Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Походите на викингите

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    Нови изследвания на митохондриална ДНК (предава се по майчина линия) показват роднински връзки на древни норвежки жени със съвременни жители на Исландия, Шотландия, Британия. Тоест - роднини на тия норвежки са пътували заедно с мъжете си - по-скоро за да населят новите места, отколкото на райд. Това налага преразглеждане на някои от досегашните представи - ето малко сведения за самото изследване, а тук - малко по-журналистическа статия, затова пък - с карта на викингските заселения и много интересен лингвистичен коментар - пак от учения, водещ изследването - "Викинг не е синоним на норвежец (Norsemen - мъж от севера?), то е повече като название на професия, описание на длъжност - приблизително преведено означава група за крайбрежни набези. Да се нарекат всички норвежци "викинги" е все едно да викаме на американците "морски пехотинци".
    Само не разбрах какво й пречи на журналистката идеята за жени-войни.
    "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

    Comment


      #62
      Викинг не е синоним на норвежец (Norsemen - мъж от севера?), то е повече като название на професия, описание на длъжност - приблизително преведено означава група за крайбрежни набези. Да се нарекат всички норвежци "викинги" е все едно да викаме на американците "морски пехотинци".
      Всякие Ларвики да Рейкьявики смотрят как-то грустно и с недоумением

      Comment


        #63
        pnp5q написа
        Само не разбрах какво й пречи на журналистката идеята за жени-войни.
        Може би липсата на смисъл за едно традиционно общество в самата концепция? И тогава хората не са били глупави, виждали са защо не е добра идея. Това не означава, че не е имало изключения (винаги ги има), но най-вероятно са си били точно това - куриози. А пък за набези - още по-лоша идея. Виж, в групи, които ще се заселват има смисъл, но пък те се преселват най-често заради проблеми или липси "вкъщи", така че пак не е задължително.

        Всякие Ларвики да Рейкьявики смотрят как-то грустно и с недоумением
        Кухулин, аз не разбирам от лингвистика, та ще ми е интересно - ако имаш време и желание, - да поясниш по-развито какво имаш предвид. Защото и аз така съм чувал, че "викинг" е професия, т.е. викинги са, когато са тръгнали да плячкосват. Иначе са си земеделци, търговци и прочее.

        Comment


          #64
          Хубаво, а викингите в Исландия, в Гренландия, в Лабрадор, те викинги ли са? Какво са плячкосали? Дори в качеството си на професионални разбойници също са ясно дефинирани по етнически признак - vikingr 'мъж от фиорда'. Иначе, разбойници колкото щеш.

          Comment


            #65
            Виж, може би не съм се изразил ясно - аз не знам много по темата, просто това е някакво общо впечатление, с което съм останал, затова и попитах за разяснение, защото изглежда ти си по-наясно. Т.е. как, според теб, стоят нещата с името "викинги"?

            Comment


              #66
              Тази дискусия относно "точното" значение на "термина "викинги"" току затихне, току избухне пак на страниците на форума. Не си ли спомняте предишните? Между другото аз лично благодаря на Кухулин за последните му постове в тази тема
              A strong toun Rodez hit is,
              The Castell is strong and fair I wis...


              блог за средновековна балканска история

              Comment


                #67
                Кухулин написа Виж мнение
                Всякие Ларвики да Рейкьявики смотрят как-то грустно и с недоумением
                Не всеки `вик` е -инг!

                Ето какво се смята за най-вероятно за момента.
                "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                Comment


                  #68
                  Браво и на pnp5q! Ето такива постове са от ценност за темите.
                  A strong toun Rodez hit is,
                  The Castell is strong and fair I wis...


                  блог за средновековна балканска история

                  Comment


                    #69
                    gollum написа Виж мнение
                    Т.е. как, според теб, стоят нещата с името "викинги"?
                    Има две различни думи - статонорвежката vikingr и староанглиската wicing.

                    Старонорвежката дума vikingr означава човек, който е местен за залива (vik), тъй както islendingr носи смисъл "исландец". Това са хора, свързани с морето - грабят, търгуват, заселват. Думата няма негативни отенъци, неутрална е. Използва се също за мъжко лично име - маса народ се казва Vikingr.

