Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Германия и Британия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Германия и Британия

    Защо двете държави никога не успяват да са в единия лагер? При все, че според мен са можели да съчетаят интересите си, а и са имали обю исторически враг- Франция, освен това са и роднински народи.

    #2
    Съюза и приятелството между двата народа не го искаха англииските ръководители,специално за ВСВ.
    Фюрера не веднъж е изказвал готовност,за сътрудничество с Англичаните.
    Каква ли би била историята при един титаничен съюз между Германия и Британия?

    Comment


      #3
      Защо да има неразбирателство между Англия и Франция? Все пак и двете са отколешни съюзници, имат общи мнения по повечето въпроси и двете са демократични страни... А какво са немците- нов противник, който желае техните безценни колонии. По същата логика Франция и Германия можеха да са във тези сметки.
      "Мисля, това което казвам, но неказвам, това което мисля"

      И други затворници
      нека четат пред вратите
      нашата памет остъклена
      с надпис:"Всички отидоха на Фронта!"


      Comment


        #4
        Британия и Франция са вековни врагове, така че не виждам кзквос е учудваш, докато немските държави често са били в съюз с британците срещу Франция. А и Германия е имала повече интереси на самия континент, отколкото към Индия, Канада и други британски колонии

        Comment


          #5
          Може би говориш за Вилхелм Завоевателя през 1066, или за Стогодишната война (1337-1453), или когато през края 17в. Краля Слънце вочва срещу Англия, Холандия, Австрия, Савоя и Испания, или двайсетина години по-късно за Испанското наследсво и накрая исторята с великия корсиканец Наполен, който е тотално победен при Трафалгар от Нелсън и при Ватерло от Уелингтън. Но все пак това са нормални неща. Защо заради някакви си спомени трябва да се предаде най-важния съюзник, заради някакъв мегаломан.
          "Мисля, това което казвам, но неказвам, това което мисля"

          И други затворници
          нека четат пред вратите
          нашата памет остъклена
          с надпис:"Всички отидоха на Фронта!"


          Comment


            #6
            Кой говори самоз а втората световна война? Но и тогава Германия и Британия не са имали срещуположни интереси. Хитлер не е имал амбиции към британските колонии и въобще за колониална империя.

            Comment


              #7
              Забравяте изколешната политика на Британия да не допуска изкачването на една единствена континентална сила. Това всъщност е причината за огромна част от английските войни. Една Европа под контрола на Германия е също толкова неприемлива, колкото една Европа под скиптъра на Наполеон.
              XV mile the sea brode is
              From Turkey to the Ile of Rodez...

              Comment


                #8
                ---

                Това все пак е форум за Първата светова война, нека не го разводняваме с мнения, посветени изцяло на Втората такава.

                По темата. Както каза и сър Грей - политиката на Великобритания се движи главно около идеята, да не се дава на нито една държава да доминира в Европа. По една съвсем проста причина - ако това се случи, Великобритания ще трябва да съсредоточи силите си изцяло в Европа, което ще подложи Империята й на голямо изпитание.
                Кои са най-могъщите държави в Европа по това време?
                Франция - държавата, която е била най-дълго време заплаха за британското могъщество в Европа. До момента, в който Франция няма силни съседи, тя може да си позволи да има силен флот, с който да е някаква заплаха за Англия, като същевременно е голяма сухопътна сила. След 1870 г. обаче тя вече не първа военна сила в Европа. Съответно, това я прави потенциален съюзник за англичаните срещу новия европейски лидер.
                Русия - също съперник на Великобритания, но по-скоро в юго-източна Европа и в Азия. Практически обаче Руската Империя по това време е също в неизгодно положение - съюза на Австро-Унгария и Германия е твърде силен за нея, а освен това тя има още двама сериозни противници - Япония и Турция. Евентуалните фронтове й фронтове също са раздалечени твърде много. Икономическите й трудности я правят зависима от западни капитали. Всичко това накуп , плюс поражението от 1904-1905 година я изкарва от положението й на претендент за европейски хегемон.
                Остава само Германия, с която Великобритания има много по-сериозни търкания:
                - икономически;
                - флотски - стремежа на Кайзера да построи голям флот прави Германската Империя да изглежда главен противник за англичаните.
                - обявеното на всеослуание желание за европейска хегемония влиза в противоречие с гореуказания принцип в английската европейска политика;
                - системата от съюзи, изградена от Германия не оставя съмнение, че с Великобритания могат да бъдат само врагове - като немците заплашват морското могъщество на две морета едновременно - и в Северно, заплашвайки собствено английския остров и в Средиземно море, заплашвайки чрез съюза си с Италия комуникациите на Англия с колониите й и най-вече с Индия.
                Това предопределя съотношението на силите и съюзите в предстоящата война, още повече, че след Бисмарк, в Германия няма друг добър дипломат.
                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                Проект 22.06.1941 г.
                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                Comment


