Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ген. Колев и ген. Гудериан

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Ген. Колев и ген. Гудериан

    На доста места съм чел, че Гудериан споменава, че се е учил на танкова война от тактиките на Колев.. казва се, че го е споменал в мемоарите си.. но аз съм ги препрочитал няколко пъти и не открих никъде да го споменава.. Възможно ли е да го е споменавал в Achtung Panzer или някъде другаде?

    #2
    bonebiter написа Виж мнение
    На доста места съм чел, че Гудериан споменава, че се е учил на танкова война от тактиките на Колев.
    След като са "доста места", дай поне 1-2, а?
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    Comment


      #3
      Не . Още когато прочетох заглавието на ума ми веднага дойде едно друго подреждане на имена - "Омир, Милтън и Паниковски". Това ми звучи по същия начин, т.е. ще да е измишльотина на някой роден ентусиаст-"патриот". Как може да се учи на "танкова война" от човек, който не е използвал танкове, да не говорим, че не е водил самостоятелна война. Байка, без съмнение.

      Comment


        #4


        Ето един много достоверен източник. Ако на някой му се занимава да се рови в спомените да търси такава бележка, моля. Аз не се сещам. Моята книга не е на лесно в момента. Всъщност ако ги има качени дигитализирани някъде предполагам ще е лесно да се пусне едно търсене.
        albireo написа
        ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

        Comment


          #5
          Аз също не съм срещал нищо подобно нито в спомените му, нито във "Внимание, танкове!" (и двете съм ги чел в постсъветски издания (има ги в милитерата) на руски език). В "достоверният" подхвърлянето не се позовава на нищо, така че...
          Показателно е, че в англоезичната или рускоезничната версия на материала за генерал Колев, споменаването на Гудериан липсва .

          Comment


            #6
            И в двете книги на Гудериан (достъпни са ми в електронен формат в момента) няма споменаване на генерал Колев. Така че това е поредната партенка явно.
            Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
            Проект 22.06.1941 г.
            "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

            Comment


              #7
              Неговите спомени не бяха ли скоро превеждани на български? Да не би преводът да е бил леко... свободен? С английския превод има нещо подобно, има един пасаж където Гудериан пише колко бил вдъхновен от Лидъл-Харт - което го няма в оригиналния немски вариант и ако не се лъжа е добавено (с разрешението на Гудериан) по молба на самия Лидъл-Харт...
              albireo написа
              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

              Comment


                #8
                Нещо значи като на Жуков мемоарите, само дето Жуков споменал Брежнев за да му ги издадат въобще, а Гудериан споменал Лидл-Харт за да му ги издадат на английски.

                Comment


                  #9
                  тук също се споменава тази информация http://edinzavet.wordpress.com/2010/...v-kolev-pomen/ , както и тук http://www.narodnapamet.com/2011/09/blog-post_09.html

                  Comment


                    #10
                    Това не е "информация", а "твърдение". Цитират се мемоарите на Гудериан, а в тях няма нищо подобно. Да не говорим колко абсурдно звучи за всеки който си има някакво понятие за развитието на Панцервафе.
                    albireo написа
                    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                    Comment


                      #11
                      понятие за развитието на Панцервафе
                      аз бих добавил, и от развитието на конната ни дивизия, една от по-бавните ни родове войски и части. Тия слухове, вероятно се пускат от привърженици на Атанас Назлъмов, командващ конницата ни през Балканската. Ако Колев е изучаван от Гудериан, този е изучаван от Грациани

                      Comment


                        #12
                        Много интересна тема!И аз доста често попадам в нета на това твърдение,че Гудериан се бил учил от тактиките на Колев.Божидар Димитров казва същото. http://www.focus-news.net/?id=f15468 Дали е истина?

                        Comment


                          #13
                          the_cobra написа Виж мнение
                          Много интересна тема!И аз доста често попадам в нета на това твърдение,че Гудериан се бил учил от тактиките на Колев.Божидар Димитров казва същото. http://www.focus-news.net/?id=f15468 Дали е истина?
                          Ако си дадеш труд да прочетеш темата, ще видиш, че няма основания за такива заключения. А слушането на предаванията на Б.Д. и получените вследствие на това увреждания са си за сметка на злоупотребяващите с тях.
                          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                          Проект 22.06.1941 г.
                          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                          Comment


                            #14
                            the_cobra, здравей и добре дошъл във форума.
                            За съжаление, участието ти не започва много успешно. БД е създател и разпространител на митове, т.е. ако човек се интересува от история не бива да му обръща никакво внимание. Разбирам, че не всеки ги знае тези неща, но пишете пост в тема, в която точно това е разяснено.

                            Comment


                              #15
                              gollum Благодаря много че ми разясни относно митовете които създава БД!Наистина не го знаех това.Извинявам се,че се включих неподготвен.

                              Comment

                              Working...
                              X