Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Легенди за ВВ2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    messire Woland написа Виж мнение
    Ще помоля за аргументи - защо смяташ така. Не бих попитал всеки участник, но тъй като неаргументираните ти заяждания присъстват в буквално всяка тема тук, се налага да се взимат някакви мерки. За мен е досадно, за теб може би неприятно, затова защо за разнообразие не започнеш да спазваш добрия тон в дискусиите?
    Там е работата, че забравих какъв документален филм гледах за това през 90-тте и се мъча да си го спомня, който филм разказваше за тази история и за истинската такава. Ако някой го е гледал, може да ни подсети.

    Мисля също, че не е особено логична тази история - на немците не им е било до това да организират показни футболни мачове със заповядаана загуба за да показват превъзходството си пред някого.

    От друга страна, историята отговаря на всички белези на военновременна пропаганда.

    Herr Bubikopf написа Виж мнение
    Наистина го пише в някой книги за футболната история. Имам една в нас и е от български автор. Ще я потърся и ще и напиша името.

    Възможно е да е репродуцирано, въможно е измислицата да е преразказана.


    Ето, линкът на Торн разказва истинската история, която чух някога по руската телевизия. Не е ставало дума въобще за заплахи по време на мача.

    Comment


      KG125 написа Виж мнение
      Мисля също, че не е особено логична тази история - на немците не им е било до това да организират показни футболни мачове със заповядаана загуба за да показват превъзходството си пред някого.
      Това писание просто не означава нищо.
      albireo написа
      ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

      Comment


        Imperial написа Виж мнение
        Това писание просто не означава нищо.
        Просто представлява предположение. Не твърдение и не доказателство. Но ако трябва, трия и готово.

        Comment


          И за толкова време тук не се научи?
          albireo написа
          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

          Comment


            Ами... има и други, които пишат с кратки реплики понякога. Не може ли човек да предложи едно преположение...

            А и в крайна сметка излязох прав, не е ли това по-важно?

            Comment


              KG125 написа Виж мнение
              А и в крайна сметка излязох прав, не е ли това по-важно?
              Не бих казал. Днес един е прав, утре - друг. В края на краищата това не е бойно поле и не е толкова важно кой точно е прав, а че това място, този форум, е предназначен за дискусии. И всяко некултурно поведение се наказва. А какъв е случаят с теб и защо така се получава - не си ли задаваш този въпрос? Когато искаш да пишеш във всички теми, без да имаш представа за какво става дума, без да си правиш труда да се аргументираш, освен с това "ами аз мисля така" и тиражираш това си мнение по много пъти във всяка тема, като по този начин рушиш всяка дискусия, в която се намесваш. Явно не искаш да го разбереш, но си помисли как изглежда твоето поведение от другата страна - хората си дават труда да разсъждават, дават тези свои разсъждения и доказателства за тезите си и изведнъж се появява някой като теб, който след всеки пост, който не му харесва пуска по един свой "а на мен ми се струва, че това не е така" и не дава ни доказателства, ни дори и свои разсъждения защо според него това не е така ... а нашата роля (на мдоераторите) е много неблагодарна, защото трябва да следим всяка дискусия за такива некултурни включвания, да вкарваме нещата в ред и след това за това си усилие да получаваме обвинения за произволна цензура и т.н. в този дух.
              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
              Проект 22.06.1941 г.
              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

              Comment


                Вярно е, не е бойно поле. В известна степен е вярно и останалото. Продължавам на ЛС, защото митовете от ВСВ чакат.

                Comment


                  Herr Bubikopf написа Виж мнение
                  Наистина го пише в някой книги за футболната история. Имам една в нас и е от български автор. Ще я потърся и ще и напиша името.
                  "Мачът на смъртта" е описан в книгата на Димитър Попдимитров "История на футбола" (1984).

                  Comment


                    Да, но той просто преразказва легендата.

                    Comment


                      Във всяка легенда има голяма доза истина.

                      Comment


                        recidivist написа Виж мнение
                        Във всяка легенда има голяма доза истина.
                        "А във всяка истина има голяма доза легенда" ©
                        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                        Проект 22.06.1941 г.
                        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                        Comment


                          Извинявам се, че продължавам да чепкам темата с мача, но като болен спортен фен - не мога да се удържа.

                          Мачовете са играни и киевчани бият с 3:2 и 8-0. Ето и плакат преди мача
                          По онова време Старт е наказвал наред отбори, било то немски, украински или унгарски. За да им намери равностоен съперник немският комендант на града извиква Flakelf - отбор на Луфтвафе, където фигурират имената на футболисти от Бундеслигата преди войната. Така става, че Старт ги бие 3:2, а немците им предлагат втори мач(за него е плакатът), където киевчани газят с 8-0(или 6-0). За съжаление, няколко месеца след мача се екзекутирани част от футболистите на Старт.

                          Ето и най-вярната статия за този мач, според мен.

                          Could a famous photograph shed some light on the tangled history of the 1942 Death Match between a Luftwaffe team and an XI from occupied Kiev?





                          Ето още един мит. След като "Адмирал граф Шпеер" е на котва в пристанището на Монтевидео, капитан Лангсдорф се опитва да продаде кораба на Уругвай. Срещал съм го и като опит за измяна на екипажа, арестуване на Лангсдорф и продажба на кораба.

                          Comment


                            Екзекутирани са, но не заради този мач.

                            Comment


                              КГ125, точно този стил на писане поражда проблеми. Щом твърдиш нещо, имай добрината да завършваш твърденията си. Ако пишеш "екзекутирани са, но не заради този мач", то се изисква да продължиш и да обясниш кога, защо и как са екзекутирани.
                              Обръщам се и към останалите "борци с митове": щом ще пишете за даден мит / легенда в тази тема, то това трябва да става така: описвате в какво се състои мита, след това излагате как реално (според вас) са стояли нещата. Желателно е второто да е подкрепено с някакъв източник, а и за първото не е зле да се посочи къде и как е изложен или формиран този мит. Само първото без второто не е "развенчаване на мит", защото за тази цел е необходима втората част.
                              Общи философски съждения въобще не са на място тук.

                              Comment


                                По-горе Торн е дал статия, подробно разказваща случая. Не виждам смисъл да я преразказвам; затова и само обърнах внимание, че възпроизвеждането на една история в книга, била тя по история на футбола или друга, не е гаранция за достоверност на историята.

                                Comment

                                Working...
                                X