Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Загадки ПСВ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    Parabellum написа
    ...Нека аз да се опитам да отговоря-май за първи път ще позная-досега не съм познавал на загадките.
    Къде ми е бозата?
    Тройкаджия! Позна, ама 10% - само един от компонентите на ПРЕДМЕТА. Патронът е действително 8х50. Самият предмет не се използува в пушка.

    Ето и отговора: това е пачка за френските картечници Hotchkiss Mle 1897, Mle 1914, St. Etienne Mle 1907 и Hotchkiss Portative Mle 1909. Причината за това необичайно решение е неудобната форма на гилзата - силна конусност и голям фланец, което води до засечки в автоматичните оръжия. В известна степен пачката може да се разглежда като твърд сегмент от картечна лента. Ако се вгледаш във втората снимка ще видиш езичето, с което пачките се скачват една за друга за осигуряване на непрекъсната стрелба. Макар и донякъде необичайна, тази система на захранване е използувана успешно от Италия и Япония дори през ВСВ.

    Сега за каналчето: Патроните за Лебел 1886 и за горепосочените картечници се унифицират. Това довежда до проблеми с Лебел 1886 заради подцевния й магазин, в който патроните са един зад друг и задният куршум контактува в капсула на предния. Лошо! Оригиналният патрон за Лебел 1886 е с плосък връх именно поради тази причина. Тогава въвеждат канавката, която не позволява на върха да застане в положение, което би засегнало капсула. Снимките го обясняват много нагледно.

    Вместо боза, само една слаба американска бира за тебе
    Attached Files
    Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
    A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

    Comment


      #77
      Абе щом има кяр съгласен съм.
      Добре де в моята колекция аз имам патрони, които са без каналче и са произведени късно-14-16-та година, защо нямат каналче?
      То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

      Comment


        #78
        Parabellum написа
        Абе щом има кяр съгласен съм.
        Добре де в моята колекция аз имам патрони, които са без каналче и са произведени късно-14-16-та година, защо нямат каналче?
        Ако са само за картечница, не им трябва каналче. То има смисъл само в подцевен цилиндричен магазин, където патроните са един зад друг.
        Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
        A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

        Comment


          #79
          Значи моите патрони са били за картечница-явно така излиза
          То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

          Comment


            #80
            Parabellum написа
            Значи моите патрони са били за картечница-явно така излиза
            Допълнение - Манлихер-Бертие 1907 (Mannlicher Berthier M. 1907) е със среден магазин тип Манлихер и каналчето не е нужно. Забравих за нея, нали за картечници говорехме...
            Attached Files
            Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
            A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

            Comment


              #81
              Ето две от картечниците Hotchkiss - Mle 1897 & Mle 1914.

              Тази картечница е показана в действие във филма от 1967 г. "Кой знае?" ("Quien sabe?"), продаван в САЩ под името "А Bullet for the General". Участват Джан Мария Волонте (Чунчо), Клаус Кински (Санто) и Лу Кастел (Гринго, наемният убиец).

              Става дума за епизода, в който Чунчо и Гринго отблъскват атака на друга банда с тази картечница, наричана от Чунчо "златното оръжие" заради бронзовите й компоненти. Много добре е показано и захранването с патрони чрез пачка. Този филм съм го гледал 20-тина пъти, половината от тях заради сцената с картечницата Имам го на CD и дори ще си го пусна тази вечер като се прибера; музиката е също много хубава.
              Attached Files
              Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
              A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

              Comment


                #82
                Айде, ще се опитам да посъживя темата. Тази загадка е доста лесна

                През пролетта 1918 след края на войната на Източния фронт полк. Макс Хофман развеждал група военни от страните съюзници из Източна Прусия и показвал: "Ето в тази къща той спа преди сражението при Таненберг", "А ето в онзи хотел спа след сражението при Таненберг" и стигайки пред стара къща в центъра на градчето Фрогенау завършва -"А ето тук той спа по време на сражението при Таненберг" . Кого е имал предвид Хофман? Мисля, че загадката няма да ви затрудни...

                Comment


                  #83
                  Че как, една личност, от която после един доста краен националист получава канцлерските пълномощия
                  Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                  Проект 22.06.1941 г.
                  "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                  Comment


                    #84
                    Да не би още тогава престарелият фелдмаршал, който по-късно е и президент на републиката, че прави Хитер канцлер .

                    Comment


                      #85
                      gollum написа
                      Да не би още тогава престарелият фелдмаршал, който по-късно е и президент на републиката, че прави Хитер канцлер .
                      Е, престарял, айде сега, през 1914 е бил само на 67 .
                      Иначе отговорите са абсолютно верни!

                      Злобните подмятания наистина са били за известния с флегматичността и спокойствието си фелдмаршал Паул Лудвиг Ханс Антон фон Хинденбург унд Бенекендорф (1847—1934)
                      Last edited by Николай; 20-10-2005, 16:19.

                      Comment


                        #86
                        Николай написа
                        Е, престарял, айде сега, през 1914 е бил само на 67 .
                        Ще ме извиниш, но по време на битката е бил на 66
                        "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
                        Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

                        Comment


                          #87
                          mellisa написа
                          Ще ме извиниш, но по време на битката е бил на 66
                          Охоо, я да проверим тоя факт...

                          Уи, пресиземон. Права си - роден е на 2 октомври 1847, значи наистина е навършил 67 след сражението

                          Comment


                            #88
                            В името на немски военачалник от Първата световна война гласните се подреждат така: ееа еее; за кого става дума ?
                            SEMPER AGRESSUS

                            Comment


                              #89
                              За генерал Безелер !
                              Всъщност това е въпрос от теста на полското Бюро за шифри за криптолози. Задачата е решена за секунди от младия учен-математик Мариан Рейевски - единият от великолепната полска тройка "разбивачи" на немската шифровъчна машина "Енигма"
                              SEMPER AGRESSUS

                              Comment


                                #90
                                Ще пиша тук, за да не отварям нова тема, а и защото е загадка...за мен

                                2 Август 1914

                                Тази дата е посочена в програмата на националсоциалистическата немска работническа партия като един вид граница за "достъп" на негерманците до Германия:

                                ...
                                8. Всяка негерманска имиграция трябва да бъде прекратена. Ние искаме от всички негерманци, дошли в Германия след 2 август 1914, да бъде изискано незабавно да напуснат Райха.
                                ...



                                И се чудя...защо точно 2 Август?
                                Мерси предварително.

                                П.С. Най-интересното, което намерих за тази дата е това:


                                Разбира се, сигурно си има друга много "по-интересна" и сериозна причина...

                                Comment

                                Working...
                                X