If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
А историята за ослепените (10 000!) български войници и Самуил, които умира при вида на това зверство знаете ли откъде се е появила? Има я дори в учебниците по история, значи би трябвало да почива на нещо.
14 000 или 15 000 са (според извора) - Скилица и Кекавмен.
Stan, във византийската историография Вулгароктонос[1] се използва като епитет (допълнително определение и стилизиране), но не и в този му смисъл, който ние днес му придаваме, разглеждайки го само и единствено като прякор (ник-нейм). Заради това, мисля, че прякорът му се срещаше сравнително инцидентно[2] - при Никита Хастрофилакс от средата на 11 век и при Николай Месарит (края на 11 век - първата четвърт на 12 век). Заради това писах, че ник-нейма му де факто не се използва от византийската историография.
С течение на времето определението Вулгароктонос (българоубиецът, а не Българоубиец) набира скорост. Сиптоматичен пример е Продължителят на Георги Монах: едва при четвъртата редакция от 16 век срещаме Василиос Вулгароктонос, а при първите три редакци това прозвище липсва. От Дюканж нататък, спокойно можем да твърдим, че Василий е познат на европейците не като българоубиецът, а като Българоубиец.
Никита Хониат също използва стилизирано определение (епитет) за Василий, а не толкова назовава прякорът му. Оттам и заблуждението при Георги Акрополит, който твърди, че Калоян казвал (т.е. българският цар бил убеден), че Василий сам се наричал Българоубиец, та заради това той пък се наричал Ромеоубиец. Знаем, че Василий никога не се е наричал Българоубиец. При всички положения ромейското население му лепва този прякор. Неизвестно кога. Дали веднага след 1014 г. или по-късно?
[1] в смисъл не толкова Българоубиец (прякор), колкото българоубиецът (определение).
[2] използване само на Вулгароктонос, без името Василий.
Единственото, което става ясно от твоя пост, е че се опитваш да докажеш, че прякорът се отличава от определението само от наличието или липстата на членуване. Демек в момента в който определението спре да се членува, то става прякор. В такъв случай бай Иван Циганина - "Циганина" прякор ли е или определение?
Членувам го това определение (епитет) в съвремения български език, за да стане ясно какво точно са мислили и искали да кажат ромеите в онези епохи. Имената на племена и народи се изписват с главна буква на гречки. Демек, в началото (след 1025 г.), когато са писали за Василий (veos kai пoрфuроyеvvnтоs - Млади и Порфирогенет), ромеите са имали предвид убиецът на българите (бългороубиецът). Минава доста време докато Василий се превърне в легенда, във Василий Българоубиеца (Българоубиец).
Comment