Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Валтер Модел

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Валтер Модел

    Док, имам проблеми с мейла и не мога да ти пратя по него нищо за момента. Тъй като Модел ми е фаворит, искам да ти драсна нещо ей тука във форума и да си прецениш какво може да се използва за биото му.
    Ото Мориц Валтер Модел е роден на 24.01.1891г. в Хайнхайм, близо до Магдебург в лутерантско семейство от средния клас. В действителност в семейството му няма военни и никога не е било с някакви военни традиции, както например Манщайн и другите аристократи от Вермахта. Баща му е бил преподавател по логика в женската гимназия и е бил регент в църковния хор. Предците на Модел по майчина линия са главно земеделци, които цял живот са си изкарвали прехраната със селско стопанство.
    Интересно е, че в края на войната, малко преди да се самоубие Модел е наредил на един от адютантите си да изгори всички негови лични документи и поради това днес за детството и юношеските му години се знае твърде малко.
    Известно е, че в училище Модел е бил прилежен ученик. Учил е в гимназията в Ерфурт, където любими предмети му станали историята, и изучаването на гръцки и латински езици.
    През 1906г. по време на обучението си в църковната гиманзия в Наумбург, където бил разквартируван армейски батальон, Модел за 1-ви път се срещнал с военните. Само две години по-късно, когато е на 17г. Модел се записва доброволец/с помоща на връзките на свой влиятелен дядо/ в 6-ти Бранденбургски пехотен полк. В течение на 18 месеца Модел се обучава във военното училище в Нейс, и този период коренно променя начина му на мислене. През 1910г. получил звание лейтенант и започнал курсове по езда. През същия период започнали и влеченията му към лова. Скоро Модел до такава степен усъвършенствал техниката на яздене, че станал един от най-добрите ездачи сред своите колеги от учлището.
    Модел извоювал репутация на амбициозен и честен офицер. Той не се боял да каже това, което мисли, и странното е, че нито в младостта си, нито в по-късна възраст е имал близки приятели.
    Когато избухва Първата световна война Модел е зачилсен към 1-ви батальон на 52-ри полк, дислоциран на Западния фронт. През май 1915г. в боевете при Седан Модел бил тежко ранен от шрапнел и прекарал в болница 1 месец. За тежкото нараняване получил ЖК 1-ви клас. Енергичността и безрасъдната смелост, която често Модел демонстрирал в боевете направило силно впечатление на командира на неговата дивизия Оскар фон Прюсен/един от 6-те синове на кайзера/. Прюсен повикал лично Модел и му предложил служба в щаба на дивизията.
    Кратко след това Модел решил да се върне отново на фронтовата линия и станал командир на рота. В хода на поредната дръзка контраатака отново е тежко ранен и награден с РК. След възстановяването си през 1917г., по заповед на Генералния щаб Модел е изпратен с чин капитан в Турция.
    По време на ПСВ Модел представил себе си като способен, трудолюбив, енергичен и смел офицер.
    След войната Модел е зачислен към Райхсвера и за разлика от доста немски офицери избягвал да се занимава с политика. Отдава се на литературна дейност и скоро написва книга за живота на ген.фелдмаршал А.Гнайзенау. По време на подавяне на комунистическото въстание в Рур, Модел се запознава с бъдещата си съпруга Герда Хусен, с която сключва брак година по-късно.
    Една от отличителните черти на характера на Модел през този период е силната му привързаност към християнската религия и предаността му към Германия. Известно е, че е чел много на военно-историческа тематика и може да се каже, че в този период силно му повлияват трудовете на гения на отбраната ген. л-т Фридрих фон Лосберг.
    Фон Зект и други високо поставени немски офицери считали Модел за образцов пруски офицер - изпълнителен и предан на войнския дълг. Наред с това обаче Модел бил лишен от чувство за такт. Безжалостно санкционирал подчинените си за допуснати грешки и открито критикувал своите началници, когато не е съгласен с тях. Това, което го отличава най-много обаче от истинския пруски офицер е липсата му на изтънченост и кавалерство. Модел се държал грубо и нормите на етикета сред висшите среди му били абсолютно чужди.
    През 30-те години изпълянва различни поръчения на генщаба, а за кратко командва и батальон в Изт.Прусия. През 1934г. получава звание полковник и е назначенза командир на 2-ри пехотен полк. През 1935г. е назначен за началник на 8-ми отдел на ГЩ, отговарящ за техническата снаряженост на армията и разработване на доктрината на бъдещия Вермахт. Модел бил пехотинец и почти нищо не разбирал от техника, но бил категорично за изграждане на съвременни моторизирани части и авиация. През този период Гудериан се ползвал с пълната подръжка на Модел.
