Така си е. Само ще спомена че развититето на парашутното дело в СССР започна от 1930 г. През 1931 г. бяха формирани първите части на ВДВ /военновзъдушные войска/. Към 20 юни 1941 г. е имало пет корпуса на ВДВ с 10 000 войника всеки. Те са се използвали в редица настъпателни оперпции през 1941 - 1942 г., завършили с провал. След което са ги използвали като пехота. Това е накратко.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Немските десантни части
Collapse
X
-
Да, но имай предвид, че съветските въздушно-десантни части са организирани и действат на оперативно ниво като бригади, а на тактическо като батальони. Използвали са ги и след 42 г., но не много успешно.
(и една принципна забележка - това време дето го използвате не е много удачно - никой от нас не е бил свидетел на събитията и няма смисъл да пишем, сякаш там сме били ).
Comment
-
Имало е. На няколко места даже. Най-известния скок е в самия Ротердам - около 100тина души скачат на един стадион, оттам апроприират временно два трамвая и барабар с цивилните вътре се придвижват до далечния край на двойния мост в центъра на града, който е основната им цел. Допълнително е било предвидено да кацнат шест хидроплана с подкрепления точно до моста, обаче самолетите се разбиват и потъват при приводняването. Цялата операция е смела до нахалство чак, обаче рисковете се оправдават - холандците първоначално са смаяни, а по-късно парашутистите все пак успяват да се задържат до пристигането на основните сили, макар и след тежки сражения (в течение на които Ротердам отнася първата в историята масова бомбардировка на град).XV mile the sea brode is
From Turkey to the Ile of Rodez...
Comment
-
Да,имало е. Само не се сещам дали и други части са участвали в битките в Холандия... Както и да е, след бомбардировките над страната и мащабните въздушно-десантни операции холандската армия е сразена и май се беше окупирала някъде по-назад. Тука германците използват кукли-парашутисти за да представят числено превъзходство и да всеят паника в защитаващите наркомани...20ти декември преди излитане, Спаич към техника си :
"Иване, сега кръв ще се лее!"
Comment
-
Те повечето немски десантни операции си висят на косъм ... май по подобен начин (като нахалство) но по море, превзимаха Копенхаген - идва си транспорта в залива, слизат там ... май батальон хора и айде ...
(не съм съвсем сигурен за подробностите, това отдавна го бях чел)Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
При германската армия съществуват две основни понятия за десант. Въздушен и парашутен. При първия, самолетите кацат в тила на противника и стоварват десантните части, при втория ги спускат с парашути отново в тила на противника. При целия технически гений на германците , парашутите на немските десантни части са с една точка на окачване , което не позволява добър контрол на парашута ( от приятели ,който са били десантчици в българската армия, знам ,че и тези с две точки са доста трудни за управление , в сравнение с спортните парашути ). Десантните части на вермахта изиграват голяма роля при войната срещу Норвегия, а по късно и срещу Франция, Белгия и Холандия. Началото на тези воини започава с нападения то страна на луфтвафе и десанти в тила на противника. С въздушен десант е атакувана най - добре защитената крепост в Белгия , и то с безмоторни самолети. След успешните действия на десантчиците , Хитлер остава много доволен , дори лично награждава най - добре проявилите се от тях.
Спестявайте по 5 марки на седмица и ще пътувате с ваша собствена кола!
Comment
-
Originally posted by "Kilroy"
При германската армия съществуват две основни понятия за десант. Въздушен и парашутен.
Стандартната процедура е - половината подразделения са десантни (т.е., доставят се до мястото на десанта на планери, които кацат на въпросното място), другата половина са парашутно-десантни. Вторите предвождат атаката, като трябва да подсигурят района на казането на първите. Обикновено, по-голямата част от тежкото въоръжение (доколкото и когато го има), се превозва на планерите.
Разбира се, има и не малко изключения от тази обща тактическа схема.
Естествено, има и десантни части, които се обучават да извършват морски (или въобще - воден) десантни операции, но най-често те не са част от армията (което впрочем важи и за немските парашутни части).
Originally posted by "Kilroy"
След успешните действия на десантчиците , Хитлер остава много доволен , дори лично награждава най - добре проявилите се от тях.
(изключение се прави за операцията срещу Малта, но и там - с голямо нежелание. Тъй или инак - и тази операция не се осъществява).
При това положение, продължаването на програмата и подготовката на нови въздушно-десантни съединения ми се вижда малко непрактично.
Comment
-
Понеже стана дума за руските десантчици.
:fire: Пускам един нож, който според някой специалисти е приет на въоръжение в руските десантни части през 1943 г.
:1087: Опитвам се да намеря снимка на оригиналния парашутен нож на германските десантчици. Имаше го един приятел, който е "падал от самолет". Иначе рисунки и некачествени снимки има доста.
Мисля, че ще бъде интересно да се посочат конкретни цифри от някой десантни операции. Например при превземането на о.Крит, загиват двама германски генерали и около 2400 десантчици. Една от групите е унищожена и по-късно самите германци твърдят, че са били избити, а ранените разкъсани (разчленени при изтезания от местните хора). Това последното може да е пропаганда, но може и да не е.
:sm100: А знаете ли, че на острова е имало и няколко българи, които после като се завръщат у нас описват сраженията и патилата си?От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!
Comment
-
Е, поначало операциите свързани с използване на въздушен или посадъчен десант винаги са свързани с много по-високо ниво на загуби отколкото всички останали - все пак въздушно-десантните и въздушноперносимите подразделения и части имат много по-малка огнева мощ от останалите, ограничени са по отношение на снабдяване и боеприпаси и могат сравнително кратко време да действат в зона на съприкосновение с противника. Т.е., налага се да водят преди всичко близък или ръкопашен бой, което неизбежно е свързано с големи загуби, а способността им да държат отбранителен периметър или въобще да се сражават в отбранителни боеве е почти минимална.
Това автоматично означава, че или трябва да се използват съвместно със стандартни армейски съединения, за които да проправят път (т.е., да завземат укрепени съоръжения) или пък да овладеят ключови точки в тила на противника (мостове, снабдителни бази), които да влязат в дейстиве едновременно или малко след десанта, или когато се използват самостоятелно трябва да е на ограничен участък и с ограничена цел (инак загубите скачат много, а опасността от унищожение се увеличава критично).
Не случайно операциите, в които този род войска се използва по предназначение са много-много малко през ВСВ - да речем, във Вермахта най-често този тип съединения се използват като линейна пехота, т.е., общо взето неефективно (освен ако не бъдат подсигурени със съответните огневи и транспортни средства, характерни за останалата пехота, но това се случва рядко).
Comment
Comment