Това ясно, но няма никакво отношение към темата. По-точно, показва пълната профанщина и професионална непригодност на Голиков, щом е готов да орязва и без това мизерните пари, които праща на ключов разузнавач, в извънредно важна страна. За самия Голиков, освен, че е бил невероятно некадърен и с ниска обща култура, практически никакви знания по основната му професия и т.н., може да се каже и че е страдал от прекалена параноя, също като Сталин. Има един епизод от 60те години, който би могъл да ни наведе на такива размисли. Случаят е такъв: през 60те години, пред висши офицери в СССР е показан филмът "Кой сте Вие, д-р Зорге". Филмът е чуждестранен, но в него се засягат основни факти, включително и предупрежденията му за немското нападение, в които има точна дата (22ри, рано сутринта), брой армии и дивизии. По време на прожекцията, освен останалите офицери, присъстват и Жуков и Голиков. По средата на прожекцията Жуков, който научава за Зорге от филма, се изправя в кинозалата, явно вбесен до крайност и се обръща към Голиков: "Защо, Филип Иванович, скрихте тази информация от мен? Да не доложите такава информация на Генщаба?". На което Голиков отговаря: "А как можех да ви я дам, при положение, че той беше двоен агент?".
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Легендарни шпиони и атентатори...
Collapse
X
-
Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
-
Митак, нещо подобно (за датата на първоначалния план) обсъждахме в една съседна тема, реално никъде официално не е давана дата 15 май като денят "М", образно казано. В директивата 15 май стои като дата, към която следва всички приготовления да бъдат завършени. В различни заседания (има ги отразени в дневника на Халдер) се споменава, че Хитлер първоначално иска със СССР да се приключи през пролетта на 1941 г., след това се говори, че операцията трябва да започне до края на май. Официална дата (22 юни) се появява доста късно и е първата "официална", така да се каже, т.е. не споменавана в заседания или на срещи, а в конкретен документ.
Тъй като така и не намерих някъде в официален документ да присъства друга дата (но пък съм намирал директивата за оперативна разгръщане само като съкратен текст), а за 15 май или "до края на май" се споменава в няколко исторически книги, та да те попитам, ти самият попадал ли си някъде на документ, в който да е даден 15 май като първоначална дата?
Comment
-
Не на документ не съм попадал, но Зорге дава първоначално тази дата, може би считайки, че това е денят "М"? Всъщност аз и донесението на Зорге не съм видял (интересно как е формулирано), но вярвам на Исаев и други. Сталин нарича Зорге, "кокаиноман и съдържател на публични домове".
Мен ми е интересна и кеймбрийджката тройка . Тук се спомена, че са 4-ка, но съм чел, че има и 5-ти човек член или силно приближен до кралската фамилия. Но не мога да намеря книжката .
Comment
-
Рихард Зорге е човекът който е предал може би най-важната стратегическа информация преминала през каналите на разузнаванията!
Освен това той активно подпомага и оказва влияние на японската външна политика да започне война с Америка, а не с Русия!!!
По повод датата за нападение на Германия, той променя няколко пъти точния ден, тъй като се позовава на разчетите на Вермахта. Накрая дава и 22 юни. В средата на май още не е завършило съсредоточаването на войските и материалната част на изходните рубежи. После в началото на юни е дъжделиво и пролетното разкалване не е свършило! Чак през втората половина на месеца земята изсъхва и техниката и танковете може да влезе в нивите!
До тогава руското разузнаване счита, че той е двоен агент и че подава дезинформация! Затова са му намалени и спрени парите, а преди това жена му е репресирана (разбирай разстреляна)! И него са го викали да го репресират, но той отказва защото знае какво го чака и предвид надвисващата война! И после, след като го разкриват, не го разменят, въпреки, че японците чакат три години и не го екзекутират! Чак на 7 ноември 1944 г. го обесват!
В началото на есента на 1941 г. Зорге съобщава, че Япония няма да нападне в гръб СССР! Това е стратегическата му информация имаща огромно геополитическо значение!!! Военното разузнаване решава, че това са достоверни данни, изхождайки от предишните му съобщения, които се сбъдват. Така Руското командване може да започне прехвърлянето на 12, после на още 4, и още 4 кадрови дивизии формиращи се в Далечния изток, и да ги съсредоточи в подстъпите на Москва. Тези дивизии са използвани за контраудара и за отблъскването на германците на 100-200 км от столицата! И да спасят войната и да изковат по-късно победата!
Зорге издържа резидентурата си със собствени средства, като журналист на два германски весника! Така германците сами финансират разузнавателна група, работеща срещу Райха!
