Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българските торпили - жертва на своите?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Burdokva написа
    Щурмпионер, тези 53 (43) свалени самолета на сметката на ВнВВ/ПВО само потвърдени ли са, или потвърдени+непотвърдени? Прегледах (набързо) темата във форума на Криле, но и там не уточняват дали са само потвърдени... От това, което съм чел често непотвърдените победи над бомбардировачи са си съвсем реални, тъй като повредените машини дори да не паднат веднага не успяват да се доберат до базите си.

    Понеже стана въпрос за румънската авиация, как се е представял IAR-80 срещу бомбардировачите и ескортите на USAAF?

    И, ако не съм много нахален, някой може ли да препоръча книги по темата?
    Както писах по-рано, според Иван Бориславов, 43 са "доказано свалени" от нашите изтребители вражески самолети. Цифрата 53 (56) се появи по-от скоро, но предполагам, че отново става въпрос за потвърдени победи. Става въпрос за все самолети, паднали на наша територия.

    IAR-80\81 е се представя добре в сраженията срещу USAAF, но поради ниската си скорост е ползван само за атаки срещу бомбардировачи и отчасти срещу "Лайтнинг"-и .За неутрализирането на "Меустанг"-и, срещу които мисля, че ИАР-80/81 са нямали особени шансове, служили Ме109Г. Специално за борба срещу бронираните американски гиганти, румънците създават модификцията IAR-81C, снабдена с 2 подкрилни 20мм оръдия. Германците също монтират подобни оръдия с контейнери на своите Месери при защитата на небето на Райха. Ако и нашите въздушни войски имаха подобни "екстри" резултатите щяха да бъдат по-големи.
    Така итака почнах, нека за да е пълна калтината да направя кратък обзор силите и изтребителния парк на Кралските румънски ВВС към края на април:
    - 5-а изтребителна група (въоръжена с Ме109Е) С епизодично участие
    -7-ма ИГ с Ме109Г
    -6-а ИГ с ИАР-80/81
    -1-ва ИГ, въоръжени с Ме109Г и ИАР-80/81
    По-късно в борбата се присъединяват 2-ра и 3-а ИГ. Обикновено обединените сили на тези ИГ достигат до около 30 Ме109Г и 70 ИАР-80/81.

    Comment


      Къде и какви са организационните проблеми в доставката на машините, в ремонта и в бойното им използване?
      Доставят се морално остарели машини- след Испанската гражданска война става ясно за всички, че изтребителите-биплани вече нямат място при сериозна въздушна война, така самолети като Хайнкел 51 и Авия Б-534 отиват директно в архива; внесените полски самолети пък остават още следващата година без резервни части; при бомбардировъчната авиация положението не е по-различно- внасят се машини от различни държави, без минимална унификация, повечето остарели конструкции- като Дорниер 11, Аеро МБ 200, Авия Б-71 ... малък бомбов товар, слабо отбранително въоръжение.

      Все пак някакви търкания и проблеми със СССР е имало и предполагам, че са били "За всеки случаи" там.
      Правилно, обаче съветите колко и какви машини имат, за да бомбардират Варна или Бургас от подобно разтояние, да речем, че да бъде оправдана дислокацията на толкова изтребители там ? За работата, която са вършели, спокойно биха се справили и няколко Догана.

      Дали са били в състояние (във връзка с въпроса) да разпознаят определен тип непознат за тях противников изтребител чрез наземно наблюдение?
      Да. Дори да оставим немските звукопеленгатори, наблюдателни постове и зенитни батареи- те имат и опита и средствата, то при пряко визуално наблюдение може лесно да се различи силуета на Мустанга от този на Месершмит- първия има трапецовидни краища на крилете и опашните плоскости, да не говорим за разликата в камуфлажа и други подробности по конструкцията. Другия силен ескортник, който се е появявал над София, Тъндърболт, има още по-характерни черти, които не биха могли да бъдат сбъркани с тези на нашите машини.

      Не знам, имало ли е организиране на доставка на информация и анализирането й?
      Имало е обаче изпращане на наши летци и техници на обучение в Райха /самият Списаревски два пъти 1938 и 1943 г. се учи там например/, дори има летци, обучени за нощен бой, но до края на войната нямаме подходящи машини за тях. Информация не е липсвала, но до колко е била анализирана и усвоена, е друг въпрос, чисто организационен.
      Quae fuerant vitia, mores sunt.

