Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Атомната бомба

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    gollum каза:
    [B]Британците пък държат първенството по бомбардировки на граждански цели с конвенционални средства.

    Всъщност мисля, че това са немците с бомбардировките на Лондон от цепелини през ПСВ.
    albireo написа
    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

    Comment


      #32
      Ок, аз имах предвид през ВСВ (когато средствата са достатъчни да се постигне съответният ефект). То всъщност, ако ще си говорим за бомбардировки над граждански цели, то пак британците са първи - още преди немците да бомбардират Лондон през ПСВ, британската авиация използва бомбардировки в колониите с цел терор в отдалечени области, където има вълнения или възстания. А че немците хич не са "цвете за мирисане" в това отношение съм съгласен - просто те използват по-конвенционални средства - разстрели, взимане на заложници и артилерийски бомбардировки.

      Рамблер, напълно съм съгласен с теб - така е. Единственото ми възражение е към "чувството за мъст" на амриканците - да не забравяме, че при Пърл-Харбър те нападат само военни цели - при това, намиращи се далеч извън територията на САЩ (веднага ще ми възразиш, че Хаваите са част от тяхната територия, но според мен по онова време те са колония). И не знам за случай, при които японците (или пък немците, ако е за въпрос) да бомбардират американски цивилни обекти. Вярно, ще ми възразиш вероятно, че те не са имали възможността да го сторят. Така е, но не мисля че само това е причината. По-скоро става въпрос за особеност на нацоналния характер на жителите на САЩ, която съществува и до днес. Достатъчен пример в това отношение е отговорът на американците на нападението при Пърл-Харбър - "смелото" им нападение е върху цивилните квартали на Токио.
      Просто ако ще сравняваме чувството за мъст на американци и руснаци, мисля че последните имат много повече основания за него. Но не това е същественото, за мен е странно, че те хвърлят и двете бомби - една би била напълно достатъчна. При това, поне да ги бяха използвали срещу военни цели. Но не им е в характера.
      Впрочем, това се проявява и в начините им на водене на подводна война - японските подводници действат изцключително и само серщу военни цели - американските действат преди всичко срещу цивилни (и си водят напълно неограничена и безпощадна подводна вона - доста по-страшна от водената от немския подводен флот).

      Comment


        #33
        Прав си, така е, но нали знаеш старата поговорка - на любов и война всички средства са позволени. Не ме разбирай погрешно, в никакъв случай не се старая да оправдая американците за бомбите, но ми се струва, че понякога твърде много се увличаме да хулим едната страна, без да сме се опитали да вникнем в гледната им точка.
        "If elections changed anything, they would be forbidden" ~ Kurt Tucholsky

        Comment


          #34
          отговор

          Да, уви, често слагаме този грях на душата си, ама и затова има подходящи поговорки. Важното е поне от време на време да се оптиваме да се поправим .

          Comment


            #35
            Прав си-признат грях не е грях.....ама пък от друга страна - като се счупи колата, пътища много
            "If elections changed anything, they would be forbidden" ~ Kurt Tucholsky

            Comment

            Working...
            X