Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Немското стрелково отделение през ВСВ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Немското стрелково отделение през ВСВ

    Нека в тази тема обсъдим организацията и тактиката на немското стрелково отделение през ВСВ в офанзивен и дефанзивен план, команди и поставяне на бойна задача. Добре ще е да се направи сравнение и с английския, американския и съветския опит.

    Основни източници за информация:

    1. Der Dienst Unterricht im Heere



    2. Ausbildungsvorschrift fuer die Infanterie



    3. TM-E 30-451: Handbook on German Military Forces

    4. Токарев И. М. ТАКТИЧЕСКИЙ СПРАВОЧНИК ПО ГЕРМАНСКОЙ АРМИИ

    Немското отделение Gruppe или Schützengruppe претърпява промени през годините, но принципно се състои от 10 души в две групи.

    Gruppenfьhrer командир на отделението (освен с основното си снаряжение е въоръжен и с автомат с шест пълнителя, полеви очила, телени ножици, компас, свирка, слънчеви очила, фенерче и кутия за карти)
    Ако той е с опит отделението се справя с бойната задача, ако му липсва формацията се проваля.
    L.M.G.-Trupp картечна група + MG 34 или MG 42 (4 стрелци катечар, помощник картечар, 2-ма стрелци носещи кутиите и лентите за MG)
    Schьtzentrupp стрелкова група (Truppfьhrer командир на групата и 4 стрелци). На картечната група са зачислени и два пистолета и карабина. Стрелците въоръжени с карабини носят допълнително и универсалното приспособление (тринога) за MG, гранати, експлозиви.

    Маршът се извършва в две формации:

    Schьtzenreihe (фиг.1)
    в колона по един само на безопасна дистанция от противника


    Schьtzenkette (фиг.2)
    в разгърната формация - при марш през открита местност, при настъпление и водене на огън на широк фронт. Тук значение има връзката между групите (Anschlussmann). Картечарят остава на място, стрелците се разгръщат около него.




    В секторите на сериозна съпротива се прилага огън в движение от цялото отделение или само от картечаря, прикриващ придвижването на стрелците. Целта на боя е не само унищожаването на противника, но и Niederkampfen неутрализация, подавяне на съпротивата.

    Да каже който знае нещо за американските формации skirmish line , squad wedge или английската bren group .
    Last edited by Panzerjaeger; 11-06-2008, 18:06.
    Comment is free, but facts are sacred.

    #2
    Интересно.
    А може ли да се напише нещо и за прилагане на определени(стандартни) тактики, при дадени обстоятелства - напр. градски бой, щурмуване на укрепени точки, бой в открита местност и т.н.?

    Comment


      #3
      Ами, ето няколко основни команди и примери за тактически задачи на ниво отделение:

      Stellung! - На огневия рубеж!
      (Това е вербална заповед или визуален сигнал към отделението да заеме огневия рубеж (Feuerkette)

      Feuer frei! – огън! последвано от
      Stopfen! – прекрати огъня!
      Volle Deckung! - В укритието!
      Hinlegen! – Залегни!
      Auf! – Стани!
      Stellungswechsel! – заповед за придвижване на отделението напред



      Коридорът (Gefechtsstreifen) за атака на отделението е 50-100 метра
      за разлика от:

      Zug (взвод) 100 - 200 м.
      Kompanie (рота) 200 - 400 м.
      Bataillon (батальон) 400 - 1000 м.

      ето няколко примерни задачи:

      „l.M.G.-Trupp – Richtung einzelne Kieser – 6 Schritt Zwischenraum – Schützenkette! Schützentrupp folgt mit 50 Schritt Abstand!”

      (Картечна група – в посока към единичния бор – на 6 крачки дистанция – в разгърнат строй! Стрелковата група следва на 50 крачки дистанция!) фиг.1

      „Schützentrupp – Richtung einzelne Kieser – 8 Schritt Zwischenraum – Anschlussmann Müller – Schützenkette! L.M.G.-Trupp folgt unter Führung des l.M.G.-Schützen 1 (oder stellvertretenden Gruppenführers) mit 50 Schritt Abstand!”

