Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Антантата в България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Антантата в България

    Интересува ме темата за окупацията на България от силите на Антантата след сключване на Солунското примирие от 25.09.1918г.
    Единствената информация, която съм срещал по този въпрос, е че войските на Румъния, Гърция и Сърбия не са носили окупационна служба в България. В София френските колониални войски са носили службата, в Добрич - италиански части :fire: . Какъв е бил техният статут ? Как са били уредени взаимоотношенията между окупационните власти и българското правителство? Какъв е бил съставът, статутът и правомощията на Съюзническата контролна комисия ? Предварително благодаря !

    #2
    Честно да ти кажа, аз също съм се замислял по този въпрос, че незнам нищо.Всичко което се пише в нашите книги, се базира на факта, че е имало окупационни войски , които са ни разоръжили.
    Това за италианците в Добрич сефте го научавам, като се има в предвид, че Добрич е върнат на Румънците.
    Явно Антантата се е усетила навреме, да не допуска румънски, сръбски и гръцки войски да ни окупират. голям бой щеше да стане тогава..
    Ако някой от колегите знае нещо за Окупационният корпус в България през периода 1918-25 година нека да каже.
    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

    Comment


      #3
      "Италианските окупационни войски в България след Първата световна война" - статия на Антонина Кузманова в сп. "Военноисторически сборник" през 90-те години на миналия век. Италиански военни части са носили окупационна служба в Македония, Видин, Лом, Бургас, Пловдив, Стара Загора, Враца, Кюстендил, Радомир, София, Тутракан, Силистра, Добрич.

      Comment


        #4
        Ще можеш ли да постнеш тук тази статия?
        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

        Comment


          #5
          Ще се опитам !

          Comment


            #6
            Май ще стане по трудния начин

            Comment


              #7
              Glenn Miller написа
              Интересува ме темата за окупацията на България от силите на Антантата след сключване на Солунското примирие от 25.09.1918г.
              Единствената информация, която съм срещал по този въпрос, е че войските на Румъния, Гърция и Сърбия не са носили окупационна служба в България. В София френските колониални войски са носили службата, в Добрич - италиански части :fire: . Какъв е бил техният статут ? Как са били уредени взаимоотношенията между окупационните власти и българското правителство? Какъв е бил съставът, статутът и правомощията на Съюзническата контролна комисия ? Предварително благодаря !
              Съгл. чл. 94 от Ньойския мирен договор се предвижда създаването на три междусъюзнически комисии, под чийто контрол ще се изпълняват военните клаузи на договора. На 09.08.1920г. комисиите са съставени и включени в състава на т.н. Междусъюзническа военноконтролна комисия МВКК ссъ седалище София. МВКК наброява 74 офицери от Антантата, под ръководството на френския генерал Дьо Фурту. МВКК решава поставените задачи, поради което на 15.02.1922г. Посланическата конференция в Париж заменя комисията с друг орган Съглашенски ликвидационен орган СЛО в състав от 6 офицери и 24 души помощен персонал под ръководството на френския полковник Д*Амарзи. СЛО действа до 1926г. През 1927г. служителите на СЛО напускат страната.

              Comment


                #8
                За дейността на МВВК вижте и в "Самостоятелното управление на БЗНС 1920-1923" на Д. Петрова.
                SEMPER AGRESSUS

                Comment


                  #9
                  В списание "Минало" бр. 4/2004г. попаднах на статията на Вл. Станев "Структура и цели на Съглашенския военен контрол в България 1920 - 1927г."
                  SEMPER AGRESSUS

                  Comment


                    #10
                    Аз съм от Сандански. можете ли да ми кажете кои войски са носили окупационна служба тук?

                    Comment


                      #11
                      В Св.Врач май не е имало съглашенци
                      SEMPER AGRESSUS

                      Comment


                        #12
                        Ми момчета, мисля, че Андрей Ляпчев на Базата на победите на ген. Вазов (дойран) успява да наложи , това което е останало от Царство България да не бъде окупирано. Още при подписването на Солунското примирие де.
                        Кръвта из нашите гърди
                        не е съвсем изляна!
                        Народе, цял стани! Иди!
                        Че Македония въстана.

                        Comment


                          #13
                          Вълнения за софиянци
                          След Ньойй

                          Пробивът при Добро Поле предопредели новата съдба на България. Страната ни бе окупирана в условията на примирието. Окупационните сили трябваше да бъдат от небалканските държави,за да не се стига до провокации. Решено бе те да бъдат от френските колониални сили.В страната бяха настанени купища тунизийци,сенегалци и други африкански части. Българите дотогава не бяха виждали негри. За тях се е споменавало само в народните песни като "черни арапи". Сега арапите се държали доста предизвикателно. Блещели се,налитали с пискливи провиквания. Софиянци любопитствали,но били малко стреснати от поведението на хората,които се изявявали като окупатори на България. Плъзнали слухове за пряко насилие,изнасилване над българките,а даже и за канбализъм.
                          В столицата се появил и самият главнокомандващ на Солунския Фронт френският маршал Франше д`Епре. Софиянци дори имали случай да му се надсмеят. Маршалът с шлем,украсен с разноцветни пера,се возил в своята моторна кола,но на завоя пред главната врата на двореца колата спряла. Шофьорът не можел да се справи с повредата. Тълпата от любопитни софиянци обкръжила колата. Маршалът победител,сега "победен" бил обект на присмех. Разгневен,той пешком прекосил Градската Градина и се отправил към френското комендантство.
                          Малко след подписването на Ньойския договор френската окупационна войска е заменена с италиански части. По улиците се появили шумните италиански войници и офицери,които,облечен в хусарски одеяния,правили силно впечатление. За пръв път софиянци ръкопляскали на военната музика, която изнасяла редовно концерти в Градската градина. Това били щастливи мигове в тъжните и скучни времена.

                          Comment


                            #14
                            Шовинист, това което пишеш по какъв източник е? Лични впечатления ли са, що е. Хубаво е да се посочва.

                            Comment


                              #15
                              Някой може ли да даде точни цифри на окупационните сили?
                              Колко време са останали преди да са отзовани?
                              Кръвта из нашите гърди
                              не е съвсем изляна!
                              Народе, цял стани! Иди!
                              Че Македония въстана.

                              Comment

                              Working...
                              X