Съобщение

Collapse
No announcement yet.

История на Великоморавия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    История на Великоморавия

    Извинявам се, ако повтарям темата, но има ли някой, който може да ми каже нещо повече за Великоморавия. Знам, че е съществувала само на мястото на Чехия, Словакия и Унгария от 830 до 906 година, когато е унищожена от маджарите. Нещо повече, ако можете да кажете или да ме насочите към някой сайт с информация.

    #2
    Ами ето кво има в Уикипедия-та по въпроса:



    Виж линковете там. Във въпросната енциклопедия има даже кратка статия на български :

    Великоморавия (лат. Moravia Magna) е средновековна славянска държава, съществувала от началото на 9 до края на 10 век, на територията на днешна Словакия и Моравия. Терминът Великоморавия за пръв път се употребява от византийския император Константин V²² Багрянородни в неговия труд De Administrando Imperio (За управлението на империята — ок. 950 г). Столица на Великоморавия бил град Велеград, чието местонахождение днес е неизвестно на археологическата наука. Разгромена е от Маджарите.

    Според някои историци (например Петер Юхас) Великоморавия се е намирала доста по на юг, между устията на реките Драва и Сава, а столицата Велеград е гръцката транскрипция на името Белград.
    Може да пробваш в некоя руска търсачка с Великая Моравия и да видиш, дали ше излезне нещо. Успех

    THE LABARUM


    sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
    ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
    ,sevogorob eht erew ysmim llA
    .ebargtuo shtar emom eht dnA

    Бе сгладне и честлинните комбурси
    тарляха се и сврецваха във плите;
    съвсем окласни бяха тук щурпите
    и отма равапсатваха прасурси.

    Comment


      #3
      Благодаря!

      Comment


        #4
        Намерих информация за великоморавските владетели:

        Може и да е полезна.
        Но имам един въпрос. Някоя държава в днешно време проявява ли претенции да е наследник на Великоморавия?

        Comment


          #5
          Албанците те предивяват правата си на наследство над земите на цялата римска империя в период на разцвета й казват че това им се полагало по право защото били потомци на Етруските
          Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

          请您死在地狱般的阵痛
          [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
          きさまはしんでくださいませんか
          [kisamawa shinde kudasaimasenka]

          Comment


            #6
            княз Крылов написа
            Албанците те предивяват правата си на наследство над земите на цялата римска империя в период на разцвета й казват че това им се полагало по право защото били потомци на Етруските
            off/ Пак като не са македонците Какво ли не може да се очаква вече..
            "Щом не щеш мира, на ти секира"

            Comment


              #7
              А Петер (Петър) Юхас някой да е чел? Имам предвид, запознати ли сте с теорията му къде е Великоморавия, да не ви отегчавам, ако сте?

              Comment


                #8
                Ей непоправими спамери сте.

                albireo написа
                ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                Comment


                  #9
                  von Danitz написа
                  А Петер (Петър) Юхас някой да е чел? Имам предвид, запознати ли сте с теорията му къде е Великоморавия, да не ви отегчавам, ако сте?
                  Заинтригува ме...не съм запознат
                  "Щом не щеш мира, на ти секира"

                  Comment


                    #11
                    А Петер (Петър) Юхас някой да е чел? Имам предвид, запознати ли сте с теорията му къде е Великоморавия, да не ви отегчавам, ако сте?
                    Не съм го чел, но доколкото знам според него Великоморавия се е намирала по река Морава(в днеша Сърбия) и е била част от България. Фактически Моравската мисия на братята Кирил и Методий е била проведена на българска територия.
                    Понеже не съм запознат с творчеството му ще се радвам да разкажеш за аргументацията му.
                    _______________________________________________
                    И българин съм не заради твойта слава
                    и твойте подвизи и твойта бранна сила,
                    а зарад туй, че съм безсилен да забравя
                    за ослепелите бойци на Самуила.

                    Атанас Далчев

                    Comment


                      #12
                      Драгомир написа
                      Не съм го чел, но доколкото знам според него Великоморавия се е намирала по река Морава(в днеша Сърбия) и е била част от България. Фактически Моравската мисия на братята Кирил и Методий е била проведена на българска територия.
                      Понеже не съм запознат с творчеството му ще се радвам да разкажеш за аргументацията му.
                      не искам да обидя човека ама ако наистина е написано така да го прехвърлим в темата за историчарите. :tdown
                      Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

                      Comment


                        #13
                        Драгомир написа
                        Не съм го чел, но доколкото знам според него Великоморавия се е намирала по река Морава(в днеша Сърбия) и е била част от България. Фактически Моравската мисия на братята Кирил и Методий е била проведена на българска територия.
                        Понеже не съм запознат с творчеството му ще се радвам да разкажеш за аргументацията му.
                        Абсолютно! Хайде, Фон Даниц, умирам от любопитство :twisted:
                        A strong toun Rodez hit is,
                        The Castell is strong and fair I wis...


                        блог за средновековна балканска история

                        Comment


                          #14
                          http://www.slovo.bg/old/litforum/121/niliev.htm - погледнете тука

                          Comment


                            #15
                            Първо няколко думи за тази барокова личност Петър (както обича да му казват) Юхас. В България е от 50-те години, изпратен да учи българска филология, за нуждите на унгарците. Научава доста добре български, а и си спасява живота, щото през 56 е бил у нас, а не със студентите в Будапеща, където лично той смята, че е щял да умре.

                            Първата му книга, която заслужава внимание, освен преводите му главно на нашите големи поети в Унгария, е "Тюрко-българи и маджари". Без да абсолютизира, работливо, е събрал унгарски извори за българите и на някои съвпадения от лексиката, нали е книга, е създал малка теория за родството ни с маджарите. Никакъв национализъм, но тук людмилаживковските професори го взеха на нож, (тогава още следяха кво се пише, поне) и го обявиха за неакадемичен. Вероятно защото написаното беше вярно, но никой не си беше направил труда да провери, кой ще ти знае унгарски и ще се интересува от темата.

                            После, му дойде хрумването, което по обратен път, доведе и до книгата "Кирил и Методий в Българската Моравия"Темата запчва още в друга една хубава книга "Геният на България" Изобощо обожава литературата и природата ни, но към самите българи е доста рязък, заради простотиите от разнообразен характер, които си позволяваме. Той ни познава добре.

                            По теорията му:Почерпена е от една карта на историкът Петер Пьошпьоки Надь, който на базата на Баварския географ, посочва две Моравии. Според двамата в 9и-10и ти век съществуват две Моравии, то си е така де. Малка Моравия която и днес си е там, край Морава в Чехия и "Мегали" Моравия, която Костантин Багренородни не позиционира точно. В житието на Апри(все стари , неизполдвани у нас хроники, но явно добре познати при унгарците) дори се посочва, че унгарците завладяли столицата на Мегали Моравия и тя била ...Сирмиум, сиреч Белград?!
                            Унгарският историк Дьорд Скленар направо казва: "Великоморавия най-напред се е зародила в Мизия?!" И се почва една, просто покъртителна. 1/10 да е вярно, трябва сериозно да си поговорим за история. Книжката не е кой знае къв обем, като ми поостане време мога още да постна, или на пролет да изсканирам.

                            Comment

                            Working...
                            X