                  #9
                  Heinz W. Guderian написа
                  някакъв мегаломан.
                  Под този мегаломан не визирам Хитлер, а Бисмарк.
                  "Мисля, това което казвам, но неказвам, това което мисля"

                  И други затворници
                  нека четат пред вратите
                  нашата памет остъклена
                  с надпис:"Всички отидоха на Фронта!"


                  Comment


                    #10
                    Чакай малко, кой съюзник е бил предаден? Т.е., да, разбира се, Бисмарк успява да извърши велико дело, обединяването на Германия определено не е дело за скромни хора. Но чак мегаломан Просто е един изключително ловък политик - нещо общо взето доста рядко срещащо се в Германия.
                    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                    Проект 22.06.1941 г.
                    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                    Comment


                      #11
                      Така прав си, но не и едно са мненията, че Бисмарк и Вагнер направиха от немската култура едно посмешище.
                      "Мисля, това което казвам, но неказвам, това което мисля"

                      И други затворници
                      нека четат пред вратите
                      нашата памет остъклена
                      с надпис:"Всички отидоха на Фронта!"


                      Comment


                        #12
                        Е, Воланд не ми оставя да добавя каквото и да е .
                        Guderian, в това разбира се има известна истина, но струва ми се, че целта на БИсмарк е съвсем различна, като това е неизбежен страничен резултат. Пък и именно благодарение на Бисмарк Германия има възможност да претендира за самостоятелен път на развитие и бих казал - собствен цивилизационен модел. Друг е въпросът, че тези "претенции" се превръщат в неуспешни войни, в които в крайна сметка въпросната "кулутрно-цивилизационна уникалност" е изгубена напълно.

                        Comment


                          #13
                          Не съм съгласен с теб, CHK. Съюз между Германия и англия е невъзможен и никога не е бил възможен. За германеца подобна колиция е под достоинството му. Дори бих могъл да кажа, че се радвам, че еднствената велика сила (като изключим България де) влязла в съюз с Германия е Австро-унгарската империя. И един германец (днес) би избрал Франция.

                          Comment


                            #14
                            Потребителят lutrissmo

                            CHK написа
                            Защо двете държави никога не успяват да са в единия лагер? При все, че според мен са можели да съчетаят интересите си, а и са имали обю исторически враг- Франция, освен това са и роднински народи.
                            Не мога да разбера какво имаш предвид под роднински народи. Аз поне не знам нищо роднинско между тях в цялата им история.
                            Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                            Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                            Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                            Comment


                              #15
                              Племената англи и сакси са от германски корен.След като емигрират на острова започва взимна интеграция и претопяване с корените там племена-брити,пикти,келти...
                              ...но срещна отново очите му.Гледаха право в него,но виждаха нещо съвсем друго.Нещо в близкото бъдеще,което можеше и да е интересно,но не ставаше нито тук,нито сега.

                              Comment

                              Working...
                              X