    През 1938г. Модел става генерал, а през ноември същата година е назначен за началник щаб на 4-ти АК в Дрезден.
    През 1939г. корпуса на Модел участва в няколко тежки битки и въпреки, че прилагал изцяло неортодоксални методи на воюване Модел не навредил на кариерата си.
    За 1-ви път Модел се запознава с Хитлер в Берлин малко след войната с Полша. Запознава ги Гьобелс, с когото Модел се е запознал съвсем скоро и то случайно.
    Както и много други немски генерали Модел изпитвал отвращение към болшевизма и бил убеден, че в Германия е задължително да има железен ред, гарантиран от една силна армия и полиция.
    Сред офицерските среди мненията за Модел били различни. Някои го считали за краен нацист, предвид членството му в SS и голямата му преданост към фюрера. Други считали Модел за умен и пресметлив опуртюнист, който използвал Хитлер и режима за по-лесно и бързо издигане в служебната йерархия.
    При все това едно било несъмнено. В хода на тежките боеве на Изт.фронт Модел нито веднъж, дори и в най-безнадеждните ситуации не изпадал в песимизъм и често рискувал живота си, стоейки отпред на фронтовата линия.
    Известно е, че Хитлер не се чувствал много комфортно в присъствието на Модел, въпреки, че му е имал пълно доверие. Веднъж фюрера споделил на Кайтел и Йодл: "Видяхте ли погледа му? Убеден съм, че този човек ще направи всичко, което се изисква от него, но аз не искам в никакъв случай да му бъда подчинен"
    През ноември 1940г. Модел командва 3-та танкова дивизия, като негов непосредствен началник бил Лео Гайр фон Швапенбург. Лео считал Модел за блестящ офицер, но сравнително ограничен във военно мислене. В дивизията му много от подчинените му офицери не му симпатизирали, тъй като се отнасял с тях студено и говорел само по служебни въпроси. Наред с това войниците му се възхищавали, за личното му присъствие на фронтовата линия и умението му да ръководи боя без да се намира постоянно в щаба.
    През октомври 1941г. Модел получава звание генерал от бронетанковите войски и поема командването на 41-ви корпус. Огромна част от подчинените му офицери подали оплакване заради това, че Модел изисквал от тях невъзможното и не приемла никакви оправдания, каквото и да стане. През юни 1944г. когато станал командващ на ГА "Център" Модел заплашил всички командири на части със трибунал, ако отстъпят от позициите си.
    Желязната му воля намира отражение и в неговото основно житейско правило: "Този, който води след себе си войници, няма право да мисли за себе си."
    По време на операция "Брабароса" Модел показал,че е добър ученик на Гудериан, след като дивизията му минава като лавина през Украйна и участва в обкръжението на Киев.
    Модел е един от малкото немски генерали, които се осмеляват да говорят на Хитлер открито без заобикалки. През януари 1942г. когато командваната от него 9-та армия попада в обкръжение под Ржев, Модел лично отлита за Берлин за да убеди Хитлер да изпрати подкрепления. Хитлер приема Модел и предлага свой план за излизане от обкръжението. Модел търпеливо изслушва фюрера и накрая казва:" Мой фюрер кой командва 9-та армия, вие, или аз?" Странно и малко рядко срещано но Хитлер отстъпил и дал пълна свобода на действие на Модел. Последвалите събития показали, че Модел бил прав и доказали, че е командващ, който може да взема тактически грамотни решения. Мантойфел по-късно отбелязва: "Модел често спореше с Хитлер и си позволяваше да говори неща, които другите не се осмеляваха да му кажат."
    Модел завоюва репутацията си на гений на отбраната именно на Източния фронт. С феноменална точност, той преминал пътя от полковник до ген.фелдмаршал.
    Неговата наклоност да проявява черен хумор в най-критичните ситуации се показала ярко, когато през зимата на 1942г. един от приближените му го запитал: "А какво ще ни предложите Вие за да се разреши трудната ситуация?" Модел без да се замисля му отговорил: "Себе си".
    Командвайки 12-ти корпус Модел приел и започнал масово да прилага тактиката за използване на мобилни части за активна отбрана.
    Когато през 1942г. Паулус се предал в плен, Модел осъдил постъпката му и добавил: "Един фелдмаршал не може да бъде военнопленик".
    Пред хода на операция "Цитадела" Модел активно подкрепял Гудериан и се опитал да убеди Хитлер, че операцията не е обмислена детайлно, че е безсмислена и ще доведе до големи загуби. Хитлер е непреклонен и немците търпят поражение. Армията на Модел, която първа тръгва в атака среща ожесточена съветска съпротива и дълбоко ешелонирана отбрана. Загубите и в личен състав са потресаващи.
    Док съжалявам, но спирам до тук, утре обещавам да довърша. Дай някакви препоръки и съвети, ако има нужда от такива.
    They march in full battle dress
    With faces grim and pale
    Tattered banners and bloody flags
    Rusty spears and blades...

