Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българската армия при Драва

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    От 202 танков батальон дават на три места загуби северно от Драва, първо споменават щаба на батальона, после 1 рота, после щабната рота. Имали са 16 бр. италиански танкове и 5 щуг-а. Това им е било подвижния резерв на Е. Едва ли са прехвърлили целия северно от реката.

    Comment


      Kramer написа Виж мнение
      От 202 танков батальон дават на три места загуби северно от Драва, първо споменават щаба на батальона, после 1 рота, после щабната рота. Имали са 16 бр. италиански танкове и 5 щуг-а. Това им е било подвижния резерв на Е. Едва ли са прехвърлили целия северно от реката.
      Това е ревю на поста ми или какво?
      "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
      И. В. Сталин

      Comment


        piston написа Виж мнение
        Това е ревю на поста ми или какво?
        От "синглиш" омесен с немски трябва да се направи превод.

        Comment


          dibo написа Виж мнение
          Това е поредният набор от "патриотични" глупости Но има достатъчно народ, който им се връзва безотказно....
          Препоръчайте ми книга относно тази част от участието ни.

          Може би това?

          "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
          И. В. Сталин

          Comment


            Какво се търси - документи, общ преглед, конкретни операции?
            We don't see things as they are, we see them as we are
            ---Anais Nin----

            Comment


              dibo написа Виж мнение
              Какво се търси - документи, общ преглед, конкретни операции?
              Относно сраженията на нашите при Драва, по време на операцията "Пролетно пробуждане". Искам да сверя данните с това, което споделих по-горе. Също нямам никакви данни срещу какви части се сражават нашите в съседство със РККА (мисля 57 армия). Едното острие на атаката е между нашата и съветската армия. Там трябва да е проведена и танкова атака.

              Интересуват ме всякакви подробности относно материалната част на нашите и немските части.

              П.С. За други сражения също би било интересно (например Грабово), но все пак темата е за Драва...
              "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
              И. В. Сталин

              Comment


                Сега нашите източници не знам дали ще ти свършат някаква работа. Има две многотомни истории на Отечествената война - една от 60-те (оранжева на цвят) и една от 80-те (червена). Те са някакъв старт. Освен тях - има издадена в края на 70-те и началото на 80-те една четиритомна поредица от документи от Военния архив под името "Отечествената война на България 1944-1945. Документи, материали." - там поне са автентични документи, макар че подборката е странна. Освен тях имаме стотици публикации, от спомени до анализи, които са откриваеми по нашите библиотеки стига да знаеш какво търсиш като заглавие. Моят съвет е - разходи се до някоя библиотека - виж съответните томове от историите и документите и материалите и оттам действай нататък с откритите източници.
                Руснаците имат също доста издадена литература, но тя се занимава предимно с боевете при Балатон, а за южното направление ако въобще се пише, то е съвсем мимоходом. Предимството на техните книги е, че всичките са откриваеми в интернет. Примерно: http://farposst.ru/1419613524-sokrus...raciya_hq.html
                На английски вероятно това е което търсиш: https://www.amazon.com/Last-panzer-b...55583293&psc=1
                но още не съм си я купил и не мога да кажа нещо определено по въпроса.
                На немски:
                Last edited by dibo; 31-01-2021, 21:04.
                We don't see things as they are, we see them as we are
                ---Anais Nin----

                Comment


                  Благодаря, Дибо!
                  "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
                  И. В. Сталин

                  Comment

                  Working...
                  X