Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Германската морска стратегия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Мерси Адмирале,доста интересно...А англичаните с какво противостоят на тази ескадра?

    Comment


      #47
      Привет, подводничар
      Ами англичаните имат към края на 1940 г. разхвърляни поцелия свят доста кораби. Флота на метрополията тогава включва- 2 линкора тип "Кинг Джордж 5"( 10*356 мм), 1 линкор "Родни" (9*406 мм ), 2 линкора тип "Роял Соверин" (8*381 мм ), 2-3 линкора тип "Куин Елизабет"( 8*381 мм) , 3 линейни крайцера -"Худ"( 8*381 мм ), 2 тип "Репулс" ( 6*381 мм ), 6 самолетоносача ( "Хермес", "Игл", "Фюриъс", "Корейджес", "Арк Роял" и първия от тип "Илъстриъс"). Като боеспособни броя само последните 3, заради слабите авиогрупи на първите. Но и новите английски самолетоносачи тогава са въоръжени основно с остарели ударни самолети. Според мен бойната им ценност при що годе равностоен противник е клоняла към 0. Имало е и няколко ескадри крайцери-леки и тежки с променлив състав.
      Разбира се в Средиземно море ( Гибралтар и Александрия ) са се базирали още общо 5 линкора с 381 мм артилерия, но те са сковани от Италианския флот, а и 2 от тях са повредени от италиански диверсанти.
      На Далечния изток тежки кораби се появяват в края на 1941 г. така че го оставяме.
      Няколко кораба се ремонтитат в САЩ или Англия. И това е страшната сила.
      Ако се вземе в предвид не само калибъра на артилерията, а и скоростта то английския миш-маш е пълен. Вярно те имат някакъв шанс да съставят относително еднородни тактически групи, но взаимодействието между тях сигурно е щяло да бъде задача с която не би се справил и Нелсън
      Пак казвам-Германия нямало да спечели Генералното сражение през 1940 г. много лесно, но е имала шанс. А след това вече и него го няма.
      Построения на основата на доктрината за крайцерска война флот е бил обречен да загуби. И го прави. Е, ако беше реализиран плана "Z" тогава разговорът щеше да е друг.
      Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
      Неизвестен руски адмирал

      Comment


        #48
        Абе не знам адмирале.Все пак съотношението на силите е много неравностойно.Пък и нали смисълът от генерално сръжение е да извадиш флота на противника от войната ,като ти самия останеш боеспособен.Според мен германците не биха могли да го постигнат.В най-добрия случай биха могли да нанесат поражение на ЧАСТ от флота на противника,с тежки и за самите себеси последици.Т.е.германците печелят битката ,а англичаните войната за Атлантика.
        И второ аз лично имам големи съмнения че това е можело да стане през1940.Защо:
        Бисмарк и Тирпиц не са постигнали още оперативна готовност,макар че са спуснати на вода.Ако не се лъжа Тирпиц чак до лятото на 1941.
        През цялата първа половина на 40 г.флота не е можело да се рискува защото е имал функции в Норвегия.Т.Е.приоритет са давани на задачите по подръжка.на сухопътните сили.
        След Норвегия Шарнхорст и Гнейзенау са повредени и са в ремонт.
        За това ми се струва че подобна операция не би била осъществима преди лятото на 1941./игнорираме историята с Бисмарк естествено/.Тогава обаче вече е имало други приоритети.

        Comment


          #49
          Така като чета постовете на Адмирала, мисля че иска да каже следното:

          Англия може да е имала повече военно морски сили, но тя не е могла да ги концентрира в едно "Генерално Сражение", защото Райха по това време не е "работил" сам. Освен това, мисля че иска да каже, че немските кораби не са се строяли с приоритет на голям калибър, ами на добра боеспособност.

          Адмирале, айде да ми разясниш нещо относно "Родни". Кораба така ли се е казвал, или това е вид кораби. Търсех го тоя в една книжчица, ама не го намерих. Все пак е с 406 мм калибър, как ще го пропуснат ???
          20ти декември преди излитане, Спаич към техника си :
          "Иване, сега кръв ще се лее!"

          Comment


            #50
            имам един линк за "Родни" на руски,ако те интересува:

            Comment


              #51
              Вече ми се изясни това - "Родни" е близнак с "Нелсън". То само "Нелсън" го има в книжката ми. Мерси подводничар. Нищо, че немога да чета на руски, видях снимките и това, че са еднавки тези два кораба.
              20ти декември преди излитане, Спаич към техника си :
              "Иване, сега кръв ще се лее!"