      Comment


        Дори да оставим немските звукопеленгатори, наблюдателни постове и зенитни батареи- те имат и опита и средствата, то при пряко визуално наблюдение може лесно да се различи силуета на Мустанга от този на Месершмит
        Всъщност при първите появи на Коня, даже и в Луфтвафе го имат проблема, да не забравяме и фактора стрес
        Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

        Comment


          Sailor_Malan написа
          За машините във Въздушните на Негово Величество Войски - бройката на книга само на Bf-109(E4, и G) и D-520 e oколо 100 машини. НО реално не повече от 40-50 машини са ползвани за борба с USAAF.
          Повечко са.
          Ако ударим чертата към септември 1944 г. има доставени 19 Ме 109Е, 145 Me 109G, 96 Dewoitine D.520. Ако искаш слагай и етажерките Avia B.534 или бутиковите Avia B.135, или разните му там изкопаеми като Arado Ar 65, PZL P.24 и тъй нататък...
          Накрая може да излезе, че са ни доставили над 400 изтребителя.
          Обаче не това е важното, не е важното даже и колко свестни и изправни самолети е имало във всеки един момент.
          Работата е там, че сме нямале обучени пилоти.
          Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

          Comment


            Малка корекция.По-горе в темата вече писаха за обучените ни пилоти.До колкото знам от дядо,ходили са 3 групи на обучение за инструктори в школата в Нойкирхен.Предполагало се е тези инструктори да обучат останалите.Минали са всички инструкторски класове не само за бойно пилотиране но и тактически.Имало е и няколко малки групи,не само летци но и механици, изпращани в Сърбия,където немците са направили доста сносна авиошкола.До 1943 г. в България са идвали и експерти,които са споделяли опита си докато се възстановяват по българското черноморие след раняване.Така,че сме имали съвсем сносно и адекватно обучение.На подготвените инструктори,в България са зачислявани класове,като те са обучавали дори членове на висшето ни авиационно командване в Немските тактически приоми при въздушен бой.Тезата за хаоса в подготовката на изтребителната техника и летателен персонал е развита след 9 септември с чисто политически цели.Дано това не те е подвело формирайки мнението ти за зле обучените пилоти.

            Comment


              някой в този форум знае ли дали след 9.09.1944 г. българска територия да е била бомбандирана от бившите ни съюзници -Германците?

              Comment


                Юлиан Август написа
                Организационни проблеми Ам Гъл, виждам през целия разглеждан период. Като се започне от доставката на машините, през ремонта, та до самото бойно използване. Иначе как да си обясним доставянето на морално остарели машини като "Доган"-а, изпращането на самолети до Румъния за ремонт /толкова ли е било невъзможно такъв да се организира в нашите заводи ?/ , какво търсят Ме 109 Е4 по Черноморието- ако и да са към момента на бомбардировките вече морално остарели, то Девоатините с нищо не ги превъзхождат; и до колко ефективна може да се окачестви дейността на службите за ранно оповестяване- на споменатия Черен Великден кой носи отговорността пилотите да не са наясно кой стои насреща им. По какъв начин се използва опитът на Луфтвафе, придобит по време на защитата на Райха ? И т.н.
                има няколко бомбардировки на добрич...
                Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

                Comment


                  Добрич е бомбардиран през нощта на 22.06.1941г. от неизвестен тип самолети. Предполага се - съветски. Върху града са изсипани няколко бомби, които причиняват незначителни щети.
                  SEMPER AGRESSUS

                  Comment


                    Кюстендил е бомбандиран и от Американси самолети (1943-44г.)-района на гарата и тютюневите складове, както и през 1945г. от Луфтвафе райна на 13 пехотен полк. ако педставлява интерес мога да побликувам и подробности и то от свидетели.

                    Comment


                      Извинявай Док Холидей, сега като го прочетох наистина имам правописни грешки, посипвам си главата с пепел. Обещавам вече да прочитам поне по два пъти преди да пУбликувам!!! А по темата - скоро ще има интересни неща.

                      Comment


                        Virakocha написа
                        През последните години стана модно да се говори за майсторството и саможертвата на българските пилоти при защитата на София 1943-44-та година. Свалям шапка на тези млади мъже, които се превръщат в живи торпили...

                        Но има нещо друго, което като че ли се премълчава - донякъде ние сами сме си виновни за варварските бомбардировки на англо-американците, нашите пилоти нападат самолети, които се връщат от Плоещ и с нищо не са ги предизвикали...
                        Второ, висшето командване на военно-въздушните сили на Царство България е абсолютно безхаберно и неадекватно, заради идиотски грешки загиват десетки наши пилоти.
                        Трето, малоумниците пускат в ефира по радио София бойки военни маршове докато въздушните крепости приближават българсктата столица и с това ги улесняват за целите....

