Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Съдбата на пленените от Хитлерюгенд

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Съдбата на пленените от Хитлерюгенд

    Разполага ли някой от вас с данни каква е била съдбата на пленените войници от Хитлерюгенд в края на войната.
    Част от тях бидейки 14-15 годишни, формално не могат да носят наказателна отговорност. От друга гледна точка са войници, вероятно са били положили военна клетва, сражават се в униформа.
    Та какво става с тях, по точно с тези пленени от руснаците - били ли са в Сибир?

    #2
    Аз не виждам нито една обективна причина руснаците да са постъпвали по-различно с Хитлерюгенд в сравнение с останалите пленени немски части.
    А за каква наказателна отговорност говориш не ми е нмого ясно? Мислиш, че руснаците са организирали военни съдилища за да съдят и наказват немските пленници? Далеч не им е било необходимо това за да пратят колкото и когото си поискат в Сибир.
    GOTT MIT UNS!

    Comment


      #3
      След ожесточените сражения в Унгария в средата на март остатъци от 12-та танкова дивизия SS "Hitlerjugend" отстъпват по направлението Веспрем-Папа-Раба, преминават Шопрон и навлизат на австрийска територия. При Енс оцелелите от дивизията /приблизително 500 войници и офицери/ се предават в плен на американските войски. А що се отнася до онези, които са били пленени от руснаците в хода на боевете при Балатон, не разполагам с абсолютно никаква информация. Последният командир на дивизията Хуго Краас се намира в американски плен до 1948г.
      They march in full battle dress
      With faces grim and pale
      Tattered banners and bloody flags
      Rusty spears and blades...

      Comment


        #4
        Хитлерюгенд е организацията аналог на Комсомола. А СС дивизията само се казва "Хитлерюгенд". Различни неща са.


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          #5
          Аз помислих, че въпросът е за войсковите части на СС? Или не съм разбрал правилно?
          They march in full battle dress
          With faces grim and pale
          Tattered banners and bloody flags
          Rusty spears and blades...

          Comment


            #6
            Ами 14-15 годишни есесовци?


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              #7
              Правилно, не съм обърнал достатъчно внимание.
              They march in full battle dress
              With faces grim and pale
              Tattered banners and bloody flags
              Rusty spears and blades...

              Comment


                #8
                peterpetroff написа Виж мнение
                Аз не виждам нито една обективна причина руснаците да са постъпвали по-различно с Хитлерюгенд в сравнение с останалите пленени немски части.
                Част от тези "войници" са били просто деца.Възможно е след войната да се ги "превъзпитавали" в някакви интернати? Нищо не съм срещал за съдбата им след войната, като че ли има някакво организирно мълчание по този въпрос.

                Comment


                  #9
                  Защо пък организирано мълчание? Подозирам, че тези малолетни опълченци, които почти невъоръжени са хвърляни срещу танковете, в по-голямата си част просто са се разбягали по домовете си. Други, които са били пленени и са били примерно 16 годишни, са успели да станат пълнолетни в лагера.

                  Отделно в много мемоари и художествени произведения има сцени, в които им теглят един бой с каиша и ги пускат.

                  Просто се съмнявам да има някакъв организиран заговор на мълчанието. А и да е имало някаква инструкция, то тя е в някое забутано дело в архивите, които толкова отскоро станаха достъпни, че до такива въпроси още никой не е стигнал.


                  thorn

                  Средновековните църкви в България

                  Comment


                    #10
                    Thorn написа Виж мнение
                    до такива въпроси още никой не е стигнал
                    Значи аз съм първият.
                    В края на войната тези непълнолетни опълченци са били няколко десетки хиляди. Все нещо са ги правили когато са ги пленили.Едва ли е било само шамари и каиша, след като повечето са воювали много самоотвержено.

                    Идеята ми беше ако някой е чел нещо конкретно да го сподели тука.Не може да няма нещо написано. Иначе знаем, че американци и особено руснаци по онова време са правили доста нелицеприятни неща, които сега се минават тихомълком.Това също е един вид организирано мълчание.Та нещо подобно може да има и тук, без да е част от "световната конспирация".

