Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Легенди за ВВ2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Значи можеш да се обърнеш към Валбо. Щото аз пускам една статия, която е отчасти по темата, отчасти не. И точно заради това, не пиша коментар към нея. Кои скачат да коментират и коя част, се вижда.
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      Има и още един нюанс. "Панфиловци" като термин няма много общо с тези 28 човека и конкретната журналистическа измишльотина.
      Генерал Панфилов, неговата дивизия и тактиката измислена от него, са един от основните фактори за спирането на устрема на немците. Ако правилно си спомням генерала загива на фронта, а дивизията му става една от първите гвардейски и то с пълно основание.
      Така че това са истинските "панфиловци" - руснаците и казахите от дивизията на легендарният генерал. Аз за това написах че тая измишльотина петни паметта на истинските герои.
      Та може би за това реакцията е толкова силна, защото се пипа нещо много важно за руснаците.

      А тоя журналист е за претрепване с права лопата. Доколкото съм чел измамата лъсва сравнително бързо - още 40-те. Единствената причина да не го разстрелят е била че историята вече е живеела собствен живот.

      А че руснаците са силно подвластни на историческа митология, дори повече от нас е факт. Украинците са същата работа. Оня ден рових из руската уикепедия и открих че руските и украинските казаци са преките потомци на Сарматите от преди новата ера
      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

      Comment


        И един от основните митове - че СССР е воювал с фашистите. Всъщност, воювали са до толкова, до колкото на Източния фронт е имало италиански части. Основният враг обаче не са италианските фашистите, а германските националСоциалистите, но наричането на нещата с истинските им имена е твърде неудобно.

        Comment


          Е, в интерес на обективността, обикновено ги наричат "гитлерофашисти", което не е баш същото. Но това е част от пропагандата, нормални работи - и "хуни" и "германци" не е едно и също, но никого във Великобритания това не го е притеснявало.

          ПП Амазоне, "Волколамското шосе" е хубава книга, но е литература. Естествено, че няма как един дивизионен генерал да "спре" немското настъпление. Съветската тактика се променя преди него и като цяло не е както често си я представяме "съвсем доктринерска и застинала". Провалът на немската операция е плод на цял куп фактори, тактическото представяне на една дивизия има много малка тежест в това. Т.е. тук сам въвеждаш мит. още повече, че не знам някой да се е учил специално от тези похвати (те не са и нищо ново в тактически план).

          Comment


            gollum написа Виж мнение
            Е, в интерес на обективността, обикновено ги наричат "гитлерофашисти", което не е баш същото. Но това е част от пропагандата, нормални работи - и "хуни" и "германци" не е едно и също, но никого във Великобритания това не го е притеснявало.
            Врътката тук е друга, употребата на „фашисти“ е с цел врага да се престави като дива сган, както е примерно с дадения от тебе пример с Великобритания и „хуни“, а да се прикрие родството (дори на ниво име) в идеологията на СССР и Германия.

            Comment


              Да, този момент го има вероятно (най-малкото, не е първият, не е и последния момент, когато определен враг "споделя" сходно название (социалист/социалистически) и във всички случаи се ползва някакво подобно назоваване), но не мисля, че е само това. Има го и другият момент с "обединяване" на всички под общ знак, т.е. и Испания, и Италия, и Германия, и Япония (!) са все "фашисти"; нещо повече, всичките националистически реакционно-имперски сили попадат все под това название в съветската пропагандна реторика (това се ползва и много след края на ВСВ; да речем, около гражданската война в Алжир много французи (военни) също стават "фашисти"; същото се повтаря после и с различни военни режими в Латинска Америка и прочее; това ме кара да си мисля, че не е само заради "социалисти" в названието на НСДАП).
              Така или иначе, исках да посоча, че пропагандата никога не се е съобразявала особено с това как коректно трябва да се назовават нещата, тя работи по други стандарти и с други цели. Лошо е, когато дълго време се налага и историческата наука да се съобразява с щампите й. Мисля че това е част от причината за състоянието на нещата там.
              Но и този разговор излиза донякъде от обсъждането на митовете за ВСВ.

