Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Лятото на '41ва - само факти

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Таблица за състоянието на самолетния парк на РККА към 01.06.1941 г.
    Още не е изцяло готова обаче.

    P.S. Преместих поста в по-правилната тема. Някой ден сигурно ще трябва да направя преподреждане и систематизация на наличната във подфорума информация.

    Понеже възникнаха въпроси около наличието на Ил-2 в бойните части, като гледам информацията за него, то това трябва да е бил едноместният му вариант, който е приет на въоръжение в края на 1940 и производството му започва практически някъде в началото на 1941ва. Много е вероятно за него още да няма подготвени пилоти, а предвид и проблемите на първите машини с оръдията им, прицелите за бомбомятането, както и късната поява на инструкциите за използване на този самолет (чак през август), реално е възможно да няма подготвени пилоти за бойно използване. Все пак, самолетът е съвсем нов.
    Защо се е намирал при това положение в бойните части е трудно да се каже. Възможно е, тези 5-10 бройки, които са били дадени на някои от щурмовите авиополкове да са били с цел запознаване с машината. Но това си е само мое предположение.
    Last edited by messire Woland; 24-02-2010, 13:44.
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    Comment


      #47
      Мосю Воланд,
      Поздравления за къртовския труд по подробното изясняване военната мощ на РККА!!!
      Имам въпрос:
      Какви са наличните бронирани влакове към 22.06.41 г. в състава на РККА?
      Самостоятелен род войски ли са или се причисляват към артилерията или някъде другаде??!
      Благодаря предварително!


      От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

      Comment


        #48
        Доколкото знам, но не съм се занимвал специално с тях, формално се водят към бронираните войски и се броят на "дивизиони бронирани влакове". Към 22.06.1941 г., в действащата армия има 1 дивизион, а други 7 са на подчинение на военните окръзи. По време на войната ги увеличават като бройка и към края на 1941 г. са вече 18 дивизиона. Към декември, 1944 г. са вече 61 дивизиона бронирани влакове, от които 40 в състава на действащата армия, 7 в резерва на Главното командване и 14 във вътрешните военни окръзи.
        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
        Проект 22.06.1941 г.
        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

        Comment


          #49
          Може би тази година имаше спомени в iremember.ru и войникът беше артилерист, може би и командира на влака, ако не бъркам. Имаше големи проблеми с авиацията.

          Comment


            #50
            Те туканка едно линкче :- http://www.wio.ru/rr/ww2sovr.htm
            цитат от него :- "В 1941г Красная Армия имела 33 легких и 14 тяжелых БЕПО. Также бронепоездами (легкими) располагали и войска НКВД. " има и картинки


            А спомени,(но не са за тази тема) има тук http://militera.lib.ru/memo/russian/..._ni/index.html
            Все пак ако на някой му се чете....
            И една книжка в две части
            част 1
            Авиасейлс помогает найти и купить самые дешёвые авиабилеты. Поиск билетов на самолёт по 2000+ авиакомпаниям, ведущим авиакассам и лучшие цены на авиабилеты.


            част 2
            Авиасейлс помогает найти и купить самые дешёвые авиабилеты. Поиск билетов на самолёт по 2000+ авиакомпаниям, ведущим авиакассам и лучшие цены на авиабилеты.


            тук с кратка анотация
            домен, регистратор, доменные имена, регистрация доменов, domain, idn, whois


            По-слабо известни за немските броневлакове използвани на източния фронт цитат:- "German armored trains fought at the front throughout the war, but their real use came in patrolling the Soviet Union’s huge railway net to protect against partisan attack. Rail beds are actually fairly difficult to destroy without explosives or special equipment, and the trains always carried spare rails and ties, and the equipment and specialists to make quick repairs. "
            това е линкчето към него - http://www.avalanchepress.com/GermanTrains.php
            Last edited by bigbeer; 27-02-2010, 01:48.