    #2
    благодаря. Надали ще се появи в този вид, но със сигурност ще бъде използвано. Ще бъдеш уведомен когато това стане )))

    Очаквам допълнението.

    Comment


      #3
      Радвам се че все пак нещо ще бъде използвано. Искам да бъда полезен с нещо за този форум, щото наистина много го уважавам. Утре ми е адски натоварено ама ще довърша статията. Дано се оправи тоя мейл. Работя и по някои материали, отнасящи се до генерали от Waffen-SS.
      They march in full battle dress
      With faces grim and pale
      Tattered banners and bloody flags
      Rusty spears and blades...

      Comment


        #4
        много хубаво )))
        е и на мен ми е безсрамно бавен нета, но сам си го направих такъв (((

        Comment


          #5
          Настъплението на 9-та армия спряло на цяло когато основните танкови сили на Раус били спрени от сериозната руска отбрана в района на Олховка. Немците загубили около 20 000 убити и ранени за два дена, а настъплението се провалило тотално. Модел не загубил присъствие на духа и постоянно обхождал позициите на предните части, преценяйки възможностите на силите си. След две безсънни нощи в щаба му, под негова идея е разработен детайлно план за настъпление, който предвиждал мощен танков удар със оцелелите танкови съединения на Раус. Настъплението на немците било осуетено от мощния контраудар на ЧА предприет на 11.07. под личното командване на Жуков. Руснаците пробили немските позиции близо до Орел и Модел предприел отстъпление. По време на изтеглянето на армията му, Модел наредил да се прилага тактиката на "изгорената земя" и да не се допускат никакви компромоси, спрямо всеки цивилен руснак, заподозрян в сътрудничество с партизаните.
          На 31.01.1944г. поема командването на група армии "Север", чийто армии се намират в крайно тежко положение. С щатен личен състав от ГА "Север" към този момент са само 12-та танкова и 58-ма пехотна дивизия.
          Останалите съединения били в плачевно състояние, още повече, че 70 % от бойната техника, или е за пълен ремонт, или не става за нищо.
          На северния участък от фронта Модел използва често тактиката "щит и меч", която се заключава в организирано отстъпление на войските, до момент в който същите не намерят възможност за внезапен и изненадващ контраудар. Тактиката до някъде се оказва успешна. В няколко локални руски настъпления Модел организира толкова добри контраудари, че нанася на ЧА потресаващи загуби. Частичните успехи не замъглили съзнанието на Модел. Той бил реалист и не хранел никакви илюзии, че разпилените му сили биха могли да предприемат дългосрочна инициатива, колкото и майсторски да се бранят.
          На 17.02.1944г. Модел дал заповед на подчинените си да отстъпят зад линията "Пантера". Скоро ЧА предприема нов силен удар срещу позициите на ГА "Север" доближавайки линия "Пантера". С цялата си енергичност и желязна воля Модел организирал войските си и нанесъл на руснаците свиреп контраудар, нанасяйки им значителни загуби.
          Междувременно от 01.03.1944г. Модел поема командването на ГА "Юг", която от 05.04. е преименувана на ГА "Северна Украйна".
          На 22.06.1944г. руснаците предприемат мощна офанзива срещу немските войски със силите на около 2 400 000 души, 5200 танка и САУ и 5000 самолета. За 12 дни ЧА пробила немските позиции и проникнала на дълбочина до 280 км. Командващия ГА "Център" бил сменен от поста си и на негово място бил назначен Модел. Хитлер вярвал, че Модел е гении на отбраната и може би се е надявал, че един от любимите му генерали ще може да спре устрема на руснаците. Още с встъпването си на поста Модел дал заповед за организирано отстъпление, което спасило голяма част от войските му от сигурна гибел. На 28.07. руснаците преминават Брест и навлизат в Полша. Германския