Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Скритото за Втората Световна Война. Какво не знаем за нея?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #91
    von Danitz написа Виж мнение
    Да, купен от военноморското аташе на Германия за кораба в Токио. Не знам как са се оправяли с управлението.
    Учили са японски

    Comment


      #92
      Battle for Castle Itter


      Germany's Castle Itter was used as a detention facility for VIP prisoners. On May 4, 1945, GIs of the 23rd Tank Battalion's Company B and the 411th Infantry Regiment were thrust into an unlikely battle for the castle that involved a group of combative French VIPs, an uneasy alliance with the enemy, and one of the last combat actions of World War II in Europe.

      Comment


        #93
        забавна смесица от митове, легенди и малко факти:

        Comment


          #94
          Кой, реално изпълняващ длъжността на началник щаб на Главното командване на сухопътните войски на Германия (OKH)през Втората световна война е бил в британски плен през Първата?

          Comment


            #95
            Адолф Хьойзингер, макар и само за десетина дни.

            Comment


              #96
              Бил е за кратко, заради атентата, а и за вероятни връзки с заговорниците. А по късно е бил председател на военния комитет на НАТО. Просто невероятна кариера.

              Comment


                #97
                Тия дни загледах някои от ранните лекции на Егор Яковлев за нацизма. Има доста интересни неща, които не са обсъждани във форума.

                https://www.youtube.com/watch?v=7OTu...wk-DhrTLn9p0PU и следващите няколко.

                Comment


                  #98
                  Лагерные бордели в нацистской Германии

                  Comment


                    #99
                    Много се чудих къде да пиша, защото съществена част е за междувоенния период - но все пак нека да е тук:

                    План голода (рус.уики) - един малък цитат: "Към средата на 1941 година немското население в Полша получава 2613 килокалории на ден, поляците - 699, евреите в гетата - 184."

                    По любопитство, подбудено от тази книга (пдф, рус.) - завършена 2010 г, разглежда всички случаи на масово унищожение и от двата режима (нацистки и съветски) на т.нар. "кървави земи" - Полша, Балтика, Белорусия, Украйна, Западна Русия. В рецензията, заради която я подхванах, пише например, че в първата половина на трийсетте години на ХХ в. нацията с най-големи загуби са поляците. В СССР ги чистят наред, като пътем записват за "поляци" всички католици, вкл.наследници на немци, холандци и др., които са се заселили там по-рано - ето и документи за това нещо, наречено "Полска операция" (рус.) на НКВД (в рамките на Големия терор 1937-1938).
                    "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                    Comment


                      Прелистих я (за повече нямам време в момента). Авторът борави с термини като "стотици хиляди", "милиони", като от време на време вмъква цифри. Не можах да видя откъде взема данните; например, той посочва 4 милиона жертви на "гладомора". Знам, че и досега се спори за този брой, та затова ще ми бъде интересно да видя източниците, които сигурно са в библиографията, но според мен е редно да се цитира съответния отдел в бележка под линия.
                      Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                      A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                      Comment

                      Working...
                      X