Съобщение

Collapse
No announcement yet.

МЮНХЕН 1938

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    МЮНХЕН 1938

    МЮНХЕН 1938
    Какви са причините
    Какви са последиците

    #2
    Аз понеже си падам по снимките ето една от известните от тази конференция
    Attached Files

    Comment


      #3
      Причините - с една дума - Версай. Или както казва още в края на Първата световна война главнокомандуващия съюзните войски маршал Фош - "това не е мир - това е примирие за 25 години" (е, цитатите са ми по памет, та надали са точни като формулировка, но пък смисълът е запазен).

      Последиците са разнообразни. Като цяло за Оста - засилване на влиянието в международен план.
      В Германия - влиянието на генералитета спада, звездата на Хитлер изгрява. В следствие на което Хитлер решава, че е безпогрешен и докарва нещата до световна война. Която и иначе може би била неизбежна, но все пак ...
      За Великобритания - "Мирът на нашето време" на министър-председателя Чембърлейн струва по-късно кръв, труд, пот и сълзи в перспектива за Британската Империя.
      Влиянието на Франция и Великобритания като цяло намалява - предателството спрямо малка Чехословакия удря директно по престижа им. А разгрома без бой на чешката армия предрешава изхода на бъдещата полска кампания на Вермахта.
      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
      Проект 22.06.1941 г.
      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

      Comment


        #4
        С Мюнхенската сделка Хитлер постига това, което е заявил като цел на т. нар. Конференция Хосбах. Но през 1937 едва ли е мечтал дори, че всичко ще бъде спечелено без кръв и чрез ходове на дипломацията.
        http://thirdreich.boinaslava.net/

        Comment


          #5
          През 1938г. отношението на Запада към Германия чувствително еволюира в насока търпимост към германските демонстрации - реокупацията на Рейнската зона; Аншлусът с Австрия - и принципно съгласие с претенциите на Райха за обединение на всички германски земи. Би могло да се прокара паралел между Мюнхен 1938 и Солун 1938 - свалянето на ограниченията, наложени на България с Ньои 1919г. Битувало е виждането, че Хитлер ще бъде спрян, ако се удовлетворят неговите искания / които Западът по принцип счита за справедливи /. Хитлер нееднократно е заявявал, че претенциите на Райха се изчерпват със Судетите. Впоследствие, окуражен е мирното / за негова изненада / решение на Судетската криза, Фюрерът ултимативно поставя въпроса за Данциг и Полския коридор. Към този момент ОН е загубила всякакво влияние в международната политика, а в Устава на ОН са липсвали адекватни механизми за решаване на кризисни ситуации. Една от малкото успешни акции на ОН е решаването на българо - гръцкия граничен спор през 1925г. - т.н. Петрички събития. През 1938г. концепцията за колективна защита на европейските държави, основана на двустранни и многостранни междудържавни съглашения не сработва, макар че през 1938г. Англия и Франция провеждат ограничени военни мероприятия. Препоръчвам Ви една доста интересна книга в тази връзка - "ДВе години с Хитлер" на Хендерсън - английският посланик в Берлин - 1937-1939г.

          Comment


            #6
            "ДВе години с Хитлер" на Хендерсън не е много обективна, защото с нея бившият посланик се опитва да оправдае твърде приятелското си (и на кабинета на Чембърлейн) отношение към нацистка Германия.
            http://thirdreich.boinaslava.net/

            Comment


              #7
              Разсекретяват материали, свързани с Мюнхенския договор 30.09.1938г.

              Източник: http://bgnewsroom.com/singlenews/?ID=99463

              Разсекретиха материали, свързани с Мюнхенския договор
              29.09.2008 11:49
              Службата за външно разузнаване (СВР) на Русия разсекрети архивни материали по Мюнхенското споразумение от 30 септември 1938 г., наречено „Мюнхенския договор”, позволило на Хитлер да окупира част от Чехословакия, съобщава РИА Новости. Разсекретените документи представляват информационни и аналитични справки, които съветското разузнаване е предоставяло на политическото ръководство на СССР.