              Comment


                #52
                Sorry ,че изравям темата , но има нещо което ме гложди ..
                Добре при едно такова голямо сражение подводния флот на Германия не
                би ли играл някаква роля и ако не защо? :?
                Fairness is a wonderful attribute, Major Anderson. It has nothing to do with war."
                Page 97
                "Human beings didn't evolve brains in order to lie around on lakes. Killing's the first thing we learned. And a good thing we did, or we'd be dead, and the tigers would own the earth."
                Page 241
                "I am your enemy, the first one you've ever had who was smarter than you. There is no teacher but the enemy. No one but the enemy will tell you what the enemy is going to do. No one but the enemy will ever teach you how to destroy and conquer. Only the enemy tells you where he is strong. And the rules of the game are what you can do to him and what you can stop him from doing to you. I am your enemy from now on. From now on I am your teacher."
                Page 262
                Ender's Game

                Comment


                  #53
                  Ще отговоря накратко, пък после ще се намесят и експертите по темата
                  Подводните сили не могат да действат заедно с надводните. Опити за това са правени, но те са твърде различни по характера и ролята си, за да могат да участват едновременно в едно генерално сражение.
                  Отделен е въпросът какво могат да направят отделно - т.е., около генералното сражение (в подготвителната му фаза и след това). Но, общо взето, биха могли да водят някакво разузнаване, да бъдат разположени на пътищата на подход на противниковите части (и май толкоз). То тъй или инак и морската авиация може да се справи с тези задачи.
                  Но няма как да атакуват заедно с надводния флот или нещо от този сорт.

                  Comment


                    #54
                    Всъщност, един от най-големите проблеми е именно командването на обединен Флот, състоящ се от различни типове кораби. Поначало, всеки кораб се строи с някаква идея, за някакъв театър на военни действия и срещу някой конкретен противник. Също така, корабът има и конкретни функции и предназначение. Но дори да оставим всичко това, нека разгледаме, как би изглеждал проблемът от английска страна - имат няколко различни вида кораби, с различна по калибър, далекобойност и начин на управление артилерия. Тъй като сражението явно ще е основно артилерийско, това ще е от много голямо значение. А и има още един момент - немците, освен че корабите им са по-добри, с по-добър контрол на артилерията, самите им артилеристи са по-добри.
                    Колкото до подводниците - много трудно би било да се стикова командването на надводни и подводни сили, без да настъпи пълен хаос. Една подводница се бие по съвсем различен начин в сравнение с един артилерийски кораб. А ако се залага на бой с торпеда - има миноносци за тази цел.
                    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                    Проект 22.06.1941 г.
                    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                    Comment


                      #55
                      Да.
                      Да не говорим, че определено би настъпил пълен хаос при разпознаването на целите и от двете страни. Защото, в общи линии, нито ескадрените миноносци имат средства да познаят дали подводницата е от своите или не, нито подводниците имат подобни ефективни средства. Допълнително, нещата ще се усложнят много от участието на авиацията. Пък и предназначението на подводниците наистина е да действат срещу комуникациите на противника.
                      Достатъчно очевиден е примера с японския Обединен флот - техните подводници по доктрина се предполага да действат срещу противниковите надводни кораби (отделно от собствените кораби, разбира се). Но ефективността им се оказва доста малка, дори в сравнение с американските подводници, които действат срещу комуникациите (и въпреки всичко потапят повече надводни военни кораби от японските). За това има и много други причини, но опитът от двете световни войни води до едно основно заключение - подводниците трябва да действат отделно, поне на тактическо ниво. Иначе на оперативно, са въдзможни всякакъв тип взаимодействия (защото подводниците могат да изпълняват множество спомагателни роли).

                      Comment


                        #56
                        Подводния флот, обаче не може да дейстава без съдействието и защита на собствения си надводен флот. А съвместното учатие може да се планира и проведе ще ви дам пример операция "ВЕЗЕРЮБУНГ" там действат заедно немските подводници, разрушители, леки и тежки крайцери, линейни крайцери. Задачата на немските подводници е охраната на далечните подстъпи на изнасящите се германски надводни части. Без тяхната охрана, наводния флот на немците не би могъл да изпълни задачите си.

                        Comment


                          #57
                          Така е! Още Мехен е доказл че действията на рейдерите (надводни и подводни) се обезсмислят ако не са подкрепени от Главните сили.
                          операция "ВЕЗЕРЮБУНГ" там действат заедно немските подводници, разрушители, леки и тежки крайцери, линейни крайцери
                          След 1922 г. понятието "линеен крайцер" изчезва и кораби строени след тази дата се класифицират най-често като "бързоходни линкори" :? Разбира се съществува и идейката за "големи" крайцери-по нея са построена "Аляска" и "Гуам", но никаква "линейност" няма в тях.
                          А подводниците в цитираната операция поради неефективните торпеда не оказват никаква подкрепа на флота, за разлика от авиацията
                          Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                          Неизвестен руски адмирал

                          Comment


                            #58
                            Като казах "линейни крайцери" имах предвид ШАРНОХОРСТ и ГНАЙЗЕНАУ , ама хич не ми се започва спор от типа "да ли са , или не".
                            В немско езичната литература ги наричат "РЕЙДЕРИ" , в някои каталози са линейни кораби в други крайцери и т.н.
                            Нека бъде както кажеш :tup: . Спора е безмислен.
                            А колкото до операция "ВЕЗЕРЮБУНГ" дефекта от торпедата се явявва в хода на самата операция, това разбира се се отразява на резултатноста на подводниците, а не на концепцията на съвместно използване.
                            Според Фридрих Руге немския флот до 1942 изпозва комбинирани атаки по конвоите в атлантика "с атаки под / по вода" и с авио прикритие, за съжаление тази практика след изтеглянето на големите кораби е изоставена.

                            Comment

                            Working...
                            X