Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Най-подходящ старт за запознаване с Втората световна война

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Съгласен съм, че трябва да се започне "с нещо смислено и хубаво". Но не забравяйте какво условие имаше в началото на темата - нещо на български. А такова у нас практически почти няма.
    У нас обаче поначало са застъпени неща главно за източният фронт, което създава една изначална много изкривена представа за войната. По темата имаше преди 5-6-7-8 години една подходяща книжка "Източният Поход на Вермахта" на Ф. Узунов. Уви, тиражът беше малък и е невъзможно вече да се намери. Друга на Васил Лазаров: "22 Юни 1941 - другата версия" също дава някаква идея, но е твърде хаотично написана за съжаление.

    Колкото до самото начало - аз лично започнах запознаването си, като изключим разните ужасяващи от историческа гледна точка бози, с две книги: "Волоколамското шосе" на Александър Бек (като за художествена литература е добра и относно военно-историческата страна на въпроса) и някаква еднотомна съветска енциклопедия, която разглеждаше и общата хронология на войната и в подробности голяма част от сраженията. Спомням си, че там за първи път обърнах внимание на името на Манщайн, защото зад пропагандните глупости, можеше да се види известно ... е, не точно страхопочитание към действията му, но определено нещо от сорта. Така че наистина, ако човек чете критично и след това търси други източници ... но пак си остава проблемът, че на български има много малко неща относно войната.
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    Comment


      #47
      "Волоколамското шосе" и аз го бях чел, но сега му узгубих дирите. Та то, "Генерал Доватор" и разказите на дядо ми ми дадоха началната представа, колкото и изкривена да е била.... Дядката разбира се ме беше осведомил, за действията на БА в края, основно при Драва

      Comment


        #48
        "Волоколамското шосе" и аз го бях чел, но сега му узгубих дирите.
        Ако нямаш проблем с руския език - тук може да се прочете онлайн. Художествена литература е, но е добре написано (е, трябва да се гледа скептично на хилядите немски миномети, а и почти всеки "фашист" е с "автомат", ама такива неща са простени за периода). Ако е за художествена литература, аз съм почвал с това, както и с прозата на Симонов (също доста добра). Мисля че приемливо добре описват атмосферата на изток. Особено ако се комбинира с нещо от немска страна, независимо дали са спомени или друго. Имаше няколко много мрачни книги.

        Comment


          #49
          Аз от мемоарите на Катуков само това съм запомнил - че всеки фашист е с автомат. Но се скъсахте да ми ги хвалите

          Comment


            #50
            О, аз не съм ги хвалил. Воланд сигурно е споменавал мемоарите на Попел, политрука на Катуков, обаче и той си измисля на моменти много. А "фашистите с автомати" си е клише за периода, им а го навсякъде - книги, мемоари, филми. Забавно е доколко няма общо с реалността . Направо е "всеки фашист с камион, автомат и миномет, а в джобчето си носи танк (почти винаги Тигър)" .

            Comment


              #51
              Кухулин написа Виж мнение
              Аз от мемоарите на Катуков само това съм запомнил - че всеки фашист е с автомат. Но се скъсахте да ми ги хвалите
              Мемоарите на Катуков аз поне не съм ги чел. Тези на Попел - да, чел съм ги. Преди около година-две обаче попаднах на оригинални документи с отчети на Попел и те бяха, меко казано, далеч от нещата в мемоарите му В неговите ми беше направило впечатление това как споменава някои специфични моменти, особено около началото на войната.
              По-вероятно е да съм хвалил тези на Рокосовски - там има запазена оригинална версия, която е малко по-интересна.
              От останалите руски, да, Симонов има няколко интересни неща. Примерно в романа му "Живите и мъртвите", който съм чел като тийнейджър си спомням, че ми беше направило голямо впечатление описанието на спецификата на сраженията и броя на жертвите. Не се споменаваше директно, но на много места имаше разни неща като - преди настъплението частите се попълват над щатовете, а след него - във всеки взвод са останали една шепа хора. И т.н.
              Повечето от тия книжки са обаче все на руски.
              А ако някой иска друг интересен поглед (който е далеч от обичайно разпространените у нас неща), то спомените на Нимиц относно морската война, или тези на Айзенхауър - "Кръстоносният поход в Европа".
              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
              Проект 22.06.1941 г.
              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

              Comment


                #52
                То накрая ще стане като лафа "като кажат че сестра ти е...иди обяснявай че нямаш сестра...". Накрая май ще излезе че представените за потърпевши във ВСВ са най-виновни, без да знаят а наскоро май имаше годишнина от Сталинградската битка, и дори концерт - съвместен - германци и рашки...

                http://www.dnesplus.bg/News.aspx?n=598733, главното е историята да се помни за да не се допускат такива грешки...благородна война няма, както по филмите, където войници дават бонбони и други лакомства на деца. Войната е ужасно нещо...
                Last edited by ; 17-02-2013, 00:10. Причина: Допълнение

                Comment


                  #53


                  Лошо няма, ето и пруската Глория и стария Десау на Червения площад.
                  Изпълнени от представителния духов оркестър на Бундесвера.

                  Comment


                    #54
                    Да добавя по литературата на български: "Съдбоносни сражения", второ издание, София, 1962 г., Държавно военно издателство. Преводът е на Ст. Марков
                    Разбира се,трудна за намиране, но в един момент ще я сканирам цялата. Част от нея, за Ел Аламейн я качих преди години на Ариергард и то разчетена.

                    Comment


                      #55
                      Случайно попаднах на това, ровейки за друга информация:

                      Гланц в превод на руски. Мисля, че е добре за тези, които не знаят английски. Там са следните негови книги:
                      Блокада Ленинграда 1941-1944 (пер. Е В Ламанова) 6497K pdf
                      Колосс поверженный. Красная Армия в 1941 году (пер. В Федоров) 5770K fb2, epub, mobi
                      Крупнейшее поражение Жукова. Катастрофа Красной Армии в операции "Марс" 1942 г. 1542K fb2, epub, mobi
                      Советское военное чудо 1941-1943. Возрождение Красной Армии 7885K fb2, epub, mobi
                      Советское военное чудо 1941-1943. Возрождение Красной Армии. 5583K djvu
                      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                      Проект 22.06.1941 г.
                      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                      Comment

                      Working...
                      X