Но това е един от парадоксите в разузнаването!
По подобен начин финансира разузнавателната си група и Шандор Радо. Той пък изработва топографски карти по поръчка, и за нуждите на вермахта, а с парите от това работи срещу него!
От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!
Comment
-
"Кеймбриджската петорка" е най-правилното. Не е тройка, не е и четворка, петима са. Тук не ми се изреждат, ако някой се интересува, ще ги дам по имена. Отдавна не са тайна.
По отношение на разузнаването. Първо, тия оправдания с датите са ялови. Глупости са това. Съвършено ясно е, че когато нападението е още далеч, тоест, прогнозите се дават за събитие, което ще се случи след няколко месеца, може датата да не е точна. За предстоящото германско нападение до Сталин идват много доклади:
1940 г.
юни — 7
юли — 19
август — 13
септември — 9
октомври — 4
ноември — 5
декември — 7
1941 г.
януари — 12
февруари — 13
март — 28
април — 51
май — 43
до 22ри юни — 60
Нататък. Зорге дава доста точни данни, включително и датата на нападението. През май, 1941 г., той праща няколко донесения, в които се описва датата (поред, първо - средата на юни, след това и самата дата, 22ри, сутринта), като за причината за отлагането е сочена Югославия.
Дадено е и количеството немски войски: 9 армии, 150 дивизии. Достатъчно точен е, особено предвид това, че се намира в Япония.
Но такива сведения, за немското нападение, се сипят от цяла Европа. Само че не им вярват. Когато нашата тукашна, българска мрежа, заявява, че немските войски, участвали в гръцката кампания, се връщат в Румъния, Голиков заявява, че това не може да е вярно и поисква хората да отидат лично на линията и да броят ешелоните.
Всичко това разбира се си има причини. Според мен, те са основно две, една главна и една второстепенна:
- главната: вътрешната борба за власт в СССР, след приключването на която Сталин разчиства не само "враговете" си, но и спомена за тях, чрез редица чистки. В хода на тези чистки заминават практически всички професионалсти, във всички сфери на властта, включително и в разузнаването и армията. И изведнът, тази цялата информация, която идва от шпионските мрежи и се е оценявала от професионалисти (а че са били такива - няма съмнение), започва да идва на бюрото на политически назначените и политически коректните към Сталин хора, както и на неговото, на Сталин, бюро. Как да оценят тази информация те просто не знаят, а да вярват на хора, които са служили на други те просто не могат. Така че, образно казано, цялата тази огромна информация просто отива в кошчето.
- второстепенната причина е ясна: параноята на Сталин не му позволява да направи трезва преоценка на нещата, след като взима властта. В резултат - не вярва на никого.Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
Документ ¹7.58
Агентурное сообщение «Рамзая» из Токио о намерениях Германии развязать войну против СССР и предполагаемых датах начала военных действий
6 мая 1941 г.1
Начальнику Разведуправления
Генштаба Красной Армии
Я беседовал с германским послом Отт и морским атташе о взаимоотношениях между Германией и СССР. Отт заявил мне, что Гитлер исполнен решимости разгромить СССР и получить европейскую часть Советского Союза в свои руки в качестве зерновой и сырьевой базы для контроля со стороны Германии над всей Европой.
Оба, посол и атташе, согласились с тем, что после поражения Югославии во взаимоотношениях Германии с СССР приближаются две критические даты.
Первая дата — время окончания сева в СССР. После окончания сева война против СССР может начаться в любой момент так, что Германии останется только собрать урожай.
Вторым критическим моментом являются переговоры между Германией и Турцией. Если СССР будет создавать какие-либо трудности в вопросе принятия Турцией германских требований, то война будет неизбежна.
Возможность возникновения войны в любой момент весьма велика потому, что Гитлер и его генералы уверены, что война с СССР нисколько не помешает ведению войны против Англии.
Немецкие генералы оценивают боеспособность Красной Армии настолько низко, что они полагают, что Красная Армия будет разгромлена в течение нескольких недель. Они полагают, что система обороны на германо-советской границе чрезвычайно слаба2.
Решение о начале войны против СССР будет принято только Гитлером либо уже в мае, либо после войны с Англией.
Однако Отт, который лично против такой войны, в настоящее время настроен настолько скептически, что он уже предложил принцу Урах выехать в мае обратно в Германию.
Имеются пометы: «НО-9. Дать в 5 адресов (без вычеркнутого). Голиков. 6.05.41 г.», «Разослано согласно резолюции.»
ЦА МО РФ. Ф. 23. Оп. 24127. Д. 2. Л. 340—341. Копия.