                        и така нататък.... Мисълта ми е - след 50 години мълчание сега не изпадаме ли в другата крайност - да идеализираме събитията , за които преди 1989-та не се говореше...

                        Първо поздрави за хората който са направили форума-за първи път пиша в него,но отдавна го следя



                        Искам да те поправя,че през последните години е модерно да се говори по новинити около 20 часа за всякакви глупости,но не и за нещо наистина важно.Честно да ти кажа свалянето на шапка в чест на подвига на българските летци защитавали София по време на бомбандировките някакси никак не ми се вижда достатъчно,даже звучи просто така механично.Не знам за вас,но за мен Димитър Списаревски е равен на Българското знаме,така както Левски,Ботев,Раковски и много други дали живота си за България,за това сега ние да можем да сме тук.Как може сами да сме си виновни,че дадени хора са искали от София да става нива за картофи,как може да сме си виновне,че дадени хора са пускали играчки бомби?!?!?!?Не знам с кой акъл можа да я направиш тая тема?!?!?!
                        Пилотите защитавали София и въобще България през ВСВ са пример за герои,за чиста и вярна обич към България.Дълбок поклон и вечна памет.

                        Здравейте, BgLandser, добре дошли на форума.
                        Нека същевременно с поздравлението Ви обърна внимание на атмосферата на форума, която се стреми да избягва личните пристрастрия и емоции в интерес на обективния (доколкото е възможен) поглед върху историята. Та предвид именно тази политика на форума Вашият пост е доста, хм, не на място. Какво имам предвид - личните Ви примери за герои засягат единствено Вас, също така дали Списаревски е равен на знамето или химна. Тези Ваши емоционални пристрастия обаче не допринасят никаква нова информация по темата, която е дали обективно нашите ВВС са се справили на ниво и така се явяват излишни, дори вредни. Не ги модерирах само защото не е добре като за първо участие директно да се трие пост.
                        Sir Gray
                        Last edited by Sir Gray; 31-08-2007, 13:19.
                        JEDEM DAS SEINE

                        Comment


                          bigbeer написа
                          Така,че сме имали съвсем сносно и адекватно обучение....
                          Тезата за хаоса в подготовката на изтребителната техника и летателен персонал е развита след 9 септември с чисто политически цели.Дано това не те е подвело формирайки мнението ти за зле обучените пилоти.
                          Преди началото на войната се изпращат няколко групи българи за пилотско обучение в Германия, Полша и Унгария. Групите са били смесени - пилоти изтребители, транспортни пилоти, разузнавателни пилоти и тъй нататък.
                          Възобновяването на военната ни авиация, както знаем става през 1937 г., но реално до 1943 г. нямаме нито много, нито модерни изтребители (изключае Ме 109Е, но и той след 1941 г. не е кой знае какво).
                          1943 г. е повратна за Източният фронт и Германия се усеща, че войната бързо ще стигне до България, която от своя страна е зле въоръжена.
                          Тогава са масовите доставки на Ме 109G и Dewoitine D.520.
                          В един момент имаме много и свестни изтребители, но няма кой да лети с тях. Тогава започва масово обучение на изтребителни пилоти. Обучение, което обаче е далеч от световното равнище. Доста млади пилоти загиват тогава, доста Ме 109 и Dewoitine са потрошени пак от тези млади и зле обучени пилоти...
                          Въобще е достатъчно да се погледнат известните ни летци изтребители от ВСВ и да се види, че по-голямата част от тях са обучавани преди войната на вън.
                          После, колкото и да си кривим душата не може да се каже, че въздушните ни войски през ВСВ са добре командвани. Генерал Айранов, примерно, е бил артилерист, комарджия и женкар, който през живота си не е пилотирал и познанията му по стратегия и тактика на въздушната война са били ограничени.
                          Всъщност ще ми е много интересно ако някои успее да ми даде пример за въздушна битка (не отделен бой) на нашата авиация през ВСВ в който да има проявена тактическа грамотност, някаква военна хитрост и други подобни. Винаги става въпрос за индивидуална храброст и способности.

                          BgLandser написа
                          ...дадени хора са пускали играчки бомби?!?!?!?
                          Ей айде стига пропаганда!
                          Чудно ми е дали въобще някой може да даде материално доказателство за тези твърдения отвъд разни полу пропагандни писания от времето на социализма? Или поне да посочи западни източници за използването на подобни устройства.
                          Last edited by 1951; 07-09-2007, 18:50. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                          Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                          Comment

                          Working...
                          X