Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Византийската войска

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    проблемът е че за тях трябва тел, а дали са можели да произвеждат тел не съм съвсем убеден. Възможно е да е имало и български работилници, но ще е интересно да проучим това.
    кове се, кове се.. само че по-бавно... метала се изтегля с помоща на коване. Другият начин, е да се секат сплеснати халки от метални кръгове. Сечеш, режеш, и пак сечеш и режеш и пак..

    Металургия в степите не е могла да съществува в голям мащаб, просто защото пещите не са нещо, което може лесно да се пренася от място на място.
    Абе, гледах как един си направи пещ да полето. В издълбана дупка, измаза стените с някаква глина, разпали огъня и в тиглите, две денонощия подред, топи значителни количества метал. Разправяше, че е по - добре да работи през ноща, защото по - лесно определя температурата на стопилката по нейния цвят.


    ..
    ..И кажи ми ти страннико,
    чувал ли си звук,
    по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

    Comment


      #77
      Все пак за изковаването на един добър меч дори и в днешно време понякога е необходима половин година и повече. При средна продължителност на живота от около 35-40 години, и да речем поне 5 години чиракуване, един майстор ковач на саби едва ли е можел да изкове повече от 50 саби през живота си, което не е особено голяма бройка на фона на армия от 20,000 и повече.
      навярно за една нормална войнишка сабя/меч/ са отивали не повече от седмица - две.. :nworthy:


      както знаете, тежката конница се появява през 2 - 3 век преди новата ера в конните народи /едни от които са предците на българите/ в предна Азия. Този вид военна част се отличава с много висока степен на защита на конника и животното с помоща на доспехи/ризници/ главно от метал.
      Ако държавата изпитва недостиг на желязо, съответно добиването му е скъпо, и то се получава най - вече като плячка от сражения / както бе споменато в тази тема/ то не би било, благоразумно и оправдано, да го прахосваме за тежко бронирани бойци, че и за техните коне..


      ..
      ..И кажи ми ти страннико,
      чувал ли си звук,
      по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

      Comment


        #78
        Прав си Багатур,все пак въоръжаването на една армия е в пряка зависимост от степента на развитието на икономиката на една държава и в частност на наличието на условия за производството на оръжия.Така,че твърде е вероятно нашите прадеди сами да са си произвеждали необходимото им въоръжение,а процента на отнетите от врага да е малък спрямо общото количество.Освен това,за да отнемеш оръжието на врага изисква да го победиш и отгоре на всичко полето на боя да остане в твои ръце,което за ония времена не е било чак толкова просто и често.Все пак да убиеш човек с меч е далеч по-трудно, отколкото да го гръмнеш отдалече с картечница например
        "Прави каквото трябва,да става каквото ще!"

        Comment


          #79
          Оклонявам се от темата, но не се сдържах -
          Все пак да убиеш човек с меч е далеч по-трудно, отколкото да го гръмнеш отдалече с картечница например
          Всъщност не е точно така или по-скоро битките с хладни оръжия предполагат относително много повече жертви образно казано "на удар", отколкото същите с огнестрелно оръжие на изстрел. Статистически погледнато през ВСВ се пада един убит на няколко десетки хиляди изстреляни куршума и на няколко снаряда. Сходна статистика за сражение с хладно оръжие би изглеждала доста по-различно, според мен . Та вероятността да поразиш противник ако и двамата сте въоръжени с хладно оръжие е много по-голяма.

          Comment


            #80
            Ами не си прав с огнестрелно оръжие просто натискаш спусъка и не е въпрос на големи тренировки да овладееш оръжието докато с хладно оръжие се борави доста по трудно.То по твоята логика след сражение би трябвало да остават по няколко изпосечени войника от двете страни предполагам че всеки воин е замахвал поне веднъж с оръжието си
            ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

            Comment


              #81
              Принципно си прав Голъм ,но все пак с меч можеш да нараниш противника ако си в близък контакт с него,а за това се искат определени качества .Някъде из форума имаше тема за числеността на армиите по това време,та там се завърза спор за броя на жертвите по време на сражение и почти всички участници стигнаха общо взето до мнението ,че древните автори силно преувеличават както за числеността на армиите ,така и за броя на жертвите.Тъй като в настоящата тема повечето от участниците сме съгласни ,че малка част от тогавашните армии са били от професионалисти достатъчно добре обучени за да водят продължителен бой в близък контакт,а повечето войници са били на принципа на опълчението,то и броя на жертвите не е бил толкова голям,с изключение на случаите когато е настъпвала паника и се е стигало просто до клане на паникьосаните войници.Не че не е имало такива случаи ,но не са били толкова чести.Цялото това отклонение беше в смисъла,че трофейното оръжи е било малка част от въоръжението на българската армия,а основната част си е била произведена от български майстори.
              "Прави каквото трябва,да става каквото ще!"

              Comment


                #82
                С последното съм напълно съгласен .
                Араслане, това е несъмнено - именно огнестрелното оръжие (а преди него пиката, алебардата и арбалета) правят възможно съществуването на масови армии. Мисълта ми бе, че относителната ефективност на огнестрелното оръжие именно поради тази причина не е висока - повечето войници в битка не стрелят за да уцелят, аза да накарат врага да не се движи и да не стреля. Затова и разходът на боеприпаси спрямо жертвите е в подобни милионни порядъци.

