Ето и другата гледна точка. Съобщения към командването на Вермахта от Кайтел и Йодл оттосно действията на руснаците по границата през посочения период. Явно се вижда какво се очаква от РККА.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Как се готви за война РККА
Collapse
X
-
messire Woland написа Виж мнениеЗа 1939 година.
Данните са доста по-малко, няма нищо за брой части, време, коне, техника. Има само за количество хора. И така:
Команден състав за срокове от 10 до 90 дни: 246 447 души.
Младши команден състав за срокове от 10 до 90 дни: 217 640 души.
Редови, включително и непреминали военно обучение за срокове от 30 до 90 дни: 1 176 913 души.
За попълване на съществуващи военни части от запаса се привикват за 4 месеца:
Команден състав: 3 365 души.
Младши команден състав: 6 435 души.
Редови: 46 200 души.
Всичко за 1939 година: 1 700 000 души.
Засега за 1940та година не съм намерил данни. За 1941ва има данни в книгите на Д. Гланц, но не са пред мен. В сборовете са участвали около 793 500 души. Като се има предвид датата на начало на войната, това трябва да е било около половината на предвидените за цялата 1941 г.
Comment
-
По повод на 19.08.39 г. намерих само един документ. Стурва ми се, че зад него се крие въпросната "тайна мобилизация" . Ето и още един документ, който има известно отношение към въпроса за мобилизацията.
Митак, това е сравнение, което вече е правено общо взето. Аз лично не виждам какво може да ни даде: държавите са съвсем различни като площ и дължина на границите, да не говорим, като положение. И нуждите им се отличават, както и интересите. Ако има смисъл нещо да се сравнява, то е относително - историята на строителството на военната им сила (правил съм го само в най-общи линии в една друга тема, ако не ме лъже паметта). Т.е. от 30-те години до средата на 1941 г. Макар че и това няма да даде нищо особено по темата, поне според мен.
митака написаЕто, че даже за тогава няма данни. Къде са се загубили?
Comment
-
gollum написа Виж мнениеМитак, това е сравнение, което вече е правено общо взето. Аз лично не виждам какво може да ни даде: държавите са съвсем различни като площ и дължина на границите, да не говорим, като положение. И нуждите им се отличават, както и интересите. Ако има смисъл нещо да се сравнява, то е относително - историята на строителството на военната им сила (правил съм го само в най-общи линии в една друга тема, ако не ме лъже паметта). Т.е. от 30-те години до средата на 1941 г. Макар че и това няма да даде нищо особено по темата, поне според мен.
gollum написа Виж мнениеХайде да не започваме пак с архивите, но най-вероятното обяснение е, че тези документи са изгубени и унищожени в хаоса от началните години на войната. А каквото е оцеляло тепърва предстои евентуално да бъде открито. А може и просто да не е въведено в обръщение - няма как да знаем. Така или иначе, работим само с това, което имаме.
Comment
-
Митака написаВъпроса е именно в извода който си правя за себе си - наличните документи до който можем да имаме достъп (без специална подготовка) са нищожно, или пренебрежимо малки.
Митака написаЩото тук много пъти се е отправял апел да не се коментира от сегашна гледна точка, ...... и след това се пишело за подготовка, кадърност организация на силите и т.н. без значение на кого и всичко....от сегашна гледна точка.
Сега, по същество: въпросното сравнение или по-точно, своеобразна "кратка история на въоръжаването" на всяка от двете страни може да се направи - мисля че повечето данни, които са необходими, са достъпни. Предлагам всеки, който намери конкретни данни, да ги излага сурови в темата (аз също ще се поразтърся тези дни из книгите, с които разполагам) и след това ще съставим един анализ (аз се наемам да го направя, като се съберат данните). Вече имам някаква идея какво ще покаже, но най-добре е да сведем нещата до конкретни числа.
ПП Тая работа с "жертвата" - едва ли някой я възприема сериозно. Имаме двама "хищници", образно казано, които за известно време се правят на близки, разчитайки всеки на изгодата, която печели от това, след което започват да се зъбят едни на друг повече или по-малко явно. През цялото време се въоръжават и се опитват да подобрят позициите си, като е ясно, че до сблъсък ще се стигне. Единият изпреварва другият и се случва, каквото се случва. Това е моята интерпретация, съвсем накратко. Както вече съм споменавал, не веднъж, де, включително и днес в тази тема.