              От представените документи на съветското разузнаване, които са лежали в архива на СВР с гриф строго секретно 70 години, се разказва за подготовка на среща между Невил Чембърлейн с Адолф Хитлер и Бенито Мусолини. На база на тези документи се е направила прогноза за събитията и военнополитическата обстановка в Европа.

              По думите на шефа на прес-бюрото на СВР Сергей Иванов, английските и френските посланици в Прага са оказвали натиск на президента на Чехословакия да предаде доброволно Судетската област на Германия. Тази позиция е била одобрена от министър-председателя на Великобритания Невил Чембърлейн и премиера на Франция Едуард Даладе. Освен това, те са настоявали Прага да анулира споразумението за взаимопомощ с други страни (Чехословакия е имала такъв договор със Съветския съюз). „В замяна на това всички съседни държави на Чехословакия плюс Франция и Англия ще гарантират неприкосновеността на границите на страната”, се казва в секретен меморандум, който е бил получен в Москва от Прага.

              В разсекретения меморандум ¹8604, получен по канала на разузнаването в Прага, няколко дни преди подписването на Мюнхенското споразумение по този повод се казва: „На 19 септември английският посланик Нютън и френският посланик Делакам, от името на Чембърлейн и Деладе са предали на Милан Годж (министър-председател на Чехословакия от 1935 до 1938 г.) следното: „Ръководейки се от високите принципи на съхранение на мира в Европа, те считат за необходимо присъединяването на Судетската област към Германия. Системата от пактове за взаимна помощ на Чехословакия с други държави трябва да се анулира.В замяна на това всички съседни държави на Чехословакия плюс Франция и Англия ще гарантират неприкосновеността на нейните граници”.

              По този начин са били унищожени сложните елементи на системата за колективно противодействие срещу агресора. Западните политици са направили това зад гърба на СССР, който е имал договор за взаимопомощ с Чехословакия и Франция.

              Както подчертава ветеранът от СВР генерал-майор в оставка Лев Соцков, занимавал се с подбора на архивните документи, Великобритания, която не е пречела на германската експанзия на изток, се е опитала да вкара във война Германия и СССР. Подобна позиция е заела и Франция, показват разсекретените документи.

              Освен това разсекретените документи на съветското разузнаване, отнасящи се за 1938 г. разкриват детайли от преписките на европейските посланици със своите ведомства. Така например британският посланик във Варшава в телеграма до Форин Офис предупреждава, че в случай на нахлуване на Германия в Чехословакия полското ръководство ще тръгне да завзема Тешинската област, което се случва и на практика малко по-късно. Полша, подкрепяйки примера на Германия, взема участие в разчленяването на Чехословакия, макар малко по-късно самата тя да става жертва на Германия.

              Мюнхенското споразумение, на основата на което Германия окупира населената с немци Судетска област на Чехословакия, не успя да спре приближаването на войната. През март 1939 г. Германия окупира останалата част от Чехословакия. На 1 септември 1939 г. немската войска нападна Полша.

              Финландският посланик в Лондон е докладвал, че ако Хитлер вкара своите войски в Чехословакия, Франция няма да се намеси. „Както е известно, Съветският съюз бе готов да окаже помощ на Чехословакия, но официална Прага под давлението на Париж и Лондон не се обърна към Москва с подобна молба”, припомни представителят на СВР.

              „През ноември 1938 г. дипломатическите представителства на редица страни са съобщили на своите ведомства, че Англия и Франция няма да пречат на експанзията на Хитлер на изток”, разказа още Иванов.

              На свой ред ветеранът от СВР генерал-майор Лев Филиппович Соцков, е уверен, че именно Мюнхенското споразумение е разрушило системата за колективна сигурност в Европа и е станало причина за началото на Втората световна война.

              Лев Соцков е служил във външното разузнаване от 1956 г., работил е зад граница, както и в централния апарат на службата. В момента той се занимава с изучаване на архивните материали и историята на разузнаването.

              Той разказва за редица още засекретени досега документи, които хвърлят друга светлина на събитията през онези години. Така например в докладна записка до Сталин от 21 декември 1938 г. Лаврентий Берия съобщава за документи, заловени по агентурен път. Сред тях има донесения на финландския посланик в Лондон, който съобщава на своето външно ведомство следното: „Тук чух мнение, че не става дума за германска колонизация. Това е само димна завеса, казват англичаните, зад която се крие подготовка на планове за завземане на Съветска Украйна. Самият Хитлер казал на френския посланик Франсоа Поне, че той не обмисля вариант за колонии”.

