Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Френско-Тайландската война 1940-1941 г.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Френско-Тайландската война 1940-1941 г.

    Туй чудо категорично не сме го обсъждали. Оказва се, че и Тайланд не само прави опит, ами си одхапва цял Лаос и две провинции на Кабмоджа при диктатора с прекрасното сиамско име Луанг Пибусонгран. Нашествието на сиамците започва на 20 октомври. Тайландците имат 7 пехотни и кавалерийска дивизия. 150 самолета и флотче от канонерко-броненосци, японска изработка с по 2х200 мм оръдия, стари миноносци и 4! подводници.

    Много неща могат да се научат от този сайт

    Карта, моля:


    Следват мащабни бойни действия, голямо тайско настъпление, френско контранастъпление през януари 1940, в рамките на което се провежда и яката битка при Коа Чанг в която един френски лек кръстосвач и четири авизо, два от които отпреди Първата световна, раздрънкват поне един броненосец за крайбрежно действие и два миноносеца на сиамците.

    Войната е прекратена от японците, които отсъждат новите територии на съюзника си Тайланд. Още един, но френски сайт по темата.

    Та изобщо какви времена, всеки гледа да отхапе нещо. Тайландското поведение е просто нахалство, но френския флот просто вече го няма. Сигурно и германците не са давали на Виши някакви по-големи контингенти да прати, заради примирието, а и след скъсването на дипломатически отношения с Лондон, и Чърчил не би ги пуснал. А Тайланд е бил съюзник на Франция в Първата световна война. И континнгент от 600 души са пращали на Западния фронт. Нищо не значи приятелството вече. (хм, към 1940 година!)
    Last edited by von Danitz; 23-06-2008, 22:57.

    #2
    Даниц, браво за поредната екзотика!

    Фон Даниц написа
    Следват мащабни бойни действия, голямо тайско настъпление, френско контранастъпление през януари 1940
    (предполагам си искал да кажеш 1941)
    Само дето след четене на приложените линкове не намерих нищо мащабно, освен морската битка. Има въздушно разузнаване, малко бомбардировки, малко настъпление... и някакви "битки" между роти и батальони, завършващи с дузина убити и ранени
    Поне това можах да открия, защото сайтът за войната е недовършен.

    Битката при Ко Чанг е друго нещо, екзотика - сигурно френския капитан е имал папагал на рамото.

    Между другото, след ВСВ Сиам връща анексираните територии на Франция. Не знам дали е нахалство, французите пък ги завземат в края на 19-и век.

    За мен е изненадващо че Тайланд (Сиам) е имал толкова силна армия - във всичко е сравним с България от периода, а откъм ВМС ми се струва че дори е много по-силен.
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      #3
      Ех, все отвисоко гледаме, ако е по-малко от Нормандия и с по-малко танкове от Курск, не го броим за слива. А хората се борят за величието на своите родини...

      Ей такова нямаме в музея - пленено знаме, не знам, може би на отделение, на чуждестранния легион

      Comment


        #4
        Отделение със собствено знаме? Пишеше за него че е ротно.

        За гледането от високо не е точно така. Просто чета за някаква битка, засада, огън с картечници и артилерия, паника, стрелят се час и нещо, французите минават в контраатака, тайландците докарват два танка и погват легионерите, накрая какво - една дузина убити и ранени. Стана ми малко смешно

        140 самолета ВВС си е сериозно нещо, ако ще и повечето да са антики дори за времето си. 8 дивизии също не са за пренебрегване.

        Интересуват ме подводниците - японски ли са и те? И нещо направили ли са?
        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
        "But I know none, and therefore am no beast."

        (Richard III - William Shakespeare)

        Comment


          #5
          Да, японки:
          Siam established a submarine service in 1910. However, it was difficult to afford the submarines (LtJg Prince Krom Khun Songkhla Nakarin in charge) and in 1935 they let a contract with Mitsubishi Japanese Shipbuilding. The new Thai submarines had Japanese advisors on board before WW-II and operated from 1938 until 1951.
          Не ми е известно нещо да са постигнали, принципно е трябвало да охраняват изнесената база на остров Ко Чанг, но така и не засичат противника. А франсетата са имали две летящи лодки(общо 8 в Индокитай) и са си проверявали всичко преди да действат. Малко объркват в хода на боя колко кораба са потопили, но днес вече, откакто нета направи света малък, тайландците пооправиха статистиката. Вторият им голям броненосо-канонир е потопен чак 53 година от собствената им авиация при опит за държавен преврат.

          За войната, още малко подробности, тук

          Comment


            #6
            Не им е било лесно на французите. С тоя погром в Метрополията, от едната страна напират тайландци-реваншисти, от другата - японци-империалисти, а те имат едва 14 батальончета, за да си пазят колонията в Индокитай. На всичкото отгоре виетнамците вдигат и въстание на местно ниво, а и френските сили са типичната колониална смес - с много виетнамци и тайландци в тях. Зачетох се за Диен Биен Фу по тоя повод; там пък менажерията е пълна - французи, тайландци, виетнамци, алжирци и мароканци и един голям Хо Чи Мин

            Но на тайландците също не им е било лесно - в продължение на 80 години от едната страна ги притискат французите в Индокитай, а от другата британците в Бурма, и двете си късат парченца от тогавашен Сиам при всеки удобен случай. Та когато в началото на 30-те години пролетарските идеи стигат до Сиам, царят бяга в Британия и абдикира, както си му е редът на власт идва диктатор, който повежда "политика за национално обединение", преименува страната на Тайланд в 1938 г. по този случай (за да подчертае ръководната роля на тайския етнос) и започва подготовка за връщане на "изконните тайски земи", отвлечени от французите през 1886-1906 г. Съответно в края на 30-те започва трескаво превъоръжаване на тайландската армия с активна помощ от Япония. Дотогава оръжието е било предимно британско-френско. Неразбориите в Европа подсказват на Сонграм (снимка) че Франция е слаба и моментът за реванш е близо, а капитулацията му дава и окончателното потвърждение. Въобще, нещата привидно се развиват чудесно за тайландците - правителството на Виши скъсва отношенията с Британия, така че Сонграм може да е спокоен че помощ няма да дойде и от тази посока.
            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
            "But I know none, and therefore am no beast."

            (Richard III - William Shakespeare)

            Comment


              #7
              Всъщност японците са подозирали французите, и то май основателно, че снабдяват Гоминдана с оръжие. Оттам и проблемите, но това е само претекст. Първо се настаняват с 6 хиляди войници в Северен Виетнам, после постепенно им взимат и летищата. А Тайланд е машата за действията на Токио.

              Comment


                #8
                Маша-маша, ама съвсем скоро след тая война стават puppet state на Япония. А за предтекста, не е ли бил по-скоро че им трябват летищата, за да се морят китайците? А голямата цел е била така или иначе продължаване на експанзията в посока югозапад - Индокитай, Тайланд, Бурма, та до Индия.
                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                "But I know none, and therefore am no beast."

                (Richard III - William Shakespeare)

                Comment

                Working...
                X