Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кървав орел

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Кървав орел

    Бих искал да попитам за този твърде интересен вид екзекуция.

    Кървавият орел (blóðörn) представлява нещо като екзекуция-жертвоприношение, при което ребрата на жертвата се отделят от гръбначния стълб и се разтварят, за да оформят един вид крила на "кървав орел", като дробовете се вадят - за финал.

    Места, в които се среща описание на това нещо:
    Историята на Норна-гест (Сигурд го прилага на убиеца на Зигмунд);
    Сага за владетелите на Оркни;
    Англо-саксонските хроники (Ивар го прилага на краля на Нортумбрия Ела).

    Обикновено просто се съобщава за издълбаване на "кървав орел" с меч, "за радост на птиците на Один", по-подробното описание е от Сага за владетелите на Оркни.

    За много съвременни изследователи описаното наказание е само фикция в скалдическата поезия - с това е свързан и въпросът ми: считате ли, че подобен род екзекуция е изпълним de facto?

    Ще се радвам също някой да сподели намерена информация по темата.

    Поздрави!
    sigpic

    Sword song and horn sound

    #2
    На мен не ми се вижда чак толкова невъзможно. Спомням си, че съм чел и за друга викингска жестокост, проявявана спрямо християни - прекъсва се връзката между гръбначния стълб и гръдния кош и белите дробове на жертвата се вадят навън. Викингите наричали това "ангелче" като дробовете играели ролята на ангелските "криле". На всичкото отгоре после пускали човека на свобода, той живеел още няколко часа и видът му без съмнение всявал паника в сънародниците му.
    A strong toun Rodez hit is,
    The Castell is strong and fair I wis...


    блог за средновековна балканска история

    Comment


      #3
      Хм, някаква препратка да дадете?

      Технологията изглежда същата, само че по-честото и лаконично описание се заключава в това, че "кървавият орел" бива "изсечен" (като знак в камък) на гърба на жертвата (тоест, би могло да се счете, и че просто се нанасят дълбоки прорези, оформящи "стилизирани" криле).
      Направи ми впечатление - но може и да греша - че прилагането на този тип екзекуция е и нещо като вид почест, не унижение (сакрифициалният му характер също подчертава това - на един камък в Готланд над екзекутирания е изобразен валкнот).

      Защо ми се струва възможно и да е фикция:
      1. в сагите не са изкючение, даже напротив, скалдически фрази, които обозначават неща като алюзия: корабите се наричат "водна змия", за обесените се казва "яхна дървения кон" (бесенето е една унизителна екзекуция) и т.н. Възможно е и това да е подобен тип метафора;
      2. случвало ми се е да транжирам животинско месо с кокали - доста противостои материалът дори да знаеш как - та какво остава за нещо дето мърда и още повече, което след процедурата остава да мърда за още известно време...

      Разбира се, винаги остава вариантът средновековните да са доста по-сръчни от сегашните хора (така поне твърдеше по телевизията един немец, занимаващ се със средновековна фехтовка - че сега никой не е в състояние да постигне умението на средновековен майстор на меча, за когото боравенето с оръжие е като дишането).
      sigpic

      Sword song and horn sound

      Comment


        #4
        И аз това си мисля, че е възможно да са били по-сръчни касапи (в случая). Не е изключено и да са владеели някакъв забравен вече трик. Предполагам, че някой хирург би обяснил най-добре.
        Иначе препратка не мога да дам, а и не си спомням точно къде съм го чел, но книгата не беше някаква незаслужаваща доверие. Мисля, че даже има такива блек-метъл групи, чието име е вдъхновено от това викингско мъчение - "Блът Енгел" например.
        A strong toun Rodez hit is,
        The Castell is strong and fair I wis...


        блог за средновековна балканска история

        Comment


          #5
          До колкото съм чел кървавият орел се прави като ребрата на жертвата (от страна на гърба) се отделят от гръбначния стълб, след това се правят два разреза и се изваждат белите дробове и след това всичко това се посипва със сол. Спорно е дали този метод се е прилагал наистина. Според мен с оглед на прецедентите на подобна жестокост (например смъртното наказание "hanged, drawn and qartered") не е невъзможно на някой, някога да му е хрумнало да убива хора по този начин и дори да се е практикувало. По - скоро проблемът е дали човек би оцелял цялото наказание, за да се стигне до момента, когато ребрата му са счупени и отделени от гръбначния стълб и дробовете му са извадени и посипани със сол.

          Comment


            #6
            Сещам се за една викингска екзекуция,която четох в сагите за Кралете на севера.Не си спомням точно в коя сага беше ,защото ги четох преди доста време.Викингите завързвали човек за кол,като му запушвали носа,след като започвал да диша през устата започвали да му пъхат червеи докато,някои не му влезел в трахеятаи ,така клетникът умирал от задушаване и се отправял към царството на Хел.

