Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Партизани

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Galahad написа
    Но за да направим разлика от днешното участие на България в окупацията на Ирак, ето едно примерче - на ² Бълг. армия били отпуснати от съв. командване оръжие и боеприпаси на стойност 11 065 246 726 лв - иначе казано 5 800 автоматични пистолета с по 1 000 патрона за всеки; 345 000 арт. снаряди и мини, по 5 000 нападателни бомби на дивизия...
    Цифрата 11 милиарда лева....... откъде е? В какъв курс на лева и пр. Много голяма ми се види за едни боеприпаси само. Кой я е правил тая оценка?

    Но все пак, основното въоръжение на българската армия си остава нейното си, отпреди 44-та, в повечето случаи - германско. Голямото превъоръжаване със съветско оръжие почва след 1950 год.

    Comment


      #17
      Въпросното партизанско движение е формирано под пълният контрол на Разведупра РККА-прехвърлените групи "подводничари" и "парашутисти" са имали за задачи да влязат във връзка с военният отдел на ЦК БРП/к/,да формират резидентурни групи и бойни групи, а после да се пристъпи към развръщане на масово движение.Втора важна задача е било да не се допусне съпротивително движение под друг байрак освен този на БРП.
      СМЕЛОГО ПУЛЯ БОИТЬСЯ,А В ПЬЯНОГО - ХРЕН ПОПАДЕШЬ !

      Comment


        #18
        не сам много запознат ама някаде бях чел че от 30-40 такива парашутисти и подводничари оцелели само 7-8 другите били изловени или избити от полицията
        Last edited by fichev; 17-01-2006, 03:12.
        No job
        No money
        No girl
        No problem

        Comment


          #19
          Фичев, много е възможно, въпреки че според мен чуждестранните диверсанти/агитатори на територията на България са много повече. Особено съветските.

          Имаше един паметник в някакво родопско село. Направен е в памет на английски офицер, сражавал се заедно с партизаните и загинал в престрелка с наказателен отряд. Мисля че се казваше Томпсън, но не съм сигурен. Също така не помня дали нарочно е хвърлен с парашут като инструктор или е бил пилот на свален самолет...

          Пише се "билИ"
          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
          "But I know none, and therefore am no beast."

          (Richard III - William Shakespeare)

          Comment


            #20
            KG125 написа
            Изписаното след 9-ти за тая "битка" съперничи на Илиадата ....
            ей, К125 тука ме изкефи- отдавна не се бях смял така :lol:

            Dinain написа
            Имаше един паметник в някакво родопско село. Направен е в памет на английски офицер, сражавал се заедно с партизаните и загинал в престрелка с наказателен отряд. Мисля че се казваше Томпсън
            майор Франк Томпсън. Бил е в отряда на Славчо Трънски.Заловен и разстрелян през лятото на 44-та.Има такава гара- Томпсън- някъде около Мездра.Бил е много къдърен, знаел е няколко езика, между тях и български.
            Last edited by anastas7147; 25-02-2006, 23:27. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

            Comment


              #21
              Ами какво да правя...надуха ни главите навремето с тия кьорфишеци


              Смъртта на майор Томпсън (който между другото е бил към 24-25 годишен) е малко загадъчна, поне според мен. Пленен на влизане в България от Югославия, той е охраняван от военните, но през нощта някакви полицаи идват, насила го взимат от войника, който го пази и го разстрелват заедно с няколко партизани. Не знам дали са разследвали убийството му обективно след 9-ти ...

              Или е проява на случващия се във всички български времена полицейски произвол (да не се засегне някой полицай, ама се случват такива работи) или е нещо друго, не е ясно. Макар, че, полицаите лесно биха стигнали най-много до това да сритат задържан, но чак да го гръмнат без съд....
              (Има подобен случай с група американски летци, свалени и пленени. Наскоро щатското посолство награди един дядо, който навремето като дежурен офицер ги отървал от аспирациите на няколко полицая, които през нощта влезли в казармата и ги поискали. Чичото обаче се оказал пич, излязъл и казал, че ако след 30 секунди не се изнесат от казармата, ще вдигне дежурния взвод и ще ги заключи.)
              Та, от това, което аз знам, има някаква загадка в смъртта на м-р Томпъсн.

