Във връзка с тази тема Голъм изяви желание да се запознае с тезата на Норман Дейвис за географското разширение на германското настъпление и значението му на територия като тази на Руската федерация. Тезата е развита на страници 202-204 и 269-270 от излязлата през 2007 и на български "Европа във война" на английския учен от издателство Абагар, Велико Търново. Накратко тя се свежда до:
Периодът на свиване на съветската зона на контрол 1941-1943, включва загубата на Беларус и Украйна, и четири съветски републики - Молдова, Литва, Латвия и Естония. Територията на собствено руската федерация с някакво германско присъствие, огромна за европейските разбирания,всъщност не надхвърля и 5%. (не става ясно на СССР или на Руската федерация).
Този факт поволява на съветсктото правителство да реорганизира производството, да привлече огромните си резерви. Две трети от населението остава в относително мирна зона. Германците не успяват дори да им прережат комуникациите през Ледовиятия океан и Иран.
Паралелът който Норман Дейвис дава е ако хипотетична агресия удари Северна Америка. Германците слизат на Източния бряг, обсаждат Ню Йорк, но не успяват да го вземат. Стигат до Вашингтон, но отново неуспех. През следващата година напредват към тексаските петролни полета, но епична битка на Мисисипи, при Луисград (Навярно Сейнт Луис) авангардът им е обкръжен и те отстъпват. Следва най-голямата танкова битка при Хазард (Кентъки). Накрая са изблъскани до стартовите си позиции. Лос Анджелис, Хюстън и Монреал, останалите огромни зони не са засегнати.
Същото е положението с "руснаците" в армията. Статистиката дава, че те са около 55-60% от армията. Обаче беларуси и украинци обикновено влизат в този процент. Самите великоруси са офицери или някакъв специализиран персонал. Другото са евразийци - знаем клишетата- грузинец-шофьор, таджик-картечар и прочие. Отнася го Полша и Украйна. Там са най-жестоките битки, прочистването, партизаните... Т.е. руската стратегия включва доста дълбок санитарен коридор, с чужди народности, неуловим за западния наблюдател, но действителен. Нищо подобно на американския "културен" казан, в която всяка националност бързо губи лицето си. Великорусите не са основните пострадали. Това е накратко.
От по-големите градовете на Русия, които падат, мисля, че могат да се отбележат Смоленск, Орел, до някъде Воронеж и Ростов на Дон. Не знам Курск и Ржев, Великие Луки и Дамянск дали са големи, признавам си.
Comment