Съобщение

Collapse
No announcement yet.

"Вторият фронт", Европа, 1941-1945 г.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    "Вторият фронт", Европа, 1941-1945 г.

    Тук ще се опитам да възстановя една тема, за съжаление имам само моите отговори, ще ги постна тях, пък който може нека възстановява и темата да тръгне отново:
    I:
    Нещата с "Втория Фронт" са малко заплетени, тъй като зависи от много фактори, ако искате, да ги започнем тук и лека-полека да развиваме нещата нататък:

    Великобритания (Чърчил, всъщност, тъй като решенията се взимат от него почти еднолично (демокрация, какво да правиш ):
    Откриването на втори фронт през 41ва си е направо невероятно, британската армия още не си е стъпила както трябва на краката, а не разполага с необходимия брой войски дивизии. А и втория фронт тогава би бил открит само със сили на британската империя. 42ра - макар и вече по-добре подготвени, на островите не е събрана такава сила, която би могла да задържи плацдарма, след евентуален успешен десант. Десантът би бил осъществен пак с кажи-речи само британски сили. 43та ... вече има и сили, и възможности за такова нещо, но според мен, Чърчил вижда нещата така (това си е моя интерпретация, на нещата, които съм чел от него):
    1. Един десант би струвал твърде много жертви, а това Чърчил иска да избегне на всяка цена - той много добре знае, какви са последиците от това нещо - достатъчно е да си спомним какво стана с Франция, която въпреки, че беше победилтел в първата световна война, предпочете да загуби втората, пред перспективата за още една такава касапница.
    2. Империята е вече доста изтощена икономически.
    3. Това, което вече повечето континентални лидери са разбрали - армиите им не могат да се мерят с немската и най-вероятния край на такъв десант би бил фатален.
    4. Не на последно място - би било по-добре двата континентални гиганта да се изтощят колкото се може повече един друг, така че, най-доброто време за десант е след като съветите пречупят гръбнака на немската армия. Че това ще се случи рано или късно, Чърчил винаги е вярвал - през 41ва година, когато, след първите успехи на Вермахта, всички вярват че края на СССР ще е след няколко седмици, е имало такъв случай (цитирам по памет): Някои хора около Чърчил се обзалагат - колко време още ще издържи СССР - една, две, четири седмици? Когато го питат него, той казва , че според него, СССР няма да загуби войната, колкото и слаб да изглежда в момента.
    Идеята на Министър-Председателя е била, след изтощаване на Германия, да се направи не десант във Франция, а по-скоро на Балканите и в Италия, което би излязло много по-евтино на Империята, а и би закрепило влиянието им там. Разбира се, той не е максималист и него го интересуват по-скоро само някои от държавите там. Не случайно неговото правителство подкрепя именно хората на Тито, а не на Михайлович в Югославия. Дори е имало такъв случай - за да решат, кого от двамата лидери на съпротивата да подкрепят, решават да ги подложат на нещо като тест - предлагат им да пратят товар оръжие - Михайлович не е във възторг, докато хората на Тито са готови веднага да го използват. Когато един от британците, връщащи се от Югославия пита Чърчил - защо подкрепя точно Тито, не знае ли че той е комунист - отговорът е: да, знам, но вие смятате ли да живеете след войната в Югославия? - не - е, и аз не смятам, а партизаните на Тито задържат повече немски дивизии, отколкото нашите части в Италия.

    САЩ: тук нещата са малко по-ясни от една страна - янките възнамеряват да осъществят десант със сигурност, но от друга още не са готови, тяхната армия тепърва се изгражда, на практика от нулата, за разлика от флота. За да даде време и да е сигурен, че ще участват в послевоенното разпределение и ще имат свои окупационни части в Европа, Рузвелт настоява за "безусловната капитулация" на страните от Оста, което означава, че края на войната ще е само след пълния им разгром, а не пак както в ПСВ. Ако войната приключи преди САЩ да са готови да се намесят с достатъчно сили, то:
    1. Те пак ще са отстранени и без решително влияние, както се случва след края на ПСВ.
    2. Британската Империя ще има изгледи да се запази, докато, при една по-продължителна война тя със сигурност ще банкрутира и единствения сигурен неин наследник са именно САЩ.
    И в крайна сметка се получава именно така, че пика на подготовката на американските армии за десанта се пада чак през 1944 година, когато немците вече няма на практика какво да му противопоставят.
    За американците:
    42ра: още не са готови, а армията им като военна подготовка (каквото и да говорят сега) е много по-зле и от италианската. Необучени и недисциплинирани амтьори. Затова, за да може все пак нещо да правят през годината, а и да натрупат някакъв военен опит, се решава да нападнат ... кого, кого ... ами я да видим кой е най слаб, ха - Франция. И се осъществява десанта в Африка. Именно там някои американски генерали започват, може би, да разбират, колко са неподготвени войските им всъщност и как са съвсем несъпоставими с европейските армии (имало е един случай, когато 80тина немци задържат за седмица придвижването на американски брониран корпус, не помня точно кой обаче). И именно поради тази слабост и неподготвеност през 1943 година се продължава именно към Италия, която и без друго няма как да продължи войната и би се предала и така, без да я нападат, ако има обаче кой да я окупира веднага, защото немците ...
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    #2
    "Вторият фронт", Европа, 1941-1945 г.