Та да не си говорим за мирни държави и липса на опасност - всяка от тези държави (а и не само те), е изправена пред съвсем реална опасност и възможности, за които се готвят много активно. Пак неща, за които сме говорили, де.
Comment
-
Значи изводите от прочетеното до тук са че:
1. СССР провежда ред организационни и други дейности за изграждане на ефективна армия, способна да воюва с врага на негова територия, но явно не и към лятото на 1941-ва;
2. Германия изпреварва в стратегическото си развръщане на войските Съветския съюз, /то и няма как да е иначе/;
3. Вследствие на т.1 и т.2 Операция "Барбароса" се явява превантивен удар.
Comment
-
messire Woland написа Виж мнениеМобилизации и учения в СССР има почти всяка година през 30те. Такива има през 1939, 1940, 1941, мисля през 1938 г. и т.н. След тези учения, през есента, част от мобилизираните се разпускат, а друга част се използва за попълване на някакъв брой дивизии до определена (по съответното време) численост. Заповеди за това вероятно има, но човек трябва да има достъп до съответните архиви и време да ги чете тия неща. Не мисля, че са тайна. За количествения растеж на РККА има данни и в нета, някои са публикувани и тук из темите.
А на основния въпрос - какво общо има това с Резун какво ще кажеш?
Които доказателства са? Дай някакъв пример.
Този въпрос също е обсъждан, затова няма да повтарям цялата дискусия, а ще ти препоръчам книжка за четене: " 22 юни 1941:Другата версия" на Васил Лазаров.
Е, такова нещо за архивите ще е много трудно да се направи. Най-вероятно - не е възможно, предвид количествата документи и изисквания за това труд. А за Резун - той има достатъчно последователи в Русия, като например Бунич или Бешанов, а и не са само те.
19 август 1939 г.
Има огромно значение. Ако има такава заповед, логично е да си зададем въпроса защо Сталин поставя държавата си на военни релси 4 дни преди подписването на пакта Рибентроп и в момент, когато води паралелни преговори с англичаните. На 19 август все още не е толкова ясно дали ще има съюз между Германия и СССР. Всъщност това е една от тезите на Суворов – кой е истинският подпалвач на Втората световна война /която теза не се споделя от други историци, които са склонни да разсъждават в посока „нападателната война на РККА”/.
Ако следваме логиката на Суворов, излиза, че Сталин поставя икономиката, армията си, цялата си държава на военни релси 8-9 дни преди Хитлер да се реши да нахлуе в Полша – от кой толкова се е пазил „Бащата на народите”, с кой е мислел да воюва... Дали не му е било изгодно да вдъхне кураж на Хитлер, да му замаже очите и да го насъска срещу другите „империалисти” на Запад, за да ги накара да се изтощят взаимно в кръвопролитна и дълга война, и после Сталин да им обере плодовете и да диктува условията на мира, в условията на световна пролетарска революция...
От миролюбие към „справедлива и настъпателна война”
А за промяната в посоката на съветската пропаганда - има една много хубава книга – „Дневникът на Владимир Вишневски”, откъси от нея вече са публикувани в някои руски печатни издания. Авторът й е писател, работил е /сега не мога да се сетя за точното названието на длъжността му по онова време/ в пропагандното управление на РККА , на доста високо ниво, и той сам си казва какво е ставало от есента на 1940-та до 22-ри юни. Поучително четиво. Тогава се изяснява защо съветските народи пеят песни от типа „Ако утре има война” и прочие забавни истории....
Comment
-
С кое поставя държавата си на военни релси? Ако може, отговори отделно на този въпрос, за да не стане като с mitaca, който никога не отговаря на неудобни въпроси.Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
messire Woland написа Виж мнениеС кое поставя държавата си на военни релси? Ако може, отговори отделно на този въпрос, за да не стане като с mitaca, който никога не отговаря на неудобни въпроси.
Да увеличиш наборната си армия над 3 пъти изведнъж, да имаш колосален военен бюджет в сравнение в БВП, и да произвеждаш предимно танкове и военна продукция, това какво е ?! Вярно, това не е станало от един път, но началото е август 1939-та, преди да е ясно, че ще има Втора световна война...
Comment
-
картаген написа Виж мнениеДа увеличиш наборната си армия над 3 пъти изведнъж, да имаш колосален военен бюджет в сравнение в БВП, и да произвеждаш предимно танкове и военна продукция, това какво е ?Last edited by bigbeer; 05-01-2010, 05:23.
