Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Загадки ПСВ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Обаче 1883-1943, професор Петър Мутавчиев?

    Comment


      Мутафчиев ще да е...

      ПП: Това за "белетристката" ми хареса :sm113:
      A strong toun Rodez hit is,
      The Castell is strong and fair I wis...


      блог за средновековна балканска история

      Comment


        Правилно.

        Comment


          Човекът е син краля на Испания. В края на 19-ти век изследва Арктика. В началото на 20-ти век изследва Централна Африка, връх в Уганда носи неговото име, и изкачва планини Какарукурум и Памир в Централна Азия, включително за около петдесет години е световен шампион -най високо изкачил се човек, достигайки 7500 по ръба на К2, никога не се жени, но има гаджета дъщеря на американски сенатор и сомалийска принцеса. През Първата световна война е адмирал на действащ флот, евакуира цяла армия, преследвана от българите! Кой е този човек?

          Comment


            von Danitz написа
            Човекът е син краля на Испания. В края на 19-ти век изследва Арктика. В началото на 20-ти век изследва Централна Африка, връх в Уганда носи неговото име, и изкачва планини Какарукурум и Памир в Централна Азия, включително за около петдесет години е световен шампион -най високо изкачил се човек, достигайки 7500 по ръба на К2, никога не се жени, но има гаджета дъщеря на американски сенатор и сомалийска принцеса. През Първата световна война е адмирал на действащ флот, евакуира цяла армия, преследвана от българите! Кой е този човек?
            Луиджи Амедео, херцог на Абруци .
            A strong toun Rodez hit is,
            The Castell is strong and fair I wis...


            блог за средновековна балканска история

            Comment


              Прекалено много данни си дал, намерих го за 4 мин
              Luigi Amedeo, Duke of the Abruzzi


              ПС. По дяволите, изпреварили са ме.
              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
              "But I know none, and therefore am no beast."

              (Richard III - William Shakespeare)

              Comment


                Не е целта да търсите, макар , че и това е интересно, човекът е по-интересен. Готина епоха, а като се задълбавам, все по интересна става

                Comment


                  Ъъъ, той всъщност евакуира сърбите 1916 г. :o

                  Comment


                    В края на 15-та, началото на 16-та, нещо като първосветовния Дюнкерк

                    Comment


                      Мда, чета, че към 200 000 са евакуирани в Корфу и Видо (островът на смъртта). А докато са чакали на доковоте да ги натоварят, много ги е косяла авиация - не само българска. Казват, че към 20 000 са си заминали.

                      Comment


                        SRH написа
                        Мда, чета, че към 200 000 са евакуирани в Корфу и Видо (островът на смъртта). А докато са чакали на доковоте да ги натоварят, много ги е косяла авиация - не само българска. Казват, че към 20 000 са си заминали.
                        Никаква авиация не е имало. Косял ги е коремен тиф.

                        Comment


                          Нещо подобно го има пресъздадено дори във филм, но за ВСВ. Сега ми попадна, че се е случвало и през ПСВ.
                          Какво са обозначавали и как са се използвали 1, 2 или 3 царевични зърна във Франция през 1918 година?

                          Comment


                            За кодиране на комуникация, т.е. на съобщения? Попадал съм на някакав история за някакви сащиански войници от идиански произход, които по такъв начин са кодирали съобщенията, които са пренасяли. Но не помня точно какво означават царевичните зърна, но предполагам, че размер на силите или нещо подобно (ако е ставало въпрос аз съгледвачи).

                            Comment


                              gollum написа
                              За кодиране на комуникация, т.е. на съобщения? Попадал съм на някакав история за някакви сащиански войници от идиански произход, които по такъв начин са кодирали съобщенията, които са пренасяли. Но не помня точно какво означават царевичните зърна, но предполагам, че размер на силите или нещо подобно (ако е ставало въпрос аз съгледвачи).
                              Горещо, само малка корекция - не са кодирали съобщенията, това е забавното. Те са говорили съвсем спокойно на некодирани индиански диалекти, като са ги и сменяли на всичкото отгоре, само са имали проблем с техниката, за която няма индиански думи естествено.
                              Все съм си мислела, че за ВСВ е или поизмислено частично, или резултат на японска некадърност, че не са ги разшифровали, но за ПСВ си е реално неразбираемо

                              Comment


                                Да, поразтърсих се и намерих малко информация - логично е, наистина няма какво да кодират, след като само те се разбират помежду си. Но на едно място пишеше, че с царевичните зърна служели за отеблязване на батальоните. Не ми стана ясно обаче точно за какво са ги отбелязвали, но може би кое съобщение за кой батальон е или нещо подобно (явно затова и от едно до три зрънца - съответно за първи, втори или трети батальон в полка - явно е било ясно за кой полк става въпрос).

                                Comment

                                Working...
                                X