    II:
    Тук ми се струва, че стигнахме до същото състояние и същия въпрос - а защо победилите в ПСВ Англия, Франция и САЩ не нахлуха в Русия за да смажат революцията? Отговорът според мен е ясен - на никой не му се воюва повече. Под каквато и да е форма.
    Така, а сега на въпроса: ако САЩ биха продължили напред, това би означавало политическо самоубийство за техния политически лидер. Британците са вече финансово и икономически унищожени, а и Империята им се разпада, те нямат какъвто и да е интерес, даже изоставят Полша, заради която се включват във войната. СССР - ако Сталин беше заповядал, може би биха тръгнали, но не е сигурно какво щеше да се случи. Мисля, че някои, може спокойно да се каже глупаци, смятат, че този диктатор е бил толкова глупав и елементарен, за да продължи на запад. Той е достатъчно мрачна фигура, но нито е глупак, нито идиот, за да се погребе по този начин. Да, наистина, както казва Голъм, неговите войски ще стигнат до Ламанша. Но за какво му е това? Какъв ще е смисъла на тази ... авантюра? Съветското ръководство, според мен, много добре разбира, че:
    1. СССР не може да контролира такива теритроии,
    2. Дори и тези, които попадат в съветската зона са им малко в повече, и би било под въпрос, дали ще могат да ги задържат.
    3. В самия СССР има последствия, заради културното въздействие, това което са видяли простите съветски войници в една много разрушена Европа. Някои хора започват да си задават въпроси, има недоволства, които заглъхват не много лесно. Не случайно веднага след края на войната започва нова кампания "чистки" в страната на диктатора.

    III:
    Ами, ок, за СССР, ще започна, пък после ще довършваме. И така:
    1941 година. Едно от нещата, които винаги са притеснявали Сталин, това е един съюз, под каквато и да е форма, между Германия и Британската Империя. Като, когато говорим за Британската Империя, нека си спомним какво е представлявала тя през онези години:
    1. 25% от световната територия;
    2. Най-големия флот в света, способен да оперира във всяка точка на света и с бази на практика също във всяка точка на света.
    3. Страна с много голямо политическо и икономическо влияние, най-могъща в света към този момент. Дори и разгрома на експедиционния й корпус в Белгия не е кой знае какво, британците знаят, че могат да разчитат на ресурсите на целия свят и рано или късно ще победят с икономически методи, побеждавали са и преди така (нека си спомним Наполеон).
    4. Най-напредналата в научно и много добра в технологично отношение държава.
    5. Икономически, една от най-могъщите в света, особено в светлината на точки 2. и 3.
    А сега за Германия:
    1. Страна, срещу чиято армия на континента, много трудно някой би се изправил. Сталин много добре знае, че един на един може би би могъл да победи Германия, но все пак ... всичко се случва.
    2. Технологично на изключително добро равнище, СССР взима много неща от там, но е все още твърде далече и по подготвеност на кадрите и по подготовка на работната ръка, все пак, СССР е индустриализиран от няма и десетилетие, а за да е ефективна индустрията трябват опитни хора. Те не възникват ей така, на празно място.

    Та поради тези причини, Сталин иска още в самото начало на войната откриването на втори фронт - това би направило невъзможен съюза между Германия и Великобритания (той, този съюз си е невъзможен при Чърчил, но Сталин си страда от "диктаторската болест" - мнителност).

    След като вижда гибелта на всичко, за което са отишли силите на страната и най-вече, когато разбира, че всъщност неговите войници просто не искат да се бият за съветския режим, той стига дори до абсурното искане, посрещнато с "леко привдигане на вежди" от учудване от британците - да пратят поне 25-30 дивизии на неговия фронт.