              Разсекретени са документи, които разказват за усилията на СССР да предотврати войната и да намери подкрепа срещу Германия.

              „Мюнхенският модел за умиротворяване на агресора не проработи, тъй като Германия започна война и на запад. Франция капитулира пред Хитлер, а кабинетът на министрите в Англия се смени. Формирането на антихитлерова коалиция стана по-късно и то по схемата, която е предложена от СССР още през 1935 г.”, констатира Соцков.

              Според него, от събитията около Мюнхенското споразумение и последните събития на Балканите и в Кавказ трябва да се извлекат няколко урока.

              „Първо, в никакъв случай не трябва да се поощрява агресор, независимо от това дали той е голям или малък. Има страна – САЩ – която е загрижена за световното си господство и не е важно за нея какъв модел ползва за решаване на своите задачи – хитлеровски или бушовски”, отбелязва генералът.” Ако тези агресивни действия не се обуздаят навреме, големите беди за даден регион могат д станат големи беди за континента”, смята още той.

              „Вторият урок се заключава в това, че Европа се нуждае от система за колективна сигурност. Блоковата система сега не работи. Оказва се, и че уроците на историята все още не са усвоени. Вместо да се обуздае агресора в лицето на Грузия, САЩ предлагат да се обкръжи Русия”, казва още събеседникът на агенцията.


              BgNewsroom.com,

              Comment


                #8
                Благодаря за информацията, Калояне, интересна е. Но ще си позволя да се учудя леко на едно-две места.
                "Деладе" не е ли "Деладие"? Не че е толкова важно, но все пак.
                И това:
                Западните политици са направили това зад гърба на СССР, който е имал договор за взаимопомощ с Чехословакия и Франция.
                нещо ме съмнява - СССР не знам да има договор за взаимопомощ с Франция. То това нищо не значи, де, аз ужасно много неща не знам. Такова споразумение има между Чехословакия и СССР. Така че "зад гърба" е малко странно в случая, т.е. е по-скоро пропагандно украшение.

                Великобритания, която не е пречела на германската експанзия на изток, се е опитала да вкара във война Германия и СССР. Подобна позиция е заела и Франция, показват разсекретените документи.
                Това е стара теза, но е интересно да се прочетат самите документи, които "доказват това". Във Великобритания и Франция по това време, според мен, осъзнават, че дори и частна война между Германия и СССР ще ги засегне и въвлече, най-вече, защото няма как да се осъществи, освен през Полша.

                Така например британският посланик във Варшава в телеграма до Форин Офис предупреждава, че в случай на нахлуване на Германия в Чехословакия полското ръководство ще тръгне да завзема Тешинската област, което се случва и на практика малко по-късно. Полша, подкрепяйки примера на Германия, взема участие в разчленяването на Чехословакия
                На практика всички съседни на Чехословакия държави имат претенции към нейни територии в онзи момент. И чехословашката армия планира, изхождайки от това, че може да бъде нападната отвсякъде (някъде даже бях качвал карти, на които се вижда това).

                „Както е известно, Съветският съюз бе готов да окаже помощ на Чехословакия, но официална Прага под давлението на Париж и Лондон не се обърна към Москва с подобна молба”
                На практика, СССР няма как да се намеси и не може да помогне на Чехословакия. Това е било ясно за всички.

                На свой ред ветеранът от СВР генерал-майор Лев Филиппович Соцков, е уверен, че именно Мюнхенското споразумение е разрушило системата за колективна сигурност в Европа и е станало причина за началото на Втората световна война.
                Аз, разбира се, съм само някакъв лаик, но определено тази "система за сигурност" се саботира още от създаването й и Мюнхенското споразумение е в най-добрия случай поредна стъпка, а не начало или пък решителна промяна.

                Като гледам изводите от този материал, не става въпрос за опит да се осветят събитията от 1938 г., а за опит да се влияе върху картината на света сега. Т.е. за пропаганда.

