Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Снайперисти

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    Ще ви бъда много задължен, ако използвате българската дума "пушка" вместо ненужния русизъм "винтовка". Да не говорим за конструкцията "снайперови винтовки" :tdown
    Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
    A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

    Comment


      #62
      чуждиците, или по-точно липсата на понятие от този тип, градят богатството на един език, поне с английския е така.

      Comment


        #63
        Знам, че "винтовка" е чуждица, но ми се струва, че все пак не е напълно ненужна, защото "пушка" е събирателно понятие, в което влиза всичко - от гладкостволните ловджийски оръжия до нарезните магазинни пушки, та дори и различни по-древни оръжия, като "аркебузи", "мускети" и прочее, (които също са чуждици) по идея влизат в него. Та ми се струва, че може да се употребява, за да се отделят нарезните от гладкостволните пушки. Разбира се, това си е въпрос на усет към езика (а и към стила на изразяване) и тук нещата са доста индивидуални. Но мисълта ми бе, че случаят не е като със "смятам" и "считам", където става въпрос за пълно съвпадение по смисъл.

        ПП Хана, като лингвист, би могла да се изкаже по-точно от мен.

        Comment


          #64
          Заемки и чуждици, правим разлика, нали? Ако нямаме дума, да, винтовка става. Но ако почнем да имплементираме таргетираните финализации, вече не стааа

          Comment


            #65
            Ами май правя разлика, поне функционална (макар че убий ме, не съм сигурен дали "чуждица" беше за дума, за която си имаме наша (примерно, "дестинация" ), а "заемка" за дума, за която си нямаме наша ("кибрит" и "драсни-пални-клечица")). Та ми се струва, че "винтовка" е заемка, докато май "считам" ще трябва да е или остаряла форма (тук Хана по-добре ще знае, да не би пък "считам" да си е стара форма, а не руска чуждица) или "чуждица". Или пък една друга такава, която май навлиза по-миналия век - "коства". Имаме си наша - "струва". Но пък се употребяват и двете, въпреки че са синоними и май никой не се досеща, че първата е чуждица. Често с времето и употребата усещането за несъгласуваност, което носи чуждицата, изчезва.
            Даниц написа
            Но ако почнем да имплементираме таргетираните финализации, вече не стааа
            С това съм напълно съгласен, още повече, че пиремри за товаоколо нас - бол. Обаче май не мож се пребори с тях - навлизат в живота със страшна сила, кат новговор в следреволюционно време.

            Обаче да не обръщаме темата на лингвистична, мисълта ми бе, че аз лично (т.е., става въпрос за лично усещане), намирам че има защо и в българския език да се употребява "винтовка". Когато я напиша или прочета, не усещам лош вкус.

            Comment


              #66
              кой знае зако липсват полковите 150 мм оръдия и други), което ме кара да се съмнявам леко в нея.
              В дадения линк не липсват - нито в разписанието за пехотната дивизия към 41-ва, нито в съкратената от 43-та.

              Comment


                #67
                Липсват, липсват, Кало , от описанието на пехотната дивизия в началото на войната. Има споменати само дивизион 150 мм полеви гаубици, които влизат в състава на артилерийският полк на дивизията, но не става въпрос за тях. Аз пиша за полковата артилерия (т.е. ротите полкови оръдия към пехотните полкове), те са споменати, но като двадесет 75 мм пехотни оръдия, докато в щата на пехотната дивизия към 1941 г. има три роти полкова артилерия, всяка разполага с 2 х 150 мм пехотни оръдия и 6 х 75 мм пехотни оръдия (а може и 8 да бяха, вече не помня точно, вкъщи ще проверя), т.е. 18 х 75 мм и 6 х 150 мм пехотни оръдия (съвсем отделно от гаубиците на артилерийския полк). Към това трябва да се добави и артилерията към разузнавателния батальон, ако не се лъжа още 4 или 6 (не помня точно) 75 мм пехотни оръдия и май две 150 мм пехотни оръдия. Ще проверя по-подробно днес или утре в източниците си.

