Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Димитър Списаревски

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Към потребителя Димитър Списаревски: след като си почитател на този конкретно човек и покрай това (предполагам) на авиацията, не е ли редно поне да употребяваш по предназначение някои определения, като "ас" например? Иначе впечталението, което създаваш е по-скоро отрицателно и това засенчва и образа на човека, с чието име се кичиш. Постарай се да се вслушаш в това, което другите участници ти казват, има смисъл. Иначе просто ставаш още едно парвеню, което си е избрало гръмък ник ...
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    Comment


      #17
      Извинявам се че използвам името на Списаревски ще си сменя ника.Не харесвам авиацията като цяло но ми хареса геройството на Списаревски незнаех, че ще е толкова голям проблем какъвто го направихте.
      Има ли недоволни ?

      Comment


        #18
        Димитър Списаревски виж в раздел "Авиационно изкуство" във форума и там ще намериш повечко неща за Спаич или също така във форума на ВНВВ или просто потърси в Интернет и ще намериш информация за Д. Списаревски и това което те интерисува за него. Има и клуб на ветераните кръстен на неговото име аз лично членувам там макар че от доста време не съм ходил защото нямам тази възможност. Иначе и аз бих се съгласил с изказаното от 1951.
        Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

        Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

        Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

        Comment


          #19
          и аз съм съгласен с 1951, само че ще отида доста по-нататък. Списаревски е загинал, защитавайки каузата си. дали нарочно или не - не се знае. работата е там, обаче, че да умреш, не е достатъчен повод да бъдеш обявен за герой и ногу велик. ама в наши дни така е най-лесно - нали трябва некой нов мит да замени о`бозе почившите стари...

          ПП - за онези, което въприемат войната романтично. направете малък експеримент - купете пиле и го оставете на масата в кухнята в продължение на две седмици. така ще доловите слабо аромата на война.

          Comment


            #20
            кало написа
            и аз съм съгласен с 1951, само че ще отида доста по-нататък. Списаревски е загинал, защитавайки каузата си. дали нарочно или не - не се знае. работата е там, обаче, че да умреш, не е достатъчен повод да бъдеш обявен за герой и ногу велик. ама в наши дни така е най-лесно - нали трябва некой нов мит да замени о`бозе почившите стари...
            Принципно винаги няма много обективни поводи който и да било да бъде обявяван за много велик - бил той жив или мъртъв. Въпрос на гледна точка. За мен например Костурица може да е едно снобарско, псевдоинтелектуално лайно от времето на опушената плескавица и Мирослав Илич. За други е герой. Въпрос на гледна точка.
            Та и с горкия Спаич е така. За едни герой, за други нещастник, който се е самоубил, за да се направи на интересен. Въпрос на гледна точка...
            За мен поне е постъпил достойно, постъпил е така, както на мен например не би ми стиснало да постъпя в подобна ситуация. Нямам предвид само тарана,а това, че той и останалите са се качили въобще в онези изстребителчета. Мен сигурно щеше веднага да ме хване шубето и клаустрофобията...
            Затова и няма да го съдя. Напротив, дет' се вика евала му правя. Въпрос на гледна точка.
            Пък и надали трябва да виним Списаревски, че точно телевизия "Смрад" и олигофрена Жеков са се сетили за него.
            Last edited by Николай; 17-03-2007, 20:17.

            Comment


              #21
              Добре написано, Николай, поне на мен ми хареса и бих казал, че нещо подобно ми се въртеше в главата по тоя повод.

              ПП А военната романтика е нещо неизбежно - болест на възрастта, която обикновено преминава с времето и най-често не оставя сериозни изкривявания в съзнанието. Обикновено, но не винаги.

