von Danitz - един въпрос - адекватна ли е според теб цифрата 19 000 убити след първия ден на Сома?
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Големите битки през ПСВ
Collapse
X
-
Колко бързо изчезва всичко — и самите тела във вселената и споменът за тях във вечността. Каква е природата на всичко сетивно и особено на онова, което ни примамва с удоволствие, плаши с мъка или заслепява тщеславието на хората с празната си външност. Колко евтино, презряно, нечисто и изложено на гибел е то в оценката на умствената способност.
МАРК АВРЕЛИЙ, "Към себе си", II, 12
-
Първият ден на Сома е един от най-обсъжданите феномени не само в британската, но и в световната военна история. Но като имаш предвид терена, и че са давани първите часове по 3500 изтрела в минута от артилерията, това от страна на съюзниците, тъй като в началото германците имат едва 800 оръдия. Но за кого говориш? За общо ли, защото има цифри за 30 хиляди убити и ранени в първите 6 минути (sic!)
Comment
-
От 1971 г. насам, когато излиза нашумялата книга "Първият ден на Сома" на големия военен историк Мартин Мидълбрук, относно събитията, състояли се на 1 юли 1916 г., по-известни сред англичаните като "the battle of Albert", се цитира цифрата 19 240 убити или починали от раните си англичани, 7000 убити французи, 8000 убити гермаци, а общият цитиран брой пострадали за британците е 57 470. Уважаваната от мен медия BBC във енциклопедиите си и филмите си, както и уикито, цитират същите данни.
Интересни са ми тези данни, които даваш за първите шест минути. Сподели повече.Last edited by Dobromir Rusev; 19-11-2008, 23:01.Колко бързо изчезва всичко — и самите тела във вселената и споменът за тях във вечността. Каква е природата на всичко сетивно и особено на онова, което ни примамва с удоволствие, плаши с мъка или заслепява тщеславието на хората с празната си външност. Колко евтино, презряно, нечисто и изложено на гибел е то в оценката на умствената способност.
МАРК АВРЕЛИЙ, "Към себе си", II, 12
Comment
-
Да, книгата на Мидълбрук, която за съжеление не съм чел, обръща доста неща. Специално това, което ти цитирах е от двама френски историци. Буквалният цитат е:
On estime à 30.000 le nombre des victimes (tués + blessés) dans les 6 premières minutes de la bataille.
Но по всичко изглежда, че това е най-кървавата сутрин на Първата световна война. Първият на Сома, и 163-тия ден на Вердюн. Просто е убийствено срещу тия бункери и картечници.
Comment
-
Какви данни има за 163-тия ден на Вердюн?
Цифрите за първия ден при Сома ми изглеждат смазващо огромни...просто не мога да си представя как е възможно да загинат толкова много хора за токова кратко време. Физически във времето ми изглежда невъзможно за няколко часа да загинат над 30000 души...Зловещо и ужасяващо е!GOTT MIT UNS!
Comment
-
Следобед ще поизвадя полковите статистики, сега нямам време, но само за да поддържам интереса към разговора, Петре, изобщо имаш ли някаква бегла представа, какво представлява германец в дълговременни отбранителни съоръжения?
8 хиляди са германските жертви, имайте предвид, и мини са взривени. Французите пък отбелязват най-забележителния напредък в този ден и за цялата битка на левия антантски фланг, оттатък реката.Last edited by von Danitz; 20-11-2008, 13:30.
Comment
-
von Danitz написа Виж мнение...изобщо имаш ли някаква бегла представа, какво представлява германец в дълговременни отбранителни съоръжения?
...всъщност не само тогава.
Но съм напълно убеден, че нещата в този случай не опират до национални принадлежности, а по-скоро до мотивация, инстинкт за самосъхранение, злоба, упоритост и уставна дисциплинираност.GOTT MIT UNS!
Comment
-
gollum е прав. Артилерията е първостеенният виновник, наред с прекалените надежди у дебютните танкове и неразчетените позиции на доброволческите батальони на север. "Рaзузнавачът" капитан Корнуел е безнадежден оптимист относно отстраняването на позициите и телените заграждения, само заради една добра видимост....за което скъпо си плаща.Колко бързо изчезва всичко — и самите тела във вселената и споменът за тях във вечността. Каква е природата на всичко сетивно и особено на онова, което ни примамва с удоволствие, плаши с мъка или заслепява тщеславието на хората с празната си външност. Колко евтино, презряно, нечисто и изложено на гибел е то в оценката на умствената способност.
МАРК АВРЕЛИЙ, "Към себе си", II, 12
Comment
-
Не, момент, принципно за войната артилерията е виновна за 2/3 от жертвите изобщо. Операциите при Сома не са изключение. Но...операциите. Първият ден, вече посочих, германците имат сравнително малко артилерия, и тя е подавена, освен по-леките оръдия, чийто разчети се превърщат в подвижния резерв на отбраната. Първият ден са точно картечниците! А и г-н Русев, танковете идват по нататък.
Да припомня само, малко описание на събитията беше направил Шеленеберг (нашият) миналата година
Last edited by von Danitz; 20-11-2008, 13:38.
Comment
-
von Danitz написа Виж мнениеНе, момент, принципно за войната артилерията е виновна за 2/3 от жертвите изобщо. Операциите при Сома не са изключение. Но...операциите. Първият ден, вече посочих, германците имат сравнително малко артилерия, и тя е подавена, освен по-леките оръдия, чийто разчети се превърщат в подвижния резерв на отбраната. Първият ден са точно картечниците! А и г-н Русев, танковете идват по нататък.Колко бързо изчезва всичко — и самите тела във вселената и споменът за тях във вечността. Каква е природата на всичко сетивно и особено на онова, което ни примамва с удоволствие, плаши с мъка или заслепява тщеславието на хората с празната си външност. Колко евтино, презряно, нечисто и изложено на гибел е то в оценката на умствената способност.
МАРК АВРЕЛИЙ, "Към себе си", II, 12
Comment
-
Никой нищо не каза за 163-тия ден при Вердюн. И там ли е била такава безумна касапница? Четох в Уики-то за битката при Врдюн, но нищо за 163-тия и ден не срещнах.
Въпроса е, че в слуачая артилерията на север няма почти никакъв ефект, и то не само заради развалито се време и терена. Тоест - не е отговорна за жертвите сред германците, а точно обратното - става първопричина за многото жертви на британците. Доколкото знам първоначалният план е за тотално изличаване на позициите на така споменатите картечници, които дефакто правят касапницата.
"Противникът е в масирана атака в плътно събрани неравни линии, зад които се придвижват неголеми колони от войници... въпреки че не може да има съмнение в храбростта на настъпващите, големите загуби британската армия дължи по време на тези атаки без съмнение на този си строй. " - преводът мой.
Вижте, много са факторите, нещата не са еднозначни, дайте ми малко време да обобщя нещата в някаква смислена последователност и ще обсъдим.Last edited by von Danitz; 20-11-2008, 14:07.
Comment
Comment