                Comment


                  #83
                  Знам много добре какво имаше в предвид и съм напълно съгласен с теб ама нали трябва спам да имаА за българите съм сигурен че са били добри ковачи просто защото са прекосили половината познат свят и са имали допир с доста развити цивилизации:перси,индуси,китайци...Съмнявам се да са било полу-дивите варвари с кремъчни оръжия които се опитват да опишат западните историци...А мен ми е интересно славяните при тях как е било защото те са били на по ниско културно развитие като цяло.Аз лично една славянска армия си е представям нещо подобно на германците от началната битка от филма "Гладиатор" награбил кой каквото могъл да докопа...
                  ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                  Comment


                    #84
                    Е,Араслане,чак като германците от "Гладиатор " сигурно не са били ,все пак да не забравяме ,че няколко пъти са обсаждали Солун и то с обсадна техника,това все пак изисква създаването на някаква организация,а не като във филма "Юруш братя ние сме коджа" :duel:,то се и видя какво стана стях.Докато ромеите не са успели така радикално да се справят със славяните и част от техните потомци още пишем по форумите :lol:
                    "Прави каквото трябва,да става каквото ще!"

                    Comment


                      #85
                      Е пет пъти обсаждат Солун но не го превземат макар наистина всеки път да се оттеглят след солиденоткуп.Абе сигурно са възприели някои бойни приоми от ромеите пък и не са били чак толкова диви за колкото обикновено сме свикнали да ги вземаме щом наистина наследниците им водят разни дискусии А за германците от филма имах предвид бойния строй(ако може да се нарече строй) и общия изгледОх нещо много объркано стана :?
                      ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                      Comment


                        #86
                        Византийски доспехи 3

                        Ами да се върнем пак към темата

                        Този път само интересни линкове (то най-интересните вече ги дадох де

                        Линк за византийската войска, по малко от всичко - въоръжение, тактика, най-интересни са сведенията за жестокостите на и спрямо византийците
                        Полезные статьи о красоте и моде, а также об уходе за волосами, телом и руками каждый день и только для Вас!


                        страница за доспехи с любопитна според мен информация,особено за неметалните доспехи. Имам резерви към някои детайли, като например използването на "Сплошной панцирь" от византийците


                        Фрагмент от плато от 7 в. с византиец, линк към цялото плато вече съм давал.


                        Византийски конник


                        Сравнително достоверно описание на въоръжението на някои византийски войници


                        3 картинки от руски сайт, византийският конник от епохата изглежда почти като показаният там грузински феодал


                        3 други картинки, има виз. скутат от 6 в.,но нещо ми се струва че са го превъоръжили, по-логично ще е да я махнат ламеларната ризница и да остане по плетена ризница. Иначе шлемът е ок.


                        Византийски икони, ако на някой му е интересно, има военни светци, които дават информация за доспехите


                        Светци-воини




                        Списък на виз.военни светци с линкове



                        Пак военни светци


                        Бойни сцени върху дърво, от 10в. мисля
                        We're sorry, but the page you were trying to access is not available or has moved. What to Do Next? Check the spelling and retype the webpage address. Use Search to find what you are looking for.



                        Група от линкове от един сайт за Варяжката гвардия във Византия
                        Сайтът:


                        Готин лик с реенактори на Варяжката гвардия и Византия



                        Страница за България


                        Заразвитието на един тип шлемове:


                        Страшно як сайт за средновековни руски оръжия и брони - ех, да имаше такова нещо и за Византия...

                        Comment


                          #87
                          Повечето страници съм ги посещавал, но после ги бях забравил и е супер, че ahav ги е подредил тук. Със сигурност след като България е попаднала в културната сфера на Византия, е имало силно византийско влияние и при въоръжението. Трябва да се отбележи обаче че особено в късното средновековие много трудно може да се говори за чисто византийски оръжия, понеже за Византия се бият всякакви наемници от какви ли н етноси, всеки със характерните за своя етнос оръжия и доспехи: варяги, каталанци, тюрки и какви ли още не.

                          Comment


                            #88
                            Ами византийско културно влияние.Византийците в своите Стратегикони описват на дълно и на широко предимствата от варварското снаряжение и амуниция особено тези на авари българи и маджари.Освен това историята показва кой по често е излизал победител от сблъсъците между българи и ромеи и мен лично много ме съмнява победителите да са възприемали с шепи от победените.А повечето линкове ги има и другаде из форумите тези за варягите и този за руското средновековно снаряжение в отделна тема за варяжката гвардия но така като са по подредени е наистина по добре.
                            И едно малко допълнение малко в страни от темата http://www.xenophongi.org/rushistory...r/clotharm.htm забележете оръжията им.Да де за рогатината става дума.Това не ми прилича особенно на кавалерийско оръжие.
                            Last edited by Araslan; 14-01-2005, 01:26.
                            ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                            Comment


                              #89
                              Много пъти сме ги били византийците, ама и те са ни били и в крайна сметка те са ни завладяли в един период, а ние тях никога. Но наистина дори и преди да почнат да си служат почти изцяло с наемници, византийците са възприемали всичко по-добро от снаряжението на противниците си, което всъщност си е стара римска традиция.

                              Comment


                                #90
                                И на мен рогатината никак не ми прилича на кавалерийско оръжие, някак си късичка е като за целта, пък и може от това което виждам да се използва и като сечащо оръжие.

                                Comment

                                Working...
                                X