                    Comment


                      #11
                      anastas7147 написа
                      ... след като повечето са воювали много самоотвержено.
                      Това твърдение следва да се докаже по някакъв начин.

                      anastas7147 написа
                      Иначе знаем, че американци и особено руснаци
                      "Знаем"? Аз например не знам. За "мълчанието" по-скоро прочети още веднъж поста на Торн.
                      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                      Проект 22.06.1941 г.
                      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                      Comment


                        #12
                        Паметника в Трептов май още си стои. Така, че най-вероятно да са им биели по няколко шамара и да са ги пускали да си ходят.

                        Comment


                          #13
                          Да си призная и аз не съм попадал на някакви по-определени данни, но не мисля, че има каквото и да е за "прикриване" в случая (нито пък причина тогава да се прави подобно нещо). Не се знае точно колко деца са използвани по този начин, но не мисля, че специално събраните и екипирани за случая (най-вече отбраната на Берлин) са били кой знае колко много (едва ли повече от няколко хиляди). Повечето, вероятно, са били използвани в състава на подразделенията, в които са били организирани по-рано - т.е. команди за подпомагане потушаването на пожари и най-вече разчети на зенитни оръдия.
                          Така или иначе, най-вероятно тези, които се са сражавали упорито (а че е възможно да се го направили вярвам, защото това ще е нормално да се очаква нещо подобно от индоктринирани деца, които не са много наясно със стойността на собствения си живот, нито пък са имали време и възможност да се научат да мислят самостоятелно, при това са им дали опасни играчки) най-вероятно са загинали в самите сражения. Като се има предвид колко сериозни са били боевете, това е много вероятно. Останалите, които вероятно са били мнозинство, са се разбягали и вероятно точно част от тях са били пленени (при бегло ровене в Интернет попаднах на снимка, на която се твърдеше, че са заснети военнопленници от хитлерюгенд).
                          Едва ли са имали някакви причини да ги третират много по-различно, но и не смятам, че са били изпращани в СССР, за да участват във възстановяването като принудителна работна ръка - не би имало смисъл от това. Най-вероятно част от тях са ги освободили след известен престои при останалите военнопленници. Нищо чудно други задържани да са били освобождавани на място, след възпитание с каиша, както спомена Торн.
                          Ще се отнася до малко по-големите (т.е. 16-17 годишни), те са си участвали съвсем редовно в разни подразделения и са били третирани като обикновени военнопленници (веднага се сещам за Гюнтер Грас, да речем, който описва тези си преживелици в "Да люспиш лука". Вярно, него го пленяват западните съюзници).
                          Но да се търси някаква "тайна" в тази тема ми се вижда ненужно. Едва ли става въпрос за повече от няколко хиляди деца, задържани по този начин. А може би и по-малко.

                          Иначе самото явление (използване на деца за водене на война) не ми се говори, защото ще наруша форумния правилник.

                          Comment


                            #14
                            Благодаря ти, изцяло съм съгласен с твоето мнание.

                            Kramer написа Виж мнение
                            Паметника в Трептов май още си стои. Така, че най-вероятно да са им биели по няколко шамара и да са ги пускали да си ходят.
                            Не включвам какво от паметника в Трептов-парк може да се асоциира с ташата тема?

                            Пък ако се беше сетил и някой да отпори два шамара на Фюрера, така някъде до към 1938 год. напр., то ВСВ най вероятно нямаше и да я има
                            Last edited by messire Woland; 24-02-2010, 13:56.

                            Comment


                              #15
                              Тук може би биха се видяли интересни неща по темата.
                              Jugend dient dem Fuehrer/ Децата на Хитлер. Хитлерюгенд.

                              Филм на ZDF Год выпуска: 2000
                              Страна: Германия (Discovery & ZDF)
                              Жанр: Документальный
                              Продолжительность: 46 мин.х5

                              Описание: спомени на оживели участници в събитията бивши
                              членове на Хитлерюгенд, БМД и Юнгфолк.

                              и тук:
                              Гитлерюгенд-история создания / Die Geschichte Der Hitlerjugend (2003)
                              Страна: Германия (Discovery & ZDF)
                              Attached Files
                              Last edited by NightPirate; 24-02-2010, 14:22.

                              Comment

                              Working...
                              X