Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Легенди за ВВ2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Amazon написа Виж мнение
    То за това че е измислица се знаеше отдавна. Но си прав че е хубаво че официално са го обявили. Такива измишльотини мърсят паметта на истинските герои които през ВСВ са хиляди. Няма нужда от измислици и украсяване.
    Мнозина в Русия мислят по друг начин...

    Бавният (полу) разпад на съветските митове
    Автор(и): Николай Клименюк
    ...

    Митовете стават по-важни от самата действителност

    Само по себе си публикуването на тези документи не е никаква сензация: тяхното съществуване и съдържание са известни вече отдавна и те просто се вписват в дълга поредица от подобни разкрития. Сензационна в случая е обществената реакция. Досега подобни публикации обикновено се отхвърляха от консервативната част на обществото като либерални фалшификации, а от либералите – като поредно, незаслужаващо внимание, доказателство за лъжливостта на съветските времена. Този път обаче истинността на документите не се подлага на съмнение. Лайтмотивът на новата критика гласи така: нямаме нужда от истината, ако тя поставя под въпрос представата ни за самите себе си.

    Колкото жадно за истината беше съветското общество от времената на Гласността и Перестройката, толкова обсебено то е днес от идеята за стабилност и непоклатимост на собствената идентичност. Дори и консервативните интелектуалци изведнъж започват да правят програмни изказвания в стил „Нашите митове са по-важни от истината“. Философът и ректор на един от петерсбургските университети Александър Сапестоский говори за „отвратителната мода да се изказват съмнения в героичните дела“ и казва: „Ние сме възпитани в дух на множество саможертви в името на Родината. И ако нещо, в което вярваме, бъде обявено за лъжа, то възмущението ни е повече от оправдано“.

    Критика от всички страни

    Имало е, продължава професорът, далеч повече от 28 убити, и дори ако дивизията на Панфилов е била на съвсем друго място, то не може да се осквернява историята на родината ни с подобни „разкрития“. Министърът на културата Владимир Мединский е още по-категоричен: „Онези, които плескат историята от 1941 с мръсните си, мазни пръсти, би трябвало да бъдат изпратени с машина на времето в тогавашните окопи, за да се борят срещу фашистките танкове. Собственото ми мнение: трябва да се прекрати с отвратителното плескане по тази тема.“

    Пикантното в цялата ситуация е, че министерството на културата участва във финансирането на филм за историята на 28-те панфиловци. Режисьорът Андрей Шалопа не помисля дори и насън да променя нещо в сценария: „Това е опит за разрушаване на духовните опори на народа.“ А когато държавният канал „Россия-24“ излъчи кратко съобщение за документите, зрителите му се развилняха из социалните мрежи: „Вие сте подлоги на фашистите и американците“. В същото време руският музей на Гулаг, който се помещава в някогашния лагер Перм-36, беше осъден на парична глоба, защото е отказал да бъде вписан в списъка на „чуждестранни агенти“, съставен от министерството на правосъдието.
    (Само последното изречение не го разбрах какво значи и каква е връзката)

    Бавният (полу) разпад на съветските митовеhttp://librev.com/index.php?option=c...63&Itemid=1000
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      Нещата са далеч по прости.
      Война, немците са пред Москва. Всичко живо е отчаяно. Трябва нещо да повдига духа, пропагандата трябва да работи.
      И тя си върши работата - създава герои. Къде истински, къде поокрасени, къде фалшиви, но вършат работа.
      После ни трябват пак герои за след военният доста труден живот и колелото се завърта.
      Нито е руски патент, нито е ползвано само при тях.
      Сънят е слаб заместител на кофеина!

      Comment


        Русофилията е докачлива и скача да обяснява, че всички са маскари или че другите си бият негрите, колко предвидимо.

        Не, нещата далеч не са толкова прости, както се вижда от статията, ако я прочетеш и разбереш. След като се разразява обществен скандал, чак се изказват люто професори и министъра на културата СЕГА, очевидно нещата не са прости. Да, отчаяни времена, има нужда от герои, да, пропагандата трябва да работи и разбира се, не само в Русия се измислят митове в такива моменти. Дотук съм съгласен, че това се прави откакто свят светува.

        Обаче само в Русия, 75 години след това, хора масово скачат да си бранят заблудите с ярост и разобличаването им, видите ли, се превръща в обществен скандал. Потресаващото за мен е, че никой не оспорва истинността на разкритията, че цялата история е изфабрикувана; т.е. критиците не оспорват, че това е измислица, но същевременно яростно я бранят?! Не съм лекар, но това ми мяза на някаква психоза, поведенческо отклонение. Аз поне за друга страна, в която ВСВ мит, някаква вестникарска историйка от преди 75 години, да се е превърнала в толкова упорита легенда, че хората да заемат кръгова отбрана около нея СЕГА, не се сещам. Защо ги е страх за идентичността им, защо приемат нещата толкова лично, това е интересното.

