Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ньойския договор

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Ъ, за Ньой не знам, но нищо чудно, тъй като например претенциите на Франция, наистина смешни, но успешни към Ливан и Сирия, се изважда като довод Кръстоносните походи. Тогава Фейсал казва станалата прочута фраза: "Чакайте да се разберем, кой всъщност спечели Кръстоносните походи?"

    Comment


      #17
      Как всъщност е избран Ньой като място за подписването на такъв договор?

      Comment


        #18
        Доколкото знам, държавите със силни аристократични традиции отдават значение на какво ли не. Силно впечатление ми направиха примерно скорошните коментари преди победата на Саркози дали ще бъде нарушен някакъв Кодекс от около Х век, според който Франция не може да бъде управлявана от жена. Еми, спазиха си го!
        "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

        Comment


          #19
          Салическия законник и мадам Роаял, хахаха, Саркото е гад-д-д.

          Comment


            #20
            von Danitz написа
            Ъ, за Ньой не знам, но нищо чудно, тъй като например претенциите на Франция, наистина смешни, но успешни към Ливан и Сирия, се изважда като довод Кръстоносните походи. Тогава Фейсал казва станалата прочута фраза: "Чакайте да се разберем, кой всъщност спечели Кръстоносните походи?"
            Има го и тоя забавен момент. Например френския генерал, който тогава смазва съпротивата на сирийците и екзекутира министъра на отбраната след това влиза в гробницата на Саладин, рита капака на саркофага и се изцепва: "Ставай, ние пак сме тук!" :rock: :sm113:

            п.п. Саркото вони на коняк от половин километър - http://www.youtube.com/watch?v=1YxGvIEzGyY
            (\_/)
            (°_°)
            (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

            Comment


              #21
              Комплекси от Саладин - любимия ми "campaign" от Age of Kings
              Не 7, а 77 пъти по 7...

              http://www.mathematicalanthropology.org/

              Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм

              Comment


                #22
                По-правилно е да се казва Ньойи, с ударение върху последната гласна (от фр. Neuilly). Договорът, а и самата конференция, са пълен абсурд от гледна точка на международното право. Защото още от времето на Вестфалския конгрес (1648), Виенския конгрес (1815), Парижкия (1856), че дори и Берлинския конгрес (1878) победители и победени участват наравно в мирните преговори. Тук подобно нещо не се наблюдава. Съмнявам се и, че хотел "Мадридски замък" в предградието Ньойи, където българската делегация буквално е поставена под полицейски надзор, е избран от французите случайно. За разлика от нас те помнят миналото си - дори и 7 века назад. Споменатия граф дьо Ньойи действително загива при Одрин и което е по-важното - той е последната издънка на този род. Нещо, което французите трудно биха ни простили (както напр. и гола на Е. Костадинов на "Парк дьо Пренс" преди години). Всъщнос ето какво мислят повечето французи по онова време за нас: "Целият български народ е отговорен за делата на своите управници и за грозните атентати, които той извърши против човечеството; затова е необходимо да му се прегради задълго време пътят, за да не бъде вече в положение да предприема подобни нападения против своите съседи, каквито никога не е преставал да върши, откакто съществува." (цитатът е от в. "Ом либр" - орган по онова време на Клемансо)
                Прави нещо, докато мислиш какво да правиш!

                Comment


                  #23
                  TypTyp написа
                  По-правилно е да се казва Ньойи, с ударение върху последната гласна (от фр. Neuilly). Договорът, а и самата конференция, са пълен абсурд от гледна точка на международното право. Защото още от времето на Вестфалския конгрес (1648), Виенския конгрес (1815), Парижкия (1856), че дори и Берлинския конгрес (1878) победители и победени участват наравно в мирните преговори. Тук подобно нещо не се наблюдава.
                  Всъщност тук се бърка спазването на правните норми на тогавашното международно право с политическия натиск, оказван върху България. Политически натиск има: държането на българската делегация под домашен арест, окупация и т.н. Но от формална гледна точка тогавашното международно договорно право е изпълнено - едната страна предоставя проект на другата, онази го приема, после страните го ратифицират в определения срок и си влиза в сила. Имай предвид, че по онова време още няма Устав на ООН с неговите принципи за неизползване на сила, Виенска конвенция за правото на договорите и т.н.
                  А и споменаваш Париж през 1856 - нима Русия тогава не се прости с Черноморския си флот и стратегически важната Бесарабия?
                  TypTyp написа
                  Ньойи, където българската делегация буквално е поставена под полицейски надзор, е избран от французите случайно. За разлика от нас те помнят миналото си - дори и 7 века назад. Споменатия граф дьо Ньойи действително загива при Одрин и което е по-важното - той е последната издънка на този род. Нещо, което французите трудно биха ни простили (както напр. и гола на Е. Костадинов на "Парк дьо Пренс" преди години).
                  Това са някакви съвременни измишльотини. Ако не ме лъже паметта първи с тая хипотеза за френската отмъстителност излезе Георги Константинов в една книжка отпреди 15-тина години. Всъщност въпросния граф дьо Ньоий едва ли някой през 1919 въобще го е чувал. Просто някой след години попаднал на това име сред убитите при Одрин и веднага "направил връзката" :mhehe: Като в ония виц за това, че евреите били виновни за потъването на Титаник, защото "Айсберг как ви звучи?". А и ако приемем тезата за световния заговор за отмъщение срещу българите, защо договора не бе подписан някъде във Фландрия (Балдуин е къде-къде по-известен), или в Блуа (откъдето родом е граф дьо Блуа, също загинал при Одрин и доста по-високопоставен благородник от въпросния дьо Ньоий). За мен по-скоро това са типичните комплекси на малкия народ, който всички мразели и на който всички искат да навредят... Освен това: Версай си е наистина избран символично (реванш за коронясването на Вилхелм ² в Огледалната зала през 1871- това впрочем самият Клемансо го заявява открито), но какво общо имат например Севър с Османската империя, Сен-Жермен с Австрия или Трианон с Унгария, че да има и Ньоий с България? България и останалите са наказани именно като съюзници на Германия във война, която Германия и съюзниците й са загубили. И чак дотам Четиримата големи не са се вълнували толкова с какво да докачат тези по-малки "грешници".
                  За Костадинов и гола му - аз съм принципно футболен фен, но това са пълни глупости, които някак си ми се струва абсурдно дори да обсъждаме тук. А що се отнася до нападките на френската преса - не е зле да поразтвориш старите броеве на нашите вестници от 1912-1918 години в Народната. Там какви работи пише за сърби, французи и прочее, ум да ти зайде.
                  Last edited by Николай; 29-11-2007, 17:31. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                  Comment