              Comment


                #22
                .
                Last edited by ; 20-03-2006, 21:17.

                Comment


                  #23
                  а във военно време и за двете дейности се полага разстрел без съд и присъда.
                  Сигурен ли си за това, Вало? Според кой закон? На Хитлер или на Сталин?
                  "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                  "But I know none, and therefore am no beast."

                  (Richard III - William Shakespeare)

                  Comment


                    #24
                    .
                    Last edited by ; 20-03-2006, 21:16.

                    Comment


                      #25
                      Ето какво гласи наказателния кодекс сега

                      за по рано не съм сигурен макар че сам склонен до някаде да се съглася с valo за разтрела (и на мене нещо такова ми се върти в главата ) само че едва ли е без съд и присъда.
                      към valo
                      Англичаните са третирани като шпиони и терористи
                      нали сме били във война с тях ???
                      не трябва ли да се третират като военнопленници ???
                      No job
                      No money
                      No girl
                      No problem

                      Comment


                        #26
                        .
                        Last edited by ; 20-03-2006, 21:16.

                        Comment


                          #27
                          Те тези неща са си уредени в международното право, дори шпионите трябва да бъдат третирани по подобаващ начин и да им се осигури справедлив процес.
                          Тъй като огромното мнозинство от партизаните са действали в нарушение на правото, не виждам проблем Томпсън да са го отстреляли напълно законно(примерно не е бил с униформа). Виж ако не е имало процес то тогава наистина става дума за нарушение на военното право.
                          Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                          Comment


                            #28
                            Едва с приемането на Женевската конвенция от 1949г. организираните съпротивителни движения и стихийно възникналите,но спазващи правилата за водене на война са признати за комбатанти.До приемането на тази конвенция действа Женевската конвенция за военнопленниците от 1929г. Доколкото си спомням от лекциите там членовете на съпротивителните движения не фигурират като комбатанти.По тази причина те са третирани като престъпници във военно време и са ги съдели извънредни съдебни институции-различни полеви трибунали, обикновено по ускорена процедура.Така,че по тогавашните закони Томпсън и радиста му сами са се поставили в положение на некомбатанти, ставайки съучастници на престъпници,водещи противодържавна дейност.
                            СМЕЛОГО ПУЛЯ БОИТЬСЯ,А В ПЬЯНОГО - ХРЕН ПОПАДЕШЬ !

                            Comment


                              #29
                              valo написа
                              Не е било полицейски произвол. Англичаните са третирани като шпиони и терористи /каквито реално са били в дадения случай/, а във военно време и за двете дейности се полага разстрел без съд и присъда.
                              :sm126:
                              Да, и това е възможно, изпуснал бях, че тогавашните правила не са били като сегашните.
                              Само че все пак съм учуден - не може да не са знаели, че той е британски разузнавач, твърде бързо са го убили. И то, както разбирам, само него, а не радиста. ...
                              Освен това, при условията на някакъв конфликт между военните и полицията. Продължава да не е ясно кой, по чия заповед и т.н. ...
                              Нещо не ми се връзва тази бързина.

                              ПП
                              От коя книга е тая страница?

                              ППП

                              Абе, тия англичани са били страшни наивници - ще се опитват да поставят българските партизани под свой контрол, на което им отговорили, че те се командват от Главния щаб (разбирай Москва). Е, след като опитват да изкрънкат малко оръжие,де ....

                              Не са ли имали представа кой всъщност е притивник на властта в България по това време? .....
                              Last edited by ; 26-02-2006, 15:54. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                              Comment


                                #30
                                Принципа тогава е бил- радистите се запазват за евентуална радиоигра.
                                СМЕЛОГО ПУЛЯ БОИТЬСЯ,А В ПЬЯНОГО - ХРЕН ПОПАДЕШЬ !

                                Comment

                                Working...
                                X