Документ ¹7.86
Агентурное донесение «Рамзая» из Токио о возможном начале войны около 15 июня и серьезной тактической ошибке СССР
01.06.1941
Начальнику Разведуправления
Генштаба Красной Армии
Ожидание начала германо-советской войны около 15 июня базируется исключительно на информации, которую подполковник Шолл привез с собой из Берлина, откуда он выехал 6 мая в Бангкок. В Бангкоке он займет пост военного атташе.
Отт заявил, что он не мог получить информацию по этому поводу непосредственно из Берлина, а имеет только информацию Шолла.
В беседе с Шоллом я установил, что немцев в вопросе об выступлении против Красной Армии привлекает факт большой тактической ошибки, которую, по заявлению Шолла, сделал СССР.
Согласно немецкой точке зрения, тот факт, что оборонительная линия СССР расположена, в основном, против немецких линий без больших ответвлений, составляет величайшую ошибку. Он поможет разбить Красную Армию в первом большом сражении. Шолл заявил, что наиболее сильный удар будет нанесен левым флангом германской армии1.
Имеются пометы: «НО-3. Напишите Рамзаю следующий запрос: «Прошу сообщить: 1) Более понятно сущность большой тактической ошибки, о которой Вы сообщаете и 2) Ваше собственное мнение о правдивости Шолла насчет левого фланга». Голиков. 3.06.41 г». «НО-3. В перечень сомнительных и дезинформационных сообщений Рамзая. Голиков». «Исполнено 3.06.41 г».
ЦА МО РФ. Ф. 23. Оп. 24127. Д. 2. Л. 424. Машинопись на специальном типографском бланке. Копия.
Документ ¹7.69
Агентурное сообщение «Рамзая» из Токио о возможном начале войны с СССР в конце мая и стратегической схеме нападения
21 мая 1941 г.1
Начальнику Разведуправления
Генштаба Красной Армии
Новые германские представители, прибывшие сюда из Берлина, заявляют, что война между Германией и СССР может начаться в конце мая, так как они получили приказ вернуться в Берлин к этому времени.
Но они также заявили, что в этом году опасность может и миновать. Они заявили, что Германия имеет против СССР 9 армейских корпусов, состоящих из 150 дивизий. Один армейский корпус находится под командованием известного Райхенау2. Стратегическая схема нападения на Советский Союз будет взята из опыта войны против Польши.
Имеются пометы: «НО-9. Запросить Рамзая: «На ¹ 125: уточните — корпусов или армий. Если корпусов, то не вяжется с понятием корпуса. Д.». Голиков». «Ответ дан согласно резолюции. 23.5.41 г».
ЦА МО РФ. Ф. 23. Оп. 24127. Д. 2. Л. 381. Машинопись на специальном типографском бланке. Копия.Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
mitaca написа Виж мнениеПървоначално Зорге дава датата 15-ти май (и така е било според първоначалния план). Затова се счита, че Сталин окончателно е загубил доверието си (и малкото останало) към Зорге, когато деня си минава и не се случва нищо.
Ще дам тук и реакцията на едно донесение, което е просто върха на сладоледа, така да се каже. Информацията е от Деканозов, посланник в Берлин и се състои в това, че немското нападение е неизбежно, а датата на донесението си е направо анекдотична: 21.юни.1941 г. А реакцията - на Берия (но не се съмнявай, на Сталин е точно същата):
«Я вновь настаиваю на отзыве и наказании нашего посла в Берлине Деканозова, который по-прежнему бомбардирует меня «дезой» о якобы готовящемся Гитлером нападении на СССР. Он сообщил мне, что это нападение начнется завтра».Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
Рихард Зорге има в групата си един изключителен човек! Това е японецът Ходзуми Одзаки! Освен високо-образован и културен ерудит той е бил и близък приятел с министър-председателя - принц К, оное! Така Одзаки е можел непосредствено да влияе на решенията на японското правителство! Вероятно това е най-успешния "агент за влияние", познат ни в разузнаването!
През цялата 1941 г. в японските политически и военни среди се води полемика накъде да върви Япония! На страната на кой да застане! Включването към оста Рим - Берлин не е била обвързана с категорични ангажименти. Така при започването на войната с Русия, Япония запазва неутралитет, вместо веднага да започне офанзива през Манчжурия и Сибир, както е искал Хитлер! Голяма част от офицерството - предимно военноморските, имат желание да започнат война със САЩ. Офицерите от сухопътните войски мечтаят за реванш от Халхин гол и ез. Хасан! Обаче и помнят, какви колосални сили са ступали руснаците и как са ги били. В съперничеството между двете военни групировки се е ковяла японската външна политика!