      (Стрелкова група в посока към единичния бор на 8 крачки дистанция – връзката (Anschlussmann)Мюлер - в разгърнат строй! Картечната група следва под командата на първи стрелец от групата (или от зам. командира на отделението) на 50 крачки дистанция!) фиг.2
      Comment is free, but facts are sacred.

      Comment


        #4
        m.minkov написа
        А може ли да се напише нещо и за прилагане на определени(стандартни) тактики, при дадени обстоятелства - напр. градски бой?
        При атака на град или населено място немците прилагат тактиката на флангова атака и обкръжение. (фиг.1)

        В началото на операцията се прекъсва водоснабдяването, газоподаването и електричеството в населеното място. По време на фланговата маневра се прави опит да се подави съпротивата на защитниците със силен артилерийски огън по предните сгради.
        При директен щурм на града се води прикриващ огън по групи от здания и изолирани къщи, докато щурмовите части се разделят на колони и извършват координирани паралелни атаки. Избягват се атаки от срещуположни страни и конфликтни ъгли с цел предпазване от приятелски огън. Колоните от своя страна се разделят на щурмови групи и групи „за прочистване”. Към пехотата са зачислени огнепръскачки, гранатомети – леки, тежки и противотанкови.
        Настъплението се извършва в определени граници – например една или няколко улици. След като районът се овладее и осигури, частите се прегрупират и се насочват към други обекти. Избягват се улиците до колкото е възможно – настъпва се през задни дворове, а също и през покриви – с цел да се овладеят високите точки в населеното място.
        Ако тактическата обстановка изисква да се премине през улица, немците се разделят на две колони – от двете страни на улицата. Лявата страна се предпочита, поради удобството да се стреля от прикритие зад врата с десен захват на оръжието. Очаква се потенциална атака на врага не само от дълбочина, но и от височина. Целият състав от фронта към тила има за задача да наблюдава покривите, етажите и зимничните прозорци. Страничните улици се блокират незабавно. През нощта се поставят прожектори с цел осветяване на покривите на сградите.
        Поддържа се постоянен контакт с артилерията.
        При овладяване на сектор от града, страничните улици се блокират, както и всички изходи от сградите. Следва претърсване на къща по къща със специфични задачи като прочистване на покриви, тавани, мазета дворове и стълбища.
        Най-напред се овладяват мазетата и стълбищата, където се организира защита в случай на потенциална контраатака от страна на противника.
        Comment is free, but facts are sacred.

        Comment


          #5
          Благодаря ти Panzejager!

          Ако имаш желание и време да пишеш още по темата, с най-голямо удоволствие ще следя нейното развитие.

          Comment


            #6
            Ако разглеждаме принципите на наземния бой, за победа в боя можем да говорим тогава, когато пехотата очисти и заеме дадена територия. Пехотата обезпечава победата! Всички останали родове войски защитават пехотата от загуби. Теоретично, ако по време на завземане и прочистване на дадена територия от пехотата, последната няма загуби, то рано или късно тя ще завземе нови територии и би могла да спечели войната.
            Някои родове войски защитават пехотата пасивно – сапьори, свързочници, тиловаци, други - авиация и артилерия - активно, унищожавайки тези, които могат да нанесат на пехотата загуби. Донякъде това важи и за танковете - те са длъжни да унищожат останалите в траншеите и укритията на опорния пункт живи картечари и стрелци на противника или да не им позволят да водят огън по пехотата, намираща се в открита местност и щурмуваща опорния пункт.
            Всички тези разсъжденя – само относно ВСВ. Съвременният принцип на наземния бой е претърпял развитие, поради намаляване на значението на пехотата за сметка на други родове войски.

            Всякакви мнения са добре дошли. Дискутирайте и спорете!
            Last edited by Panzerjaeger; 27-08-2008, 20:32.
            Comment is free, but facts are sacred.

            Comment

            Working...
            X