Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Статии от стари български вестници до 1944 г.
Collapse
X
-
в. Народен глас от 14.10.1940 г. Пред големи събития. Ужасът в Англия. Споразумение за бъдещия режим на протоците. За герм. войска в Румъния. Движение на руската флота. Възмущение в Унгария. Румънското петролно производство. Кога Испания ще се намеси. Мястото на Съветска Русия. Египет и Южноафриканският съюз. Англичаните бързо напускат румънската държава. Трима лапат - триста зяпат. Методи на английската пропаганда.
Last edited by Panzerjaeger; 01-11-2014, 14:42.Comment is free, but facts are sacred.
Comment
-
в. Борба от 15.10.1940 г. 50 000 кг бомби над Англия. По италианските фронтове. Залезът на един съдбоносен политик. Всички англичани напускат Румъния. М-р Багрянов за германското земеделие.
в. Юг от 15.10.1940 г. Ще има ли промяна? Какво ще прави Турция? Положението в Румъния. Съветите на Берлин. Германски подводници по Дунава. Какво мислят в Москва? Има ли германски десант? Големи въздушни нападения.
Comment is free, but facts are sacred.
Comment
-
в. Борба от 16.10.1940 г. Удари срещу Англия по море и въздуха. Военно стопанско значение на Лондон. Италиански успехи в Средиземно море. Германските войски в Румъния. Нов милиарден кредит в Англия. М-р Багрянов в Рим. Целите на Англия във войната. Между Англия и Румъния. Министър Руст за посещението в България. Гостуването на м-р Руст. Румъния под режима на легионерите. Балканите на предния план на събитията.
Comment is free, but facts are sacred.
Comment
-
-
-
в. Борба от 18.10.1940 г. Югославия и силите на Оста. Никакви преговори за руско-турски пакт. Пред събития в областите на Средиземно море. Ударите над Англия. Войната в Африка. М-р Багрянов в Рим. Англия на Балканите и Близкия изток. Важна министерска промяна в Испания. Нападенията над Англия. Румъния при новия режим. Нови мощни германски прожектори.
Comment is free, but facts are sacred.
Comment
-
-
-
Райхът е искал да създаде зона силно зависима от германската икономика. Въпрос на интереси. Пълно щастие за всички няма. Силният е най-щастлив.
Иначе, по общодостъпни данни през 1941 година българската индустриална продукция възлиза на 18,16 млрд. лв. срещу 11,16 млрд. лв. през 1934 г. при средногодишен ръст от 6,9%. Водеща е хранително-вкусовата промишленост / 62%/.
А онези държави в сферата на влияние на Оста, които са имали по-развити индустрии се е препоръчвало да се национализират. Като румънската петролна индустрия например. Понеже петролът е станал най-важният износен артикул на Румъния е трябвало да се неутрализират английските и френските петролни дружества с дялове в румънската петролна индустрия. Така се е възпрепятствала възможността на частни лица да правят спекулации. А те са се правили с цел да се откъсне Германия от петролнте й източници.Comment is free, but facts are sacred.
Comment
-
Интересно. Как при 18 милиарда лева промишлена продукция, към септември 1944-та година официалният дълг на Германия към България е 70 млрд. лева. Това е извън нещата които са си платени. Само дълга. Излиза че всичко е отивало към Германия. Според Иван Петрински има и още 30 милиарда загуби от неадекватни цени при разплащанията. Не знам колко е бил целият стокооборот но очевидно е бил огромен. А през 41-ва, лева като покупателна способност не е бил толкова по различен от съвременният лев. Примерно кило картофи е било 4 лева.This is my signature. There are many like it but this one is mine.
Comment
-
Тези диспропорции идват от колапса на германската икономика към края на войната. Ако резултатът от войната беше друг вероятно щяхме да си уредим фискалните взаимоотношения. Но слез 1945 г. ... можем да си търсим дълговете от окупационната съюзническа комисия.Comment is free, but facts are sacred.
Comment
Comment