Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Загуби на руската армия в Германия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Въпроса не бе в това дали ги е имало .... то си е естествено при една война. Малко ли са хората готови да се възползват от хаоса на войната.... ама ме порази убеденоста на съответната спореща личност в тази според мен фантастична цифра ... 2000 000 немкини и то само в Източна Прусия
    Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

    请您死在地狱般的阵痛
    [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
    きさまはしんでくださいませんか
    [kisamawa shinde kudasaimasenka]

    Comment


      #17
      Я пак да се намеся
      И аз успях да изровя различни данни
      1. В уличните боеве в рамките на самият Берлин собщите загуби на РККА са не по-малки от 100000 души (според свидетелството на А.В.Горбатов, коммадващ на 3-та армия).
      2. В операциите, съпътсващи (или "подготвящи") Берлинската загубите са горе-долу следните:
      - Висло-Одерска операция - около 1260 танка и 400 самолета;
      - операцията в Померания (10 февруари - 4 март 1945 г.) - 1020 танка и над 1000 самолета;
      - Операциите в Източна Прусия - около 3500 танка и над 1600 самолета;
      За общите загуби в жива сила не съм намарил обобщени данни, но достатъчно показателен е следният пример - з-ти Белоруски фронт за периода от 13 януари до 25 април 1945 г., понася общи загуби 421 хил. души (наистина този фронт има най-високи загуби).
      Но, естествено, няма как само при щурма на Берлин да има 1000000 души загуби - просто е фантастично.

      А за изнасилванията - и аз съм чувал такива неща и нищо чудно да е имало много, но никога няма да се установи колко точно.

      Comment


        #18
        Originally posted by "Matrosov"

        Интересна тема се отвори май. Относно изнасилванията - да имало ги е! Често срещано явление, но няма конкретни статистики, базирани на надежни данни. Най-интересното е, че често те се свързват с войските от втора линия. Изнасилванията, грабежите, убийствата и малтретиранията не са били присъщи на войниците от бойните части, тези които реално са били на фронтовата линия. Командването на ЧА умишлено твърде късно взема мерки. А престъпленията не са се случвали само на немска територия. Чел съм за случаи в Румъния и Унгария. Преди време дори ми беше попаднала някаква информация за ЧА в България. Понеже паметта ми изневерява, грубо се отнасяше за това, че руските войници по инерция продължавали да извършват кражби и грабежи въпреки, че се намирали на територията на съюзник и че трябвало да се води разяснителна работа по темата .
        За българия всеки знае какво са правили руските войници :tdown
        albireo написа
        ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

        Comment


          #19
          не бъди сигурен. Почвам да търся.
          Книгата, за която говорих - "The Last Battle" Cornelius Rayn - същия написал "A Bridge Too Far" . Авторът е провел множество интервюта със свидетели на събитията и много задълбочено изследване на последната битка. Накрая има кратка бележка за загубите ... "How many were raped? Again no one knows. I have had estimates from doctors running from 20000 to 100000. Abortions were unofficially permitted, but for obvious reasons no one is willing to even guess at the number"
          Какво повече може да се каже? Победителите не ги съдят. Но това не означава, че са белоснежни ангели ...
          Imperial,
          Почти съм сигурен, че ставаше дума за заповед на политически офицер. Не искам да звуча голословно, но наистина ми е трудно с времето.

          Comment

          Working...
          X