 3-та) - 6 оръдия.
                Всичко - 54 оръдия
                от тях: сс полски 20
                планински"Шкода" 16
                гаубични 105 мм. 12
                гаубични 120 мм. 6
                Германска артилерия
                четири 105 мм. гауб. бат. (1/209,2/209,6/209 и 7/209) - 16 оръдия.
                една 150 мм. гауб. бат. (5/209) - 4 оръдия
                от една 100 мм. далекобойна бат. (3/159) - 1 оръдие
                Всичко - 21 оръдия
                или всичко 75 оръдия
                към тях прибавяме и 2 гаубици (не посочва калибъра) от 2/1 гауб. бат.,
                които бяха инсталирани на 29-ти май вечерта.
                Общо 77 оръдия
                Аз никога не съм виждал по-подробно описване на нещата. Той е пропуснал да напише колко тежи бодливата тел!

                Снимката.За щастие аз имам тая снимка от друг източник
                с много по-добро качество.
                Last edited by еМГето; 05-03-2008, 15:00. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                Comment


                  #38
                  еМГето написа
                  Николай :tup:!
                  Виждате,като ти говори компетентен човек,просто веднага разбираш за
                  какво става въпрос. Чудесно! Благодаря!
                  За артилерията: (цялата бригадна артилерия намесена в боя на участък "Яребична")
                  Българска артилерия (само, че ще го пиша не по техния старомоден език)
                  от 1-ви арт. полк-5 сс полски бат.(от 1-ва,2-ра,3-та,4-та,5-та и 6-та) - 20 оръдия.(липсват 4 оръдия, вероятно пратени някъде другаде)
                  от 1-ви арт. полк - една полска гаубична батарея (3-та) - 4 оръдия.
                  от 1-ви арт. полк - 2 планински "Шкода" бат. (9-та и 10-та) - 8 оръдия.
                  от 14-ти арт. полк - 2 планински "Шкода" бат.(6-та и 10-та) - 8 оръдия.
                  от 14-ти арт. полк - 1-ви взвод от 1-ва 105 мм. гауб. бат. - 2 оръдия.
                  от 1-ви гауб. арт. полк - една и половина 120 мм. гауб. бат.(от 1-ва и 2-ра) - 6 оръдия.
                  от 27-ми арт. полк - три 105 мм. гауб. бат. (1-ва,2-ра и 3-та) - 6 оръдия.
                  Всичко - 54 оръдия
                  от тях: сс полски 20
                  планински"Шкода" 16
                  гаубични 105 мм. 12
                  гаубични 120 мм. 6
                  Германска артилерия
                  четири 105 мм. гауб. бат. (1/209,2/209,6/209 и 7/209) - 16 оръдия.
                  една 150 мм. гауб. бат. (5/209) - 4 оръдия
                  от една 100 мм. далекобойна бат. (3/159) - 1 оръдие
                  Всичко - 21 оръдия
                  или всичко 75 оръдия
                  към тях прибавяме и 2 гаубици (не посочва калибъра) от 2/1 гауб. бат.,
                  които бяха инсталирани на 29-ти май вечерта.
                  Общо 77 оръдия
                  Аз никога не съм виждал по-подробно описване на нещата. Той е пропуснал да напише колко тежи бодливата тел!

                  Снимката.За щастие аз имам тая снимка от друг източник
                  с много по-добро качество.
                  Благодаря ти за ценните сведения. Книгата на Кусев съм я разглеждал в Народната библиотека. Освен, че има доста детайлно описание на боя, си има и неподправената откровеност на личния участник. Кусев, ако не ме лъже паметта, е бил в една от ротите на 2-и полк, защитавала фланговете на позицията. При Яребична е ранен и впоследствие пленен и поручика от 49 полк, по-късно генерал-лейтенант, Иван Попов. В едно от старите издания на ВИС, имаше една кратка и синтезирана статия за Яребична от него. Ако успея да я изровя, ще я сканирам и постна.
                  Благодаря и за снимката. Покойният ми прадядо по майчина линия, редник в 8 пехотен полк, е участвал в тази контраатака.

                  Comment


                    #39
                    Тази е като, че ли по-добре. Малко я пооправих с Адоби.
                    Не знам защо, но на моя компютър изглежда по-добре.
                    Вероятно те са съвсем близо до врага и са сложили една
                    "Шварц-Лозе" за да посрещнат евентуална контра-атака.
                    Last edited by еМГето; 05-03-2008, 22:03.

                    Comment


                      #40
                      Така не е ли по добре

                      Comment


                        #41
                        von Danitz идеално!
                        Как го правиш бе човек? Ако оправиш и тая на "Заровени танкове" ще съм
                        ти благодарен.

                        Comment


                          #42
                          еМГето написа
                          Вероятно те са съвсем близо до врага и са сложили една
                          "Шварц-Лозе" за да посрещнат евентуална контра-атака.

                          Все пак , не забравяй , че това е снимка , а не кадър от документален филм . Повечето фотоапарати от онова време не позволяват динамични кадри .Има и правила за разположението на картечния разчет , а групирането на толкова бойци на едно място / за да са в кадър/ ми говори повече за пропагандна снимка . В което няма нищо лошо де .

                          Comment


                            #43
                            Просто предполагам. Но съвсем си прав. Аз всъщност не знам дали е снимка или кадър?
                            Last edited by еМГето; 06-03-2008, 04:49.

                            Comment


                              #44
                              E, все пак, така "надупени" що за пропаганда?! Няма особена групираност, освен нормалното за професионалната фотографията от епохата, а то друга тогава е нямало, диагонално разположение, проследяващо погледа. Според мен си прилича на реална снимка. Отзад си е офицера, другите са на не особено удобна позиция.

                              Comment

                              Working...
                              X