    Повече, по-късно
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    Comment


      #3
      IV:
      Ако погледнем, от гледната точка на Сталин от 1941ва година, ми се струва, че ще видим следното:
      Армията, макар и вече много голяма не е много ефективна (Финландия, която почти няма армия, поставя на колене руснаците за доста дълго време).
      В същото време, Вермахта показва чудеса, побеждавайки най-силната (тогава все пак така се е смятало) континентална армия ей така, без много усилия и за съвсем кратко време.
      Пореди тези причини, "Освободителния поход" е погребан. Единствения начин, той да бъде проведен (ако въобще е имало такава глупава идея в главата на Сталин) е ако армиите на западните държави са свързани в тежки и кръвопролитни сражения на западния фронт. След като обаче се оказва един на един с Германия, според мен Сталин изоставя тези идеи.
      За самия "освободителен поход". Това е глупава резунистка измислица според мен. Не мисля, че Сталин би могъл, от тогавашното положение, да си извади такива заключения. Това може да изглежда реално или логично сега, след като знаем резултатите от войната, но тогава - не! А и като знаем практическата боеспособност на РККА от тогава, едно превантивно нападение, в стила на Резун само би помогнало на Германия да се разправи по-лесно с руската армия. Ако някой смята това за спорно, нека разгледа което и да е сражение от 1941ва година, например сражението около Дубно-Броди, едно от най големите танкови сражения на войната - за няколко дена в него загиват 3 механизирани корпуса на руснаците (над 2000 танка!), удрящи във фланг танковата група на Евалд Клайст. Немците почти не усещат как разгромяват тези части. Един от тези механизирани корпуси е 8ми, който е добре попълнен и е с добър командир, но ... какво от това.

      Както и да е, отклоних се
      Та, според мен, за оцеляването на Русия втория фронт е жизнено важен през 1941ва година, след няколкоте поражения, руското ръководство е толкова отчаяно, че е готово на всякакви стъпки, дори и на нов "Брестки мир", като за целта говорят с българския посланник в Москва, за да бъде като парламентьор между тях и немците.

      1942 година:
      След успехите през зимата на 1941/42 г., съветското настъпление много бързо забуксува и струва твърде много жертви, брез особен ефект. И когато идва лятото, много бързо започва да се повтаря ситуацията от 1941ва година и отново към западните държави политат молби за втори фронт.

      ...

      Това бяха моите неща от тази тема, публикувал съм ги както си бяха тогава.
      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
      Проект 22.06.1941 г.
      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

      Comment


        #4
        Значи не съм съгласен за Англия, с доста от нещата, които си написал, мосю. Към 1940 г. Англия в най-добрия случай дели 1-2 място с САЩ. Говоря за флота. И двете са островни държави, макар армията на САЩ да е далеч по-слаба от тази на Англия за периода. Всъщност флота на Англия е далеч след американския. Да си спомним само "гордостта и цвета на Royal Navy - линкорите "Кинг Джордж 5" - ШОК И УЖАС. Ами те са по-слаби дори от американските "Мериленд", да не говорим за японските "Нагато". Ами палубната авиация-извадена от нафталина и добре че са САЩ да доставят съвременни самолети за флота. За подводниците няма да говоря, замо ще спомена крайцерите-след "Могами", "Такао" и "Бруклин" Англия просто е направила плах опит за реванш. Но кораби те й вече не са на нивото на тези от ПСВ.
        В полето на икономиката Англия вече е "умряло куче". САЩ го доказват много просто-икономиката на Англия, която дори не е под ударите на подводниците на Дьониц през 1939-40 г. не може да осигури ремонта на повредените си линкори, строежа на ескортните си кораби и търговския тонаж, необходим за завръщането на континента.(нали няма да видя писания, че 30 подводници са способни да блокират Британските острови ). САЩ успяват само за 3 г. да спуснат на вода и да включат в бойните действия 12 УДАРНИ САМОЛЕТОНОСАЧА! за линкорите, крайцерите и другите кораби няма да говоря. Само ще кажа че "Рандолф" е построен за 1 г. и няколко месеца, а един от последните "Либърти" само за 14 дни и половина. Освен това САЩ снабдяват ВСИЧКИ съюзници с воени матереали, отпускат заеми, а от 1936 г. доларът е резервна валута. ДА не говорим че Англия е загубила и контрола над част от доминоните си. Канада изразява почти открита проамериканска позиция, Австралия се опитва да се дистанцира от Англия и да решава собствените си проблеми, Индия иска независимост и т.н. и т.н. Щасливите времена за Обединеното кралство са отминали отдавна.
        Освен това Чърчил е искал десант в Европа, но както е мислил по неговите правила. САЩ обаче показват че десанта в Европа ще е началото не само на тяхното присъствие тук, но и началото на борбата им за утвърждаване като световна суперсила. И десанта в Диеп според мен не е бил нито оправдание, нито за заблуда. Той е бил един от последните опити на Чърчил да покаже, че също има право на участие в играта.
        Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
        Неизвестен руски адмирал

        Comment


          #5
          Да, всичко това ме доближава до вече обсъждан въпрос - явно управниците на Великобритания са направили лош избор. Бихме могли да обсъждаме другите варианти и в това има смисъл (макар да излиза от рамките на темата). Очевидно те или не усещат или не искат да разберат, че от САЩ основно идва заплахата за Биратанската империя. Вярно, че тя вече е почти мъртва (поне като държавно образувание - защото културно се е запазила и до днес), но това не означава, че е изгубила значението си за самите англичани, поне като символ и оправдание.

          Comment

          Working...
          X