Comment
-
картаген написа Виж мнениеДа увеличиш наборната си армия над 3 пъти изведнъж, да имаш колосален военен бюджет в сравнение в БВП, и да произвеждаш предимно танкове и военна продукция, това какво е ?! Вярно, това не е станало от един път, но началото е август 1939-та, преди да е ясно, че ще има Втора световна война...
А за тия неща с увеличаването на армията - някак все, при всички тия дискусии, дето сме ги водили тука, ама кой да чете, се изпуска от внимание един въпрос, който е много важен за РККА. Затова оттук нататък ще го напиша така, дано някой го прочете все пак ... ето:
В рамките на периода от 1937ма до 1939та се провежда усилено заменяне на териториалните части с редовни, които е трябвало да заменят съществувалите дотогава в съветската армия голямо количество териториални части. Този процес завършва през 1939 година.
Какво представляват териториалните части като бойна сила? Това са общо взето неподготвени във военно отношение и негодни за реални бойни действия единици, но по времето, в което са създадени, са били компромис между нуждата от налични военни части и реалните възможности на икономиката на СССР. Затова и ги заменят. Ако обърнеш внимание - при всяко учение се викат немалко количество такива, дето нямат никакво военно обучение, макар формално да се водят "в запас". Освен това, като изключим Русия, Украйна и Белорусия, в останалите републики не всички подлежат на военна служба.
Има и куп други фактори, като неграмотността, въвеждането на нови видове оръжия (който процес се ускорява от 1937 г. нататък) и които трябва да се изучават и т.н. Това са все важни фактори.
bigbeer написаПрилича ми на закъснял опит за масово превъоръжаване,следствие констатираното изоставане в тактически и технически аспект ...Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
Картаген, няма никаква подобна заповед. По-долу прикачам списък с всички регистрирани заповеди на НКО за 1939 г. Както сам можеш да се увериш, подобна заповед въобще не съществува (а независимо дали е "тайна" или не, тя би трябвало да е регистрирана, т.е. да присъства в този списък). След това, можеш да разгледаш и всички мобилизационни мероприятия за 1939 г. и няма да откриеш каквато и да е мистична тайна мобилизация - осъществява се "нормалното" военно строителство (за което така или иначе ще говорим и ще направим едно сравнение) и извънредните мероприятия, свързани с кризата в Германо-Полските отношения, а след това и с договореностите с Германия и "полския поход" на РККА.
Може би в определена връзка с въпросните кризисни събития са мероприятията по увеличаване на броя СД и на числения им състав в определени пригранични окръзи. Малко по-долу приведох един доклад (от 09.08.1939 г.), който съдържа отчет за УрВО във връзка с тези промени (има общо няколко такива доклада - всичките са от началото на август 1939 г., когато кризисната ситуация отдавна е налице и се водят преговори с Франция и Великобритания, както и се правят опити за контакт с Германия (засега безуспешни)).
Що се отнася до ускоряването в строителството на РККА - в никакъв случай не става въпрос за някакво извънредно събитие на 1939 г. - по-скоро е относително планомерно с рязко нарастващи темпове (предвид вече споменатото "изоставане", което все по-силно ще усещат с началото на Европейската война), по съответните планове от 1937 и 1938 г. Но всичко това ще се излага постепенно, в хода на изработването на упоменатия вече анализ. Но е ясно, че началото не е август 1939 г., а доста по-рано. А плановете са поне от средата на 30-те години. И в това няма нищо чудно, като се има предвид как виждат ситуацията тогава съветските политически и военни лидери (във всички разработки на планове се предполага опасност от война едновременно с немските и полски сили и евентуално участие на други гранични държави (не ме питай как на практика са смятали, че това може да стане, но от това са се опасявали), а заедно с това и проблеми в далечния изток с Япония (каквито реално има през целия този период).
Що се отнася до преминаването от миролюбие към войнолюбие - тук нещо грешиш. Промяната не е през 1939 г. През целия период атмосферата е на заплаха от всички съседи, т.е. нещо като положение "на бойна нога сред вражески стан". И тя има своята идеологическа обосновка, да не говорим, че има и известно историческо основание. Но това не е съществен въпрос в темата, която е посветена най-вече на РККА.
Но предлагам да се съсредоточим не върху тезите на Резун (за тях си има самостоятелна тема), а върху военното изграждане на РККА, както предложи Митака. Тази тема си е за това.Attached Files
Comment
Comment