                ПП Темата за това дали Великобритания и Франция се опитват да "тласнат" Хитлер на изток, сме я обсъждали тук.
                Last edited by gollum; 01-10-2008, 16:48.

                Comment


                  #9
                  Голъм,
                  Оценявам градивната критика към материала на BgNewsroom.
                  Няма какво толкова съществено да бъде „осветявано” по повод на събитията тогава, в общи линии нещата са ясни.
                  Картите за Чехословакия наистина са добри, така че и тук критиката ти е напълно основателна, което не пречи да има различни гледни точки.
                  Някой да се сеща защо точно Службата за външно разузнаване на Русия е институцията, което разсекретява договора. (?) Прав си, че подобно действие явно се търси пропаганда.
                  Ще видим с какъв резултат.

                  Comment


                    #10
                    Не е така Голъм, Франция има договор с СССР за взаимопомощ, осъществен поради факта, че тогава левите са на власт (за пръв път човек от левите е министър-председател - Блум. Не че преди не са взимали власта, просто тогава радикалите са намазвали председателското място (радикали = център, в политически жаргон)
                    А на практика СССР има обща граница с Чехословакия, винаги може да се намеси, просто е абсурдно да се помисли, че Чешкото правителство би одобрило такова развитие.
                    Кръвта из нашите гърди
                    не е съвсем изляна!
                    Народе, цял стани! Иди!
                    Че Македония въстана.

                    Comment


                      #11
                      Прав си, shadowsong, грешката е моя, благодаря за поправката. Сега си направих труда да проверя (а често пиша по памет и допускам подобни грешки - не знам защо, в главата ми бе останало, че има двустрани договори, но не и между СССР и Франция): а 29.11.1932 г. Франция и СССР подписват договор за ненападение, а на 2.5.1935 г. - петгодишен договор за военна взаимопомощ (който изтича в началото на май 1940 г.), а на 16.5.1935 г. е подписан и договор за взаимопомощ (военна) между Чехословакия и СССР (прикачам теста на договора (на английски език) към поста).
                      Но за другото съм прав - СССР и Чехословакия (както и Франция и Чехословакия или СССР и Франция) нямат общи граници и както ще видиш в договора, описва се какво се прави в подобен случай (нападение, извършено от държава, с която няма обща граница), макар и в най-общ смисъл. За съжаление, не ми попада подходяща карта, но източната част на Мехосолвакия опира в Румъния и Полша. Няма сухопътна граница със СССР. Попаднах само на една лоша карта и я прикачам.
                      Last edited by gollum; 03-10-2008, 23:43.

                      Comment


                        #12
                        Ето една що годе добра карта на Европа за ВСВ.
                        А дали някои може да ми даде инфо за ролята на Цар БорисIII при организирането на Мюнхенската конференция.

                        Comment


                          #13
                          Благодаря за картата, Aruta. За ролята на цар Борис ²²² не съм се интересувал и не знам нищо.

                          Comment


                            #14
                            Ролята на Цар Борис III е косвена. През 1938г. при ежегодното си пътуване зад граница Царят посещава Чембърлейн и му предлага помощта си за преодоляване на Судетската криза. Така той приема неофициална посредническа мисия от която да извлече ползи за България.
                            По-късно през септември дни преди конференцията в Мюнхен при срещата си в Берлин с Гьоринг, Рибентроп и Хитлер, той изтъква, че Великобритания ще се намеси при една потенциална агресия на Райха срещу Чехословакия и че тя не е губила нито една значима война. Изтъква и за опасността от намеса и на САЩ. Немските ръководители пък считат, че Великобритания е слаба и не би се намесила с военна сила в един конфликт Германия/Чехословакия. Отхвърлят и възможността за намеса на САЩ.

                            По въпроса има доста интересни факти в книгата на Джордж Рендел – председател на Източния департамент на Форин офис:

                            THE SWORD AND THE OLIVE: RECOLLECTIONS OF DIPLOMACY AND THE FOREIGN SERVICE 1913-1954. by George William Rendel
                            Comment is free, but facts are sacred.

                            Comment


                              #15
                              Благодаря много за информацията.

                              Comment

                              Working...
                              X