        Сигурен съм, че подобни разкрития в Германия, Британия, Япония или САЩ ще бъдат подминати с безразличие, ако въобще стигнат до публикуване в големи медии. Who gives a shit? Било е отдавна, било е война.
        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
        "But I know none, and therefore am no beast."

        (Richard III - William Shakespeare)

        Comment


          Dinain написа Виж мнение
          Русофилията е докачлива и скача да обяснява, че всички са маскари или че другите си бият негрите, колко предвидимо.

          Не, нещата далеч не са толкова прости, както се вижда от статията, ако я прочетеш и разбереш. След като се разразява обществен скандал, чак се изказват люто професори и министъра на културата СЕГА, очевидно нещата не са прости. Да, отчаяни времена, има нужда от герои, да, пропагандата трябва да работи и разбира се, не само в Русия се измислят митове в такива моменти. Дотук съм съгласен, че това се прави откакто свят светува.

          Обаче само в Русия, 75 години след това, хора масово скачат да си бранят заблудите с ярост и разобличаването им, видите ли, се превръща в обществен скандал. Потресаващото за мен е, че никой не оспорва истинността на разкритията, че цялата история е изфабрикувана; т.е. критиците не оспорват, че това е измислица, но същевременно яростно я бранят?! Не съм лекар, но това ми мяза на някаква психоза, поведенческо отклонение. Аз поне за друга страна, в която ВСВ мит, някаква вестникарска историйка от преди 75 години, да се е превърнала в толкова упорита легенда, че хората да заемат кръгова отбрана около нея СЕГА, не се сещам. Защо ги е страх за идентичността им, защо приемат нещата толкова лично, това е интересното.

          Сигурен съм, че подобни разкрития в Германия, Британия, Япония или САЩ ще бъдат подминати с безразличие, ако въобще стигнат до публикуване в големи медии. Who gives a shit? Било е отдавна, било е война.
          Чак пък толкова ли си сигурен? Хайде пробвай да оспориш митовете за холокоста! Включително просто обсъждане на конкретната цифра на загиналите, която няма как да е каноничните 6 милиона. Не само ще скочат, но и в затвора ще те вкарат. А е било отдавна, било е война.


          thorn

          Средновековните църкви в България

          Comment




            Малко пропаганда
            "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
            И. В. Сталин

            Comment


              Thorn написа Виж мнение
              Чак пък толкова ли си сигурен? Хайде пробвай да оспориш митовете за холокоста! Включително просто обсъждане на конкретната цифра на загиналите, която няма как да е каноничните 6 милиона. Не само ще скочат, но и в затвора ще те вкарат. А е било отдавна, било е война.
              За съжаление си написал нещо просто колкото да напишеш нещо...

              1. Холокоста не е = ВСВ. Удобно пропускаш "подобни разкрития"
              2. Точно тия дни оспорих една глупост за Холокоста (не съм в затвора още). За съжаление нямам подръка документ, доказваш безапелативно, че загиналите са 5,567,234.00 души, а не 6,000,000.00 души, така че няма как да направя подобни разкрития, с които да оспорвам такава глупост, която и никой не твърди сериозно.
              3. Пак "защо биете негрите" - спин доктор.
              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
              "But I know none, and therefore am no beast."

              (Richard III - William Shakespeare)

              Comment


                Какво сложно има тук за разбиране? Просто съвременната им идентичност е силно "завързана" на тези събития, затова и реагират така (примерът на Торн е добър - добър пример, да речем, е реакцията в Израел на отразяването на процеса срещу Айхман от страна на Хана Аренд). Това е ново явление (общо взето), но обсъждането му едва ли е за тази тема. Всяка нация си има своите митове и колкото по-прясно е "въвеждането" им в употреба (понякога "отново"), толкова по-чувствителни са. Не знам защо това трябва да изненадва някого.
                Що се отнася до оригиналния мит, там нещата са ясни - имало е нужда от герои и такива са създавани, както навсякъде.

                Comment


                  Искам да кажа, че и други страни имат национални митове, които са силно политизирани и все още представляват чувствителна тема, където "ровенията" на историците не са особено приветствани. Холокостът е един от тях, ( и "оспорването" му е забранено със закон няколко страни). Разбира се историческата митология в повечето африкански и азиатски страни, на Балканите, Украина, Полша и подобни е далеч по сериозна и по-чувствителна.

                  Конкретно за памфиловците, от много години нищо не е тайна и спокойно си се обсъжда в интернет и в по-сериозните исторически книги. Там въпросът е по-скоро, че ситуацията е малко като българската - ние в БС може и да си обсъждаме каквото си щем, но "народът" слуша Б. Д.и подобните му. И си вярва в "първата бомбардировка от българите" и т. н.

