Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Византийската войска

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Здравейте, търся информация за един византийски кораб - хеладион
    Нищо не намирам засега. Някой да знае нещо?

    Comment


      Честно казано, за сефте чувам такъв кораб. Сигурен ли си, че е си става въпрос за вид кораб? Къде си го видял? Ако е в някой текст, може да става дума просто за кораб от тема Елада или нещо такова...

      THE LABARUM


      sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
      ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
      ,sevogorob eht erew ysmim llA
      .ebargtuo shtar emom eht dnA

      Бе сгладне и честлинните комбурси
      тарляха се и сврецваха във плите;
      съвсем окласни бяха тук щурпите
      и отма равапсатваха прасурси.

      Comment


        Споменава се и това име, само че подробности почти не са известни. Предполага се, че е по-късна разновидност на византийския дромон.
        (\_/)
        (°_°)
        (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

        Comment


          Warlord написа
          Споменава се и това име, само че подробности почти не са известни. Предполага се, че е по-късна разновидност на византийския дромон.
          Точно така, трябва да е от типа на дромона; видях го в някакви руски статии из нета, но не намерих инфо на никакъв език, който разбирам. Излезе нещо на полски, или чешки и това е. Аз обаче не ги владея.

          Comment


            X Legio 2.0 – Десятый легион. Наиболее полный в российском и русскоязычном интернете источник по широкому спектру военно-технических тем и военно-исторических вопросов, связанных с Древними Грецией и Римом, Византией, государствами средневековой Европы.


            http://209.85.135.104/search?q=cache:aGmXcaXfSz8J:forum.xlegio.ru/forums/thread-view.asp%3Ftid%3D6003%26mid%3D84956+%D1%85%D0%B5%D 0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B8%D0%B8&hl=bg&ct=clnk&c d=26&gl=bg&lr=lang_bg|lang_ru


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              Благодаря! Нещата вървят към ранен вариант на дромона, който никой не знае какво е представлявал. Има слухове, че е прекарвал и коне.
              Странно, но тези сайтове не ми излязоха в Гугъл. Благодаря още веднъж.

              Comment






                thorn

                Средновековните църкви в България

                Comment


                  здр, едно малко уточнение за кавалерията на Византия.Във В-я съществувала система на заплащане на армията-прония.
                  турските спахий 100% са я копирали.
                  добре въоръжените и бронирани конници са получавали земя, от чийто дохот са се подържали.замята не е наследствена и ако не си изпълняваш задълженията я губиш, но ако твоя наследник също е войник и той я получава.съобразно размера на земята и качеството и трябвало да осигуриш съответния брой конници.

                  другото допълнение е за "Акирите" /дано съм изписал правилно името, че ще се смеем/.
                  това са погранични феодали, които имали големи данъчни облекчения.техните владения били в Мала Азия.там са преселени и част от нашите боляри, които са решили да станат васали а Василий Българоубиец.получили са големи привилегии , но там на другия карай на империята.
                  та тези акири правели набези вън от инперията , сключвали бракове със съседи от "Врага" и т.н.имали са оперативна самостоятелност.
                  В.Златарски пише за тях.
                  има 1 теза, че османското нашествие става успешно когато Визан.император им отнема привилегиите и част от тях се отриат от Византия

                  аз лично вярвам на това за преминаването им към османците, защото турците са били по-малко пре тези години и са били много толерантни към тези които искали да им станат васали.
                  за пример ще посоча рода Врана/византийски баровци и пълководци/, чак до 20 век чифлиците на Евренос са съществували
                  Last edited by nik_korleone; 07-11-2007, 19:55. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                  Comment


                    Акритите са "граничари" Не съм сигурен, че всички те са "феодали". Може би са някъде между феодалите и по-привилегировани селяни. Ограничаването на правата им след Василий II и особено след Михаил Палеолог е една от причините за турските успехи. Разбира се не единствената.


                    thorn

                    Средновековните църкви в България

                    Comment


                      Burdokva написа
                      Ако се съди по подшлемниците (които са дву-или-трислойни)
                      Източник ??
                      Принципно, информация за археологически находки от късновизантийско време няма почти никаква (или поне на мен ми е трудно да намеря), но единствената плетена качулка, намерена в България, си е еднослойна, обикновена плетка 4в1.

                      Медка


                      П.П. Отново моля за информация относно третата миниатюра в пост 202. От кой ръкопис е ?
                      Pauke !

                      Comment


                        Акритите са изпълнявали военни погранични задачи и преди Василий ²². Те се ползват с големи правомощия и според мен по никакъв начин не могат да се числят към феодалния строй. Друг е въпросът съществувал ли е такъв. Тяхното място в защитата на Империята не е никак малко. Образът на такъв "войник" се е отпечатал във византийския фолклор- "Дикенис Акритас". Българският "еквивалент" е т.нар. " Ди(в)гениево евангелие". Интересно , че това население е изповядвало обикновено някоя от ересите.

                        Comment


                          По случай Великден - Byzantine infantryman

                          Comment


                            Sir Gray написа Виж мнение
                            И тая тема вече я имахме Много неща потъват обаче назад и новите потребители не ги виждат, чудно какво може да се направи по въпроса...

                            ето я темата де
                            http://www.boinaslava.net/forum/viewtopic.php?t=2988
                            Отговор с петилетно закъснение ^ - с Авто-бъмп (с честота според броя на посещенията или постовете примерно)!
                            А за да не съм в оф-топик:
                            Децимацията преминава във войската на ИРИ?

                            Comment


                              airman написа Виж мнение
                              Източник ??
                              Принципно, информация за археологически находки от късновизантийско време няма почти никаква (или поне на мен ми е трудно да намеря), но единствената плетена качулка, намерена в България, си е еднослойна, обикновена плетка 4в1.

                              Медка


                              П.П. Отново моля за информация относно третата миниатюра в пост 202. От кой ръкопис е ?
                              Page 1 of 2 - Коиф из Болгарии - опубликовано в Высокое средневековье и Ренессанс (XI-XVI вв.): Собственно вот - https://forums.armour...pic.php?t=89515Случайная, никак не привязанная находка. Насколько я понимаю, есть три варианта - средневековая европа, турция и новодел.С уважением.

                              качулките са повече от една, съществува и възможността да са от османско време
                              Attached Files

                              Comment


                                Не мога да открия от няколко дни насам - как така през 559 г. Велизарий ни побеждава в битка, въпреки че неговата армия е в пъти по-малка от славянската и прабългарската, която прекосява Дунава? Какво толкоз велико е направил с войниците си, за да успеят да ни прогонят?
                                Χαίρε Μιχαηλμέγας λιτουργός!!

                                Comment

                                Working...
                                X