ГЩ е като кошер. Повечето са разтревожени и стреснати от устрема на ЧА, която буквално помита немската отбрана. Модел не изпада в паника. Изпраща телеграма до Хитлер. Текста е прост: "Необходими са спешно мототризирани части." С немска прецизност е органзирано изпращането на едни от най-боеспособните в този момент немски танкови съединения: 3-та танкова дивизия SS "Totenkopf", танкова дивизия "Hermann Goring", и танкова дивизия "Gross Deutschland". С тези сили и част от останалите боеспособни части Модел планира поредното контранастъпление, което трябва да започне от района на Праги/предградие на Варшава/. В тях участват и част от силите на 5-та танкова дивизия SS "Wiking". Удара на немските танкове е смазващ и смъртоносен. Атакувайки с мощни танкови клинове прекалено разтеглените руски танкови колони немците разбиват поголовно 2-ра съветска танкова армия. Битката е кървава и леко напомня касапницата при Прохоровка година по-рано. На 17.08.1944г. Хитлер награждава Модел, връчвайки му РК с думите: "Ако не бяха вашите героически усилия и вашето мъдро ръководство на храбрите ни войски, руснаците може би щяха да са в Изт.Прусия и до Берлин."
          В деня на връчването на РК Модел получава нова тежка заповед. Трябва да организира разпилените немски сили във Франция и да нанесе контраудар по съюзническите войски. В същото време на Западния фронт крупни несмки части са хванати в лещи във Фалез. От десанта на 06.06.1944г. до средата на август Западния фронт сменя няколко главно командващи: Рундщедт, Ромел и Клюге. Никой от тях не успял да спре натиска на съюзниците, а със всеки изминал ден състоянието на немците в цяла Франция ставало по-тежко и критично. Пристигайки на фронта Модел приел от командването от Клюге и се сблъскал с жестоката картина на реалността, доста различна от тази, която му е описана в Берлин. Въпреки тежкото положение той не губи самообалдание, а поема управлението на войските с твърда ръка. В тежките боеве, когато немците задържали настъпващите съюзници при Сена, един от командирите на сражаващите се дивизии пристига в щаба на Модел и разтревожен го моли съединението му да отстъпи за отдих. Модел, който до този момент наблюдава топографска карта вдига погледа си към него и хладно му заявява: "Скъпи мой, на Изток нашите дивизии отдъхваха на фронтовата линия. И тук ще бъде така! Останете на местата си!". Скоро натиска на съюзниците станал не удържим и Модел дал заповед за общо отстъпление. Немците напускали Франция. Модел разполага щаба си в Остербрюке, близо до Арнем и оргазнизрайки оцелелите сили от група армии "Б" започва да планира мощен контраудар. От началото на десанта на съюзниците Хитлер открито не бил съгласен с контранастъпателни операции и отхвърлил плана на Модел, сменяйки го с Рундщедт. Последния не изпитвал симпатии към Модел и открито го наричал "образцов майор" , но се възхищавал от енергията и хладнокръвието което винаги демонстрирал.
          На 21.09.1944г. съюзниците предприемат колосална въздушно-десантна операция "Маркет Гардън", имаща за цел овладяване на мостовете и предмостовите пространства на Рейн до градовете Арнем и Ремаген. Поради допуснати грешки в разузнавателно отношение и поради обичайното си лекомислие съюзниците хвърлят парашутистите си точно над позициите на 9-та танкова дивизия SS "Hohenstaufen" и 10-та танкова дивизия SS "Frundsberg". Модел знае за това и вдига есесовците предварително по тревога. Същите разполагат и с ПВО. Започва истинска касапница. Много десантчици са разскъсвани на парчета във въздуха още преди да стъпят на земята.
          Така, или иначе съюзниците съумели да стоварят сили в района и постигнали известни успехи.
