Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Сталинград

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Можете ли да ми помогнете:

    Колко танка от страна на Вермахта и Червената армия са се сражавали към началото на септември в Сталинград? Приблизителни цифри.

    Благодаря предварително.

    Comment


      Няма кога да търся, поне аз, уви, та затова. Просто преди нова година всички са луднали и работата се е увеличила значително, та така ...
      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
      Проект 22.06.1941 г.
      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

      Comment


        Поне приблизително!!! Моля ви!!! :nworthy:

        Comment


          Обещавам след като обядвам да проверя книжата.
          albireo написа
          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

          Comment


            Кажи ми точно съединенията, за които става дума.
            albireo написа
            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

            Comment


              Работата е там че един приятел който играе БФ ме пита преди няколко дни колко танкове е имало от двете страни. Уточнихме се че иска информация за началото на битката тоест средата на август - началото на септември. И така от едната страна - Вермахта са 6та "Паулусова" и 4та "Хотова" танкова а от другата ги забравих кои бяха. Май 62 и 64та?
              Аз напосоки казах 500 танка за вермахта ей така за спре да ме пита ама той пък се заинтересува и от Червената армия и сега всеки ден съм подложен на хиперкръстосан огън така че помогнете ми иначе ще си разбия нервите и ще ида в санаториум за дементирали Генерал-полковници. :noway: :not: :stupid: :tdown

              Comment


                Интересный материал по Сталинградской битве...
                Есть много фотографий
                Описание Сталинградской битвы, хроника событий, сводки Советского информбюро, фронтовые фотографии, исторические документы, наградные системы Советского Союза и Германии, списки Героев Советского Союза (советская сторона) и кавалеров рыцарского креста (германская сторона), тактико-технические характеристики вооружения СССР и Германии. Вторая мировая (Великая Отечественная) война, Сталинградская битва.
                "Россия безразлична к жизни человека и к течению времени. Она безмолвна. Она вечна. Она несокрушима..." Томас КАРЛЕЙЛЬ .

                Comment


                  Много добър сайт!
                  albireo написа
                  ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                  Comment


                    Interesni danni dawa w knigata si enemy at the Gates William Craig:
                    Za perioda na cqlata bitka: Fashistkite obedineni woiski gubqt kym 850 000 dushi, a
                    Cherwenata armiq - 750 000 i towa ot chowek ochewidno antikomunistki nastroen...
                    Dosta opkazatelno............

                    Comment


                      Кирилица ...
                      За каква част от Сталинградската битка са тези загуби? Откога до кога - това не е без значение.
                      Колкото за термина "фашистки", само прокомунистическите автори го използват заедно с думата "Германия". Немците са национал-социалисти, италианците са фашисти. Има голяма разлика. Най-малкото, италианците не убиват хората в концентрационни лагери така, както го правят немците.
                      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                      Проект 22.06.1941 г.
                      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                      Comment


                        Е, хъм, ако вземеш цялата продължителност на битката (т.е., от достигането на Сталиндград до капитулацията на 6-та армия), то може би ще се наберат толкова. И ако говорим за общи загуби, т.е., убити + ранени. Имам предвид, от немска страна (макар че това ще означава личният състав на 6-та армия да се е подменил изцяло три пъти за 6-7 месеца). От руска ще да са повече (отново заедно - убити плюс ранени).

                        Comment


                          Толкова въздухарска цифра от 700 000 човека не съм чувал от доста време. Явно на някой определено му се е искало да изкара тая 6 армия едно постоянно възпроизвеждащо се и изтребвано влечуго.

                          Stagon пиши на кирилица.