              Comment


                gollum написа Виж мнение
                ПП Амазоне, "Волколамското шосе" е хубава книга, но е литература. Естествено, че няма как един дивизионен генерал да "спре" немското настъпление. Съветската тактика се променя преди него и като цяло не е както често си я представяме "съвсем доктринерска и застинала". Провалът на немската операция е плод на цял куп фактори, тактическото представяне на една дивизия има много малка тежест в това. Т.е. тук сам въвеждаш мит. още повече, че не знам някой да се е учил специално от тези похвати (те не са и нищо ново в тактически план).
                Разбирам че ме имаш за полу-идиот, ама чак пък толкова:

                Ето за панфиловци: https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F...B2%D1%86%D1%8B

                Ето за генерала загинал на фронта 41-ва: https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F...B2%D0%B8%D1%87

                Ако имаш нещо което опровергава че използва иновационна за РККА тактика и идеология, можеш да го споделиш.

                А "Волколамското шосе" наистина е хубава книга, аз съм я препоръчвал тук. Ако не се лъжа и с Воланд обсъждахме доколко е близо до истината, особено що се отнася за търканията между писателят и главният герой по чиито спомени е писана.
                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                Comment


                  Stan написа Виж мнение
                  Врътката тук е друга, употребата на „фашисти“ е с цел врага да се престави като дива сган, както е примерно с дадения от тебе пример с Великобритания и „хуни“, а да се прикрие родството (дори на ниво име) в идеологията на СССР и Германия.
                  Имам чувството че за теб руснаците дори като дишат извършват дребно хулиганство. Какво значение има как са наричали хората дошли да ги избият до крак и успели доста да напреднат в начинанието? Потърси си илюстрации в нета където 45-та на корици на списания японците са изобразени като маймуни в униформи.
                  Дето се вика - "единственото право на врага е да умре".
                  This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                  Comment




                    thorn

                    Средновековните църкви в България

                    Comment




                      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                      Comment


                        Amazon написа Виж мнение
                        Имам чувството че за теб руснаците дори като дишат извършват дребно хулиганство. Какво значение има как са наричали хората дошли да ги избият до крак и успели доста да напреднат в начинанието? Потърси си илюстрации в нета където 45-та на корици на списания японците са изобразени като маймуни в униформи.
                        Дето се вика - "единственото право на врага е да умре".
                        Друга ми беше идеята като обърнах внимание на целенасочената подмяна на реалностите, в случая - националсоциалисти с фашисти. Пък и реално погледнато, италианските фашисти са си направо бели ангелчета на фона германските националсоциалисти, така че подмяната на реалностите не цели очерняне на врага, а прикриване на неговата идеологическа близост.

                        Comment


                          Корените на определението идват като че ли от испанската гражданска война, където определят и италианци и германци като фашисти и така си вървят до края.