                Сега погледнах - наистина са споменати в описанието на пехотния полк (но кой знае защо липсват от това на дивизията) като "тежки гаубици" само че те не са никакви "гаубици", а са си пехотни оръдия и във всеки случай са съвсем различна артилерийска система от 150 мм тежка полева гаубица, която е на въоръжение в артилерийският полк на пехотната дивизия.
                Кой знае защо, обаче, 6-те (които обаче са осем ) 150 мм пехотни оръдия присъстват само в описанието на щата на дивизията, образец 1943 г. Забавното е, че всъщонст тогава това оръжие изчезва от доста от дивизиите.

                Comment


                  #68
                  gollum написа
                  ...Когато я напиша или прочета, не усещам лош вкус.
                  Чуя ли "винтовка" неизбежно се сещам за ВОСР, Ленин, благодарните мужици, носещи му мед (а пък той го раздавал на децата после) и развети червени знамена. :argh:
                  Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                  A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                  Comment


                    #69
                    Ленин, благодарните мужици, носещи му мед (а пък той го раздавал на децата после)
                    А пък очите му едни добри, добри . Майтапа настрана, може и до разликата във възрастта да е, аз по-малко съм закачил от онова време, та затова и не усещам подобен привкус. А и дълго време основният ми източник на информация бе руския език (много по-късно научих английски език дотолкова, че да мога да си доставям чрез него информация).

                    Comment


                      #70
                      Gollum, би ли погледнал информацията съдържаща се на този адрес:http://ostkrieg.by.ru/frames-org/div-43.html и да кажеш дали е по-близо до твоите данни за щатната структура на германската дивизия от 1943.

                      Comment


                        #71
                        Разполагам с филм "German snipers" с немски и дубъл на английски субтитри, но е около 700Mb. Архивен учебен филм за немски снайперисти от към края на войната. Направо се чудя как съм го качил на компа(сайта вече не съществува). Ако някой се интересува да ми пише - не знам дали ще мога да го кача някъде за всеобщо ползване, евентуално - на диск. :sm186:
                        "...7. Пациентите във форумите трябва да се съобразяват с условието, че тук не е място за интелектуални изяви от типа на философски монолози, това е лечебно заведение." - Правила за форуми

                        Comment


                          #72
                          Razor, ще погледна и ще се опитам да оформя нещо, може би като отделен, кратък документ. Все пак мястото на подобно обсъждане не е в тази тема (засега ми се вижда странно отсъствието на 50 мм миномети, на картечни пистолети (а такива все още има, макар и малко, както винаги) и присъствието на щурмови пушки, което е малко вероятно като "щатна" мярка в стандартна пехотна дивизия (по-скоро в разузнавателните батальони на гренадирските и моторизираните/танкови дивизии); освен това ако не се лъжа батальоните намаляват от 9 на 6, т.е. бойната численост е значително по-малка, а и числеността на ротите намалява значително (от около 160 на под 100 души бойна численост)).

                          Comment


                            #73
                            НВС написа
                            Разполагам с филм "German snipers" с немски и дубъл на английски субтитри, но е около 700Mb. Архивен учебен филм за немски снайперисти от към края на войната. Направо се чудя как съм го качил на компа(сайта вече не съществува). Ако някой се интересува да ми пише - не знам дали ще мога да го кача някъде за всеобщо ползване, евентуално - на диск. :sm186:
                            това го бях гледал преди 2 години, доста е инт мисля, че го имаше качено в замундата или арената Интересно е направено, а има и реални бойни истории

                            Comment


                              #74
                              Имате ли някаква инф. за действията на бг снайперите по време на WW2? Аз нищо не мога да открия по въпроса, а ми е интересно

                              Comment


                                #75
                                Следващи писаници на чат-език ще трия.
                                albireo написа
                                ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                                Comment

                                Working...
                                X