В Японското правителство надделява мнението, да започне война с Америка! Счита се че определен дял в това решение е взел министър-председателя, подтикнат от своя личен приятел Одзаки! Затова после съда го осъжда на смърт заедно със Зорге, а на другите от групата дава затвор.
В подкрепа на това твърдение е и факта, че през 1965 г., когато се разчува за дейноста на Зорге, в Американския конгрес се създава специална подкомисия, която да разследва, какви са щетите за американската национална сигурност нанесени от неговата група!
Ако Япония тогава беше нападнала СССР, не се знае къде сега щяхме да си караме лятната почивка - на Охридското езеро или на Бяло море, или и на двете!
Last edited by танкиста от Харков; 24-11-2010, 11:55.От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!
Comment
-
А понеже темата е за легендарни шпиони и т.н. Джеймз-Бондовци, ще сложа малко информация за друг един такъв. Бях чувал за него само разни откъслечни неща (може би не само аз), затова може би е хубаво да имаме тук по-пълна информация. Смятан е за прототипа на първия Джеймз Бонд.
И така: Sidney George Reilly (Сидней Рейли), 1873(4)-1925 г. Наричен е също и супер-шпионин, служил е преди всичко на Британската Империя.
Роден е в Украйна, смятан е за украински или руски евреин. Има най-различни спекулации около точното му име и произход, но вероятно все пак е роден в Одеса, под името Георгий Розенблюм.
Като млад участва в нещо, което може спокойно да се определи като революционна дейност и през 1892 г. е арестуван като член на революционната организация "Приятели на просвещението". След като го освобождават, избягва от Русия (с британски кораб), чак в Бразилия. Там работи каквото му попадне, но през 1895 г. има късмет и при доста фантастични обстоятелства успява да получи британски паспорт и да се включи към английското разузнаване. След това отива в Англия, а първите му задачи са свързани с южните райони на Русия и Персия. Шпионира против Русия (за добива на нефт в Батуми), срещу Персия и бурите (разследвайки техните източници на доходи в частта им, свързана с някакви нефтени находища пак в Персия), а след това, към 1902 година отива в Китай, с цел получаване на чертежите на укрепленията в Порт-Артур.
Както и да е, какво да разправям, ето два линка, с малко различна информация за него:
Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
танкиста от Харков написаРихард Зорге има в групата си един изключителен човек! Това е японецът Ходзуми Одзаки! Освен високо-образован и културен ерудит той е бил и близък приятел с министър-председателя - принц К, оное! Така Одзаки е можел непосредствено да влияе на решенията на японското правителство! Вероятно това е най-успешния "агент за влияние", познат ни в разузаването!Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
messire Woland написа Виж мнениеТова е ясно, че Сталин смята така (реално изразът на Сталин е даже по-груб), въпросът е, мислиш ли, че все пак, би трябвало един лидер на държава да е поне малко притеснен от идващите от всички посоки донесения, с конкретни цифри (които могат да се потвърдят в общи линии) и конкретни дати.
Ще дам тук и реакцията на едно донесение, което е просто върха на сладоледа, така да се каже. Информацията е от Деканозов, посланник в Берлин и се състои в това, че немското нападение е неизбежно, а датата на донесението си е направо анекдотична: 21.юни.1941 г. А реакцията - на Берия (но не се съмнявай, на Сталин е точно същата):
«Я вновь настаиваю на отзыве и наказании нашего посла в Берлине Деканозова, который по-прежнему бомбардирует меня «дезой» о якобы готовящемся Гитлером нападении на СССР. Он сообщил мне, что это нападение начнется завтра».
По отношение на 5-ката, Филби, Бърджис и Маклейн. Като Филби е "осветен" заради другите двама ("Моята тиха война" ама е много скучна ). Но ще ми трябва време да "осветя" четвъртия, а за петия има само предположения. Но МИ-тата май не признават ни 4-ти ни 5-ти?
Comment
-
Kim Philby
Donald Duart Maclean
Guy Burgess
Anthony Blunt
John Cairncross (този е петият)
P.S. Попаднах на агентурния прякор на Guy Burgess, също специфичен: "Maedchen" (от немски "момиче"). Дали е намек за ориентацията? Надали е случаенLast edited by Imperial; 17-05-2011, 04:46.Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
Зорге многократно е доказвал, че не се вслушва в заповедите на Центъра! Той действа съобразно обстановката и Одзаки не е прекратил дейноста си! Отклоняването на войната между Япония и СССР Зорге счита за най-важната задача и никакви телеграми не му въздействат!
Поне от резултатите е видно!
От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!
Comment
Comment