            Comment


              #7
              a_godumov написа Виж мнение
              До колкото съм чел кървавият орел се прави като ребрата на жертвата (от страна на гърба) се отделят от гръбначния стълб, след това се правят два разреза и се изваждат белите дробове и след това всичко това се посипва със сол...
              Точно така - макар че в откъса, който намерих, посоляване не е споменато. В другите текстове просто се казва "и издълба/изсече кървав орел на гърба му" - това си е доста оскъдно, макар че текстът във Владетелите на Оркни също е лаконичен.
              Колкото до оцеляването - разбира се, дори да предположим, че имаме особено държелив на болка човек, ако продължи да диша след процедурата, според мен, ще си увреди дробовете на разбитите ребра...
              Е, това е леко отклонение от темата.

              Интересното ми е това - от една страна, не ми изглежда да е скалдическа метафора, защото те заместват цялото действие или нещо и то не се пояснява повече, от друга - е по-скоро мълва, не практика (при готландския камък оръжието определено не е меч, бих го определил по-скоро като копие).
              sigpic

              Sword song and horn sound

              Comment


                #8
                Аз малко като развалена латерна, но понеже се поразрових, открих едно място, където отново се споменава "кървавият орел", с осоляване на раната тоя път, но така както е описано, самото посипване със сол не ще да е част от ритуала, а е нещо като "допълнително удовлетворение".

                И още нещо - да оправя малка неточност, която съм допуснал - Ивар (Айвар?) е описан като прилагащ го на Ела в малък фрагмент от Knútsdrápa
                (загубена хвалебствена поема за Кнут), откъсът гласи следното - "И на гърба на Ела Ивар, който живееше в Йорк, изряза орел"; във Англо-саксонските хроники се разказва само, че викингите убиват Ела в битка край Йорк. Извинявайте.

                Иначе, това се посочва от Роберта Франк, която счита, че стихът спокойно може да обозначава и поругаване на вече убития като животно крал... (Viking atrocity and Skaldic verse: The Rite of the Blood-Eagle)

                А моментът, за който говоря е споменат с няколко думи в 9 книга на Делата на даните (12 век), от Саксо Граматик, което все пак е доста след събитията. Ето откъса, където екзекуторите на Ела са други двама:

                ...В същото време Сигурд Ормр-и-ауга и Бьорн Ярн-сида [ Сигурд Змия-в-окото, или по-фриволно, но, според мен, прякорът носи този смисъл, Змийския поглед (Sigurðr Оrmr í auga) и Бьорн Железноребри или Железнострани (Björn Járnsíða), предадени от Саксо като Сиварт и Бьорн, са синове на Рагнар Лодброк (Ragnarr Loðbrók), тоест Рунтавите/Косматите гащи, братя на Ивар ин-Бейнлауси, Безкостни, (Ivarr inn Beinlausi)], пристигнали с флотилия от четиристотин кораба и обявили в явно предизвикателство война на краля (става дума за Ела, крал на Нортумбрия, Hella при Саксо, който убива Рагнар). Той в същия момент бил подложен на преследване и, след като го заловили, наредили да му причинят рана на гърба във фигурата на орел, доволни да повалят най-върлия си противник със знака на най-свирепата птица. И не удовлетворени от издълбаната (букв. отпечатаната) рана, посолили насечената плът. По такъв начин погинал Ела; Бьорн и Сигурд пожелали да се върнат в своите владения (кралства, буквално); Ивар държал Англия за период от две години...

                Между другото, понеже в темата Походите на викингите говорихме за възникването на Йорк, точно в предния абзац Саксо посочва как с хитрост Ивар взема земя от Ела (колкото една конска кожа), за да основе град и него ( градът от хрониката) дълго време са идентифицирали с Йорвик...

                Това е засега.
                Last edited by sewast; 23-12-2010, 22:30.
                sigpic

                Sword song and horn sound

                Comment


                  #9
                  Севастът явно сериозно се е запалил по викингите
                  Не мисля, че става дума за фикция, това си е мъчение. Щом го има не само в скандинавски, а и в чужди източници.
                  Луд на шарено се радва - цивилен блог

                  Comment


                    #10
                    Eто една инсенировка (види се по Хистори ченъл). Обаче ми направи впечатление първият коментар:

                    Aug 9, 2010
                    Darklordsslave Says:
                    Actually it was the shoulder blades that were cut free and bent back to look like wings.

