Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Сравнение на силите (организацията им) към юни 1941 г. ("Барбароса")

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    gollum написа Виж мнение
    Не се връзва и с данните от другаде за принадлежността на самите съединения. 11 ТД наистина е част от 48-ми ТК (в "Уики" и оттам, вероятно по инерция, на сума места из Нета са объркали ООБ-то на 48-ми ТК с това на 47-ми за "Барбароса"). С двете ПД-та въобще е объркана работа. Ако гледам feldgrau и LdW (и двете са добри източници, според мен), излиза, че 57-ма ПД и 75-та ПД за кратко са влизали в 48-ми Танков корпус, но преди 22-ри. На 22-ри в корпуса са 11-та ТД и 57-ма ПД (75-та изглежда вече е към 55-ти), а на 27-ми в корпуса вече влизат 11-та ТД, 16-та ТД и 16-та МД.
    Доколкото разбирам, идеята е следната:

    В самото начало на инвазията, когато се пробива отбранителния рубеж по границата, към всички танкови групи са придадени пехотни дивизии. Сега чета за Прибалтика, там е същата работа. И при Гудериан е така. След като се осъществи пробива, тази пехота се преподчинява на армейските корпуси, а мобилните съединения се юрват навътре.

    Comment


      #17


      Не смять богатырскую силу,Могуч наш заслон огневой,И враг наш отыщет могилуВ туманных полях под Москвой.Осенью 1941 года под Москвой решалась судьба Великой Отечественной войны и будущее России. Именно здесь вермахт потерпел свое первое серьезное поражение. Здесь впервые удалось остановить сокрушительную машину блицкрига. Пехотинцы и артиллеристы, летчики и танкисты грудью встали на защиту Москвы и не пропустили врага к священным стенам столицы! Их девизом стали слова политрука Клочкова: «Велика Россия, а отступать некуда – позади Москва!»Издание иллюстрировано сотнями эксклюзивных фотографий.
      Attached Files

      Comment


        #18
        Кухулин написа
        В самото начало на инвазията, когато се пробива отбранителния рубеж по границата, към всички танкови групи са придадени пехотни дивизии. Сега чета за Прибалтика, там е същата работа. И при Гудериан е така. След като се осъществи пробива, тази пехота се преподчинява на армейските корпуси, а мобилните съединения се юрват навътре.
        В танковите армии общо взето винаги влизат и ПД, не е само в периода на пробива, това е обичайна практика.
        За състава на танковите групи има данни в Панцер Трупен, когато намеря време мога да ги извадя (но няма да е скоро като гледам). Така и не стигам до замисъла ми за тази тема, уви.

        Comment


          #19
          Малко статистика по месеци за загуби, производство и нетен инвентар на танкове в Германия:
          Click image for larger version

Name:	Untitled.png
Views:	1
Size:	189.1 КБ
ID:	554991
          Click image for larger version

Name:	Untitled-1.png
Views:	1
Size:	216.3 КБ
ID:	554992

          Същевременно, доста ключов коментар относно това, че голите числа на наличните танкове не дават ясна картина за реалната бойна ефективност на дивизиите. Тя се гради от повече елементи, а не само върху бройката танкове:
          Click image for larger version

Name:	Untitled-2.png
Views:	1
Size:	313.4 КБ
ID:	554993
          XV mile the sea brode is
          From Turkey to the Ile of Rodez...

          Comment


            #20
            Sir Gray написа Виж мнение
            Същевременно, доста ключов коментар относно това, че голите числа на наличните танкове не дават ясна картина за реалната бойна ефективност на дивизиите. Тя се гради от повече елементи, а не само върху бройката танкове:
            [ATTACH=CONFIG]32389[/ATTACH]
            Автора така го пише, все едно в боя само танковете дават загуби

            Естествено, че броя на танковете дава ясна картина за реалния боен потенциал (на първо приближение). Просто е необходимо човек да разбира как работят дивизиите. А ако не разбира, нито броя на камионите ще му помогне, нито броя на оръдията.

            Comment


              #21
              Хъм, идеята на тази тема беше друга. Така малко се получава, че в три съвсем различни теми се обсъжда едно и също - голяма мешавица. По-добре на едно място го правете.

              Comment

              Working...
              X