Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Хоспиталиери

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #91
    Viewed from the castle at the top of Kaleköy village.Simena is a popular Lycian site, situated upon one of the most attractive spots of the Turkish coast. T...

    Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.

    http://www.njcharters.com The Bodrum Castle is a must see destination while on yacht charter in Turkey. The Bodrum Castle sits on a promontory guarding the e...


    Castle of Neratzia, Kos-Stad, GreeceRecorded on 11 May 2011 with the Panasonic SD600

    Created on oktober 12, 2009 using FlipShare.

    С песента от последното клипче поздравявям всички Йорданки и Йордановци, които не знаят гръцки.
    Last edited by ; 07-01-2012, 13:21.

    Comment


      #92
      Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
      Мисля, че в момента освен хоспиталиерите има още доста легитимни военно-монашески ордени, датиращи произхода си от времената на първите кръстоносни походи.
      Само че едва ли те самите вече се считат за военни. Колкото до малтийския орден - о, съществува...
      Петият корен...

      Comment


        #93
        Short Clip of Melissa hanging out in Crac De Chevaliers (The Castle of the Knights) in Syria. This Castle was a stronghold for the Crusader order of the Knig...

        Visiting Crac Des Chevaliers, a crusader's castle situated between Homs and Hama. After the castle, we were brought to a monastery, St George Church, where w...

        Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.

        This crusader fortress in Syria was the main base for the Knights Hospitaler in the Middle East. Described by Lawrence of Arabia as one of the best in the wo...

        Shown on the video caption is the worn coat of arms of Richard the Lionheart. The passageways twist to hide the defending soldiers, with gaps for arrows, spe...

        The knights quarters, where only the Knights Hospitaler were allowed. It is dominated by the Masters Quarters and the two lookout towers. There are great vie...

        One of the undefeated and greatest castles of the world. Build by the Curusaders it was an important part of the defenses of the region. Walk around the Batt...

        A trip to Crac des Chevaliers castle in Syria on Christmas Day 2007

        http://en.wikipedia.org/wiki/Krak_des_ChevaliersCrusader fortress in Syria and one of the most important preserved medieval military castles in the world. قل...

        video tour of one of the finest crusader castles - crac de chevaliers. In central Syria, this a fine specimen of Medieval archticture, it is well preserved ...

        Last edited by ; 06-01-2012, 22:59.

        Comment


          #94


          Днес е Ивановден - празника на Свети Йоан Кръстител - последният старозаветен пророк, братовчед и кръстител на Иисус Христос и не на последно място патрон на Ордена на Хоспиталиерите. По случая поздравявам всички именници, както и тези, на които историята на рицарите - йоанити не е безразлична.
          Войната е лека за зрителите...

          Comment


            #95
            А също и Рождество по Юлианския календар. Честито на празнуващите.
            Ето един поздрав за Йоанитите и от мен:

            Братската могила на загиналите във Великата обсада на Малта рицари /в двора на катедралата св. Йоан/.
            sigpic

            Comment


              #96
              Последното, като гледам, е в двора на катедралата във Валета и по случая ще възкликна "аман" от тия ремонтни работи, и в двореца на великия магистър беше така, хем и правителството на Малта го използва. Разбира се, целият остров е премодулиран основно от ордена на Св. Йоан, така че който се интересува от историята му, би направил най-добре да отиде там. На Родос, за съжаление, няма толкова добре запазени останки, Малта фактически представлява най-добрия поглед и илюстрация към хоспиталиерската история. Забележете особения сивкавожълт цвят на каменните блокове, от които е изградена катедралата; това е вулканична скала, която е супер типична за острова и която ще срещате често там. Дори по-очарователен от Малта е съседният остров Гозо, който, мисля, е използван като дома на Вулкан в любимият ми филм от детството "Барон Мюнхаузен". Покачете се на крепостта Виктория в центъра на острова и ще видите невероятна гледка - няколко загаснали вулкана с видими кратери и голяма част от бреговете на Гозо, с кукленските къщички и градинки под скалите. Островът е и доста зелен, за разлика от донякъде тъжно-пустинната и камениста Малта (веднъж, бродейки из пущинаците по северната й част, за малко щях да сгазя един хамелеон). Любимото ми място обаче е Валета и двете й градини, крепостта е невероятна (както споменах и по-горе), можем да си представим как атака през 17-18 век срещу това място е била направо невъзможна, дори и Вобан едва ли би рискувал, макар и с цялата флота на Франция
              A strong toun Rodez hit is,
              The Castell is strong and fair I wis...


              блог за средновековна балканска история

              Comment


                #97
                Steelman написа Виж мнение
                Ги, честита и успешна и на теб-все пак навлизаш в христова възраст.
                Време за разпъване на кръст, а?
                A strong toun Rodez hit is,
                The Castell is strong and fair I wis...


                блог за средновековна балканска история

                Comment


                  #98

                  Ги, а в старата столица Мдина ходил ли си? Изглежда изолирано и забравено от времето място. Благородно ти завиждам, че си видял с очите си острова. Дано в близките години и аз да успея да се "поразходя" до там.
                  Войната е лека за зрителите...