            Comment


              #51
              Отдавна се интересувам от въпроса къде се дянаха прословутите БОВ, за които се готви РККА (всеки боец - с противогаз). И ето какво прочетох...(Гибель Западного фронта в донесениях штабов вермахта - http://www.solonin.org/article_m-sol...ibel-zapadnogo

              "...24 июня

              Тактика ведения боя. Как и следовало ожидать, в большинстве случаев противник стойко обороняется и не сдается в плен даже в самых безвыходных ситуациях. Создается впечатление, что русским внушили, будто немцы расстреливают каждого пленного...

              В первой половине дня и в полдень 20-й АК был атакован танковыми частями противника (это первое сообщение о начавшемся контрударе 6-го мехкорпуса - М.С.). У н.п. Сидра 162-й пд [пехотной дивизией] была отбита атака танков со стороны н.п. Сокулка, в результате которой было уничтожено 7 танков. Танковое соединение противника (около 150 танков) со стороны н.п. Индура атаковало 256-ю пд у н.п. Кузница. Бой еще продолжается...

              Южнее и юго-западнее Гродно продолжаются танковые бои. Номера танковых соединений противника еще не выяснены. Возможно, это 7-я или 9-я тд. Противник атакует 256-ю пд в направлении Кузницы и части 8-го АК в северном направлении на Гродно...

              У Варена и западнее Вильнюса идут тяжелые бои. На данный момент взято в плен около 1500 человек. В районе Варена, Олита, Вильнюс захвачено 60 самолетов, часть из них не повреждена. В настоящий момент действий русской авиации не отмечено. На станции Варена захвачен вагон с ОВ [отравляющие вещества]. Данные их анализа последуют позже…"

              Понеже малко се обърквам от количеството приведена по-горе статистика, бихте ли ми помогнали с отговор на въпроса - какви поделения са се занимавали с БОВ в РККА и какъв начин на използване се е предвиждал? Същото и за Вермахта?
              Благодаря!
              "...7. Пациентите във форумите трябва да се съобразяват с условието, че тук не е място за интелектуални изяви от типа на философски монолози, това е лечебно заведение." - Правила за форуми

              Comment


                #52
                Извинете че моят коментар може да не е точно по темата, но искам да ви помоля като по компетентни от мен във военната история, да ми направите едно разяснение. Срещнах в коментара на Воланд думите "кавалерийска планинска дивизия", които срещнах преди и в една книга на Алексей Исаев. Но някой би ли могъл да ми обясни каква е разликата между обикновената кавалерийска и планинската кавалерийска дивизия?

                Comment


                  #53
                  Във форума са дадени като практически разлики (въоръжение, състав, численост). Принципно погледнато, разликите би трябвало да са в това, че планинската се попълва от хора, които живеят в тези райони (например - Кавказ) и че планинската има по-олекотено въоръжение. Практически обаче това не винаги е така. А и съветските дивизии рядко са попълнени по щат.
                  Планински дивизии има и кавалерийски и пехотни.
                  Взимам данните от друг мой пост:
                  177 пехотни дивизии, 19 планински пехотни дивизии и 5 стрелкови бригади (общо: 198 и 1/2 дивизии)
                  9 кавалерийски дивизии и 4 планински кавалерийски дивизии (общо: 13 дивизии)
                  33 моторизирани дивизии и 1 моторизирана дивизия на НКВД (общо: 34 дивизии)
                  61 танкови дивизии
                  16 въздушно-десантни бригади (8 дивизии)
                  1 бригада на морската пехота
                  Забележка: 2 бригади се смятат като 1 дивизия
                  Броят на планинските дивизии е пренебрежимо малък на фона на останалите.