                    Comment


                      #11
                      От историята на Норна-гест

                      ... тогава се започна спор за това каква смърт заслужава Люнгви. Регин тъй настоя, че трябва да му се изсече кървав орел на гърба. Тогава Регин взе меча му от мен и засече Люнгви отзад, докато не отсече ребрата от гърба и не извади дробовете. Тъй Люнгви загина с голяма чест. А Регин рече:

                      "Сега кървав орел
                      с двуостър меч
                      на убиеца на Сигмунд
                      на гърба е издълбан.
                      Малцина са били по-смели,
                      войските щом побегнат,
                      от главатаря,
                      зарадвал гарваните"

                      И падна много плячка. Войните на Сигурд взеха всичко, макар той сам да не пожела нищо...
                      Last edited by sewast; 25-12-2010, 14:32.
                      sigpic

                      Sword song and horn sound

                      Comment


                        #12
                        от Англо-саксонските хроники

                        866 сл. Хр.
                        Тази година Етеред, брат на Етелберт, пое властта върху Западна-Саксония; същата година великата езическа войска дойде в кралство Източна-Англия и устрои зимния си стан там; скоро (даните) бяха снабдени с коне и местните сключиха мир с тях.
                        867 сл. Хр.
                        Тази година езическата войска тръгна от земите на източните англи през устието Хъмбър към нортумбрийците, докато стигна до Йорк. А сред нортумбрийците бяха настъпили големи брожения – те бяха лишили краля си Осберт от власт и бяха въздигнали Ела, който нямаше право по природа (върху кралската власт). По-късно същата година те се върнаха към своите клетви за вярност и започнаха да се борят срещу общия враг, като имаха събрана голяма сила, с която воюваха с йоркската армия и отваряйки си път към града, част от нортумбрийците влязоха в него; тогава бяха подложени голяма сеч – някои (бяха посечени) вътре, други вън (от града); и кралете (нортумбрийските) бяха незабавно убити. Оцелелите сключиха мир с езичниците. Същата година умря епископ Еалстан, който беше на епископския престол на Шерборн петдесет зими, и тялото му бе положено в този град.
                        ...
                        870 сл. Хр.
                        Тази година езическата войска мина през Мерсия и достигна Източна-Англия, като прекара зимата на лагер в Тетфорд. И през зимата крал Едмънд се би с тях, но даните извоюваха победа и посякоха краля, след което плъзнаха из цялата тази земя и унищожиха всички манастири, до които достигнаха. Имената на главатарите, които погубиха краля, бяха Хингвар (= Ивар Безкостни) и Хуба (=Убе Рагнарсон, брат на Ивар). По същото време те дойдоха в абатството Мидхамстед (= Питърбъроу),опожариха и разрушиха, и убиха абата и монасите и всичко, което намериха там. Толкова много опустошиха това място, че от манастира, преди пълен с богатства, не остана нищо...

                        ПП. Тук не става дума за въпросното наказание, но се споменава битката между Ивар и Ела край Йорк, която беше спомената, а и най-напред грешно бях посочил този момент от хрониките като съдържащ въпросното наказание. Затова и включих пасажа.
                        Last edited by sewast; 22-01-2011, 23:04.
                        sigpic

                        Sword song and horn sound

                        Comment


                          #13
                          Пичове,вие съвсем сте изпляскали.....

                          Comment


                            #14
                            lobo написа Виж мнение
                            Пичове,вие съвсем сте изпляскали.....
                            Това не съм много сигурен как да го разбирам.

                            Дилемата в темата е ясно и сериозно формулирана, и въобще не ме интересуват касапските измерения:

                            дали става дума просто за литературна фигура в скалдическата поезия (кенинг май се казваше) или за свидетелство за реално наказание-жертвоприношение;

                            Три от постовете съдържат, вярно грубо и недодялано преведени, фрагменти от средновековни текстове:
                            англо-саксонските хроники; Делата на даните; Историята на Норна-гест.

                            Инсценировката, която дължа на SRH, е от научно-популярен исторически филм.

                            Наистина не виждам кого толкова пък дразни темата, затова ще помоля: ако нямате съдържателно нещо по дилемата - не си правете труда да ми споделяте възмущението/възхищението си от темата (не ме интересуват и двете).
                            sigpic

                            Sword song and horn sound

                            Comment


                              #15
                              Ами Севасте,стани прав -така ще ти е по-удобно и си опипай с дясната ръка разстоянието между лявото рамо и шията.По същият начин направи и от другата страна.Ако сечеш от дясно на гръбнака и после от ляво ще се получат два разреза почти до диафрагмата,която отделя червата и стомаха от сърцето и белият дроб.В горната част гръдният кош ще се крепи за тялото единствено на една кожа,гръкляна и хранопровода.Възможно е да се бръкне в прорезите и крилата на дробът да бъдат извадени,тъй като крилата са свободни.Единствено гръкляна е срастнат към гръбнака от вътрешната страна.Егати и приношението,егати и екзекуцията.Това може да го измисли само болен мозък.Много кървава работа бе!Той Дракула направо в пионерската организация още се мотка.

                              Comment

                              Working...
                              X