              Comment


                #22
                съгласен съм донякъде с Николай (с уговорката, че всъщност точни сведения за това дали таранът на Списаревски е волево действие или не - няма). но в случая не става въпрос за съдене/не съдене/възвеличаване. точно това се опитвам да изкажа.
                колкото до героизма - трудно е да се дефинира, а още по-трудно да се предпостави в нечие поведение. надявам се никой от нас да не попада в ситуация, в която да му се налага да прави този избор...

                ПП - лайно, не лайно - Костурица е творец. и аз оценявам не него, а творбите му. него просто не го познавам, за да давам оценки.

                Comment


                  #23
                  кало написа
                  ПП - лайно, не лайно - Костурица е творец. и аз оценявам не него, а творбите му. него просто не го познавам, за да давам оценки.
                  Именно, различна гледна точка.

                  Comment


                    #24
                    Николай написа
                    Принципно винаги няма много обективни поводи който и да било да бъде обявяван за много велик - бил той жив или мъртъв. Въпрос на гледна точка. За мен например Костурица може да е едно снобарско, псевдоинтелектуално лайно от времето на опушената плескавица и Мирослав Илич.
                    :mhehe: :twisted: :rock:

                    Николай написа
                    Въпрос на гледна точка...
                    За мен поне е постъпил достойно, постъпил е така, както на мен например не би ми стиснало да постъпя в подобна ситуация.
                    А колкото до това на кого колко му стиска, никой не знае как ще реагира в свръхекстремална ситуация, има и изследвани по-този въпрос, доказващи непрдвидимостта на човешкат реакция.
                    Лично аз уважавам пилотите ни борили са се храбро, доколкото им позволяват ограничените ресурси.
                    Финландските пилоти постигат много повече срещу силен съперник и не мисля че някой си позволява да омаловажава героизма им.
                    "...а крилете биват всякакви-каза враната..."

                    Comment


                      #25
                      тия теми ме карат повече да ми липсва аертон сена или кембълът отколкото...

                      Comment


                        #26
                        Без каквато и да е претенция да съм специалист: Струва ми се, че през ВСВ свалянето на четиримоторен бомбардировач се е зачитало за 4 въздушни победи, следователно:
                        2 * 4 = 8
                        8>5
                        т.е. Списаревски би следвало да се нарече "ас" ?

                        Може и да не съм прав, поправете ме.
                        Сведи глава пред миналото и ще видиш бъдещето в краката си!

                        Comment


                          #27
                          Много зависи от системата за отчитане - някъде се е затичтало на брой двигатели, но в повечето случаи на самолет. В повечето случаи се зачитат само унищожени във въздуха самолети. По-значителни разлики има в системите за проверка.

                          Comment


                            #28
                            Станимер чаркчи написа
                            Може и да не съм прав, поправете ме.
                            Не си.
                            Ас идва от френското l’as, което значи каратата асо. Няма логика, но така са започнали да наричат френските вестници по времето на ПСВ един от първите френски пилоти свалил пет противникови самолета. Пилота май беше Алфред Пегу. А иначе термина l’as бил още от преди войната и с него се наричали много добри футболни играчи примерно.

                            Но традицията се е запазила.
                            Ас е пилот свалил пет или повече противникови самолета.
                            Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                            Comment


                              #29
                              Мхм. Много ни се иска, но май само Стоянов може да мине за ас. А може би дори и той не.

                              Comment


                                #30
                                Ако разбирам правилно, заради двигателите може да му признаят няколко "въздушни победи", което да послужи за някакви формални предимства при повишение, ордени, пенсия...., но с почетното и неформално прозвище "ас" може да се кичи човек свалил 5 машини, независимо колко е общия брой на двигателите им.

                                т.е. 4 "въздушни победи" не винаги = 4 свалени самолета.

                                Все пак има различен принос и ниво на трудност да свалиш крепост и да свалиш изтребител. Както е различо ако един снайприст свали кашик или ако свали щабен офицер.
                                Сведи глава пред миналото и ще видиш бъдещето в краката си!

                                Comment

                                Working...
                                X