                  Други връзки, от които да се информираш:


                  Last edited by messire Woland; 05-12-2010, 12:07.
                  Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                  Проект 22.06.1941 г.
                  "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                  Comment


                    #54
                    Малък цитат от книгата:
                    "Командный и начальствующий состав Красной Армии в 1940-1941 гг. Структура и кадры центрального аппарата HКО СССР, военных округов и общевойсковых армий."
                    Даден е численият състав на РККА към 01.05.1940 г., въоръжението и т.н. Аз ще цитирам тук само част от материалите, защото имат отношение към въпроса за числеността на армията към началото на войната. И така:
                    Личен състав: 3 990 993 души
                    винтовки (всички видове): 6 075 000
                    пистолети и револвери: 948 000
                    картечни пистолети: 25 000
                    картечници (всички видове): 231 600

                    зенитни оръдия (37, 76 и 85 мм): 4 087
                    45мм оръдия (ПТ): 12 104
                    всички други оръдия и гаубици (76-305 мм): 24 865
                    минохвъргачки: 25 910 (14 450 от които - 50 мм)

                    Танкове и бронирани коли:
                    КВ: 9
                    Т-35: 60
                    Т-28: 470
                    БТ: 7300
                    Т-26: 7985
                    Т-26 огнеметни: 1027
                    Т-37/38/40: 3223
                    леки бронирани коли: 1378
                    средни бронирани коли: 1845

                    Самолети:
                    изтребители (всички видове): 6215
                    бомбардировачи (леки), щурмови и разузнавачи: 4078
                    други (вспомагателни, учебни, транспортни и т.н.): 5799

                    Транспортни средства:
                    автомобили, камиони и "специални автомобили): 174 759
                    трактори: 29 635

                    Този списъке хубаво да се има предвид, защото е съставен около 13 месеца преди началото на войната. Количествата, посочени в него могат да се взимат предвид, за да се откроят някои изкривявания на информациите за числеността на армията около 22.06.1941 г.
                    Разбира се, това е само за армията. Тук не влизат войските на НКВД, нито флота. Вероятно не влизат и машини, които са на ремонт, или не са предадени все още от промишлеността на армията, или са предадени в граничните укрепени райони (към този момент това са поне 700 твърде остарели танка, като например Т-18, които минават модернизация и превъоръжаване през 1938 г. и после заминават директно за укрепените райони и повече не са използвани като танкове. Но някои автори броят и тези машини, понеже принципно ги има в списъка на произведените.
                    Или други изкривявания, когато вместо общата численост на РККА към 22.06.1941 г., се подава само личният състав на граничните окръзи, без армиите, които са дислоцирани по границите им и влизат в сражение още първите дни на войната. Като например данните на Кривошеев.
                    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                    Проект 22.06.1941 г.
                    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                    Comment


                      #55
                      Преформатирах и добавих информация в началния си пост за немските танкови съединения, ще продължавам да го разширявам. Опитвам се да слагам ударение на това с какво всяка дивизия се отличава от останалите и от стандарта.
                      albireo написа
                      ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                      Comment


                        #56
                        Боевой и численный состав Вооруженных Сил СССР в период Великой Отечественной войны (1941-1945 гг.).
                        Статистический сборник ¹ 1 (22 июня 1941 г.)

                        We don't see things as they are, we see them as we are
                        ---Anais Nin----

                        Comment


                          #57

                          Добре направена карта с хубава резолюция (1800х2650): може лесно да се проследи кое къде се е намирало и малко по-ясно да се види съотношението на силите към 22.06.1941 г.

                          За по-голяма резолюция: http://www.history-simulations.net/ww2_maps/june22.jpg
                          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                          Проект 22.06.1941 г.
                          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                          Comment


                            #58
                            Е на тая карта човек и без да е Резун, вижда настъпателните групировки на РККА в дъгите при Белосток и Лвов.

                            Comment


                              #59
                              Лятото на '41ва - само факти
                              Заглавието на темата.
                              albireo написа
                              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                              Comment


                                #60
                                Ще копирам поста и картата и в друга тема, където е за обсъждане, а тия постове после ще ги махна.
                                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                                Проект 22.06.1941 г.
                                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                                Comment

                                Working...
                                X