                  Comment


                    #99
                    Да, обаче М'дина (Медина на сикуло-арабски ) е наистина старата столица на острова, т.е. столицата при Алфонсо Фадрик, след като баща му го "уволнява" от Атина, но не и при хоспиталиерите. Много хубаво градче е, супер средновековно, разбира се. То е нещо като "приют" на малтийската аристокрация, която не знам колко е била на брой първоначално, но някои днешни представители вадят родословни дървета чак до норманските рицари. Те фактически са местните нобили, а не хоспиталиерските, колкото и да ги уважавам, мисля, че са били второстепенна сила при управлението на Ордена, може би англичаните им придават по-голямо значение...или пък арагонците, знам ли...Хубаво е там, наоколо са едни ниви кални (ама пустинно кални, което ще рече разкашкана жълтосивкава глина) и тук-таме по някое маслина. Наблизо е Рабат, а в самата М'дина има една раннохристиянска църква с безкрайни катакомби...Изобщо Малта като всеки вулканичен остров е пълна с пещери. Мисля че навремето М'дина и Рабат са били близо до единствените извори на острова и това е било стимул хората да се заселват там. В по-модерни времена, включая хоспиталиерските, най-важното е пристанището - действително превъзходно, от тези, които съм виждал, може би само Златният рог би могъл да се сравнява с него. Заливът между Валета и Викториоза е уникален, изключително дълбок и обширен, с тесен вход, просто приказка. Но проблемът с водата винаги е съществувал, извори има само във възвишенията по западния бряг на Малта, където пък липсва удобен залив - там скалите се издигат директно от брега.
                    A strong toun Rodez hit is,
                    The Castell is strong and fair I wis...


                    блог за средновековна балканска история

                    Comment


                      Така разказваш, сякаш си прекарал месеци там )) ако не и години...
                      Войната е лека за зрителите...

                      Comment


                        Vlad Dracul написа Виж мнение
                        Така разказваш, сякаш си прекарал месеци там )) ако не и години...
                        Месеци, да, години не...Доста съм се разхождал из острова - пеша, а така впечатленията според мен са най-ярки. В М'дина не чак толкова, но Валета например я познавам като петте си пръста
                        A strong toun Rodez hit is,
                        The Castell is strong and fair I wis...


                        блог за средновековна балканска история

                        Comment


                          Кратък разказ за Богородица от Филерма / NOTRE DAME DE PHILERME


                          Света Богородица от Филерма


                          "Света Богородица" от Филермос е покровителка на Малтийския орден. Иконата е пазителка и символ за Рицарите на свети Йоан още от времето, когато са обитавали Родос. Разказват, че хоспиталиерите я открили в светилище на острова, а за нея се знаело, че донесена от Йерусалим и е нарисувана лично от апостол Лука - "художника" на Богородица. Това накарало рицарите да вярват, че иконата пресъздава истинския образ на Дева Мария. По време на първата обсада на Родос през 1480г. в апогея на сраженията, хоспиталиерите "виждат" Девата над крепостните стени и от тогава вярват, че иконата от Филерма е защитничка на Ордена. През 1522г. по време на обсадата на крепостта, "Света Богородица" от Филерма е затрупана под руините на една църква, но като по чудо остава невредима. След победата на Сюлейман, Рицарите напускат острова и отнасят иконата със себе си в Малта. На острова реликвата става обект на особенна почит и след успешни сражения рицарите и поднасят различни дарове. След завземането на Малта от Наполеон през 1798г. хоспиталиерите приемат поканата на руският цар Петър и отиват за кратко в Санкт Петербург, отнасяйк със себе си "Филерма" и други мощи, включително китката на Св. Йоан Кръстител. Иконата е поставена в църква в околностите на Санкт Петербург. След Октмврийската Революция реликвата изчезва, като за съдбата й има няколко различни версии. Според едни иконата е отмъкната от царски офицер, участник в белогвардейската армия на Врангел и следите й се губят в Естония. Според други "Филерма" е спасена от императрицата-майка, която я отнася в Копенхаген. На смъртния си одър тя я поверява на сръбския / или руския / православен патриарх, който я отнася и скрива в Белград. По време на Втората Световна Война иконата отново поема на път, като този път придружава сръбското кралското семейство в бягството му от хитлеристката армия. "Филерма" е скрита в православния манастир Острог в Черна Гора, където се съхранява и до днес, почитана от православни и католици.

                          Манастира Острог, Черна Гора - последното "убежище" на Филерма.

                          Самата история на тази реликва, пътешествията й от Светите Земи през Родос, Малта, Русия и Югославия, чудните и "изчезвания" и "появявания" насред войни и обсади е достойна за цяла книга.
                          Last edited by Henry Sinclair; 12-01-2012, 18:41.
                          Войната е лека за зрителите...

                          Comment



                            A tour of the towers erected around the coasts of Malta and Gozo by Grand Masters Wignacourt and Lascaris during the period 1609 to 1652. Wignacourt's towers...

                            Wignacourt Tower, in St. Paul's Bay, Malta, was built in 1610 by Aloph de Wignacourt, Grand Master of the Knights of Malta. It is the smallest among the larg...
                            Last edited by ; 11-01-2012, 23:35.

                            Comment


                              Голям шок е това пътешествие от Родос до Черна гора. Интересно ми е обаче как изобщо се е озовала във Филеремос. Това си е затънтена планинска крепост във вътрешността на Родос...
                              A strong toun Rodez hit is,
                              The Castell is strong and fair I wis...


                              блог за средновековна балканска история

                              Comment


                                Най-невероятната версия, която съм чел за горепосочената икона, е че тя е подарена от Баязид II на хоспиталиерите през 1484г. Въпреки, че тази версия е доста невероятна, аз не мога съвсем да я изключа, защото около 1492г. Баязид II подарява на папата реликвата "Копието на Лонгин"(въпреки, че не е ясно доколко е автентично копието, което е подарено). Очевидно е, че Баязид II е искал да бъде в добри отношения с папата заради така наричания от някои, принц Джем. Според мен, по същата логика, няколко години преди това Баязид II е искал да бъде в добри отношения с хоспиталиерите и доколкото знам, почти никой не оспорва факта, че Баязид II е плащал на хоспиталиерите заради Джем, тоест не е изключено освен пари да е подарил и някоя реликва.

                                Comment

                                Working...
                                X