                    #24
                    Относно конференцията, договора и международното право, мисля колега, че много по-компетентен от нас двамата взети заедно е бил проф. Георги П. Генов (някога проф. по МП и МЧП в СУ). "Поразтвори" труда му "Ньойският договор и България", С. 2000 г. и ще разбереш от какъв ветеран съм се учил. Виж също и К. Муравиев, "Договорът за мир в Ньой", С. 1992 г. за да усетиш колко прав е бил авторът относно опасенията си очаквания от Б-я мир да не напомня унизителния за Франция и за крал Франсоа ² Мадридски мирен договор от 1526 г. (оттук и названието на хотела в Ньойи - "Шато дьо Мадрид"). Съгласен съм, че малките народи си имат своите комплекси - за сметка на това пък големите народи парадират с прекаленото си самочувствие. И го демонстрират по всякакъв повод и начин, вкл. и чрез символичното подчертаване на уж "дребни" или отдавна "позабравени" факти. Впрочем за всяко нещо си има хора...
                    Прави нещо, докато мислиш какво да правиш!

                    Comment


                      #25
                      TypTyp написа
                      Относно конференцията, договора и международното право, мисля колега, че много по-компетентен от нас двамата взети заедно е бил проф. Георги П. Генов (някога проф. по МП и МЧП в СУ). "Поразтвори" труда му "Ньойският договор и България", С. 2000 г. и ще разбереш от какъв ветеран съм се учил. Виж също и К. Муравиев, "Договорът за мир в Ньой", С. 1992 г. за да усетиш колко прав е бил авторът относно опасенията си очаквания от Б-я мир да не напомня унизителния за Франция и за крал Франсоа ² Мадридски мирен договор от 1526 г. (оттук и названието на хотела в Ньойи - "Шато дьо Мадрид"). Съгласен съм, че малките народи си имат своите комплекси - за сметка на това пък големите народи парадират с прекаленото си самочувствие. И го демонстрират по всякакъв повод и начин, вкл. и чрез символичното подчертаване на уж "дребни" или отдавна "позабравени" факти. Впрочем за всяко нещо си има хора...
                      Тур-тур, според мен и на грам не си схванал първата част от поста ми...
                      Що се отнася до "символичното" подчертаване на "дребния" факт ще кажа следното: посочи ми дори едно изказване на френски политик от оная епоха, в което дори да се загатва за "символиката" на Ньоий. Или дори вестникарска статия оттогава.
                      И още нещо- не мислиш ли, че да унижиш някого би имало смисъл само ако това унижение би било очевидно за всички. В случая с Версай това е било точно така: 1871 - във версайската Огледална зала Франция е унизена, Елзас и Лотарингия са й отнети; 1919 - на същото място Германия е унизена, Елзас и Лотарингия са й отнети; реванш в най-чиста форма. Очевидно за всеки средно интелигентен човек на планетата. Без нужда с години да проучваш прашни архиви и родословното дърво на някакъв отдавна изчезнал род...Между другото така и не разбрах защо вместо Ньоий договора не е бил подписан в Блуа или Брюксел Както и какво общо имат Сен-Жермен, Трианон и Севър съответно с Австрия, Унгария и Турция

                      Comment


                        #26
                        Моето скромно мнение ТурТур. Нека не търсим под вола теле. А има и друго, да оставим световната конспирация срещу малките държави общо и за България в частност. Договора в Ньойи (за това сте прав , ма май само за това) заслужава по-сериозно отношение и всекакви отдавна забравени (а отскоро изровени -дали) данни са спекулации. Малка алтернатива - ако бехме спечелили войната дали щяхме да подпишем мира в Балдуиновата кула ( не в сегашната, а там където се намира - на брега на Янтра)? С Италия има места, ма със САЩ кво щехме да правим? -алтернативка де

                        Comment


                          #27
                          Николай написа
                          Там какви работи пише за сърби, французи и прочее, ум да ти зайде.
                          Можеш ли по спомен да цитираш нещо?
                          Канцлер на хазната

                          Comment


                            #28
                            Защо по спомен....Отвори http://forum.boinaslava.net/showpost...8&postcount=12

                            Там са цитирани доста нелицеприятни за нас писания по българските вестници.....
                            We don't see things as they are, we see them as we are
                            ---Anais Nin----

                            Comment


                              #29
                              Според мен си има мисъл, че всяка страна на различно място е подписан хмм "мирния договор" , ако бяха подписали всички например във Версай, щеше да има огромно желание за реваншизъм също и нещо, което обединява старите съюзници, там поне Антантата е предвидила нещо... А че това е един от най-нескопосаните завършеци на война е поваче от ясно.
                              Кръвта из нашите гърди
                              не е съвсем изляна!
                              Народе, цял стани! Иди!
                              Че Македония въстана.

                              Comment

                              Working...
                              X