                    Староанглийската дума wicing означава човек, който е свързан с военен лагер (wic). Така са наричани както викингите, така и други хора.

                    pnp5q написа Виж мнение
                    Ето какво се смята за най-вероятно за момента.
                    Хора разни, мнения разни.

                    Comment


                      #70
                      Кухулин написа Виж мнение
                      Има две различни думи - статонорвежката vikingr и староанглиската wicing.

                      Старонорвежката дума vikingr означава човек, който е местен за залива (vik), тъй както islendingr носи смисъл "исландец". Това са хора, свързани с морето - грабят, търгуват, заселват. Думата няма негативни отенъци, неутрална е. Използва се също за мъжко лично име - маса народ се казва Vikingr.

                      Староанглийската дума wicing означава човек, който е свързан с военен лагер (wic). Така са наричани както викингите, така и други хора.


                      Хора разни, мнения разни.
                      Английската дума явно произлиза от латинското "викус". За това от какъв произход е най-добре ще се разбере ако се види кога и в каква среда за пръв път е спомената.

                      Иначе невиждам, какво толко странно има в откриването на скандинавско ДНК в Британия и Исландия. Заселването на нормани там си е добре известно. Особено пък в Исландия.

                      Comment


                        #71
                        Stan написа Виж мнение
                        Английската дума явно произлиза от латинското "викус".
                        Факт.

                        Stan написа Виж мнение
                        Иначе невиждам, какво толко странно има в откриването на скандинавско ДНК в Британия и Исландия. Заселването на нормани там си е добре известно. Особено пък в Исландия.
                        Тезата е, че викингите са били само мъже и са взимали местни жени. Оттам и "изненадата" с митохондриалния материал.

                        Comment


                          #72
                          Кухулин написа
                          Тезата е, че викингите са били само мъже и са взимали местни жени. Оттам и "изненадата" с митохондриалния материал.
                          А защо е такава? По-скоро трябва да е имало всякакви - нали си създават и свои селища там (така както в Исландия и на други места, включително в Америка), същевременно са известни далеч не само с грабителските си походи, но и търговия. Т.е. логично е да идват не само младежи, тръгнали за плячка, но и цели семейства / родове. Така че по-скоро ще е странно да няма и жени. И то без да има нужда от някакви "жени-воини".

                          Кухулин, благодаря за разяснението. Т.е. тази работа с "викинги са само когато са тръгнали да грабят" съвсем не е толкова ясна, колкото съм я възприемал.

                          Comment


                            #73
                            gollum написа Виж мнение
                            А защо е такава? По-скоро трябва да е имало всякакви - нали си създават и свои селища там (така както в Исландия и на други места, включително в Америка), същевременно са известни далеч не само с грабителските си походи, но и търговия. Т.е. логично е да идват не само младежи, тръгнали за плячка, но и цели семейства / родове. Така че по-скоро ще е странно да няма и жени. И то без да има нужда от някакви "жени-воини".
                            И аз се питам същото. Защо се възприема примерно, че Исладния е заселена от викингски мъже и британски жени? Е, с оглед на това изследване тази теза така или иначе отпада.

                            Comment


                              #74
                              Винаги при една рискована отвъдморска експедиция мнозинството от участниците са мъже, но след като се установи първоначално колонията, може да дойдат и повече жени. Според мен не е обосновано мъжете и жените да се делят твъдро по етнически произход - не мисля, че всички мъже в Исландия са били северняци, а всички жени - келти. По-скоро келтите са били с подчинен статут (или тролове), но пак това е само обобщение.

                              А тази мода с това навсякъде и винаги да се набляга на жените войни е нещо, което не успявам да проумея изобщо - когато мъжете са убивали - това доказва, че мъжете са изверги по природа; когато жените също са убивали - това доказва, че жените са герои и въобще жените-войни са примери за подражание и супер empowering...

                              Comment


                                #75
                                Zalmoxis написа Виж мнение
                                това доказва, че жените са герои и въобще жените-войни са примери за подражание и супер empowering...
                                Ами, просто си мислех нещо в стил, че коня е първия голям уравнител - преди колта. Но текущите тенденции в някои православни и други държави засилват ненаучните "оправдани съмнения", че оръжията в погребения на жени не означават това, което при мъже.
                                "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                                Comment

                                Working...
                                X