          В този момент в Берлин се обсъжда и предлага плана за настъпателна операция, която трябва да се осъществи в района на Ардените. Модел и Рундщедт били твърдо против операцията, а техните мнения се споделяли и от Йозеф Дитрих и Хасо фон Мантойфел.
          Сама по себе си Арденската операция била отчаяна авантюра, нямаща никакви шансове на успех. Освен това немците нямали достатъчно резерви от боеприпаси и гориво за да продължат настъплението си.
          Въпреки протестите заповедта била дадена. Модел направил всичко което е по силите му, за да бъде постигнат успех. Обръщал се грубо към онези от подчинените му, които се жалвали, че нямат достатъчно гориво и припаси. Наричал ги пораженци и често казвал: "Ако ви е нужно нещо, вземете си го от американците."
          В продължение на цялата битка Модел е на фронтовата линия. Отказва да спи в щаба си и денонощно обикаля позициите като дава кураж на войниците си. Въпреки старанието му и желязната воля с която се сражавали немските войници, битката била загубена. Загубите били потресаващи и скоро Модел получава заповед да се изтегли на линяита "Зигфрид". Хитлер дал тази самоубийствена заповед, въпреки, че значително много по-разумно би било да да се заеме отбрана на източните брегове на Рейн, предоставяйки на съюзниците възможността да се запознаят със всички ужаси на форсирането на река под противников огън.
          През март 1945г. американски танкисти овладяват моста Ремаген на река Рейн и положението става критическо за триста хилядната армия на Модел, разположена в района на Рур. В края на месеца цялата ГА "Б" попада в обкръжение. Хитлер праща телеграма до Модел с кратък текст: "Нито крачка назад". Модел кипнал от гняв, но не предприел нищо. Чашата преляла, когато фюрера дал заповед да се прилага тактиката на "изгорената земя". Модел предприел няколко контраудара, но не постигнал успех. Скоро армията му била разделена на две от съюзническите войски и Модел осъзнал, че всяка съпротива е вече безсмислена. Дал заповед най-старите и най-младите войници да бъдат пуснати по домовете им, а на останалите дал свобода на избор, или да се предадат в плен, или да се опитат да избягат от обкръжението на малки групи. Командващия 18-ти американски въздушно-десантен корпус ген.м-р Матю Риджуей праща парламентьори в щаба на Модел, но получил следния отговор: "Един фелдмаршал не може да се предаде в плен". Най-малко това не позволява клетвата дадена пред самия фюрер."
          В последните дни на обкръжението Модел явно търсил смъртта си на бойното поле, защото постоянно обикалял предните позиции на войските си подложен на противниковия огън. На 18.04. Модел разпуска щаба си и заедно с адютанта си и още двама офицери се скрива в една горичка близо до Дуйсбург. Скоро Модел разбрал, че спрямо него има повдигнато обвинение за военни престъпления, свързани със смъртта на 577 000 души в латвийските концлагери и депортацията на 175 000 руски пленници в качеството им на работна ръка. При все това преки доказателства за личното участие на Модел в тези престъпления нямало.
          Нха 21.04. Модел се прощава с офицерите и адютанта си като стиска силно ръката на всеки един от тях. Когато свършва повиква адютанта си полковник Тилинг и заедно с него се отдалечават в гората. След като вървят няколко стотин метра Модел изважда личния си пистолет, модел "Валтер" и казва: "Единствената ми цел през живота бе да служа на моето Отечество", след което се застрелва в слепоочието. Последното му желание било да бъде погребан, там където паднало тялото му. Тилинг маскирал гроба му и след войната се свързал със сина на Модел, показвайки му лично къде е погребан баща му. Сина му, решава да пренесе тялото му във военното гробище край гората Хуртлен. Модел е погребан редом до своите паднали бойни другари.
          Е имам още малко да добавя но ще е утре. Надявам се, че ще свърши някаква работа Док.