                          Comment


                            Ок, сега погледнах официални руски данни: за Сталинградскати стратегически отбранителни и нападателни операции общите съветски загуби са около 1 200 000. Допълнително в предшестващата отбранителна операция (юни-юли) губят още около 600 000 души.
                            Според общо взето официални данни загубите на Вермахта за месеците от август до края на февруари общо немците губят около 450 000 души на всички фронтове (основният дял от тях се пада на Сталинградската битка).
                            Данните за загубите са дадени без пленниците.
                            .е., ако гледаш само убити и ранени съотношението е по-скоро 1 200 000 за СССР спрямо около 400 000 за Вермахта. Ако включиш и пленниците то към загубите на Вермахта следва да се добавят около 100 000 души (и не знам точно колко за другата страна). Допълнително, съюзниците на Германия губят в битката вероятно около 80-100 000 души, така че крайното съотношение ще отиде към 600-700 000 общо за Оста спрямо 1 200 000 души за СССР.
                            Last edited by gollum; 14-02-2005, 14:50.

                            Comment


                              messire Woland написа
                              Кирилица ...
                              За каква част от Сталинградската битка са тези загуби? Откога до кога - това не е без значение.
                              Колкото за термина "фашистки", само прокомунистическите автори го използват заедно с думата "Германия". Немците са национал-социалисти, италианците са фашисти. Има голяма разлика. Най-малкото, италианците не убиват хората в концентрационни лагери така, както го правят немците.
                              periodyt ot sredata na iuly до 2 Февруари 43г.(Времето в което се развива действието на книгата) А колкото до термина мисля че е достатъчен ясен и очевидно се имат предвид войските на Вермахта и сателитите. Да не говорим че по този начин ги е нарекъл Craig, а za да се нарече той прокомунистическите автор трябва фантазия... а за концлагерите си прав, напълно съм съгласен с теб.

                              " Допълнително, съюзниците на Германия губят в битката вероятно около 80-100 000 души" - става дума за 3-а - 4-а румънска армии, без да броим италианците и унгарците. Колкото само до немските загуби действително Крейг споменаваше за 400 000 души, което отговаря на споменатата от теб цифра.

                              Erich Von Manstein написа
                              Stagon пиши на кирилица.
                              Поне едно моля да беше казал......

                              Erich Von Manstein написа
                              Толкова въздухарска цифра от 700 000 човека не съм чувал от доста време. Явно на някой определено му се е искало да изкара тая 6 армия едно постоянно възпроизвеждащо се и изтребвано влечуго.

                              Izwinqwai, имат се впредвид общите загуби на Вермахта и сателитите, а от тях само немските са към 400 000. Иначе за периода септември октомври загубите само на 6-а армия се посочваха на 45 000 души, което (за моя изненада съвпада и с тези посочени във "Втория живот на Фелмаршал Паулу"), (която е може би най-просъветската и доста лълива въобще книжка, която някога съм отварял).
                              В заключение искам само да се поклоня пред костите на участниците в тази битка, защото смели хора и отчаяни герои е имало и от двете сражаващи се страни, а останалото е въпрос на пропаганда и полтическа доктрина, понятия доста изменчиви...

                              Comment


                                Е, ако периодът е средата на юли до февруари, то според официалните руски източници техните загуби са около 1 500 000 души (убити и ранени). Немските за този период са около 400 000 души, а за румънските, италианските и унгарските ще трябва малко време и ровене, но не ще да са много над посоченото от мен количество (те въобще не участват кой знае колко активно в маневрения период на операцията, нито в битките в самия Сталинград (те са най-кръвопролитни и основния дял немски загуби се падат на тях).
                                Т.е., основните загуби на съюзниците на Германия в операцията се отнасят до съветската настъпателна операция (периода ноември - февруари). Става въпрос за 2 румънски, една италианска армии и някакво количество унгарци (май дивизия, но не помня точно) и те не са изцяло унищожени, а по-скоро разсеяни/пленени, но част от тях се спасяват и отстъпват (ще трябва да си погледна в книгите за подробности), при това числеността им не е голяма (имам пердвид на армиите). Т.е., общите им загуби може да се колебаят според мен между 100 и максимум 150-200 000 души. Ако прибавим към това капитулиралите около 100 000 души, то общото количество следва да се определи на максимум 750 000 души (общи загуби на Оста) срещу 1 500 000 души съветски загуби, т.е., приблизително 1 към 2. Което силно се отличава от приведеното съотношение в книгата, за която стана въпрос.

                                Comment

                                Working...
                                X