                  Конкретно скандалът в Русия е свързан с елементарни интриги във връзка с проект за филм за памфиловците, финансиран чрез независим краудфандинг и е основно за това не защо са публикувани документи, а просто защо са публикувани точно в момента. Накратко, конкурентни групи искат да "потопят" филма.


                  thorn

                  Средновековните църкви в България

                  Comment


                    Така е, всички ги имат, разбира се, различно чувствителни са. Да речем, в Азия като цяло са много по-чувствителни (дори и в сравнение с Балканите). НО навсякъде си има национална митология. Въпросът е, че съвременната национална митология си е една тема, митовете за ВСВ са друга тема. Конкретно с този мит нещата са ясни (от историческа гледна точка) много отдавна. Т.е. има смисъл да се спомене в темата митът от гледна точка на ВСВ, но не виждам смисъл да се обсъжда неговата история след войната - не е свързана с темата. Това важи особено за съвременното развитие на нещата.

                    ПП За филма и историята около него имам идея. Но това също си е отделен въпрос (а за мен няма и значение, защото, честно казано, не съм попадал на съвременен руски филм за войната, който да става за гледане).

                    Comment


                      Така е, и ние много си държим на петте века робство, трите синджира роби.

                      Comment


                        Аз преди не се обадих, но нали съм върл русофил та...
                        Ако сте виждали документ от секретна секция, на всяка една страница има номерация - с номера на страниците и броят на страниците от документа.А тук няма. Липсва и печат на страницата, а и още малко стандартни елементи.
                        И това се отнася за секретна секция в стандартно военно поделение, не държавен архив с гриф "Строго секретно".

                        П.П. Не оспорвам фактите, а валидността на документа
                        Сънят е слаб заместител на кофеина!

                        Comment


                          Stan написа Виж мнение
                          Така е, и ние много си държим на петте века робство, трите синджира роби.
                          На всичкото отгоре сме си направили национален* предател - митологичен герой. Крали Марко.

                          * Доколкото е имало идея за нация тогава :-)
                          Сънят е слаб заместител на кофеина!

                          Comment


                            ValBo написа Виж мнение
                            На всичкото отгоре сме си направили национален* предател - митологичен герой. Крали Марко.

                            * Доколкото е имало идея за нация тогава :-)
                            ... който при това е сърбин. Ама стига толкова с отклоненията

                            Comment


                              gollum написа Виж мнение
                              Какво сложно има тук за разбиране?
                              ... Не знам защо това трябва да изненадва някого.
                              ?
                              Очевидно защото за някой това може да е новост...? Или това е нещо, което априори трябва да е известно на всички хора и никой не трябва да се изненадва от него? Нещо не схващам логиката.
                              Стан правилно отбеляза за турското робство, сещам се и за всички дето скачат на нож когато се спомене за Батак или за терминологията "робство".
                              Парадоксалното е, че наскоро си говорих с един приятел и изразих точно това унило заключение, че ако идентичността на руснака е "тоя-дето-е-победил-фашистите", британецът е "тоя-дето-е-владял-света-с-чаша-чай", немецът е "тоя-дето-ще-подреди-света", а българинът е "тоя-дето-са-го-клали-турците". Не беше много съгласен и беше доста изненадан, но май за пръв път се замисляше над тези неща.

                              Понеже упорито се вниса темата за Холокоста (а после придиряме, че не било за тази тема), се сетих какво значи името "Израел" ("Исраел" на иврит) - "този-дето-се-бори-с-бог".
                              Грозна картинка, общо взето. Но определно нещата не са прости, още по-малко - всеизвестни и осъзнати от всички, а най-малко - еднакви.
                              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                              "But I know none, and therefore am no beast."

                              (Richard III - William Shakespeare)

                              Comment


                                Dinain написа
                                ?
                                Очевидно защото за някой това може да е новост...?
                                В тази тема за някого може да е новост, че историята за 28-те панфиловци е мит, така е. И това е по темата. Всичко останало обаче не е. Какво значение има за темата как сега в Русия се отнасят към тази история?
                                Или за някого може да е новост, че идентичността се гради върху митове? В исторически форум. Не знам, може, но да се обсъжда това в тази тема едва ли ще е много на място.

                                ПП А конкретната част, която си цитирал, се отнася до това какво странно може да има, че по този начин се отнасят към нещата в Русия сега? Разбира се, за човек, който нищо не знае за съвременна Русия (или нещо е чувал оттук-оттам) може и да е новост, съгласен съм. Но ако е проявявал някакъв интерес към историята им (последните две десетилетия, да речем), то едва ли ще е нещо ново или ще има над какво да се чуди. Ама това си е офтопик тук, нали?

                                Comment

                                Working...
                                X