                          Comment


                            Амазон написа
                            Разбирам че ме имаш за полу-идиот
                            Не знам това откъде дойде и защо. Реагирах на това:
                            Генерал Панфилов, неговата дивизия и тактиката измислена от него, са един от основните фактори за спирането на устрема на немците.
                            което е мит, както и написах. И, ако е за въпрос, "панфиловци" в масовото съветско съзнание се свързва с "28-те панфиловци" основно (макар че самото "панфилровци" там, разбира се, е защото са войници от неговата дивизия). Това се вижда и в линковете към "Уики", които не знам защо си ми пуснал (като всеки подобен източник - никакви реални източници, освен статии в съвременния печат, а дори няма смисъл да говоря какво се пише в печата, особено когато има възможност и за изграждане на национална митология). Т.е. генералът, дивизията му (военнослужещите от нея) се използват широко от пропагандата, най-известният случай е обсъждания в темата. Това е и основната причина за известността им след войната в СССР. Бек с чудесната си книга със сигурност също има своя принос (особено за известността извън пределите на СССР). Т.е. ако я нямаше историята с "28-те панфиловци", нито командирът на дивизията, нито самата дивизия щяха да имат такава известност.
                            Накратко:
                            Не смятам, че дивизията на Панфилов е "един от основните фактори за спирането на устрема на немците", т.е. за провала на цялата операция. Да, дивизията има съществено участие в боевете на армията, част от която е, но не повече от това. В цялото сражение участват и от двете страни десетки съединения и няколко армии (мога да потърся и конкретни числа) - няма как да се реши от действията на една дивизия (по същият начин, по който действията на батальона на Момиш-Ули, описани в книгата на Бек (и в мемоарите на самия Момиш-Ули) оказват влияние върху съдбата и обстановката на останалите батальони от дивизията или, в по-малка степен, на тези на съседните, но дотам. Т.е. той просто не в позиция, че да окаже решаващо въздействие върху хода на цялата операция - не командва на това ниво. И съдбата на подобна по мащаби операция не се решава от отделни дивизии - мащабите са други.
                            Що се отнася до "тактиката, измислена от него": просто няма такава. Да, Панфилов е професионалист, кадърен и харизматичен (по своему) командир, но е един от стотиците дивизионни генерали през войната. Въпросната "тактика" (не че някъде е споменато нещо, карам изцяло на нещата, които знам) не е нищо ново за останалите армии по света, не е новост и за РККА. Оставянето на резерв, внимателната подготовка и планиране на използването му са обща военна мъдрост от хилядолетия. Внимателния подход към подготовката на личния състав - също. Нищо ново или иновативно няма тук. Същото важи за използването на диверсия, засада - все хилядолетни неща.
                            Малко по-нови (поне в този контекст) могат да се възприемат еластичната отбрана (разбира се, нищо ново за тези времена - използвана е по-рано) или преминаването към ешалонирана отбрана на ключови пунктове, вместо линейна. Но отново - за световната военна мисъл това са отдавна известни и прилагани неща. А в случая с РККА освен, че ги има като идея още в предвоенните устави (разбира се, практиката е отделен въпрос и тук Панфилов умело прилага здрави и отдавна известни тактически принципи и мъдрости, които не рядко се пренебрегват от други съветски командири - но съвсем не е уникален в това, нито единствен), то тази тактическа промяна се случва преди Панфилов да я използва, както вече посочих: към края на лятото (оперативната пауза) вече е осъзнато каква е основната немска тактика и има указания (които се прилагат на практика) да се откажат от организирането на отбранителни линии и се преминава към дълбоко ешалонирана отбрана на важни направления (най-вече по пътната инфраструктура), която на свой ред води до промяна в немската тактика (заобикаляне на опорните пунктове по местността, подминаване, удари във фланг и тил и отрязване, след което се освобождава пътя и се ползва отново). Така че, тези неща не са плод на военния гений на Панфилов, въвеждат се и се използват преди това.
                            Така че - кадърен дивизионен командир, умело създава и командва дивизията си, но твърде кратко, за да остави достатъчна следа. Нищо революционно или ново като военна мисъл или практика. Дивизията му се сражава умело, но не е единствената (не случайно не е първата гвардейска). Известността се дължи до голяма степен на историята с 28-те панфиловци. Това е според мен.
                            Разбира се, може и да греша за нещо свързано с тактическите иновации на Панфилов. Но поне от това, което съм чел, не виждам нищо ново към 1941 г. Да, умело прилагане на известни принципи и общ професионализъм. Ако знаеш нещо включено в уставите или учебниците по време на войната като постижение на Панфилов, ще ми е интересно да прочета.
                            Може би ако Панфилов не беше загинал в началото на войната би се издигнал до командир на корпус и може би армия (защо не? Момиш-Ули завършва войната като командир на дивизия) по-късно и можеше да окаже по-голямо влияние върху нещата. Но това е в сферата на алтернативната история.

                            Comment


                              Корените на определението идват като че ли от испанската гражданска война, където определят и италианци и германци като фашисти и така си вървят до края.
                              Мисля че в основата е антикоминтерновският пакт - затова са все "фашисти", т.е. едно и също (Германия, Япония, Италия, Испания). Ако проблемът беше само да се скрие "социалисти" в НСДАП, то тогава щеше да се разпространява само върху членовете на партията и Германия, а не и върху Япония и Испания (там няма какво да се крие). Просто исторически фашизмът пръв добива име и известност, вероятно затова и се оказва основен "етикет". За различаване се добавя определение по лидерите или държавите (да речем, "монархо-фашизъм", "хитлеро-фашизъм"), но се запазва и родството. Някаква такава шашмалогия. Впрочем, този навик да се назовава по име на лидер или партия си е много разпространен, същото важи и за ползването на някакви обидни добавки (едва ли има смисъл да споменавам употребата на добавката "хунта", да речем, котяо пак възлиза общо взето към "фашизъм").

                              Comment


                                Не знам това откъде дойде и защо.
                                Написах откъде идва истинското "Панфиловци", не всички са длъжни да го знаят. А ти изкара генерала и дивизията му литературни герои. За това и ти пуснах и линкове към укито като за по набързо. А книги написани за тази дивизия и настъплението към Москва сигурно не са една и две.

                                И, ако е за въпрос, "панфиловци" в масовото съветско съзнание се свързва с "28-те панфиловци" основно
                                Признавам си че не знам как в случая седят нещата с масовото съветско съзнание. Реакциите пуснати в темата бяха от интелектуалци и политици.
                                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                                Comment

                                Working...
                                X