          Написал съм го с бая правописни грешки, за което съжалявам. Просто времето ми е ограничено и исках да го напиша днес както бях обещал.
          Last edited by viking heart; 09-08-2006, 22:45. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
          They march in full battle dress
          With faces grim and pale
          Tattered banners and bloody flags
          Rusty spears and blades...

          Comment


            #6
            Харесва ми. Грешките аз ще ги оправя. )))

            Comment


              #7
              Можеш ли да ми покажеш оригинала на това изречение
              "Кратко след това Модел решил да се върне отново на фронтовата линия и станал командир на рота. В хода на поредната дръзка контраатака отново е тежко ранен и награден с РК."
              Интересувам се, защото вероятно става въпрос за някакъв предшественик на Рицарския кръст, а не на този РК, който знаем от ВСВ. Тъй като РК е конституиран на 1 септември 1939 г.

              Comment


                #8
                Прав си друже. Пропуснал съм да напиша, че всъщност става дума за РК на дома на Хоенцолерните. Грешката е моя, извинявам се. Ако желаеш мога да ти напиша датите и годините на званията му от полковник до фелдмаршал. Само ми кажи. Е до скоро. Ако има нещо казвай да помагам с каквото мога. На вашите услуги съм.
                They march in full battle dress
                With faces grim and pale
                Tattered banners and bloody flags
                Rusty spears and blades...

                Comment


                  #9
                  Повишения:

                  Лейтенант: 22 август 1910
                  Оберлейтенант: 25 февруари 1915
                  Капитан: март 1918
                  Maйор: 1929
                  Подполковник: 1932
                  Полковник: 1 октомври 1934
                  Генерал-майор: 1 март 1938
                  Генерал-лейтенант: 1 април 1940
                  Генерал от танковите войски: 1 октомври 1941
                  Генерал-полковник: 28 февруари 1942
                  Генерал-фелдмаршал: 1 март 1944

                  Награди и декорации:

                  Железен кръст ² степен:
                  Железен кръст ²² степен:
                  Рицарски кръст: 9 юли 1941
                  Дъбови листа (74-и награден): 17 февруари 1942
                  Мечове (28-и награден): 2 април 1943
                  Брилянти (17-и награден): 17 август 1944
                  Militаеr-Verdienstkreuz III. Klasse mit der Kriegsdekoration: 22.11.1917
                  Турски орден “Железен полумесец”: 22 ноември 1917
                  Verwundetenabzeichen in MattweiS: 28 юли 1918
                  Ehrenkreuz fur Frontkaempfer: 26.01.1935
                  Wehrmacht-Dienstauszeichnung IV. bis I. Klasse
                  Бронзов испански кръст без мечове: 31.05.1939
                  Лента към Железен кръст ² степен: 2 октомври 1939
                  Лента към Железен кръст II степен: 22 септември 1939
                  Сребърна значка за участие в танкови битки: 29 август 1941
                  Wehrmachtbericht: 21.02.1942; 03.09.1943; 05.08.1944; 19.04.1945
                  Златна значка за раняване: 25 май 1942
                  Медал “Зимна битка на Изток” 1941/1942”: 15 юли 1942

                  Comment


                    #10
                    ха ха ха виждам, че няма нужда тогава Пиши ми ако ти трябва нещо за Waffen-SS, ще се радвам, ако мога да съм полезен с нещо.
                    They march in full battle dress
                    With faces grim and pale
                    Tattered banners and bloody flags
                    Rusty spears and blades...

                    Comment

                    Working...
                    X