Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Неуязвимостта на германските танкове през 1941 не е мит

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Неуязвимостта на германските танкове през 1941 не е мит

    Очередное пополнение копилки : в неисчерпаемом, как атом фонде ГАУ мне попалось весьма содержательное дело со сведениями о родословии советских подкалиберных снарядов . Сразу же хочу оговорить, что веду речь о снарядах калибра 45 и 76.2 мм, оригинальный проект ЕМНИП 85-мм подкалиберного…


    thorn

    Средновековните църкви в България

    #2
    Не е ли нормално при тези малокалибрени оръдия, какво да очакваш от 47мм. ?

    Но друго ми направи впечатление :

    "одной партии 1938 г., изготовленные с нарушением технологии" - вероятность того, что в сентябре 1941 г. на Софринском полигоне и в марте 1942 г. на АНИОПе стреляли снарядами одной и той же бракованной партии 1938 г. ...

    Това също може да обясни много неща. С нарушена технология руснаците са и до днес ... (не ме убивайте) , а какво остава за онези времена.

    Comment


      #3
      Не си чел внимателно. Това за нарушената технология излезе още преди години. Но според този документ и съвсем щатните снаряди от 1942 не пробиват.


      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        #4
        Това за щатните снаряди мисля че не е чак толкова ново - най-малкото, имаше го в книгата, на която е съавтор титулярът на този блог. Лоши технологии, лошо производство, недостатъчни количества - неща за които сме говорили.
        По-скоро беше изненадващ въпроса с под-калибрените им боеприпаси - поне за мен.
        Разбира се, "неуязвимост" е малко силно казано. Немците имат сходни проблеми (но не технологични!) във Франция, но не може да се каже, че френските танкове са неуязвими - по-скоро съотношението е твърде некомфортно и се налага да се използват различни тактически приьоми (каквито се ползват и на източния фронт спрямо тежките съветски машини).

        Сун Дзъ, този калибър оръдия е основен за въпросния период (за танкови и ПТО) и е нормално да показва съвсем различни характеристики. Ако е за въпрос, основните ПТ-оръдия на Вермахта реално показват по-високи характеристики, да не говорим за чешките 47-мм (за френската направо ще замълча). Ха, то и френските 25-мм ще се окажат доста по-ефективни оръжия в тази роля.
        Проблемите със снарядите - особено технологиите, не само качеството, са бая сериозна пречка за СССР по онова време.

        ПП Между другото, пак в същия блог имаше забавно сравнение на един от ергономичните показатели между различни машини от това време - усилията при управление на машините от страна на механик-водачите.

        Comment


          #5
          Не ме обвинявайте в спам, но преди месец , два - три в някоя тема тук във форума (за жалост за час и половина не я открих и не се сещам точно какво беше) се обсъждаше за руско следвоенно производство с 99% брак. И се коментираше, че по времето на Сталин това би означавало разстрел на конструкторското бюро.
          Затова предполагам, че полевите изпитания са правени с проверени боеприпаси (за да си спасят кожата), а на фронта не е било толкова ясно кое ще "проработи" срещу бронята и кое не.

          Comment


            #6
            се обсъждаше за руско следвоенно производство с 99% брак. И се коментираше, че по времето на Сталин това би означавало разстрел на конструкторското бюро.
            Не знам кой е твърдял подобно нещо (99% брак ми се вижда преувеличение при всички случаи), но това с "разстрел на цялото КБ" е глупост (кръчмарско преувеличение) - може ли някой да назове поне един такъв случай?
            Има една много погрешна предтава, която при това не рядко се ползва като аргумент (!) в спорове: "при Сталин това е било невъзможно, защото ще те разстрелят". Да, ама не - "при Сталин" всякакви неща са били възможни и е имало какви ли не проблеми в производството, брак и всичко останало (нормално - като се има предвид технологичната култура на по-голямата част от населението и течащите ускорени процеси на промяна на обществото и прочее, усвояването на напълно нови технологии и методи на производство), без това да води нито автоматично до това "на върха" да се разбере за проблемите в пълни им обем, нито, още повече, до "разстрел" на всички замесени.
            В случая става въпрос не за дефекти в производството (каквито очевидно е имало достатъчно), а за проблеми от технологично и, ъъъ, "конструктивно естество. Оказва се, че не е чак толкова лесно да създадеш боеприпаси (а някои си мислят, че най-сложното са оръдията или машините), особено ефективни такива. Дори и когато копираш (нормалния път, по който се поема). А не добре измислените боеприпаси означават ниска ефективност, дори и оръдията ти да са общо взето читави (вече).
            Сещам се за примера с това как се използват пленените 76,2 мм дивизионни оръдия в Германия - правят им немски боеприпаси, преработват малко оръдието (повишават метателния заряд) и се получават прекрасни противотанкови оръдия, значително превъзхождащи оригинала, който вярно е с по-общ "уклон" (нормално за дивизионно оръдие, но в немската армия такъв калибър не влиза в дивизионната артилерия, в нея въобще няма оръдия, докато виж тежки ПТО са необходими).
            Та мисълта ми е, че едва ли някой ще изпитва дефектни боеприпаси, освен ако не искат да проверят това, но пък и никой няма да им даде да си организират подобни изкуствени изпитания (или най-малкото няма да е лесно - все пак имаме проверяващи органи, които са страна в изпитанията и трябва да приемат съответната продукция), т.е. най-вероятно те са представителни за качествата на реалните снаряди или са близки до тях.

            Comment


              #7
              Сун Дзъ написа
              Не ме обвинявайте в спам, но преди месец , два - три в някоя тема тук във форума (за жалост за час и половина не я открих и не се сещам точно какво беше) се обсъждаше за руско следвоенно производство с 99% брак. И се коментираше, че по времето на Сталин това би означавало разстрел на конструкторското бюро.
              Проблемът е, че с разстрели качеството не може да се повишат, а единствено - да се понижава. Което и се случва особено често след началото на чистките в армията и промишлеността от втората половина на 30те до нападението през 1941ва година. Едни от най-големите фалове са през 1940та, към края и поне някои, като примерно този с взрива във фабриката за експлозиви или с гигантските количества бракувани боеприпаси, са публикувани и тук, в темите за 1941ва.
              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
              Проект 22.06.1941 г.
              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

              Comment


                #8
                gollum написа Виж мнение
                Не знам кой е твърдял подобно нещо (99% брак ми се вижда преувеличение при всички случаи), но това с "разстрел на цялото КБ" е глупост (кръчмарско преувеличение) - може ли някой да назове поне един такъв случай?
                Съжалявам моя грешка - исках да кажа разстрел на КБ означаващо всички отговорни постове, а излезе че ще разстрелят и чистачката...

                За 99% брак май беше за някаква част или от РЛС, антена или от нещо за ПВО.

                Comment


                  #9
                  «немец давил техникой» - старото клише ли се събужда пак. На бригадите май идеите им свършват.

                  Comment


                    #10
                    Сун Дзъ написа
                    Съжалявам моя грешка - исках да кажа разстрел на КБ означаващо всички отговорни постове, а излезе че ще разстрелят и чистачката...
                    Добре, нека да са само "отговорните постове" в КБ-то: конкретен пример има ли? Аз поне не се сещам.

                    Comment

                    Working...
                    X