Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Танковите дивизии и пехотата

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Аха, това е интересно, все пак отбелязах че сам не съм чел произведенията на Клаузевиц Може би трябва все пак да ги намеря отнякъде (признавам обаче на руски не ми се четат....но и пари няма за книжарницата... :evil: ) Като спомена и Лудендорф (мисля че така е правилното произношение...) се сетих вече точно как стояха нещата - даже мисля Гудериан го споменаваше в мемоарите си по някакъв повод
    albireo написа
    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

    Comment


      #17
      Аааааааааааааааааааааааааа.
      Е то тва на какво прилича? Я сега да си викнете и anti на помощ! Вий ма зклахте! Аз, образно казано, тръгнах с един ескадрон средни танкове да разузная терена, а наште само дето обсадната ертилерия не извадиха насреща!!! Малко ми идва сякаш Големия, ами и ти ли, Имперецо, трябваше да ма еменш с голямата ножица. :lol:
      Думите ми са талкуват малко неправилно, пък и ако се върнем в началото, ще видим че нямах намерение да водя спор на тема Клаузевиц, или пък точно за думата да са хващам за това кои танкове са по-удобни за отбрана или евентуално за нападение... Даже и да имам някви забележки, аз се оттеглям, много силен стана противника.... Отстъпиииииииии!!!!
      "Войната е продължение на политиката с други средства" Генерал Карл фон Клаузевиц

      Comment


        #18
        Ами ако имаше възражения, просто щяхме да сключим клещите и да те фанем в чувала
        albireo написа
        ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

        Comment


          #19
          ! АААААААААААААААААААА!!!!!!!!!

          Comment


            #20
            :o ъъъ нещо пропуснах ли?...
            albireo написа
            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

            Comment


              #21
              Витконгците пак изкрейзаха нещо :lol:
              "Войната е продължение на политиката с други средства" Генерал Карл фон Клаузевиц

              Comment


                #22
                От напалма ще да е :twisted: :twisted:
                "If elections changed anything, they would be forbidden" ~ Kurt Tucholsky

                Comment


                  #23
                  I looove the smell of napalm early in the morning :twisted:
                  albireo написа
                  ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                  Comment


                    #24
                    It smells of ...... of Victory, you know... :twisted: :twisted: :twisted:
                    XV mile the sea brode is
                    From Turkey to the Ile of Rodez...

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by "Imperial Friedrich"

                      I looove the smell of napalm early in the morning :twisted:
                      and the sight of a fried wietkong a$$ in da buried village :twisted:
                      Спасибо Вам, Георгий Константинович, за то, что спасли Россию! Вечная вам память!

                      Comment


                        #26
                        За изсползването на танковите войски /тд, тк/ вижте "Бронираният юмрук на Вермахта" от фон Мелентин. За съжаление е на руски, но не във висок/художествен/ стил

                        Comment


                          #27
                          имам я книгата разбира се

                          ей, едва вчера успях да си купя Achtung - Panzer! на английски, жалко, немски тук няма но тва е английските преводи на тия книги принципно са на много високо ниво. Взех си и German Generals Talk на Liddle-Hart. Achtung - Panzer! започва много интересно, ще видим как е по-нататък, дано да имам време за четене
                          albireo написа
                          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                          Comment


                            #28
                            На книжката на Мелентин не трябва да се има прекалена вяра - изпълнена е с пропаганда (подобно на мемоарите на Попел).

                            Comment


                              #29
                              Нещо от лятото на 41ва, от дневника на Скорцени (който чета сега). Той казва, че по това време за първи път се сблъскват с Т-34 и в началото им създава доста проблеми, тъй като не могат да го разрушат с ПТ оръдията си. Обаче после успешно се борят с него по следната схема: с огън откъсват пехотата и ликвидират танковете с бутилки с "коктейл Молотов". Явно танка е бил твърде неустойчив към този "коктейл".

                              По това време Скорцени е военен инженер в СС частите.
                              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                              Проект 22.06.1941 г.
                              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                              Comment


                                #30
                                8) За начините на изсползването на танковете можем да си отговорим като видим какво мисли по темата Гудериан. Според него, за да могат да действат ефективно , те трябва да са съсредоточени в големи съединения, включващи самоходна артилерия и мотопехота. При наличието на тези условия се осъществява и идеалната светкавична война, в която танковете могат да извършват дълбоки пробиви без да остават без артилерийска и пехотна поддръжка. За съжаление германците, поради малките си производстени мощности никога не успяват да достигнат нивото на моторизация, необходимо за идеалното осъществяване на Blitzkrieg .

                                Между другото има ли книги на български за танковете и ВСВ излезли след 1990 или поне такива, в които основната част нее комунистическа пропаганда?

                                Comment

                                Working...
                                X